*Mamici de Ianuarie-Februarie 2008 (141)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

fetele da dece nu incercati si un termometru de ureche sau unul suzeta...eu una folosesc in mare parte din ala suzeta si doc de la buc mi-a zis ca sunt bune in general...

Cea mai optimista mamica!
LauradeBianca Mihaela
Povestea nasterii
Pitica mea
Atat are Bibi
poze burtik
poze cununie & nunta
Lucky
camera lui bibi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by docdecap

salutam fetele, burticile si bebeii cu Serban facut broscuta la mami in brate!!

Tinna, daca bebe nu vrea sa vina acum, e bine ca dr. nu tine mortis. Mai tinem majoretele pana zici tu!

Gatta, spune sa nu-l agiti, ci sa-l amesteci "gently", ca sa nu distrugi lanturi de subst. organice. adica nu faci ca la laptele prf, ci "stirred, not shaken"

iar despre contraceptie, ma bag ca am lucrat educatie sexuala la viata mea, si am lucrat cu medici de Planif. familiala.
Exluton sunt pastile monohormonale, doar progesteron. efectele asupra copiilor par a fi minime, asa zice asoc americana de pediatrie. in general se recomanda monohormonale pt. ca nu afecteaza productia de lapte, desi in teorie si stat. ne e la fel de eficienta.
uite aici, tot de pe site-ul respectiv: http://www.kellymom.com/health/meds/birthcontrol.html

Monica mami de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)

www.flickr.com/photos/monicu/" target="_blank"> poze de tot felu'


Monica , saru-mana pentru link .
Din ce citesc aici , se pare ca exista un anumit risc de scadere a productiei de lapte in urma administrarii pilulelor monohormonale .Mai mult ca sigur , nu voi lua anticonceptionale , trebuie sa ma gandesc la alta soluti , desi toate imi par naspa. Cu pilulele eram obisnuita ...am luat vreo 5 ani inainte sa raman insarcinata , insa nu vreau sa risc nimic ...vreau sa alaptez cat mai mult.

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna tuturor! Azi mi-a scos firul de la operatie, mi-a facut control si dr a zis ca totul e superok. Mi s-au retras complet edemele de la picioare...deja am cu un kg doar mai mult decat cand am ramas insarcinata.

Tudor este un dragalas...are 2900gr (a scazut in maternitate) dar sper sa creasca repejor (barbatzelul mamei!!!)..azi vad ca a inceput sa-l doara burtik. El scoate aerul dupa fiecare alaptat, dar vad ca la kk stramba rau buzitele, isi framanta manutele... Papa tzitzi la 2 ore si jumatate ziua si la 3 si jumatate noaptea. In rest doarme, dragul de el! Tzipa rau la schimbat...azi i-a cazut si buricelul!!!! La baitza seara e tare cumintel.

Am si eu o intrebare: ii luati temperatura in fiecare zi? eu nu i-am luat deloc.

[bebe]Tudor Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Gatta, vezi ca ti-a raspuns si docdecap mai sus, ea e mai in masura sa isi dea cu parerea. Acum, fiecare cu ideile lui, sper sa nu ajung la anticonceptionale... Cat despre ovulatie fara menstruatie, e posibil!!! Mama a alaptat exclusiv ceva vreme si nu a avut menstruatie... Yet... Dupa 4 luni de la nasterea mea a ramas insarcinata cu sora-mea Sunt anumite dereglari d'astea hormonale, ca si cilul peste sarcina, sau ovulatia tarzie, sau aia precoce, in ultima zi de menstruatie, etc. Orice e posibil! Organizmu' nu-i un ceas, deci... Da' eu o sa aplic calendarul in caz de menstruatie si prezervativul in caz ca nu apare. Si daca nu merge cu prezervativul mai iese un bebe, si ce?

