Cezariana dupa cezariana

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Daria-Ioana dupa o cezariana exista riscul de aproximativ 1% de ruptura uterina (si sub 1% la femeile cu nasteri vaginale inainte sau dupa cezariana). Pe de alta parte, cind nr.cezarienelor creste, pot aparea mai multe probleme in sarcinile viitoare.
Sigur, in cazul unei rupturi uterine COMPLETE, viata copilului si chiar a mamei pot fi in pericol, dar depinde de dotarea spitalului si rapiditatea cu care se actioneaza in asemenea situatii.

Vecina mea suedeza are 5 cezariene, am cunoscut tot in Suedia, din intimplare,pe cineva cu 8 (!!!), pe DC sunt mamici cu 3 si chiar 4 operatii in Romania,insa nu toate uterele suporta atit de multe.

Eu doresc tuturor mamicilor care opteaza pentru cezariana repetata cit mai putine efecte adverse, incredere in medicii vostri si refacere rapida.

Mariana 15+
mami de Monica, Matei, Markus si Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Sunt deacord cu mariana_1976 cum ca riscul este de aprox 1% cu o singura completare.In cazul in care se produce o ruptura de uter riscul de deces din cauza hemoragiei este foarte mare, astfel ca in majoritatea cazurilor se practica mastectomia totala, adica se extirpa uterul deoarece e foarte greu de localizat locul hemoragiei in timp util.

Ada 12+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput