Am venit pe lume....

Am venit pe lume.... | Autor: ceska777

Link direct la acest mesaj

CAP 1


Sambata, 22.12.2007

Azi incepe zodia Capricorn si poate Dudu mic vrea neaparat sa fie Capricorn.
Ne pregatim sa sarbatorim Craciunul in Lorrach cu socrii si Uwe&co. Vom pleca spre pranz, mai am de terminat ceva bagaje.
Luni am fost la curs, seara cu partenerul. Dupa masa la cumparat cadouri pt rude. Marti am fost la dr:col lung 4 cm, tot ok. Acasa a venit la 14:00 moasa; dupa parerea ei vom trece de termen.(?!)
Vineri am fost sa iau rezultatul testului de sange in Vaihingen, am luat varza murata pt sarmale sa le fac socrilor. Am "alergat" putin dupa autobuz. Acasa am terminat de aranjat "lumea lui Benji". Seara la 17:30 cand a venit Tobias am dat ultimele gauri sa fixam radiatorul deasupra comodei de infasat. Pe 27 dec sunt invitata la ziua lui Jiulius nepotul nostru care face 2 ani. Seara am mers devreme la culcare pe la 23:00.
Pe la 02:00 am fost la baie, o usoara stare de disconfort. Am frunzarit o revista m-am uitat 30 min la tv si m-am intors in pat.
La 06:30 iar la baie. Inapoi in pat desi mi-e foame.
Ta-ta-ta-tam.
Putin dupa 08:00 am simtit o senzatie puternica de a urina in cantitate ceva mai mare. La baie chilotul era deja ud. Am intrat
la dus. S-A RUPT APA si a curs cu jet spre 1l. La 08:20 l-am trezit pe Tobias pe care vestea l-a facut sa sara din pat!
Am chemat moasa care a ajuns repede, desi era la o nastere acasa la o gravida. Control local, capul e coborat si fix, nu mai poate aluneca
cordonul afara. Am ascultat inimioara lui Benji. E tot ok. Pe la 10:00 a plecat. Am sunat socrii ca nu mai venit la ei deoarece mergem la spital. La fel i-am anuntat pe cei din Ro ca vor fi curand bunici respectiv matusi. Am scris zuzelor pe forum, si fetelor pe mess. Ne-am luat "catrafusele" si la 11:45 am plecat spre spital.
Peste noapte candva, am visat. Se facea ca nascusem deja dar cordonul nu era inca taiat. Il intrebau pe Tobias daca vrea el sa il taie:eu am spus ca inca NU, nu vreau sa ma desprat inca de enji. Atata tot. (Sa fie o premonitie ? pt un travaliu asa lung, semn ca nu eram pregatiti pt marele pas nici eu nici puiul?)
La 12:01 am ajuns la spital. 12:30 CTG, control local facut de moasa. Eco estimeaza 3,7 kg. Tobias a remarcat ca dr nu pare sa fie mai in varsta ca mine. Speram sa fie mai competent decat lasa varsta de banuit!
Am iesit la plimbare in parcul spitalului prin gradina de ierburi aromatice. La 14:30 s-a schimbat tura, moasa cea noua a facut iar CTG. Dupa plimbare la masa:ravioli,salata, o cafea mica si 2biscuiti.
Dupa al doilea CTG la 15:30 am primit niste tablete homeopate. Se iau cate 2 buc la fiecare 15 min.
16:55 - langa noi in sala de alaturi o alta gravida, dr a iesit scurt de la ea iar ea a strigat tare de doua ori ca nu mai poate! Tobias si-a luat de la chiosc o revista e in sala de nasteri pe fotoliu, citeste. Am pus acumulatorii aparatului foto la incarcat. Tobias a avut in mare dreptate: baiat, marisor -conform estimarilor, vine pe lume cu 2-3 sapt inainte de termen. Acum "prezice" ca abia la noapte vine Benji. Ma rog doar sa fie sanatos. Nu am dureri decat sporadic. Daca pana la ora 20:00 nu se intampla nimic intervenim: tableta local, poate perfuzie. Ii citesc lui Tobias retrospectiv pagini de jurnal din 20-27 dec 2006.
La 17:30 am fost sa luam cina. Sandwisuri, o para, un iaurt, ceai. Tobias a fugit la Burger King sa isi ia si el ceva. E obosit de asteptare. Pe la 18:55 a fost inapoi.
Am stat linistiti pana la 20:00. La 19:00 am luat ultimele tablete homeo. Nu cred sa fi avut vreun efect. Control local, s-a pus un cateter, s-a luat sange, CTG. Local o tableta pt contractii. Sunt conectata pt 2h la CTG. Merg des la baie pierd in continuare lichid.
Pe la 22:00 s-a schimbat iar tura. Am o moasa f tanara sper ca si capabila!
Scriu incet cu cateterul pus pe dosul mainii drepte. Am incercat sa sunam socrii dar intra robotul. Tobias a adus bauturi de la automat. La 23:00 am revenit in camera. Tobias s-a intins pe o bancheta in hol si a speriat o moasa sforaind in intuneric! :-)
La 24:00 iar CTG, control, inca o tableta plus antibiotic intravenos. S-a terminat perfuzia la 02:15. Tobias doarme in patul meu, eu pe masa de nasteri.
Acum e 02:40 scriu la tejghea, aplecata in fata, ma indoi de durere. Mi-e cald in halat. La baie observ ca tamponul e putin roz. Mai verific odata apoi vorbesc cu moasa.
BENJI SPER CA ESTI BINE! TE ASTEPT!


Duminica, 23.12.2007

04:15
Tobias doarme de la 01:45 in patul de langa mine, e frant. Durerile sunt parca mai dese si intense, le simt si sus in burta. La baie. Imi e putin greata si ma doare usor capul.
Nu mai am rabdare desi imi e in acelasi timp si frica! Sper sa fac fata!!!! Doamne-ajuta!
Au trecut intre timp 20 h de cand s-a rupt apa......

05:40
T. doarme inca. Eu am mai facut un CTG de aprox 40 min. E totul in ordine. Masat cu ulei pe burtica, miroase bine. Burtica e suie si tuguiata spre dreapta.
09:50
T. tot doarme, aduna forte. Durerile sunt regulate, dupa inca o tableta la 07:30 apoi antibiotice intravenos. Mic dejun, am camasa de spital, am mers cu perfuzia atarnand dupa mine la baie.
Afara e frig dar superb! Chiciura imbraca tot. Cerul e gri-alb. Am facut poze de pe geam, indoita de spate ca sa vada Benji cum era vremea in ziua in care s-a nascut!
11:50
A revenit moasa de la internare, suntem de aprox 24h in spital. In sala vecina se mai chinuie inca gravida.Mie mi se face CTg, consult local. Col 0, dilatatie 2-3 cm.Dureri destul de puternice.Sangerez usor. In pozitia intins doare f rau, in picioare tot intense sunt, mai regulate si apropiate dar mai usor suportabile. Tobias i-a sunat pe socrii si pe ai mei in Romania sa ii linisteasca ca mai dureaza putin.

11:57
Tocmai s-a nascut brotacelul din sala de langa! Noi suntem de 24 h in spital. Il vreau pe Benji! ACUM! Intreg, bine sanatos.

CAP 2

Luni, 24.12.2007 Ajun de Craciun

05:00
In camera 129 il am langa mine la rooming-in pe Benjamin Schäuffele nascut pe 23 dec 2007 la 23:26, 3000g 47cm. Chiar acum a zambit. Nu exista zambet mai perfect. Pe locul doi e tati si zambetul lui! Pe la 01:00 a adormit.Suntem amabdoi obositi dar eu nu pot sa ma despart de el, sa nu il admir non stop. E perfect. Atat de mic dar complet, desavarsit!

Ieri am mai asteptat pana la 13:20. Nu se intampla mare lucru, dilatatie cu 1 cm in plus.Am decis sa fac PDA si perfuzie pt contractii. La 15:00 anestezia era pusa, sunt conectata iar la CTG, si pot dormi.
A trecut o zi jumate de nesomn. Sunt epuizata. A ajuns soacra mea la spital si vrea sa ramana cu mine, cu noi. De la 15:00-17:00 somn sa ma refac sa prind puteri pt ultima suta de metrii.
Dupa ora 20:00 a inceput sa se accelereze dilatatia. Tobias a fugit pana acasa si a revenit ca sa nu rateze momentul. A fost de fata m-a incurajat mereu. F emotionat cand a vazut caputul. M-a ajutat sa imping la rand cu moasa. Unul in dr altul in stga. Noi ne doream sa vine Benji pana la miezul noptii. A fost greu la impins, f greu. Pe durata unei dureri impingeam de cate trei ori tot mai lung. Simteam ca imi plesneste capul, ca imi ies ochii din orbite. Ca mi se despica sira spinarii. Nu mai auzeam nimic decat acelasi: "Impinge impinge!" Ma uitam la Tobias care ma incuraja din priviri si imi spunea. "Hai, mai putin si am reusit!" Pauzele erau f scurte.
Spuneam ca nu mai pot...Dupa capusor la urmatoarea contractie a iesit de tot Benji.

23:26 Nu voi uita momentul in care era in fata mea pe pat putin albastru si fara sa strige. Spuneam ca in transa : "Beni, respira! Respira!" si intrebam "De ce nu tipa????" L-au aspirat in nasuc si gurita si a inceput sa strige. Tobias a spus tot timpul ca a respirat. Scorul Apgar : 8-10-10. S-a luat sange din cordon. Si mi l-au asezat in brate. Se uita la mine cu niste ochi mari iar eu nu puteam decat sa repet: "Benji, Benji!" Tobias a facut poze apoi a iesit cu el pe hol sa il arate soacrei mele. Arata asa mandru cu fiul lui in brate. Mi l-a asezat din nou la piept si Benji a facut caca in palmele mele. Am asteptat expulzia placentei, intrebata daca vreau sa o vad am spus scurt: Nu! Tot ce vedeam era Benji, fiul meu asa mic si scump! Nu aveam ochi decat pt el si tatal lui. Nici nu am simtit si nu m-a interesat ca incepuse sa ma coase. As fi indurat orice durere pt fericirea de a-l tine strans la piept. Tobias a sunat in Romania sa le dea vestea.

La 01:30 am ajuns in camera, Benji e cu mine si doarme. Tobias si soacra mea au plecat epuizati acasa.

Dimineata am fost in camera copiilor sa schimbam scutecelul, am luat apoi micul dejun in camera. Aici incepe odiseea spitalizarii, nopti in care patrulam pe holuri si la fiecare 30 minute mergeam sa il vad pe Benji la fototerapie. E asa haios cu ochelari de soare,pampers si sosete. Daca nu mi-ar inspira teama gandul ca e bolnavior as crede ca e in vacanta la plaja. Tati ne viziteaza zilnic si sta mai multe ore cu noi. Ne schimba si ne da sticluta. Ne vegheaza cat stam sub lampa. In pauzele dintre sedintele de fototerapie suntem in camera si ne odihnit pe burtica lui tati.
Zambeste atat de des in somn. Noaptea asistenta se ocupa de noi, incearca sa ne invete se sugem. Facem poze, primim vizite. E o tragedie sa nu il pot alapta...Facem prima baita si descoperim o claie de par des si negru...
Notez acribic cat suge la fiecare san. Il cantarim si se completeaza cu sticla.
Pe 26.12 am facut al doilea check up de la nastere. Medicul pediatru confirma ca e tot ok.

Afara ninge asa frumos de 1h. Cu fulgi cand mai mari cand mai mici. Imi imaginez cum peste ceva timp vor poposi pe nasul lui Benji.

In noptile cu Benji sub lampa in camera copiilor sunt singura la mine in camera si imi e dor de Tobias. Ne sunam des, mai ales seara dupa ce pleaca de la noi.
Ciudat cum simt uneori ca trebuie sa merg la Benji, parca ma atrage un magnet. Picioarele mi se umfla asa ca alerg pe holuri in flip flops!
Pana la externare Benji a pierdut putin din greutate. Am vorbit cu moasa sa ne vada acasa imediat dupa externare. La o saptamana am fost externati, icterul a trecut de faza periculoasa. Mergem acasa...unde ne asteapta bunica din Romania, Benji!
Incepe viata noastra in trei. O noua provocare, o noua aventura....

Ceska, mamica de Benji
mic si scump

http://community.webshots.com/user/ceska7777
Aici incepe "lumea lui Benji"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Felicitari pt baietel ceska777, sa iti creasca mare si destept.
Multumim ca ne-ai impartasit si noua aceste momente superbe, m-au emotionat la lacrimi. Nu pot sa nu te admir cum ai reusit sa notezi totul cu atata minutiozitate.Felicitari.

Ada 10+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Esti grozava Ceska...sa fiti sanatosi si fericiti si sa va ajute Dumnezeu in tot ceea ce veti face...va pupam..

Alina 34 si Stefania
http://bd.lilypie.com/HzUhp2.png


AMR 6 Saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Ce mi'au curs lacrimile . Happy end... asa imi place!
Sa fitzi fericiti si sa va iubiti toti 3 la fel ca acum, toata viatza.


34+
AMR Max 6 saptamani !!!
http://www.flickr.com/photos/10814074@N07/

http://image.lafemmebonita.com/c/p595247.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Felicitari mamicutzo! Sa-ti traiasca si sa se faca mare puiutzul!


Anna 12
AMR 28
vinebarza
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

O poveste super emotionanta .
Felicitari Ceska , bine ai venit pe lume pui mic !

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


ceska.. mi-au dat lacrimile. ce te-ai mai chinuit dar a meritat. il ai acum pe bebe benji frumos langa tine!!

va pup pe amandoi!

40 EVA MARIA
AMR 1 ZI!!

BB EVA MARIA
LUCRUSOARE BEBE
www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL
APROAPE AM SOSIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Felicitari Ceska!!! Ai povestit atat de emotionant, mai ales ca ai scris totul "live", in jurnal! Te pup mult si sa fii foarte fericita langa puiul tau scump si langa sotul tau!!!
Am vazut si pozele voastre iar Benji este dulce de toooot!!!

Tina 33+ cu si mami de Andrei (7 ani)

Bb2 e tot baietel!
Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/72157603366051910/" target="_blank">Poze cu iubirea mea Andrei

AMR 7 saptamani !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Ceska, fara cuvinte... Sa traiasca puiul Benji si sa fie sanatos, sa va bucurati de el!!! Cata putere ai putut avea, toata admiratia!

Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

povestea nuntii, nasterea lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

ceska, toate felicitarile pt cum ai trait si pentru cum ai putut "inregistra" minut cu minut experienta nasterii. m-a emotionat tare-tare povestea, scrisa in stilul asta. parca as fi fost acolo. te imbratisez!

irina 39 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Felicitari ceska si privind fotografia in care esti cu tatal ce-si tine mandru baiatul in brate... imi dau seama ca a meritat ficare minutel de chin din lungile ore de travaliu pentru minunea pe care ai adus-o pe lume !!!
Benji sa fie sanatos si sa creasca mare si frumos !!!!

Laura 35+ Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput