*Mamici de Ianuarie-Februarie 2008 (134)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

uff, sa va povestesc aventurile noastre de azi.

mai intai tb sa ca spun ca incepand de ieri, Pupi sta, vorba lui Doc, mufat la sanul meu. ieri toata ziua, noaptea trecuta si azi toata ziua si nu da semne sa se opreasca. oare ce are ca nici nu doarme? mananca intr-una, cu sughituri, i se scurge cateodata laptic pe langa botic cand il fura somnul dar se trezeste imediat si reia voiniceste suptul. Azi a dormit doar o ora dimineata si o ora cat am fost la plimbare. HELP!!!!! e normal? o avea un puseu de crestere? dc il iau de la san urla de mama focului. laptic curge din sani ca verific in permanenta si el inghite. dar nu se opreste. si nu e rau pt el faptul ca nu doarme????

Azi am patit ceva:am fost cu masina la editura cu care lucrez eu sa imi iau plata, eram cu bebe in scoica, l-am luat cu tot cu scoica inauntru si cand am iesit era gheata in fata portii, turnasera vecinii niste apa si inghetase si am alunecat rau. Ca sa nu il lovesc pe Pupi am preferat sa tin scoica sus - grea ca naiba - si sa cad eu in genunchi si acum ma doare rau. chiar si asa l-am zgaltait saracu in scoica lui si s-a speriat ca a inceput sa urle.

Va rog spuneti-mi dc e normal cum se comporta.



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Angi nu e bine sa stai non stop cu el la san... Cred ca acum s-a invatat asa, si trebuie sa-l dezveti... Astia mici sunt tare teroristi si ne santajeaza sentimental cu plansul lor, iar noi mamicile nu rezistam deloc... Cred ca te foloseste pe post de suzeta, nu are cum sa suga in continuu...
fata si incearca sa-l mai lasi un pic din brate si poate reusesti sa-l pacalesti cu suzeta...

Tinna 36+ cu si mami de Andrei (7 ani)

Atat mai am pana vin pe lume!
Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/72157603366051910/" target="_blank">Poze cu iubirea mea Andrei

AMR maxim 22 de zile !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Fetelor eu sunt extrem de curioasa din fire, si m-am apucat sa fac niste investigatii, sa vad daca aflu ceva despre fetele de pe lista noastra de gravidutze care trebuiau sa nasca deja, dar n-au mai dat demuuult nici un semn
Ashaa... Si m-am dus la profilul unora dintre fete sa vad daca nu cumva au mai postat pe la alte subiecte, si pe la noi nu...
Si de ex ce credeti ca am descoperit... Mai avem o mamica cu gemeni la noi la odisee!!! Daca va uitati pe listuta cu gravidutze de ianuarie, o vedeti pe alhassanvicky care astepta gemeni...
Pe 7 ian a postat la subiectul cu Mamici de gemeni si tripleti urm mesaj:

quote:
Originally posted by alhassanvicky

in primul rand va urez si eu UN AN NOU PLIN DE FERICIRE SI IMPLINIRI

apoi, anuntam cu mandrie ca pe 30 DECEMBRIE, ORA 18.25, RESPECTIV 18.33 S-AU NASCUT PRINTESELE RANIA (3400 GR) SI SARA (2600 GR}, prin nastere normala. toate 3 suntem foarte bine si incercam sa ne adaptam.

va pupam si reveni cu detalii si poze curand

Vicky mami de Elissa , cu gemeni 39+


http://picasaweb.google.com/nickydrag/BestOfElissa
jurnalul Elissei - http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=103718
viata mea in Emirate - http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=103958



Am vazut ca a postat si azi. Am postat si eu acolo si am rugat-o daca are timp sa intre si aici la noi la odisee...
Eu intre timp o sa intru pe contul zuzelor s-o trec pe listuta cu mamici...

Aaaa, si continui investigatiile, poate mai aflu ceva si despre alte fete...

Tinna 36+ cu si mami de Andrei (7 ani)

Atat mai am pana vin pe lume!
Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/72157603366051910/" target="_blank">Poze cu iubirea mea Andrei

AMR maxim 22 de zile !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

Doamne mai fetelor citesc ce mai scrieti si ma apuca jalea cate avem de intampinat cu bebeii nostri ,cand eram gravide ne plangeam prin ce probleme trecem dar parca era mult mai usor acum de cand avem bebei ne plangem mult mai mult de fapt intampinam mai multe probleme si sunt tare grele.Si eu nu mai rezist cu laptele meu : am tinut-o pe Maria acum 1 ora si 20 de minute la tatze sa traga din ele si dupa ce am stat cu ea asa am pus-o jos sa faca nani si a inceput sa urle de mama mama si trebuit sa-i dau completare de lapte si acum doarme ca un ingeras .Am luat ceaiuri de stimulare a lactatiei , o tin la san mult de tot , am baut lichide , am mancat fructe nici nu mai stiu ce sa ma fac incerc din rasputeri sa-i dau tatza cat mai mult sper sa reusesc .
Sa ne ajute doamne doamne sa trecem cu bine peste toate problemele noastre si sa fim noi sanatosi si bebelusi nostri.Va pup .

danybv
Mamy de Maria si Andrei (21 Martie 2006)
POZE MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

quote:
Originally posted by Tinna S.

Angi nu e bine sa stai non stop cu el la san... Cred ca acum s-a invatat asa, si trebuie sa-l dezveti... Astia mici sunt tare teroristi si ne santajeaza sentimental cu plansul lor, iar noi mamicile nu rezistam deloc... Cred ca te foloseste pe post de suzeta, nu are cum sa suga in continuu...
fata si incearca sa-l mai lasi un pic din brate si poate reusesti sa-l pacalesti cu suzeta...

Tinna 36+ cu si mami de Andrei (7 ani)

Atat mai am pana vin pe lume!
Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/72157603366051910/" target="_blank">Poze cu iubirea mea Andrei

AMR maxim 22 de zile !!!



Tinna, suge, nu molfaie. si inghite ca apucatul...



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adryana_4u spune:

Laura Dimitris, multumim frumos de aprecierile de "bebe maricutz" din capitolul trecut

Adriana S.
AMR maxim 1 saptamani
-39 sapt BIANCA
de toate
bebe evolueaza
www.flickr.com/photos/adryana_4u/1468720937/in/photostream/" target="_blank">Bianca-22sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Laura_Dimitris, Miri, va multumesc mult, dragelor, pentru sfaturi si incurajari..si pentru ca sunteti alaturi de mine...
Mi-ati mai insuflat un pic de speranta si curaj..adevarul este ca starea mea se datoreaza unui cumul de factori...tata, alaptarea, singuratatea de aici oboseala, impresia ca nu ma descurc etc.
Teoretic, asa este cum ziceti voi..si chiar fac eforturi disperate sa ma concentrez pe bebe..dar nu tot timpul reusesc... Va mult!

Miri, problema cu alaptarea la mine este ca din biberon mananca de nu are treaba in schimb sanul nu-l vrea si pace..am reusit doar de 2 ori, cu eforturi uriase, plansete, nervi din partea lui, sa suga printr-o aparatoare din aia de silicon...probabil ca si eu sunt neindemanatica si nu ma pricep foarte bine sa-l tin intr-o pozitie corecta, sa folosesc tehnicxi de alaptare etc...Eu ii dau lapte de la san, muls, combinat cu formula..Reusesc sa scot, prin mulgere, de la ambii sani doar, in medie, 30-40 ml..si asta il amestec cu formula completare si il dau asa...
Nu are aversiune fata de laptele de la san..il mananca fara probleme si singur si amestecat...treaba e ca el are ce are cu sanul in sine...se enerveaza daca insist si ma musca...Dar eu mai incerc..poate poate...nici nu stiu cum sa procedez, probabil ca sunt fel si fel de tehnici de a-l convinge...Si aparatoarea aia ma enerveaza si-l enerveaza si pe el caci imi cade tot timpul..nu sta lipita si pace, de san...si uite asa ne chinuim..mi-am luat toate masurile si tot degeaba...ba e prea gros sfarcul, ba e prea lung..tot asa...Cam asta..
Saracul il doare si stomacelul de la laptele meu, are colicute..O fi ok ca-i dau picaturi aproape dupa fiecare masa? Vad ca ei zic ca e safe sa-i dai dpa fiecare masa...oricum, ii dau mai putin decat scrie acolo..si nu zice sa nu-i dai timp indelungat...Zice doar sa nu ii dai mai mult de 12 ori in 24 ore...
Trebuie sa intreb pediatrul..Voi dati bebeilor picaturi? Sunt pe baza de simethicone...

Doresc sa felicit si eu noile mamici:
Ereena, godzila, Miutza!
SA VA TRAIASCA FLACAII SI PRINTESUCA!

Sper sa reusesc sa scriu si eu in curand povestea nasterii caci am fost tare beleuza zilele astea...
Pupici



Mami de Matei
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Mitsule ..se mai intampla ca laptele regurgitat de bebe sa se prelinga pe obrajior si sa ajunga sa se scurga in ureche. Bebe poate face infectie la ureche daca e asa , cel mai bine vorbesti cu medicul pediatru despre asta.

Eliza
Povestea burticii
Craciun 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adryana_4u spune:

Tinna, saru-mana, exact astea au fost cuvintele doctorului: "e foarte aproape".. Eu sper sa apuc sa va anunt cand incepe distractia, ca simt si eu nevoie de incurajari, dar daca nu...o sa le rog pe zuzele mele pereche: Greta4you si AngeliquedeS (ambele au bebei, sa vedem daca or avea timp si de mesajele mele)sa va anunte

Adriana S.
AMR maxim 1 saptamani
-39 sapt BIANCA
de toate
bebe evolueaza
www.flickr.com/photos/adryana_4u/1468720937/in/photostream/" target="_blank">Bianca-22sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adryana_4u spune:

Tinna, detectiv trebuia sa te faci, mami...ce m-ai facut sa rad, auzi ce s-a apucat ea sa faca...sa investigheze...

Adriana S.
AMR maxim 1 saptamani
-39 sapt BIANCA
de toate
bebe evolueaza
www.flickr.com/photos/adryana_4u/1468720937/in/photostream/" target="_blank">Bianca-22sapt.

Mergi la inceput