*Mamici de Ianuarie-Februarie 2008 (141)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

anca, si Conrad se agita mult cand face caca, chiar daca cateodata e foarte moale... Aceasta problema o avem inca din maternitate, dar la noi e mai mult din cauza ca nu ragaie... Adica tot aerul ajunge in intestine si ii bolboroseste burtica de zici ca sta sa bubuie! El elimina si aerul cu kk si probabil e dureros pentru ei... Nu plange, se chitaie, cateodata mai scapa si cate un urlet, cand chiar nu mai poate! Da' se screme tare, se inroseste la fata... De zici ca scoate un avion pe funduletz!

godzila, din fericire noi nu aveam aceasta problema, mai plange cateodata cand nu sunt eu "pe faza" si il schimb cand el vrea sa pape...



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Salut zuzele !

Cam slabuta miscarea pe-aici azi...
Miri si Monica Doc , saru-mana pentru sfaturile legate de conservarea laptelui . Azi i-am dat Sarei lapticul de ieri si i-a mers la inima , a ras automat 125 ml si nu a dat semne ca nu i-a placut. Am citit o chestie interesanta pe link-ul care mi l-a dat Monica...cica sa nu agitam biberonul cu lapte stat in frigider , ci sa lasam asa cum s-a separat lapticul (partea grasa la suprafata si cea apoasa dedesubt ) ...hmmm , nu stiam asta ...dar ma gandesc , nu se infunda tetina cu smantanica aia groasa ?
Azi am fost la controlul de 6 saptamani si doctorita mi-a zis ca m-am refacut bine , ca uterul e ok. Pe mine inca ma deranjeaza cusatura de pe exterior si mi-a zis ca mai am niste fire care nu s-au resorbit si ca mai poate dura...cica vindecarea completa a epiziotomiei poate dura si 6 luni ????!!!!
Mi-a dat liber la cu sotul si mi-a recomandat niste anticonceptionale care cica se pot lua daca alaptez ...Exluton se numesc ...stie cineva ceva de ele ?
Pe prospect scrie ca administrarea in alaptare se face numai cu recomandarea medicului.
Eu stiam ca alaptatul este o forma de contraceptie atata vreme cat nu am menstruatie...insa doctorita mi-a zis ca pot ramane insarcinata chiar daca alaptez si mai bine sa iau pilulele sau sa folosesc prezervativ. Voi cum va protejati daca alaptati ?

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Gatta, eu stiu sigur de la doctorul meu ca pana la 3 luni esti protejata daca alaptezi exclusiv minim o data la 4 ore. Si doc a zis ca dupa 3 luni o sa "hotaram impreuna" ce metoda o sa folosim, da' io nu vreau sa iau anticonceptionale, chiar si permise. Pentru ca toti hormonii aia se duc in sange, deci si in lapte. Plus ca anticonceptionalele, oricare ar fi ele, daca citesti pe prospect, afecteaza ficatul pe termen lung. Daca pe noi ne afecteaza, pentru bebei e crima... Eu zic sa nu iei... Mai bine o diafragma, ceva. Sau prietenul de nadejde - prezervativul. Eu o sa folosesc vechea metoda cu calendarul, aia care a dat gres acum aproape 10 luni



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Mitsule,. multumim de aprecieri .....eu te-am invidiat pentru pozele in care esti aranjata..eu de cand am nascut nu am mai pus machiaj pe fata...asa ce dor imi e sa ma fac frumu...dar..mai am kg in plus..hainele de dinainte de sarcina nu imi vin..iar astea de gravi...sunt putine si uratele:)..dar in ritmul in care doarme stefi..cred ca o sa slabesc repede :)

Ce bouncer vorbesti..daca exista o solutie la somn..plz vreau si eu:)


Poze cu ingerasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

salutam fetele, burticile si bebeii cu Serban facut broscuta la mami in brate!!

Tinna, daca bebe nu vrea sa vina acum, e bine ca dr. nu tine mortis. Mai tinem majoretele pana zici tu!