alina... Nici eu nu ma aranjez, arat ca o maciuca, da' a venit sora-mea special sa-mi faca poze si mi-am pus "tencuiala" pe fata, i-am smuls si lentilele din oki Bouncerul... Eh... A facut minuni pana au venit colicile astea... Cand iar a trebuit sa il pun la san, sa il culc, sa tipe, sa il pun la san, sa il culc, etc. etc. etc. Mai, e o chestie usoara, ca o scoica, cu "picioare" ca de balansoar si are un fel de "arcada" cu jucarioare de care trag eu si se leagana... Cauta pe google "balansoar", da' eu zic ca e un moft, eu l-am luat inainte sa ii gasesc cosulet, ca eram disperata unde-l culc, ca la mine in camera nu ar fi avut loc un patut. Apoi am uitat ca am facut comanda... Si m-am trezit cu el la usa. Nu stiu daca e pura concidenta sau fiindca copilu' nu mai vede "peretii" cosuletului, vede ca din pat, are panorama asupra camerei sau fiindca are un material sintetic pe el se incalzeste (are si marginile putiiin ridicate, cred ca ii confera senzatia ca e in bratele mele, pentru ca mai devreme, pus acolo, inca mai cauta sanul... Si nu adormise inca!)... Ai inteles ceva? Oricum, o sa experimentez eu mai multe zile, sa iti spun daca e chiar "vina" boncerului, ca n-are rost sa arunci $ degeaba. Plus ca nu se stie daca la voi va merge, noi suntem mai fraieri

Aaaa, m-am enervat rau de tot pe cartea aia Mama si copilu'... Nu stiu de ce o lauda toata lumea, cert e ca zice de chestii inutile cum ar fi forcepsul si vacuumul, care nu stiu in ce masura intereseaza pe lauzele ajunse deja cu copilul acasa sau pe gravidele de a caror parere oricum nu se va tine cont prea mult la nastere... Asa ca ce folos sa stii toate detaliile? In schimb, nu am gasit nimic despre colici, am gasit niste aberatii cum ca alaptatul exclusiv is za best, da' intre mese poti sa ii dai copilului ceai indulcit cu zahar!!! sa nu faca "febra setei" sau nu stiu ce trasnaie d'asta... Aaa si cica e de datoria mamei sa invete copilul sa manance, sa nu inghita aer... Cum Dumnezeu sa il invat??? Daca el trage ca aspiratorul???? Nici macar nu scrie ce as putea sa ii fac, ca as incerca si ras-incerca la infinit, numai sa nu il mai vad cum se screme dupa fiecare masa!!! Si,... Nu mai stiu ce am citit pe acolo... Dar mai bine ca nu imi amintesc, ca iar ma enervez!



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Gratiela , sa-ti traiasca micul Tudoras ...zic si eu cu intarziere , ca nu eram pe faza cand ai nascut...nu mi-a mers netul .Eu i-am luat temperatura Sarei o singura data in 6 saptamani. Am stat cu ea pe-afara vrei ora si era cam vant , iar seara mi s-a parut ca arde si asa am facut proba termometrului.
A-propos de termometru , cum sterilizati voi partea care se baga in funduletz?

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Aaa, de alimentatie... Cica intestinele sunt mai lenese, ca si tonusul muschilor abdominali si ca sa previi constipatia tre' sa mananci legume si fructe si cereale. Apoi, peste doar cateva pagini zice ca nu tre' sa papi mai mult de 2 - 3 fructe pe zi si sa redci cruditatile si salata verde. Eu am o problema in aceasta privinta... Ma duc la fel de des la toaleta ca inainte, dar este destul de ... dureros. Asta pentru ca toata sarcina mi-a cerut corpul numai fructe si legume si cereale - fibra, care regleaza tranzitul intestinal minunat. Iar acum bietul meu sistem s-a trezit cu carne, lapte, branza, oua, cateva banane pe zi, salate ioc... Ce sa fac???? Ma gandesc ca e o prostie treaba cu colicile... Ca la urma urmei alea "bolborosesc" la tine in stomac, in lapte nu ajung acizii, ci vitaminele, mineralele, etc. Cu zaharul, inteleg, ca se duc glucidele in sange... Dar portocala, de exemplu, ce vina are ea, saraca??? Mi-am facut un compot de mineole azi... Indulcit cu foarte putina miere... Niciun rezultat Tre' sa mananc 2 kile de fructe pe zi, cum obisnuiam! Voi ce spuneti???



