Cezariana dupa cezariana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Ma alatur si eu mamicilor care au nascut cu cezariana.
Eu am nascut cu cezariana de urgenta la 4 maini, adica cu 2 medici.Dupa ce 7 ore m-am chinuit sa nasc in zadar, nu stiu nici in ziua de azi de ce, m-au dus de urgenta in sala de operatii. Mi-au facut anestezie in coloana si in momentul in care m-au intepat mi-a trecut orice durere, tin minte ca eram speriata dar si fericita ca nu mai simt nimic. La nici 2 minute dupa deja eram taiata.Ce a fost rau a fost faptul ca m-a apucat un tremurat pe care nu il puteam controla dar nu m-am speriat deoarece cu 4 luni mai devreme nascuse o colega cu cezariana la acelasi medic si mi-a pove ca a patit si ea la fel.De vazut nu vezi nimic deoarece ti se pune un cearceaf in fata dar e placut ca auzi tot ce se vorbeste mai glumesc medicii cu tine. Partea cea mai neplacuta e cand scoate copilul din tine, mie mi-au explicat ca nu voi putea respira cateva clipe deoarece introduc ceva metal(parca retractor) ca sa scoata copilul si acesta apasa plamanii si e foarte rece.Dupa ce au scos copilul l-au dus afara l-a tatic sa ii taie cordonul. Eu nu stiu sigur cand l-am vazut inainte sa il duca afara sau dupa. Retin ca era invelit intr-un cearceaf plin de sange dar copilul era curat, sotul zice ca eu l-am vazut prima deoarece dupa l-au imbracat si l-au pus in curat.
Dupa operatie nu mi-am simtit picioarele pana a 2-a zi dimineata si asta a fost inspaimantator.Am primit timp de 3 zile din 4 in 4 ore ceva injectii.La 24 de ore dupa operatie fugeam dupa pediatra pe holul spitalului, dar aveam dureri.

Ada 11+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Am uitat sa spun ca acum medicul imi spune ca vom naste natural. Nu stiu de ce eu presimt ca v-a fi cezariana din nou, asa am simtit si la prima desi mi-am dorit sa nasc normal.

Ada 11+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Tremuratul acela necontrolat m-a apucat si pe mine pe masa de operatie.

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Eu nu am tremurat deloc , iar picioarele le-am simtit in cateva ore .
Ce mi s-a parut mie aiurea si dureros e infuzia aia din maca ma durea ingrozitor .

Alina 17 si Mandy Stephanie 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

salut!!
Si eu am nascut prima fetita prin cezariana, a fost cam soc pentru mine ca voiam sa nasc natural fiindu-mi tare frica de spitale, operatii, etc dar la 37 de saptamani am aflat ca era inca in prezentatie pelviana asa ca nu am avut incotro. De data asta o sa fie tot cezariana dar macar stiu la ce sa ma astept.. sau cred ca stiu..
Am nascut cu anestezie rahi si sotul a fost langa mine tot timpul. Anestezia si-a facut efectul imediat ( tin minte ca mi-a spus anestezista sa ma intind repede si deja nu imi mai simteam picioarele), in timpul operatiei simteam ceva miscare, vorba cuiva de parca aveam o masina de spalat in burta , dar nici o durere. cateva minute dupa ce au inceput operatia am auzit-o pe Sofia tipaia mama-mama si apoi ne-au si arat-o pe dupa paravan. Pe urma pe ea au luat-o la curatat, cantarit, etc si pe mine m-au brodat frumos .
De revenit mi-am revenit destul de repede mai ales ca la spital in prima seara dupa operatie m-au si pus sa ma ridic si sa ma misc, ziceau ei cu cat te misti mai repede cu atat iti revii mai repede.
De data asta imi fac multe griji ca o las pe Sofia fara mami acasa cateva zile.. imi vine tare greu numai cand ma gandesc, si daca plec in oras cateva ore si nu mi-e ok dar asa mai mult.. uff!!
Sper sa ma obisnuiesc pana atunci cu ideea.



Cami 23+ & Sofia - 8 mai 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Amm uitat sa spun ca si pe mine m-a luat un tremurat ingrozitor spre sfarsitul operatiei. Doctorul zicea ca e normal si mi-au dat o patura calda.. mooama ce bine a prins.

Cami 23+ & Sofia - 8 mai 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria_Ioana spune:

si eu o sa nasc in mai dupa ce am mai facut o cezariana in ianuarie 2007.
Nu prea mi-a fost frica sa raman insarcinata asa repede ,dar azi daaaa mi-a venit asa o frica...ma gandeam chiar sa nu moor caci m-a durut burta azi toata ziua si nici nu stiu sa descriu senzatia ,nu prea puteam sa stau in picoare..
Dar nu cred ca e de la operatie,poate de la toate organele care se inghesuie pe acolo si toate intestinele care sunt presate.
Acum ma simt mult mai bine psihic .

Prima cezariana a fost neplanificata dar ceruta de mine la sfatul doctorilor care m-au controlat si pot zice ca la mine a fost cam la fel ca la CamiM ...exceptie ca eu nu am vrut sotul sa fie langa mine de frica ce imi era asa am simtit pe moment ...dar acum mi-e asa frica sa fac iar cezariana ca nu as mai intra iar singura ,mi-ar placea sa ma tina cineva de mana ,oricine ...si sa ma ajute sa imi tina masca cu oxigen sa nu mai imi cada.
Si eu am avut tremurici ,foarte puternice dar cred ca si de emotii si am mai trenurat asa inca vreo 10 zile din cand in cand.
Acum as vrea sa nasca sotul in locul meu daca e posibil.
Tare as vrea sa iasa totul bine si gataaaaaaaaaaaaaaa cu copiiii ,caci nu mai suport stresul asta cu sarcina ,cu controale ,cu operatii ...vreau sa fiu libera de contract...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Cami si pe mine ma termina gandul ca trebuie sa imi las juniorul singur. Am discutat cu sotul si de data asta cred ca voi naste singura ca sa stea el cu baiatul. Nu sunt incantata deloc dar nu am alta solutie. O sa imi fie dor si de sot in sala de nasteri dar o sa ma stresez si pt junior.

In cea ce priveste plimbatul dupa anestezia rahi am inteles ca 24 ore nu e voie deoarece cand inteapa in coloana prima data se scurge lichidul rahidian dupa care se insereaza anestezicul si astfel e nevoie acest timp ca sa se refaca lichidul rahidian.Mi-a zis anestezista ca daca nu vreau sa raman cu dureri de spate si de cap sa nu risc. Din pacate eu nu am ascultat si m-am ridicat cu vre-o 6 ore mai devreme. Nu am probleme cu dureri de cap in schimb cand a avut fiul meu vre-o 8 luni mi s-a blocat coloana cu dureri groaznice, exact in acelasi loc. Sotul a chemat salvarea mi-au dat ceva injectii si in 2 zile mi-am revenit, dar m-am speriat.

Ada 11+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An-ka. spune:

Buna! Vin si eu in clubul vostru! Am 2 fete nascute prin cezariana. Prima acum 2 ani si 4 luni - era mare si eu la 41 de saptamani nu aveam contractii, dilatatie, nimic! A trebuit sa "tabaram cu cutitele pe ea", cum s-a exprimat medicul. Anestezie totala, dureri mari, depresie de la faptul ca pana atunci tot sperasem sa nasc normal si de la faptul ca nu am vazut-o decat mai tarziu. A doua cezariana acum 5 luni jumate - anestezie epidurala + rahi, nu mai tin minte de tremurat, oricum era iulie, cred ca de la caldura de-afara mi-am revenit. Mi-am vazut imediat fetita, a doua zi m-am dat singura jos din pat, recuperare mult mai rapida, dureri mai mici, sau poate le stiam deja (ca pe mine ma doare mai tare ce ma ia prin surprindere decat ce stiu la ce sa ma astept). Fetele se iubesc tare acum. Cat am fost la spital cea mare a stat cu tati cel mai mult, sau cu mama mea, cand venea el la mine. Desi am nascut cu medici diferiti (de fapt si a doua sarcina mi-a fost urmarita tot de acelasi medic, dar a intrat in concediu la DPN-ul meu si m-a "lasat" la altcineva), a 2-a taietura e fix peste prima, nu se vede nimic in plus.

In concluzie: nu va fie frica! Va fi mai usor decat prima oara, din toate punctele de vedere! :)

Anca, mamica Roxanei (26 august 2005) si a Ilincai (29 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria_Ioana spune:

merci de incurajare ,Anca ,dar pana nu trecem si noi prin a doua cezariana tot frica cred ca o sa ne fie un picmai mult.

Si eu ma gandesc cu cine va sta fata mea cand voi naste ,si mai mult ma gandesc cu cine voi sta eu ,pentru ca eu la prima cezariana nu puteam sa ma descurc fara sotul meu care a dormit si sa stat non stop cu mine in rezerva.
Acum nu stiu sigur daca va mai putea veni .
Oricum eram dependenta total de el ,nu prea puteam sa ma ridic singura din pat....mai ales prima ridicare din pat a fost cea mai groaznica experienta din viata mea ,am zis ca mor acolo ,dar au tras asistentele de mine si m-au incurajat zicandu-mi ca prima oara cand te scoli e mai greu .
Nu am stat mult in picioare prima oara ci cat sa ma scol si sa ies din camera de terapie intensiva ,si eram sustinuta din parti de cele 2 asistente...apoi dupa ce am iesit pe usa m-au pus intr-un carucior mobil si m-au dus la mine in rezerva.
Iar cand ma sculam sa merg la toaleta pentru ca imi dadusera sonda jos era groooaznic primele 4 zile,mi se facea rau ,nu mai aveam aer,ma albeam si trebuia sotul sa ma ude cu apa pe fata sa imi revin un pic si apoi sprijinita de el mergeam la toaleta.
Acolo alt chin pana ma asezam pe colac ,pana ma sculam ,simteam ca nu mai am mult de trait si imi dau duhul.
Am avut si dureri de cap si ceafa dupa 2 zile ,probabil de la anestezie ,si devenisera mai puternice decat cela de la operatie.
NU mai puteam sa imi tin nici ochii deschisi de durere si parul meu se incalcise tot ,credeam ca nu il voi mai descurca in veci .
Noaptea nu ma puteam intoarce sa dorm cum voiam si am facut si rana la fund din cauza asta,iar cand alaptam trebuia sotul sa mi-o dea la san pe fetita si eu ma chinuiam sa stau cat de cat un pic pe o parte dar ma durea de nu mai rezistam.
Noaptea fara injectii cu calmante nu reszitam si il trimiteam pe sot sa cheme asistenta.
Tot el schimba copilul si se ocupa de bebica.
Mergeam pe hol in fiecare zi ca sa mai imi dau drumul ,dar aratam de inspiram mila la toti vizitatorii de pe salon .
Nici nu mai semanam cu mine .
Dar cam a 5 a si a 6a zi am inceput si eu sa mai merg pe hol fara sa simt ca ma ia cu lesinul.
Asa ca pana la urma cred ca fata mea se descurca cateva zile si fara mine ,pana la urma sta mama sau vreo verisoara cu ea,dar eu singura si cu bebe ,si chiar fara doar eu singura stiu de pe acuma ca nu pot rezista.
Pot zice ca si acuma cand ma gandesc prin ce am trecut si mai ales ca urmeaza sa trec iar prin asa ceva mi se face rau de frica,si am cam ramas un pic mai mult sechelata de cezariana prin care am trecut.

In ziua cand m-am externat din spital am zis ca gata eu nu mai fac alt copil ,si era o asistenta care imi ura sa mai vin si altadata ...
Dar pana la urma m-am incumetat si acum urmeaza sa mai nasc inca odata prin cezariana ...la doar un an si 5 luni fata de ultima cezariana ....caci durerile ,chinul oricat de mari ar fi ele trec si atunci cand te uiti ce puiut minunat ai nu mai conteaza nimic altceva.
De abia astept la vara sa ma plimb cu amandoi copilasi si sa uit cat mai repede partile mai putin placute ale unei nasteri.


Ioana 6 ianuarie 2007 22+Darius

Mergi la inceput