Strumfi de iulie-august 2007 (60)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Victorieeeeeeeeeee!!!

Albastrel doarme singurel, si ultima masa o papa din biberon din mana de la tata-su!
De la mine nici sa nu vada biberonul, il arunca cat colo, de la tata-su il manca dn ochi, ba chiar casca gurita dupa el:)
in rest...pastram supturile de zi, ca sa mentin lactatia...deja a mai scazut, dar asta e...ma bucur ca am reusit sa-l alaptez pana acum.

Eu nu ma simt bine deloc, am crampe,durere abdominala, durere de spate, toate adunate...nu intru in detalii ca nu-s placute...
daca nu trece, luni merg la medic.
Tre sa citesc si eu din urma, am 2 capitole de citit...zilele astea nu prea am stat pe acasa.
Va pup!


Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by lorinaoo1

Luna tu ai gasit pasaje amuzante la odisee, eu am dat peste capitolul in care am nascut si eu (ca ramasesem restanta) si m-a apucat plansul Dar imi aduc aminte ce euforica eram in spital dupa nastere, desi nu puteam vorbi, ca eram f ragusita de la tub. Va multumesc inca o data pt sustinere, cred ca de asta a fost asa de usor la operatie, ca mi-ati fost voi alaturi cu ganduri bune

Sa nu uit: am trecut pe blogul comun toate informatiile importante despre pusul la olita sau despre incaltamintea copiilor in primul an.Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52208" target="_blank">jurnal





Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by nikole

Victorieeeeeeeeeee!!!

Albastrel doarme singurel, si ultima masa o papa din biberon din mana de la tata-su!
De la mine nici sa nu vada biberonul, il arunca cat colo, de la tata-su il manca dn ochi, ba chiar casca gurita dupa el:)
in rest...pastram supturile de zi, ca sa mentin lactatia...deja a mai scazut, dar asta e...ma bucur ca am reusit sa-l alaptez pana acum.

Eu nu ma simt bine deloc, am crampe,durere abdominala, durere de spate, toate adunate...nu intru in detalii ca nu-s placute...
daca nu trece, luni merg la medic.
Tre sa citesc si eu din urma, am 2 capitole de citit...zilele astea nu prea am stat pe acasa.
Va pup!


Nikole,mami lui albastrel





Felicitariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

offf Nikole este super!Intrebarile mele pentru tine ar mai fi daca doarme toata noaptea sau se mai trezeshte ??

Si eu am ajuns in pragul disperarii!Doarme numai cu noi in pat iar din ora in ora vrea alint sau sa doarma cu sanul in gura iarlapte la mine ........ nu mai este poate dekt de o masa.

Diversificarea merge foarte prost in sensul ca imi mananca doar fructe si cereale de orice tip.Supa nici nu vrea sa o guste o scuipa am incerkt si cu borcanase si nimic Asa ca are o jumatate de masa pe zi de fructe ( pt k nu mananca mai mult) si restul lapte.Oare ar trebui sa ma ingrijorez??Deja are 7 luni si jumatate aproape si el vrea numai lapte.Creshte bine ce e drept dar.... ash vrea sa manance si el :(( HELP

de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Am pus si noi poze calde la semnatura...
va pupam cu drag!

Nu mai stiu cine zicea ca a tinut-o pe strumfita ocupata cu o sticla de plastic, in care a adaugat cateva boabe de fasole???
am furat si eu ideea si a stat Albastrel al meu 40 minute explorand biata stilcla...nu i-am auzit gurita decat zgomotul fasolelor lovindu-se de peretii sticlei

multumesc de pont...ia ce se zbate in bratele mele, am iesit


Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

Fetelor mai am o intrebare E cineva pe aici BIOCHIMIST???

de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Originally posted by Luna1

"Luna mi te inchipui cu 7 barbati in jurul tau ca ALBA CA ZAPADA CU BURTA si cei 7 pitici." Dana


Poezie(si inginerii pot scrie versuri)

Intr-o balta neagra,
Patru ochi luceste.
Ce sa fie oare?
Cred ca e doi peste.

Pe un camp cu viorele
Crestea numai ghiocei.
Si-a venit mandrele mele
Si le-a cules ei pe toti.

Creste iarba, iarba deasa
Perpendicular pe casa.
Vine calul si o paste.
Alta iarba se dezvolta.

Tara mea cu rauri multe
Si cu frunze si cu flori.
Ai in tine-o populatie
De mai multi locuitori.

Si din bolovani cu apa
S-au format inspre apus,
Muntii tai de incretire
Orientati cu varfu-n sus.

