*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (148)*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by Anca.Diana


stancuta daca poti da-mi si mie niste detalii despre pediatra ta... vine acasa? ce onorariu? azi facem o luna!! la multe inainte!




La mai multe si pentru bb Calin! Sa creasca mari piticeii nostri!
Ti-am trimis PM cu date despre pediatru. si eu,



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Adryana 4u, imi pare rau sa aud ca sunteti bolnavioare, dar daca trebuie antibiotic, asta e . trebuie luat . Si nu e prea mica. Patti a mea saraca, din momentul in care s-a nascut a stat 4 zile cu un ac in manuta, pe unde i se administra antibiotic de 2 ori/zi. Si mie mi-a fost mila de ea, dar a fost spre binele ei.
Hai ca o sa treaca si o sa va faceti bine. Capul sus.

Poze de tot felul

PATRICIA ALEXIA 7 sapt. de viata 03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Stancuta , daca Sofia a luat in greutate 5 gr/zi e f. bine. Unii copii iau mai mult in greutate, altii mai putin. O sa fie bine, ai sa vezi. Uite , iti dau un tabel cu niste valori.

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=226

Poze de tot felul

PATRICIA ALEXIA 7 sapt. de viata 03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raca spune:

Fetelor din pacate nu am reusit sa mai citesc din urma, deci nu sunt la curent cu ultimele vesti, dar sunt DISPERATA.
Dupa cum va spuneam cand ne-am intors acasa copilul a facut o anemie hemolitica pe fondul incompatibilitatii de grup sanguin intre noi (eu am O1 si el A2). Am iesit din spital cu hemoglobina 12. Sub valoarea normala dar nu de speriat. La o saptamana avea tot 12. Dr. Neonatolog a zis atunci f optimist ca lucrurile merg spre bine atata timp cat nu a scazut. Dupa inca o saptamana, adica marti valoareascazuse deja la 10. NU mi-a venit a crede asa ca a doua zi m-am dus la alt laborator. A iesit 9. Problema e ca la varsta lui nu poate lua niciun tratament (decat un siropel VITAM care contine si putin fier si care e apa de ploaie). Ca sa oprim procesul de autodistrugere a globulelor rosii dr ne-a zis sa ii dau Prednison, dar cand am citit prospectul m-am ingrozit . Are a multime de efecte adverse si contraindicatii, dar se pare ca e singura varianta prin care putem incerca sa oprim scaderea hemoglobinei. Mai grav e ca daca scade la 6-7 are nevoie de TRANSFUZIE DE SANGE!!! Toata situatia asta e grava pana la 6 saptamani ca de atunci i se poate da fier si e mult mai usor de tratat asa. Dar mai avem inca 3 sapt pana atunci...
Sunt foarte speriata, am cautat pe net mai multe despre subiectul asta dar nu am gasit prea multe. Daca sunteti vreuna dintre voi mai intema va rog sa imi spuneti si mie mai multe.
In alta ordine de idei creste foarte bine. A luat in greutate 800 de grame in 2 saptamani. Mai nou ma trezeste noaptea la o ora -o ora jumate (de unde in primele 2 saopt dormea cate 3-4 ore). In schimb ziua si-a pastrat programul de 3-4 ore. Ne mai chinuie niste colici...de nici nu stiu ce sa mananc si ce nu ca mi-e frica sa nu-i fac rau...
Va pe toate si pe bebeii vostri scumpi.

Mami de Razvan Gabriel



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Raca, incearca sa consulti si un homeopat, este foarte posibil sa existe remedii homeopate care sa ajute in situatia asta! Tin pumnii!



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adryana_4u spune:

Fetelor, am fost astazi la d-na dr. Dumbrava...femeie de nota 20..n-am cuvinte...a verificat-o pe bebe din cap pana in picioare....concluzia: nu e cazul de nici un antibiotic...ramane insa sub observatie pentru mucisori (mi-a zis sa iau batista bebelusului - am luat-o, mi-a zis cum s-o folosesc, si mi-a dat si niste picaturi s ii pun in nasuc dup-aia), si pentru faptul ca vomita - mi-a spus ca are un muschi(la intrarea in stomac ) mai slabut, si din cauza ca nu scoate tot aerul afara , da inapoi lapticul....se formeaza presiune...mi-a zis sa-i dau sa pape mai putin si mai des (m-a vazut acolo alaptand, si a vazut-o pe fomista cum trage ca disperata si se ineaca si apoi vomita ) si dupa ce ragaie, sa o pun pe plan inclinat la 45 - 60 de grade..sa nu mai dea inapoi...
In plus, mi-a dat sa ii dau gluconat de calciu, nu musai ca fontanela este maricica, dar ii tremura cam des buzita de jos, care cica este semn de hipocalcemie....acuma, n-am retinut cum trebuie dat asta...voi ati dat? Pe cutie scrie ca e injectabil, dar nu mi-a spus nimic de injectii, cred ca trebuie sa i-l dau pe gurita, nu????Ce ziceti?
In alta ordine de idei, a cantarit-o..s-a nascut cu 3,800 kg, am iesit din spital cu 3,560, si azi, la 2 saptamani si 5 zile are 4,170...e bine, nu-i asa?? Si a crescut un centimetruin lungime, are 53 cm acum...
Ce mi-a mai zis?? Pai, eu ma dusesem cu doua pagini de agenda cu intrebari, si mi-a raspuns cu calm la toate...super medic, toata stima din partea mea...plus ca la final, mi-a spus ca daca nu am retinut ceva, sau daca mai am probleme, sau orice intrebare, sa o sun (numai sa nu o sun in timpul programului, ca nu raspunde la telefon cand are consultatii)...aaa...si inca ceva..cand a luat-o pe micuta sa o puna pe cantar (i-a dat jos pampersul) asta mica a facut caca...si s-a pus d-na doctor sa o stearga la fundulet, adica pur si simplu m-a uimit...altele ar fi spus hai, stergeti-o, si continuam dup-aia....ce mai, numai cuvinte de lauda pentru asa un doctor, bravo...
Acuma, sper din suflet ca si tratamentul ce mi l-a dat sa isi faca efectul, sa ma linistesc, ca de ieri stau in criza..
Ne-a mai spus ca de acum putem sa o scoatem afara pe Bianca, sa-i facem program de plimbare...mai ales ca afost si vremea buna azi...yupiii...
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Va pup

Adriana S. - mami de puiut BIANCA
de toate
www.flickr.com/photos/adryana_4u/2243343089/in/photostream/" target="_blank">Eu sunt Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adryana_4u spune:

Fetelor, am fost astazi la d-na dr. Dumbrava...femeie de nota 20..n-am cuvinte...a verificat-o pe bebe din cap pana in picioare....concluzia: nu e cazul de nici un antibiotic...ramane insa sub observatie pentru mucisori (mi-a zis sa iau batista bebelusului - am luat-o, mi-a zis cum s-o folosesc, si mi-a dat si niste picaturi s ii pun in nasuc dup-aia), si pentru faptul ca vomita - mi-a spus ca are un muschi(la intrarea in stomac ) mai slabut, si din cauza ca nu scoate tot aerul afara , da inapoi lapticul....se formeaza presiune...mi-a zis sa-i dau sa pape mai putin si mai des (m-a vazut acolo alaptand, si a vazut-o pe fomista cum trage ca disperata si se ineaca si apoi vomita ) si dupa ce ragaie, sa o pun pe plan inclinat la 45 - 60 de grade..sa nu mai dea inapoi...
In plus, mi-a dat sa ii dau gluconat de calciu, nu musai ca fontanela este maricica, dar ii tremura cam des buzita de jos, care cica este semn de hipocalcemie....acuma, n-am retinut cum trebuie dat asta...voi ati dat? Pe cutie scrie ca e injectabil, dar nu mi-a spus nimic de injectii, cred ca trebuie sa i-l dau pe gurita, nu????Ce ziceti?
In alta ordine de idei, a cantarit-o..s-a nascut cu 3,800 kg, am iesit din spital cu 3,560, si azi, la 2 saptamani si 5 zile are 4,170...e bine, nu-i asa?? Si a crescut un centimetruin lungime, are 53 cm acum...
Ce mi-a mai zis?? Pai, eu ma dusesem cu doua pagini de agenda cu intrebari, si mi-a raspuns cu calm la toate...super medic, toata stima din partea mea...plus ca la final, mi-a spus ca daca nu am retinut ceva, sau daca mai am probleme, sau orice intrebare, sa o sun (numai sa nu o sun in timpul programului, ca nu raspunde la telefon cand are consultatii)...aaa...si inca ceva..cand a luat-o pe micuta sa o puna pe cantar (i-a dat jos pampersul) asta mica a facut caca...si s-a pus d-na doctor sa o stearga la fundulet, adica pur si simplu m-a uimit...altele ar fi spus hai, stergeti-o, si continuam dup-aia....ce mai, numai cuvinte de lauda pentru asa un doctor, bravo...
Acuma, sper din suflet ca si tratamentul ce mi l-a dat sa isi faca efectul, sa ma linistesc, ca de ieri stau in criza..
Ne-a mai spus ca de acum putem sa o scoatem afara pe Bianca, sa-i facem program de plimbare...mai ales ca afost si vremea buna azi...yupiii...
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Va pup