Gatta, spune sa nu-l agiti, ci sa-l amesteci "gently", ca sa nu distrugi lanturi de subst. organice. adica nu faci ca la laptele prf, ci "stirred, not shaken"

iar despre contraceptie, ma bag ca am lucrat educatie sexuala la viata mea, si am lucrat cu medici de Planif. familiala.
Exluton sunt pastile monohormonale, doar progesteron. efectele asupra copiilor par a fi minime, asa zice asoc americana de pediatrie. in general se recomanda monohormonale pt. ca nu afecteaza productia de lapte, desi in teorie si stat. ne e la fel de eficienta.
uite aici, tot de pe site-ul respectiv: http://www.kellymom.com/health/meds/birthcontrol.html

Monica mami de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)

www.flickr.com/photos/monicu/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Alinatudor , am vazut pozele Stefanitei ...dulcica foc , finuta si micuta , seamana cu Sara mea ...
Ottilia , daca e ca maine sa fie ziua cea mare , sa fie intr-un ceas bun ! Tinem pumnii...

Referitor la cantar , eu am luat din Auchan unul Tefal , modelul asta http://www.b e b e l u s u l t a u.ro/detalii.php?cod=TF01 ( fara spatii) si a costat 280 RON . La Auchan chiar sunt preturi OK fatza de cele de pe site.

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by Mitsu-bishu

Gatta, eu stiu sigur de la doctorul meu ca pana la 3 luni esti protejata daca alaptezi exclusiv minim o data la 4 ore. Si doc a zis ca dupa 3 luni o sa "hotaram impreuna" ce metoda o sa folosim, da' io nu vreau sa iau anticonceptionale, chiar si permise. Pentru ca toti hormonii aia se duc in sange, deci si in lapte. Plus ca anticonceptionalele, oricare ar fi ele, daca citesti pe prospect, afecteaza ficatul pe termen lung. Daca pe noi ne afecteaza, pentru bebei e crima... Eu zic sa nu iei... Mai bine o diafragma, ceva. Sau prietenul de nadejde - prezervativul. Eu o sa folosesc vechea metoda cu calendarul, aia care a dat gres acum aproape 10 luni



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!



Sincera sa fiu , nici mie nu prea imi vine sa bag hormonii aia in mine ...pe langa faza cu ficatul , mai scrie pe prospect ca si pot genera crestere in greutate ...eu ma chinui sa dau jos si tare imi e ca iau pilulele astea si ma umflu ca un balon...
Cu calendarul , nu prea merge acum daca n-am menstruatie...
Eu tot nu inteleg chestia asta...cum potzi ramane gravida daca n-ai menstruatie ? Asta nu implica si lipsa ovulatiei?

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adryana_4u spune:

Doamne, ce de bebiti noi...sanatate multa, si lor, si mamicilor

Adriana S. - mami de puiut BIANCA
de toate
bebe evolueaza
www.flickr.com/photos/adryana_4u/2243343089/in/photostream/" target="_blank">Eu sunt Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Creata multumesc pt aprecierea povestii mele! A fost coplesitor cand mi-au spus sexul lui bebe! Adevarul e ca eu si uitasem ca trebuie sa aflu sexu' ma gandeam doar sa-l scoata mai repede pe bebe...de ce dureaza asa mult?!
Elenuta si Thea are seara, in prima faza, si 37,7, dar o mailas fara pampers, o mai sterg cu un servetel umed, mai face caca si scade temperatura.

Zuzici am mai pus poze sub numele Theei, dar nu m-am priceput sa fac album nou si s-au asezat singure in continuarea celor de acum 3 sapt.


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Poze Laura
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

gata...iti spune cineva bine documentat in domeniul asta...ca sa ai menstruatie trebuie sa ai mai intai ovulatie...deci nu vei stii cand...si ovulatie se poate produce spontan si din cauza unei sperieturi,a unei emotii puternice.....si in plus k nu e o regula generala...ca menstruatie sa nu-ti vina daca alaptezi...deci sa aiba loc si ovulatia...personal cunosc cazuri...care desi alptau al 3 ore...au avut menstruatie,evident si ovulatie la numai 1 luna dupa ce au nascut...bine acuma nu o fi tocmai tu exceptia...de la regula generala...dar vreau sa zic ca exista un risc...

Cea mai optimista mamica!
LauradeBianca Mihaela
Povestea nasterii
Pitica mea
Atat are Bibi
poze burtik
poze cununie & nunta
Lucky
camera lui bibi

Mergi la inceput