Trece lebedele-n zare.
Eu ma uit, ele dispare…

Poezie dedicata de Mada domnului inginer de karligutza



Hai va las, noapte buna

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


DA DA DA DA DA !!!!!!!!!!!!


iti dau dreptate Luna cu "mai multa veselie si destindere" in odisee! acum parca suntem niste babe trancanitoare! si panicate si muuuult prea serioase! hai mai adu-ne cate un citat din odisee. Si eu am citit intr-o zi capitolele de dupa ce s-a dat startul la nasteri. Ce frumos era pe-atunci!


Sanatate multa lui Cosmin. Sa speram ca pana acum si-a revenit!
Si drei Adelise la fel! multa voie buna!


karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Originally posted by lorinaoo1

Sa nu uit: am trecut pe blogul comun toate informatiile importante despre pusul la olita sau despre incaltamintea copiilor in primul an.

Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52208" target="_blank">jurnal


BRAVO! te pupam pentru asta!


karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by mamii

offf Nikole este super!Intrebarile mele pentru tine ar mai fi daca doarme toata noaptea sau se mai trezeshte ??

Si eu am ajuns in pragul disperarii!Doarme numai cu noi in pat iar din ora in ora vrea alint sau sa doarma cu sanul in gura iarlapte la mine ........ nu mai este poate dekt de o masa.

Diversificarea merge foarte prost in sensul ca imi mananca doar fructe si cereale de orice tip.Supa nici nu vrea sa o guste o scuipa am incerkt si cu borcanase si nimic Asa ca are o jumatate de masa pe zi de fructe ( pt k nu mananca mai mult) si restul lapte.Oare ar trebui sa ma ingrijorez??Deja are 7 luni si jumatate aproape si el vrea numai lapte.Creshte bine ce e drept dar.... ash vrea sa manance si el :(( HELP

de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07





Mamii, da, se mai trezeste o singura data pe noapte, in general la aceeasi ora adik 3-3:30.Se trezeste plangand, stau un pic sa vad ce face, daca continuua, il pun la san, suge 1-2 minute, dupa care il vad ca da sa adoarma , il pun in patut si adoarmela loc fara scancete , sau nervi.
Eu i-am facut un program, de la care pana in mom de fata nu m-am abatut...baita, mancat, stat cu el 30 minute in dormitor, timp in care ne jucam cu el, cu jucarele sau fara, dupa care sting luminile, ii dau drumul la carusel, si il asez in pat, il pup si iesim amandoi.In 10 minute adoarme singur...
cum am spus mai sus, mai are o trezitre pe noapte, ii dau sa suga, ma gandesc ca ii poate fi sete...
dupa care adoarme pana la 7, cand papa binisor , dupa care mai doarme pana la 10:30-11.
Trag cortinele, ii pun muzica de trezir, ne jucam cateva minute, dupa care ii pregatesc masa/...pe care nu o prea savureaza, dar...dupa cum mai ziceam in cap. trecute, nu il oblig absolut deloc...ii dau o linurita-doua-trei asa pe "furate" cand se uita pe sus, cand da sa bage o jucarita in gura, eu mai rapida ii bag lingurita...asta pana se crizeaza si nu ne mai intelegem.
Completam cu lapte, alimentul indispensabil si de baza in primul an, si...cam atat.
In concluzie...nu papa bine, dar nici nu vad ce i-as putea face...ii respect orele de masa, ii dau de toate, i-am luat lingurita din silicon moale,ii creez un mediu cat mai comfortabil, etc, etc poate poate...
sunt comvinsa ca in timp va accepta si mancarea...sunt copii si copii, unii papaciosi, altii mai indiferenti fata de subiect, dar cu rabdare de fier si perseverenta tre sa manance...e in legea firii!

Eu nu ma ingrijorez deloc...bine ca bea lapte fie el de la tzitzi sau formula, consider ca asta e cel mai imp acum...americanii mai nou recomanda diversificarea de la 8 luni.Medicul din brasil la fel mi-a spus(de fapt soacra-mii) sa nu il fortez sub nici o forma, pana in 9 luni va manca bine o masa pe zi...astea in cond in care acum nu vrea deloc sa manance, nu deschide gurita la lingurita, da peste mana, si tot asa...

Am pus sa fac o supa crema de linte poate ma mai dreg...vrea cineva?



Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

mercic nikole cred k in curand voi incepe si eu..e nasol k nu stau singura...uff dar trebuie ca nici asa nu mai fac fata!

de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

Mergi la inceput