Adriana S. - mami de puiut BIANCA
de toate
www.flickr.com/photos/adryana_4u/2243343089/in/photostream/" target="_blank">Eu sunt Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Adryana, ma bucur ca sunteti bine si ca esti multumita de dna dr, mai ales ca eu ti--am recomandat-o si m-as fi simtit responsabila dc nu era ok.



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

buan fetele!!

Honey, ceva-ceva??

felicitari alexia, Shobo, Eliza!!
si bine ai venit acasa Tinna!

raca, si eu iti recomand un homeopat, naturist etc... poate exista un remediu paralel indicat! nu dispera mami, o sa fie bine!!

Miri, eu zic doar sa te plangi de Sacha, ca isi revine si o sa aiba nevoie de mami a lui sanatoasa la cap!! Da' sa stii ca noi de aici il iubim si asa!! mami

Adina, sa ii spui Isidorei ca daca Ioan nu o sa fie la fel de frumos ca Serban i-l dam si pe Serban, da' mai incolo si cu cununie (din respect pentru parintii fetei..)

noi azi am tras o sperietura (eu, ca bebe n-are griji).
mi-a stranutat (cred) pe scutecelul pe care-l avea pe fata un muc maaare si jumate din el sange inchegat. nu stiu de unde l-a scos, ca era mare cat nara lui... ii pun mai des acum ser fiziologic, ma gandesc daca sa pun si batista..
a ami patit cineva?
si ce mi se intampla mie e chiar de carti de paranormal.
daca il tin pe bebe sa ragaie eu ragai de fiecare data. si dimineata, buimaca si pe nemancate, tot gasesc gaze sa scot. mucisori cu sange am produs si eu (inclin sa cred ca de la aerul uscat din casa). intr-o seara el a avut o scurgere dintr-o ureche, m-a durut urechea noaptea aia de m-a trezit din somn de vreo 2 ori...

si in plus am inceput crizele de zbierat, incep sa ma simt mama de bebelus...\pana la urma exista o durata a colicilor? sau doar oricat pana la trei luni?? intreb si eu, ca deja avem de vreo 3 saptamani, si par sa se inrautateasca..

va pupic

Monica mami de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

numeioana ti-am trimis un pm daca mai esti pe aici.
eu nu ma pot vaita decat ca nu pot sta pe scaun.bebe e cuminte,papa bine dar mai mult din biberon decat de la san dar sunt multumita ca papa doar laptic de la mami.ne mai supara burtica din cand in cand dar inca nu urlam mai mult de 30-40 min la 2 zile.azi am iesit prima data afara 7 min si ne-a placut.luni mergem la dr sa ne cantareasca sa vedem daca luam in greutate cum trebuie.nu a cazut buricul desi avem 10 zile.
imi spune si mie cineva dupa ce cade buricul ce trebuie sa fac?
pup toate mamicile si clopoteii,multa sanatate si mult noroc in viata!

gabrittza 40sapt+Daria Maria
AMR ... nu se stie!

Mergi la inceput