Alaptarea: la cerere? sau la program?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri, sfaturi si caldele voastre urari.
Numai bine va doresc si eu voua si copilasilor vostri.
Donia, e interesant tabelul ce l-ai postat.

Eu am fost consemnata la pat de o saptamana asa ca intru pe net cam o data pe zi. Sunt foarte incantata ca am gasit asa multe raspunsuri si mai ales, ca opinia este unanima, ceea ce mi-a spulberat orice indoiala.


Elara37+
AMR pana vineMaria Roxana
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by Donia

La cerere, clar!
In maternitatea in care am nascut eu era un grafic care arata ce se intampla cu bebe in primele saptamani de viata. Acolo scria ca la inceput un nou nascut are stomacul cat o cireasa. Plus ca nici nu este elastic, deci nu se poate largi ca sa faca loc pentru mai mult laptic... asa ca e nevoie sa suga des, ca in stomac nu are loc mult lapte si se goleste repede. Dupa cateva zile stomacul ajunge la dimensiunea unei nuci, apoi a unei piersici, deci cu timpul poate sa suga mai mult si sa creasca intervalul intre supturi.

Edit: am gasit graficul cu marimea stomacului si se apre ca m-am inselat, in primele doua zile e mare cat o aluna :
http://www.beststart.org/resources/breastfeeding/pdf/Brstfdpstr.pdf



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

E tare interesant acest grafic.Multumesc mult!Chiar nu aveam informatzii despre dimensiunea stomacului unui sugar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ma bucur ca va e de folos. Pentru mine a fost o revelatie (desi eram la al doilea copil), ca eram mereu ingrijorata ca suge prea putin... si cand am vazut cat de micut e stomacul... m-am linistit.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

si eu am alaptat la cerere, asa am fost sfatuita, si recunosc ca mi s-a parut normal.
am trecut la alaptat la program, adica ii dadeam doar dimineata si seara, cand s-a apropiat de 1 an, si l-am pregatit de intarcare.

Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Fara discutie la cerere. Nu prea vad cum ai putea suporta sa il vezi pe bebe plangand si tu sa refuzi sa ii dai de mancare pana la ora X. Nu zic ca e usor, dar facem cum ii mai bine pentru bebe. Sa ai o nastere usoara si un pitic sanatos si papacios.

Ani de Stefana (23.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

la cerere!asa sunt ultimile recomandari,si eu la fel am facut!

alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png

Mergi la inceput