Unde gresesc?

Unde gresesc? | Autor: OCTAMI

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!
Ca de obicei ,aici la voi gasesc sfaturi si solutii pentru diferite probleme ,si revin si acum cerandu-va parerea;Dimineata m-am certat cu baietelul meu de 7 ani si am ajuns iar sa tip la el -aproape ca a devenit un obicei sa facem scandal inainte de a pleca la scoala.
Ne ridicam greu din pat ,dupa multe negocieri ,ne spalam cu insistente si mancam cu indemnuri repetate;azi si-a gasit sa isi construiaca o jucarie di hartie desi i-am spus ca ne grabim ,am izbucnit ,i-am aruncat-o,i-am spus ca isi face alta deseara ,si am ajuns sa tiupam ,sa planga sa imi spuna ca sunt o mama rea -dar ma lasa nervii ca suntem in graba si am impresia ca nu intelege sa colaboreze.cum sa fac sa il inteleg dar sa il si conving sa pricepa ca trebuie sa colaboreze si sa nu mai astepte totul pregatit fara sa miste nimic ,sa se preocupe doar de joaca
unde gresesc?sunt lipsita de rabdare ,intradevar,dar imi pare rau dupa ce izbucnesc si cred ca ii dauneaza si baiatului ,ce sa fac?
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Nu stiu daca eu sunt cea mai in masura sa dau sfaturi, din doua motive: la noi il trezeste si duce bona la scoala, iar al doilea, cand ma grabesc il imbrac eu.
In primul rand trebuie trezit mai devreme, implicit culcat mai devreme. Eu am ajuns la performanta sa gasesc ora potrivita de culcare astfel incat sa se trezeasca singur in jur de ora normala de trezire.
Micul dejun la noi consta in doua danonino mari, care sunt hranitoare, usor de mancat si ii tin cele trei ore jumatate cat sta la scoala. Acum si Adi nu prea manaca de felul lui.

Avem o regula ca nu se incepe alta activitate dimineata. Daca totusi o incepe, cum a fost la voi jucaria, o va termina cand vine acasa. Eu nu i-as fi aruncat-o ci i-as fi pus-o pe birou cu precizarea ca o va termina cand revine acasa.

Intotdeauna ma pregatesc eu, ii pregatesc hainele, il imbrac repede, el se incalta si iesim pe usa. Cam asa procedez dupaamiaza, caci 3 zile pe saptamana avem activitati extra si il duc eu.

Acum ca are 7 ani si il imbrac eu, o sa spuna multa lume ca fac rau...Apropo de asta am invatat ca decat sa urmez niste tipare si sa-mi fac eu nervi, mai bine fac in felul meu. Cand revenim il las sa se schimbe singur ca poate sa-i ia si o ora.

Eu mai apelez la glume, care la Adi prind foarte bine. Spre exemplu cand il imbrac si el nu colaboreaza ii spun cu un glas glumet "Hai mai mami nu mai sta asa ca o balega, baga si tu piciorul odata in pantaloni!" Chestia asta il amuza mereu pe fiimiu.

Cam asa procedez eu... dupa cum am spus nu stiu daca sunt chiar in masura sa dau sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

La noi mai merge cu statul cu gura pe ei Dar de obicei cel mic pierde vremea in orice face. Asa ca de obicei ma enervez si eu. Spre deosebire de filofteia eu nu indraznesc sa le dau un precedent, ca astia sunt in stare sa ma puna sa-i imbrac pana s-or insura! (E drept ca-i mai ajut la amanunte)
O alta metoda e sa le dau un timp limitat (ex. Pana vin eu din baie, sau pana ma imbrac eu...) pentru a face o anume actiune (...sa va imbracati, sau sa faceti patul). Nu merge intotdeauna, dar e mai limpede pt. ei decat "Hai repede, ca ma grabesc!"

Kitty, mamica de Adi si Robi
Pozne de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

pai nu gresesti nicaieri,crezi ca la noi e alfel?

quote:
Initial creeata de OCTAMI


unde gresesc?sunt lipsita de rabdare ,intradevar,dar imi pare rau dupa ce izbucnesc si cred ca ii dauneaza si baiatului ,ce sa fac?
Multumesc!



...mami daca nu mananc acuma, intru'-n grebla foamei!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Numai dimineata tandaleste sau asta e regula de cate ori plecati de acasa?
Eu cred ca in primul rand as convoca o sedinta de familie, cu toata lumea asezata la masa pentru discutii. As spune: avem o problema care are consecinte (ne certam, intarziem, ne suparam, etc), cum putem sa o rezolvam? L-as intreba daca se simte bine dimineata cand toata lumea, inclusiv el, e suparata, daca i-ar place sa fie alta atmosfera, etc. Si l-as ruga si pe copil sa vina cu idei, poate el chiar are sugestii care ar fi de ajutor. Apoi faptul ca parerea lui e luata in seama l-ar responsabiliza.
As scrie hotararile pe o hartie si le-as lipi pe frigider, nu neaparat ca sa le citeasca de 3 ori pe zi, ci ca sa isi aduca aminte ca exista o problema, ca a existat o sedinta si ca si-a luat niste angajamente.
Apoi hotararile care s-au luat in sedinta ar trebui respectate, daca nu l-as lasa sa suporte consecintele. Daca nu se ridica din pat la timp si nu-si face treburile intarzie la scoala, mama intarzie la servici si nu mai are bani pentru jucarii, dulciuri, etc.
Si as repeta consiliul de familie cat de des ar fi nevoie, de fapt noi chiar procedam asa cand avem de rezolvat cate ceva.
Iar daca tandaleala este o regula la fiecare plecare, din nou l-as lasa sa suporte consecintele. Nu te-ai imbracat la timp, intarziem la film si nu mai putem sa intram, deci nici nu mai are sens sa plecam, si chiar n-as mai pleca.
Eu ii reamintesc fetitei mele ca mai sunt 5 minute si trebuie sa vina la masa, apoi 2 minute, ca sa aiba cat de cat idee ca timpul trece.
Si am observat si eu ca daca sunt inghesuita cu timpul am mai putina rabdare, intru in panica si ma enervez mai repede, asa ca pregatesc cat mai multe de cu seara, inclusiv hainele copiilor. Poate si desteptarea cu 15 minute mai devreme ar mai reduce putin din tensiune dimineata.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Yap, subscriu la ce spune Donia re: consiliu de familie. F. util, si noi asa ne rezolvam problemele. Plus pregatit haine si sandvisuri pt. a doua zi de cu seara. De fapt, tot ce poate fi facut de cu seara e facut, noi mai avem pe lista doar trezit + spalat, pe urma Excelenta Sa maninca cu nasul in tv, e singura activitate permisa diminetile si e asa de ani de zile, il imbracam (implineste 9 ani in mai, da? Dar e mai usor si stie sa se imbrace si singur, am verificat :)) si-l scoatem pe usa. Cu respectivele: "cinci minute pina la mincat", "trei minute pina la imbracat", "un minut si se inchide tv-ul".
Si da, noi, adultii, facem ochi cam o jumatate de ora mai devreme, pe cind se trezese Prislea sintem imbracati, spalati, cafea bauta.
Trucul nostru este: keep the child happy in the morning. Il alintam, il pupam, ii spunem te si miri cum, de la morcovel la ghiocel si mai stiu eu ce prostioare, maninca fix ce vrea, ne straduim sa nu-l contrariem samd.
Eu incerc sa-l inteleg, ca nici mie nu-mi place sa ma trezesc :))
Ah, uitam santajul, ca sa nu crezi ca la noi tot a fost asa smooth de la inceput! In zilele in care se lasa cu circoteca dimineata, seara are program impus de culcare mai devreme cu o jumatate de ora, pe motiv de: "tare-ai fost obosit azi dimineata, clar trebuie sa te culci mai devreme". si cum uraste sa se duca la culcare mai devreme decit trebuie, incet - incet invata sa se stapineasca si sa repecte programul casei diminetile...
Bafta,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Simonna, m-ai facut sa rid cu gura pina la urechi (si in ultima saptamina nu prea am avut de ris mult...).

Noi mai facem o chestie in plus...copiii trebuie sa decida de seara ce doresc la breakfast...pentru ca mai avem si supriza de a refuza si cere bazaconii complicate. Asa se bate palma seara si dimineata nu mai au de comentat.

Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Noi, pentru ca aveam aceeasi problema, de vreo saptamana am introdus "concursul de imbracat".
Deci, il trezesc imediat ce m-am trezit eu, ii dau drumul la radio pe Itzi Bitzi . Ma duc mas s[pal pe dinti si fac dus si apoi vin la el si-l trimit la baie pentru pipi si sa se spele pe dinti, timp in care eu ii asez hainutele pe pat. Apoi dau startul la concurs, cu un steag si un pistol in acelasi timp, moment in care incepe concursul, eu fug la mine si incepe imbracarea. Din cand in cand ma duc sa verific daca inainteaza si mai ales dc nu a uitat ceva(chilotii, maieul, etc). Si asa, il las tot timpul pe el sa castige(eu tot aman sa-mi pun sacoul ca sa nu fiu gata inaintea lui). E foarte incantat ca facem concurs si se straduieste. Acum nu cred ca va tine o viata, dar cel putin pentru o perioada vad ca merge.
Apoi coboram amandoi la micul dejun(care e tot timpul acelasi- cereale cu lapte(nu avem probleme cu eventuale mofturi)si mancam in acelasi timp ca sa-i mai aduc aminte sa bage in gura, ca mai cade in meditatii si uita de ce ne-am asezat la masa!!.
Si astfel, anul asta nu ne-am certat dimineata deloc,

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

parca m-ai descrie pe mine..nu e zi lasata de DD in care sa nu ma supar/enervez/tip/etc...din exact aceleasi motive..bainca la mine nu mai mananca nimeni, ca nu are timp, ii fac un sandwici in plus pe care-l mananca in masina+un actimel de baut(caldut)...si tot nu reusim sa jungem la timp...la noi nu merge la partea culcatului mai devreme, ca cea mica se culca pe la 21.30-22 deci nu pot s-o culc nici pe cea mare , va imaginati
dar o sa incerc sa fac sedintele alea de familie..
poate fetele care practica, ne dau mai multe detalii, nu de altceva, dar in curand o sa fac un atac de cord de atata furie inca de dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Buna Octami,

Ai primit multe sfaturi bune mai sus. Eu un singur lucru vreau sa adaug. Fa-i un sandwich pe care sa-l manince in pauza mare la scoala; nu-l mai obliga sa manince pe graba dimineata. Mincarea trebuie s-o maninci cu placere nu s-o inghiti cu noduri.

Z.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OCTAMI spune:

multumesc mult fetelor!
Incercam metodele voastre si categoric o sa facem un consiliu de familie si stabilim reguli .
Sper sa reusesc sa ma controlez si eu mai bine ,ca daca ridic eu tonul face si el la fel si iese o nebunie si se va obisnui asa ;
imi mai fac probleme din faptul ca nu se concentreazanici la clasa ,si ramane in urma -are un ritm mai lent cum mi-a precizat si invatatoarea-tot din aceleasi cauze ca si acasa cu alte activitati.
mutumesc ,mi-a facut placere sa va citesc !

Mergi la inceput