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

citit din urma. sunt rupt. s-a incheiat ziua nr3 cu doi dreaci acasa.raspund:

gabrittza, gagalicea ta e pusa pe shotii, intai in shants, p-orma catsel... stai acasuca sa fim sigure ca nu s eintampla nik altceva.

godzila, promit sa caut link si-ti dau PM maine, ok? azi nu ma simt in stare.

tinna, e bine ca bebe mai sta. stie el ce stie. jos clopu' pt duamna doctor!

creata, de acord cu ce zici tu:) legat d eiesiri cu bebe, dar... eu am comis-o si-o comit regulat, ritmic aproape:)) shoppingul previne la mine babyblues:)

alinatudor, ce frumoshi cercelushi are stefi! si mi se par emie? sau e rasfatata in patul lui tati s-a lu' mami?

lala20 si ven si cine mai are pb de kk, ata vreme kk ala nu pute de-ti rupe nasu, nu e verde mucilaginos de-a dreptul gretos (va dati voi seama cand e asa... ca e imposibil sa nu va revelati) kk e in regula. si scremutul si gemetele si chitsaielile, iar sunt normale! la inceput stiu sa faca partsuri singuri, dar creste intestinul, efortul de ale scoate e mai mare, crampele mai dureroase. comparatie, ca si cum ati bea crushin... asa crampitse are bebe.

gatta, nu vreaus a spun prostii, dar mie mi-a zis medicul la cealalta sarcina ca daca vreau pilule trebe luate din prima zi dupa nastere. dar nu mais tiu ce fel de pilule mi-a recomandat. oricum nu iau. traiasca prezervativul, coitus interruptus, calendarul si sterilitatea secundara! cu bruno am avut ciclu de la 3 luni dar am fost avertizata ca pot ramane oricand insarcinata cu ovulatie fara menstruatie. deci... beware!

mitsu, nush ce face solarul, dar eu una as evita in persioada alaptatului. dupa cum cat alaptezi nu e foarte indicat sa stai nici la plaja.dar in cazul ala o fi treaba de deshidratare. iaca, nu stiu sa raspund!

virgo? tragi chiulul sau te-ai indragostit asa de tare de cazimir ca pe la noi nu mai dai?

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Gatta, multumesc!
Eu spal vf termometrului cu apa caldutza si sapun si apoi sterg cu spirt.

[bebe]Tudor Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:

Mitsu ,e mai noua cartea sau editie veche?Eu mi-am luat acum cateva luni de la ed teora dar cum am inceput sa renovam am dus toate cartile la maica-mea si am uitat de ea!iar eu nasc sapt viitoare;am rasfoit-o doar si am obs ceva cu dezv pe sapt dupa nastere anyway tot o voi studia...
Nici eu nu sunt de acord cu anticonceptionale in timpul alaptarii inteleg ca pe moment nu afecteaza copilul dar nu zice nimeni nimic de efectele pe termen lung.Decat sa ma trezesc peste15-2o de ani cu copilul cu probleme hormonale mai bine ma lipsesc de ele


raluca,37+,Sonia Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Si inca ceva... Am vazut intr-un articol ceva de acizii grasi esentiali, aia omega 3, 6, 9... Cica ajuta la dezvoltarea creierasului lui bebe... Sa iau asa ceva?? Dupa ureche? Adica... Doctorita mea sigur va spune ca in lapte ajunge tot ce ii trebuie lui , dar eu ma indoiesc, fiindca nu am prea mare pofta de mancare, mananc fortat si oricum ma simt epuizata, nu stiu ce mai ajunge in laptele ala... Acizii astia sunt extrasi din diverse parascovenii cum ar fi uleiul de peste, de in, de primola sau primula mama ma-sii, etc. Adica tot chestii naturale.. Dar daca stau sa ma gandesc... Si tutunul, marijuana, sunt tot naturale... Si cucuta..



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput