Cezariana dupa cezariana

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Buna! Sunt si eu o graviduta de 28+ saptamani, nu apartin grupului de discutie in sensul ca e prima sarcina, nu a doua, dar nasterea va fi prin cezariana, din multiple motive obiective medicale.
Ma tem mult de anestezia generala, as prefera rahi, pana acum n-am auzit de lucruri foarte rele, acum insa mesajul Dariei m-a cam ingrozit...
Ma bag si eu in vorba ca poate ma lamuriti cu 2 chestii: la cat timp dupa rahi trebuie sa te dai jos din pat (sau macar sa incerci) fara riscul durerilor de cap si de coloana; si in al doilea rand, la cat timp poti alapta?-eu voi naste la Giulesti unde, cum se stie, nu-ti da copilul cu tine in camera si deci nu-l poti pune imediat la san.

naty 28+ cu (Iulia Elena)
AM AJUNS IN ULTIMUL TRIMESTRU, DOAMNE AJUTA PRINTESEI MELE SI MIE!!!
http://bd.lilypie.com/FYlVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Natynic, nu stiu daca rahi este tot una cu epidurala, dar eu m-am dat jos din pat la 24 de ore de la operatie.
Iar lapticul mi-a venit cam dupa 2 zile, cu putina stimulare a sanilor, pe care mi-au aratat-o asistentele de la spital.

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria_Ioana spune:

NAty,imi pare sincer rau daca te-am speriat .
Oricum nu e nevoie sa suferi ca mine caci fiecare organism e diferit.
Eu am intrat la cezariana cand deja eram epuizata fizic si psihic ,dupa mai mult de 48 de ore de nesomn si cu contractii si dureri de spate si mijloc .Cand am intrat la operatie aveam dilatatia 5 cm si de 3 saptamani o tot aveam 1-2 cm si dopul gelatinos era cazut tot de 3 spatamni ,timp in care nu am avut odihna ci numai contractii si dureri .
Fetita mea a avut 4.500kg si poate si de aia m-am refacut mai greu ,am avut oasele si muschii mai incercati ,mai intinsi .
Eu am cerut pana la urma cezariana plangand ca nu mai rezist.
Apoi la durerea de cap pe care am avut-o a contribuit iar faptul ca de la 10 dimineata cand am avut cezariana si pana pe la 5 dimineata cand mi-au facut o injectie cu diazepam nu am inchis iar un ochi .
Ma durea uterul care se contracta,si aveam probleme cu tranzitul intestinal ,simteam ca explodez si mi se umflau intestinele de se vedea prin piele ,cred ca aveam o ocluziune intestinala.
Apoi senzatia ca eram paralizata si nu imi simteam picioarele de loc,plus perfuziile pe care le-am tinut in vena de la mana vreo 38 de ore in continuu ,plus ca trebuia sa beau vreo 2 litri de ceai cu un pai si ma stresam ca nu reuseam sa beau si doctorul tot vena sa ma controleze si imi zicea sa ma fortez sa il beau ,plus dorul de aia mica a mea pe care nu o mai stiam langa mine...toate astea au contribuit la starea mea.
Primele cateva ore bune am avut pe operatie o punga de nisip grea dar eu habar nu aveam pana nu mi-a scos-o.
Apoi am inteles ca la anestezia rahi nu trebuie sa misti din cap ,pe cand eu am miscat caci ma uitam la fetita mea cum o curata ,cum ii face masaj deoarece vreun minut nu a plans deloc si parea lesinata asa ca iti dai sema ca ma panicasem si intrebam mereu ce are?daca e bine?PAna la urma a primti scor Apgar 7 ,dar si-a revenit si apoi a inceput sa urle de nu se mai oprea.
Si inca ceva care a inrautatit starea mea a fost caldura excesiva ,era o cladura care te lesina ,nu puteai sa respiri si nici sa deschid geamul nu puteam ca era iarna si imi era frica sa nu racesc copilul.
Dar caldura era infioratoare ,mai ales ca nu era o iarna geroasa ci una cu mult soare.
Si sotul meu era epuizat de la caldura aia si zicea ca atunci cand iesea afara la aer se simtea ca o planta uscata care primeste apa.
Chiar eu cand am iesit din spital dupa vreo 10 zile(din care doar 6 am stat dupa cezariana si inca 4 inainte caci nu mai nasteam odata si aveam dureri groaznice)am simtit ca ma nasc eu insami inca o data .
A fost o senazatie super...drumul pana acasa a fost mai greu de suportat ,vreo 40 de km si ceva si stiu ca am oprit de cateva ori si m-am dat jos sa respir un pic ca imi era rau ,iar acasa cand am ajuns m-am dus direct in pat si aveam frisoane ,tremuram toata si imi clantaneau si dintii ,m-am invelit cu tot ce am gasit si mi-a trecut.
Durerile de cap treceau cu un pic de cafea,dar mie imi era frica sa beau caci alaptam.
Si referitor la alaptat,mie mi-au adus-o asistentele la 2 ore sa o alpatez si eu chiar ma miram ca am lapte asa repde,adica colostru caci asa se numeste laptele din primel zile si care e foarte importnat pentru bebelusi.
SI apoi au continuat sa mi-o aduca toata in prima zi si chiar noaptea cam la 2-3 ore .
Probabil de aia nu am avut probleme cu laptele ,dar oricum am folosit un pic si pompa care parca m-a mai desfundat si am avut si mai mult lapte.
Oricum acum sper sa fie altfel ,caci o sa fie planificata si fara asa mult chin si stres.
Intr-un fel stiu cam la ce sa ma astept .
Am uitat sa zic ca asistentele au venit sa ma dea jos ,caci eu as fi stat mult si bine acolo ,cam la 22-24 ore dupa cezariana si oricum am intles ca e bine sa faci miscare cat mai multa ca te vindeci mai repede si nu mai faci nici complicatii cum ar fi creerea unor cheaguri de sange etc.
Oricum mie imi era parca frica ca se desface operatia si il intrebam pe doctor daca e posibil asa ceva si el radea de mine zicand ca am 9 cusaturi si sa merg fara grija.
Mi-a fost tare spaima sa ma urc in primele 2 zile pe masa aceea ,pe capra ca sa ma curete sa ma spele si evitam sa merg ,dar apoi n-am mai avut de ales si m-am dus ,dar nu a fost asa greu cum am crezut caci m-au ajutat asistentele sa ma asez si sa ma scol.
Am avut totusi o problema cu bandajul ,adica cu banda aceea adeziva care imi tineam bandajul pe rana...si anume facusem alergie la el si aveam usturimi pe care eu le credeam de la operatie ...apoi dupa 3 zile cand am inceput sa le zic si la asistente de usturimea mea au zis ca sa imi cumpar banda din aceea adeziva nealergenica si de abia atunci m-am simtit si eu mai bine,pacat ca nu stiam din timp...acum nu plec de acasa fara ea.
Si chiar si aia mica facuse rana deschisa din cauza la banda aia din spital caci avea aceeasi alergie ca mine...ea facuse rana vie unde fusese legata la ochisori cu pansament cand au pus-o la lampa caci a avut icter,dar dupa ce i-am schimbat si ei banda s-a vindecat repede.
Mult curaj si imi cer scuze ca te-am speriat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

natynic eu am nascut cu rahi epidurala. M-am ridicat dupa 24 de ore dar am putut alapta de abia dupa trei zile, sunt insa ferm convinsa ca a fost o particularitate a mea. Nu am ramas cu dureri de cap sau spate si mi-am revenit foarte bine si foarte repede.

Miruna + Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Va multumesc mult pt raspunsuri. E evident ca pe lume nu e organism ca altul. Ramane sa ma rog fierbinte sa-i fie bine in primul rand printesei mele si apoi si mie, ca sa-i stau alaturi cat mai devreme...

naty 28+ cu (Iulia Elena)
AM AJUNS IN ULTIMUL TRIMESTRU, DOAMNE AJUTA PRINTESEI MELE SI MIE!!!
http://bd.lilypie.com/FYlVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An-ka. spune:

Daria_Ioana - evident ca tu ai avut o experienta mai putin placuta. Dar gandeste-te - nu stiai ce te astepta, erai epuizata deja de semi-nasterea naturala, plus dureri, nesomn... Poate ai si un organism care se recupereaza mai greu dupa o asfel de experienta, nu stiu... Dar acum trebuie sa gandesti pozitiv: elimina factorii de dinaintea operatiei, caci acum intri direct in operatie, planificata. Intri mai odihnita - o sa ai grija sa te odihnesti, mai relaxata, mai sigura pe tine - caci ce nu ne omoara ne intareste Eu zic ca o sa fie bine! Daca vrei, pt linistea ta, mergi la un medic homeopat sa-ti dea ceva pt frica, stres, panica, si sa iei inainte de operatie cu cateva zile, o sa-ti spuna medicul... Iti poate da si pt vindecare mai rapida, de altfel, eu am luat. Oricum, pe mine cred ca m-a ajutat foarte mult a doua oara increderea: nu am avut nicio frica, STIAM ca o sa fie bine!
Mult succes!

Anca, mamica Roxanei (26 august 2005) si a Ilincai (29 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Daria saracuta ce poveste horror!!Brrr!! Sper sincer de data asta sa iti fie mult mai usor.

Natynic aici se face fie anestezie rahi( o singura injectie in coloana care amorteste complet partea de jos a corpului) fie epidurala( iti lasa un cateter prin care introduc calmante dupa cum e cazul) Eu am nascut cu rahi prima oara si am fost incurajata sa ma ridic din pat la cateva ore dupa operatie si sa ma misc cat pot( evident abia m-am ridicat si am facut un pas sau doi si atat), a doua zi dimineata mi-au dat jos pansamentul si asa a ramas operatia sa se vindece mai repede si iar m-au incurajat sa merg cat pot, doi trei pasi tot e ceva.
De miscat capul nu mi-au zis nimic, m-am miscat destul in timpul operatiei, ba cand au scos-o pe bebe din burtica si mi-au aratat-o m-am si ridicat asa putinel sa o pup. Din fericire nu am avut nici un fel de efecte secundare.
la alaptat mi-au adus-o la vreo doua ore dupa operatie dar laptele bine a venit abia dupa vreo doua zile.

Ada si eu ma gandeam la fel sa il las pe tati cu Sofia sa nu stea cu altcineva ca nu e obisnuita chiar daca mie imi e frica tare singura in operatie dar macar eu sunt mare.. ea mititica nu stie
Cum ziea si Daria la prima nastere a stat tati cu noi in spital si el ma ajuta sa ma ridic, el o schimba pe Sofia, el mi-o dadea la san. sa vedem cum ne descurcam de data asta.

Cami 23+ & Sofia - 8 mai 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Alina Maria acele dureri de care scriai daca nu sunt in dreptul inciziei nu sunt de la operatie si deci nici periculoase.Tie ti-a programat deja doctorul control ecografic pentru a verifica grosimea peretelui uterin?
Pe mine m-a incurajat o fata extraodinara tot din Olanda (are nickul "anky") si ea a fost prima persoana intilnita pe DC care nascuse vaginal dupa cezariana.

Stiu ca atunci cind ai probleme cu dilatarea,o asemenea nastere vaginala dupa cezariana are ceva mai putine sanse (dar nu este imposibila deloc).Aici mi s-a recomandat nasterea vaginala dupa cezariana ca solutie peferabila cezarienelor repetate, cel putin, in cazul meu.Sa fiu sincera as face orice numai sa nu mai ajung la o a doua cezariana.

Am avut anestezie rahi si pe masa de operatie au inceput sa ma doara omoplatii foarte rau, acea durere a tinut fix 3 zile.A fost mai suparatoare ca durerea de la operatie, pt. ca nimic nu o putea domoli.Ce bine ca ti-au dat o pompita din care sa-ti dozezi morfina.Pe mine m-au tinut in primele 2 zile DOAR cu 1 ibuprofen si 2 Panadol la 6 ore si insemnau in carnetel ori de cite ori mi le dadeau!!

Motivul cezarienei mele a fost doar pozitia pelvina a bebelusului si faptul ca nu am indraznit sa il nasc vaginal in acea pozitie, desi fiind al treilea copil, poate ar fi existat sanse.

Dupa operatie mi-au dat un suc + analgezice pe cale orala si am vomitat automat.Nu vomitasem toata sarcina nici macar o singura data!
Toata ziua am fost ametita, se invirtea camera cu mine, ca si cum as fi fost in stare de ebrietate.Cind a venit timpul sa ma scol pe picioarele mele, am crezut ca voi lesina de durere.M-au ajutat 2 asistente si m-au condus pina la WC. Acolo m-am descurcat singura, dar cu o stare de slabiciune permanenta.

Am stat 4 zile in spital (aici nu te lasa sa pleci mai devreme in cazul operatiei) si crede-ma, daca nu il tineam pe sot in camera cu mine, de-abia as fi reusit sa ma rasucesc in pat singura, ce sa mai zic de ridicatul in brate al copilul pentru alaptare.

2 saptamini am iesit din pat doar printr-o tehnica de rasucire,n-o sa uit asa usor zilele alea.

Totusi, nu cred ca vei avea greutati daca exista cineva care sa te ajute.( la voi exista concediul pentru tatici? Aici au dreptul imediat dupa nastere) Eu aveam copiii mai mari de 8 si respectiv 5 ani,dar acum in iulie,cu un baietel de 2 ani jumate si o bebelusa de 1 an jumate, as face ORICE sa evit o noua cezariana si ma rog sa pot sa nasc vaginal si a patra oara.

Naty, daca dai cautare in engleza epidural versus spinal block vei gasi diferentele cu avantaje si dezavantaje ale celor 2 tipuri diferite de anestezie.
Aici anestezie generala la cezariana se face doar in caz de operatie de urgenta.Rahi e mai simplu de facut decit epidurala si cred ca de aceea in ultimul timp aici asigurarile incearca sa economiseasca si sa faca de preferinta rahi.

Mariana 15+
mami de Monica, Matei, Markus si Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria_Ioana spune:

Merci de incurajari si va doresc si voua refacere cat mai rapida si fara dureri.
Eu nu am inteles bine de ce e mai indicata inca o cezariana a doua oara decat o nastere naturala ...poate ca inca nu m-am documentat eu bine...dar de exemplu daca m-ar prinde pe mine acum a doua oara sa nasc natural la doar un an jumate dupa prima cezariana si vine de la sine totul usor si nu pot ajunge la un spital in timp util oare s-ar intampla ceva groaznic cu mine sau copilul?
Zic si eu asa ...de curiozitate nu ca as intentiona sa nasc natural.


Ioana 6 ian 2007 22+Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Nici eu nu ma inscriu in grup, dar descriu experienta mea, poate va fi de ajutor pentru alte fete. Am nascut la Giulesti, prin cezariana din cauza pozitiei transverse a copilului. Tot pozitia a fost cauza pentru care mi s-a facut anestezie generala. Am nascut la 20.30 si m-am trezit pe la 21.30 (nu sunt foarte sigura de ora trezirii), Mi-era cumplit de frig si eram surprinsa de cat de tare doare ceea ce m-a facut sa ma infurii pe toti barbatii din lume. Astea au si fost primele vorbe: "Trimitem sateliti in spatiu si femeile nasc in dureri. Ai dracu' barbatii, ca ei conduc lumea". I-am zis cateva de dulce si sotului, care incerca sa ma consoleze...
N-am avut nici un fel de reactie adversa dupa anestezie, asistenta de la internari imi spusese sa nu misc capul cand ma trezesc si asa am facut. Erau fete cu rahie care aveau dureri cumplite de cap.
Am avut o voina imensa sa ma ridic dimineata din pat, desi ma simteam ca lovita de tren. La 11 dimineata, a doua zi m-am dus singura la wc. Am perseverat cu miscatul prin salon, ma gandeam ca ajung acasa si nu am pe nimeni care sa ma ajute, si n-o sa fiu in stare sa-mi tin copilul in brate.
La Giulesti copii sunt intr-un salon la etajul superior, asa ca in ziua urmatoare am urcat si scarile sa merg la alaptat, asta da sport extrem... Sa-i vad eu p-aia care se arunca cu coarda elastica in locul unei femei cu cezariana de 24 de ore obligata sa urce un etaj, care face cat 2 la Giulesti...Toate fetele cu cezariana abia mergeau tinandu-se de burta, aplecate, cele cu nasteri naturale erau sprintene foc.. Da, dar noi alaptam stand pe scaun iar ele numai din picioare....
Cam dupa 3 zile eram ok, m-am externat dupa 5 zile, am ajuns acasa, am gatit, am spalat.
Si eu am vorbit in soapta in primele doua zile, ma durea gatul de la intubare, lapticul a venit cam la 30 de ore, fetita a fost voinica si a tras cu nadejde, am laptic din plin, mai ar ajunge pentru inca unul.
Astea au fost marile mele spaime legate de operatie: Ca o sa bolesc cu zilele in pat si ca nu o sa vina laptele. Din fericire nici una nu s-a adeverit.

http://community.webshots.com/slideshow/561916111jorXca?mediaPosition=1

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput