Cezariana dupa cezariana

Cezariana dupa cezariana | Autor: Alina Maria

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici cu puiuti nascuti prin cezariana , ce ar fii sa ne unim putin . Eu una imi fac f. multe griji cu aceasta doua sarcina care va fii incheata tot cu cezariana .
Acum sunt in 17 saptamani si durerile de burta nu imi mai trec astfel incat m-am decis sa va scriu si sa vad daca si voi le aveti .
Dr, mi-a zis ca e normal dar eu totusi va intreb si pe voi . Cele care ati avut deja a doua cezariana , cum a fost a doua oara ? la fel ? s-a vindecat la fel de repede ? cum ati facut fata cu copipul pe care il aveati deja ?
Ehe sunt multe de discutat sper sa fim putin impreuna si sa intra aici daca avem ceva nelamuriri .
Apropo de ce ati facut cezariana prima data ?
Eu nu ma dilatasem mai mult de 6 cm. asa ca a cam trebuit .
O seara buna si pe curand !

Alina 17 si Mandy Stephanie 3 ani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Buna Alina, si eu sunt in saptamana 17+.

Prima nastere a fost in mai 2005, cezariana. Motivul pentru cezariana a fost pozitia pelviana a lui Andrei si varsta mea de atunci (37).
Acum cu siguranta va fi iar cezariana.

Cand zici dureri de burta te referi la dureri unde a fost taietura de cezariana, sau ce fel?

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Eu am doua operatii cezariana facute la distanta de 4 ani.
Prima a fost din cauza pozitiei pelvine a copilului.
Pot spune ca dupa cea de-a doua operatie m-am simtit mult mai bine.M-am ridicat din pat inainte de 12 ore de la operatie(la prima dupa 24 ore),operatia a fost facuta de acelasi medic pe acelasi loc.Cicatricea arata f. bine.
Pot spune ca in ziua in care am ajuns acasa am si gatit ca ai mei nu mai mincasera mincare gatita de la plecarea mea.
E bine te poate ajuta cineva cu copilul mai marisor ca tu sa te poti odihni.Cu timpul lucrurile vor intra in normal si te vei descurca cu ambii.
Durerile pot fi si de la dilatarea uterului nu neaparat de la operatie.

Sarcina usoara ,nastere la fel si un bebe sanatos si cuminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Alina, am ramas gravi la 10 luni dupa dupa prima cezariana. recomandarea este de minim 6 luni. Imagineaza-ti ca piticul meu de 10 luni pe atunci a inceput sa mearga abia pe la 1 an si 23 luni. Deci l-am ridicat in brate ca nu aveam ce face si ne-am decurcat foarte bine pana acum 2-3 saptamani cand intr-adevar l-am dus la bunici pentru ca nu-l mai puteam ridica si imi era si teama sa nu se intample ceva sa nasc mai devreme, mai ales ca acum sunt obligata sa fac cezariana.
Sigur ca a2-a sarcin aa fost ceva mai grea, mai multe greturi, ceva dureri de burta de ligamente, iar acum spre sfarsit durerile s-au inmultit.
Prima data mi-am dorit nastere naturala dar nu am avut deloc contractii si colul meu s-a incapatanat sa ramana inchis.
Mergi cu incredere mai departe, Dumnezeu are grija de bb si de tine. Ar fi foarte bine daca ai la cine sa apelezi cu un mic ajutor cand esti obosita.
Daca dr. spune ca esti bine si ai incredere in el chiar nu ai dece sa te ingrijorezi.
Iti doresc sarcina usoara si un bb sanatos.

Roli 39+ cu si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/" target="_blank">MARC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Mulumesc de mesaj Gabi,Mona si Rali .
Poate ne strangem mai multe .
Gabi cand spun de dureri este inauntru pe langa cezariana , muschii pelvieni banuiesc . Daca fac prea multe ziua ma doare seara si noaptea .
Rali tu esti deja in 39 saptamani , cand ani programat cezariana ?
Eu ar trebui sa nasc pe 26 junie si cezariana va fii cu o saptaman inainte , pe 18 , 19 sau 20 junie .
Vai Mona ce fainca a fost totusi mai bine la a doua cezariana , dar cand ti-a facut anestezie la a doua cezariana te-a durut ca totusi nu ti-a mai facut-o in timpul contractiilor cum banuiesc ca ti-a facut la prima cezariana , nu ?
Imi este frica ca va durea totul mai mult ca nu mai am suferinta de dinainte ca sa apreciez ca totusi cu cezariana mi se luasera durerile nasterii , intelegeti ?
Hmmm oricum va fii sper sa fie bine , va dorec si vou multa sanate si putere mai departe .

Alina 17 si Mandy Stephanie 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

Eu am facut cezariana in 2004 pt. ca aveam un bb mare in burtica si nu aveam dilatatie, desi contractii erau cu duiumul. Sieu am ceva dureri in zona pelvina, uineori, dar sper ca sunt de la uter, care e in crestere.
Eu altceva vreau s a va intreb? Din experienta, sau din auzite, cum e mai bine pt. noi, sa facem anestezie totala, sau doar locala pt.cezariana? Voi discuta cu medicul la timpul potrivit, dar as vrea sa aflu cum ati facut, si cum v-ati simtit?

13+ si mama de Mihai ( 03.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Alina ceza mea e programata pe 16 ianuarie. Abia ma mai misc, noaptea ma dor ligamentele, dar e absolut normal. Trec ele.
Imi e si mie teama , am emotii, dar abia astept.
Si la prima ceza si acum am dubii referitoare la anestezie. Prima data am facut generala si a fost bine. M-am trezit dupa juma de ora si m-am refacut repede. A 2-a zi ma plimbam pe holuri si stateam singura cu bb in rezerva.
Sper sa fie si acum la fel. Nu stiu, sa fac rahie...? avantajul ar fi ca il vad pe bb...dar nu stiu cum e mai bine pt mine si daca noaptea de la reanimare nu e mai grea...
Cat despre anestezie locala la ceza nu am auzit.

Roli 39+ cu si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/" target="_blank">MARC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

La mine prima cezariana a fost cu anestezie generala si la a doua a fost cu rahi.
a doua cezariana am facut-o la 37 sapt caci am avut contractii.Dar a fost bine,f. bine.Poate prima data eram eu mai fitzoasa.
Daca aveti incredere in medicul vostru va fi ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

Ok, m-am exprimat gresit zicand "anestezie locala". Ma refeream la anestezia in care ramai constienta si vezi pe bb cum e scos din burtica. Deci, cum se face? In coloana? si cat de repede iti revii, desi asta cred ca tine de fiecare organism. Eu am facut generala si mi-am revenit bine, doar ca nu puteam vorbi decat in soapta la inceput. Alte fete, care au stat cu mine la reanimare, am vazut ca aveau probleme. Una, dupa anestezie generala era pierduta, delira, nu intelegea ce-i cu ea, iar alta care nu facuse generala, avea frisoane, pusesera multe paturi pe ea si nu isi simtea picioarele. Cum naiba o fi mai bine? Dar.... vorba dr. meu , totul depinde de " materialul clientului". pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Eu am facut cezariana cu epidurala. Mi-a facut in coloana pe undeva injectia, mi s-a prins cam in 20-25 de minute dupa care a inceput operatia. L-am auzit intai pe bebe cu plange, dupa ce l-au curatat si aspirat mi l-au zi aratat, avea o guraaaa Eu plangeam de salta camasa de pemine de emotie. De cate ori imi amintesc imi dau lacrimile.

Noaptea la postoperator nu a fost atat de grea. Mi-a lasat cateterul acolo si din cand in cand imi mai bagau ceva calmante. A doua zi de dimineata m-am dat jos din pat. Nu e foarte usor, dar cu putin ajutor am reusit, chiar am urcat un etaj pina la salonul de mamici. Si m-am dus sa-l vad si pe puiuc.

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

hei fetelor ce bine ca ati scris , ma bucur mult .
Eu am avut parte de anestezie locala , adica din aia in care esti prezenta dar nu te doare nimic ca de simtit cam simti tot . E o senzatie ciudata ca atunci cand iti scoate maseaua si simti dar nu te doare .Cand au scos-o pe Mandy au inpins sus undeva in burta de am crezut ca nu mai am aer sa respir apoi in cateva secunde am auzit-o pe printesa plangand , au dus-o cu tacs-o intro alta camera langa unde al a taiat cordonul , ce mai ramasese din el a luat nota 9 la nastere si apoi 10 .
Injectia a fost in coloana eu stant asa moale si putin lasata in jos , intre contractii nu a durut decat ca am simtit o piscatura si o caldura . Refacerea a fost relativ rapida am stat in o.k. o ora apoi am mers in camera unde ma astepta sotul si printesa . Am uitat sa zic ca am vazut-o imediat dupoa ce sotul ia taiat cordonul si mi-a adus-o el sa o vad mai bine si am pupat-o si am afirmat ca e toata el .
Deci dupa o ora m-am dus in camera si am alaptato pe Mandy care a tras direct bine . La mana aveam inca o infuzie unde daca apasam pe un buton primeam morfina .
Dupa 24 ore mi s-a scos , desi intre timp eu mergeam cu stalpul ala la wc. sau sa imi spal dintii .Dupa 2 noti dormite in spital m-am cerut acasa nu mai suprortam galagia facut-a de alti bebelusi si mamici care veneau si plecau acasa . Asa ca m-au lasat sa plec pe propia raspundere .
Sper ca se intelege ce vreau sa spun , de data asta voi face la fel .
Roli succes pe 16 , iti tin pumnii si nu iti face prea multe griji , o sa fie bine . Deci o sa fie tot baietel ? ce nume ai pregatit ?

Alina 17 si Mandy Stephanie 3 ani

Mergi la inceput