educatie in roz si bleu

educatie in roz si bleu | Autor: patou

Link direct la acest mesaj

inainte de a-l avea pe sebas ma gandeam ca fetitele se joaca cu papusile si baietii cu masinutele pentru ca asa e "obiceiul", ca sunt incurajati sa faca asta de catre parinti,ca e ceva conform "traditiei"

ca sa rup cercul vicios, nu i-am sugerat lui sebas nicidata cu ce jucarii sa se joace, l-am lasat sa aleaga. A ales masinutele. pe strada se uita numai dupa masini si cunoaste toate marcile . A facut o adevarata pasiune pentru masini. zau daca mai inteleg ceva. la activitatile parinti-copii la care merg observ baieti jucandu-se cu masinute si fetite care se joaca pe langa jucariile care imita bucatarii in miniatura.

Ce anume ne dicteaza felul in care ne comportam? sunt oarecum contrariata ca eu sunt pentru egalitatea sexelor, si acum practica imi da peste nas :)

copiii vostri cu ce se joaca? se inscriu chiar toti in acest tipar?
(bineinteles ca se mai joaca si cu altele dar pasiunea lui pentru masini m-a pus pe ganduri)
Preferintele astea tin de educatie sau sunt ceva innascut, transmis printr-un soi de inconstient colectiv (care nu prea stiu bine ce inseamna:)???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Baiatul meu de 2 ani are pasiune pt pistoale (toata ziua ne impusca prin casa, desi nu prea se uita la desene si nu stiu de unde le-a descoperit), pentru masini, de orice fel si pentru gatit (o prietena i-a adus un aragaz cu cratite, oale, polonic, farfurii si e fericit cand ne face nous sau animalelor lui de mancare).

Nu stiu cum se impaca gatitul cu pustile si masinile, insa e evident ca a fost ceva natural pentru el.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Si Maria e mult mai atrasa de masini decit de papusi!Si doar e fata:)).Sper ca va creste si se va juca cu papusile!
Sa cresteti mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Eu nu sunt de acord cu genul de educatie fetitele cu papusile si baietii cu masinutele. Cand eram mica preferam net masinutele si "armele" iar ai mei nu m-au impiedicat si mi-au cumparat deopotriva papusi, masinute, pusca, pistol, trageam cu arcul si ma urcam in copaci etc. Deocamdata fetita mea (4 luni) e prea mica pentru a se juca cu astea dar in mod cert n-o sa-i cumpar numai papusi (sincer pe alea gen Barbie nu le suport deloc) Va cunoaste si partea "baieteasca" si va alege ce-i va placea.

Eu nu pricep deloc de ce fetitele sunt toate imbracate in roz si rar de tot vad baietei in galben, rosu, portocaliu.

patou, facem o coalitie impotriva laptelui de vaca? esti printre putinele persoane cu care pot cadea de acord asupra acestui subiect

"Exista o infinitate de moduri prin care poti dovedi ca esti prost. E greu sa le eviti pe toate."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Dragos a fost dintotdeauna pasionat de masini. Sora lui mai mica (un an jumate) se joaca cu detoate, inclusiv cu papusi si masinute. Ce m-a amuzat pe mine intr-o zi a fost cum se juaca ea cu o papusica (gen Barbie): o plimba culcata pe canapea in timp ce ea zicea "Brrrrmmmm!!!" .
N-am incercat niciodata sa le spun cu ce ar trebui sa se joace ci i=am lasat pe ei sa aleaga. I-am luat celei mici un carucior de papusi (cu care plimba orice prinde, nu numai papusile), cu care se joaca si fratele ei, chit ca el isi plimba autobuzele
Cat despre culori, preferata Elenei este culoarea albastra, iar a lui Dragos portocaliul, asa ca au o multime de hainute in tonurile preferate (chiar daca sunt imtrebata de ce pe ea nu o imbrac "ca pe fete").
Si apropos de traditie, eu zic ca traditia ne-o facem singuri.
Numai bine tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

multumesc pentru raspunsuri. imi pare bine sa aflu ca sunt si exceptii, ca eu incepusem sa cred ca, inca inainte de a ne naste comportamentul nostru e deja inscris undeva in genele noastre :)

Tisina, fetitei tale, tare mi-a placut cum s-a jucat ea cu papusa

Amethyst, sunt gata pentru coalitia impotriva laptelui de vaca (sunt fanatica rau de tot :) si m-am "intarcat" cu 3 ani in urma )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

primele jucarii cu care s-a jucat singura mai mult de 3 minute fii-mea au fost masinutzele(a primit o punga de masinutze de toate felurile de la o prietena). apoi a vrut camioane de tot felul, betoniere, macarale. numai dupa ce a inceput gradi, a inceput sa ceara papusi, camere de papusi, bai de papusi, carucioare etc. nici mie nu-mi plac in mod deosebit papusile barbie (nici cum arata, nici pretul!) dar ea vrea sa fie totul cu barbie de la chiloti, prosop la slapi si jucarii.
fiul meu se joaca cu de toate dar inca este mic ca sa isi manifeste preferintele.
cu imbracatul, fata o imbrac in toate culorile, baiatul la fel, a mai mostenit de la sora-sa lucrusoare faine si le imbraca.
asa ca la noi nu conteaza culorile dar nici jucariile, jucarii sa fie, cineva tot se va juca cu ele!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Baietii mei au o pasiune nebuna pentru masinute, roboti, avioane, constructii, dar cand e vorba de plastelina jocul preferat e sa faca de mancare si sa ne serveasca cu ea. Iar plusurile mai au parte si ele de ingrijiri "ca de la mama".
Cu aceeasi placere isi ofera ajutorul si cand mestereste tata ceva, si cand face mama prajiturele...

Kitty, mamica de Adi si Robi
Pozne de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Si eu lui Dani i-am luat si masinute si cratite-oale-aragaz...aspirator roz si frumos (clar de fetitza) si pana si papusele.
Dar clar de la inceput a preferat masinile si trenuletele. Hai ca trenuletze zic ca de la Thomas & Friends dar masinile le adora din-ainte de a avea 1 an.
Pe cand avea foarte putzine jucarii pt copii mai mari.Mai mult plusuri si chestii pt bebelusi.Si nici la desene nu se uita.Si totusi de cate ori il plimbam cu caruciorul intorcea capul dupa masini si imita scotzand din guritza un "bruuummm!"

Deci,parerea mea, au in sange domn'e. Si daca se mai intampla sa fie vre-un baietzel cu papusi sau vre-o fetitza cu masinutze...clar sunt exceptzii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Eu inca nu am probleme cu jucariile , dar ma chinui de pe acum sa-mi impun sa ma controlez sa nu-mi imbrac copilul (indiferent de sex) numai in culoarea liliacului (este culoarea mea preferata, ma innebuneste!).


offtopic: patou, o sa-ti scriu un mail azi sau maine, sunt acasa cu gripa (din nou!!) si ma simt ca naiba.


Felicia 9+

Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************

IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

MissParker culoarea baietelului meu preferata este mov.

Eu am fost o "baietoaica" get-beget... de la joaca cu masinute pana la meseria pe care mi-am ales-o. Nu ca asa m-au educat ai mei ci asa am iesit. Ei saracii au mai incercat...adica atunci cand la primul "mos" am cerut un avion mi-a adus mosul si o papusa , ca li s-a parut aiurea...au crezut ca nu stiu ce vreau.

Eu lui fiimiu i-am luat jucarii de toate felurile. Nu-i plac masinutele. In schimb este inebunit dupa aspiratoare, mixere, cuptoare avem si un set cu matura, cos de gunoi, mop, etc...Ce n-am inteles eu de ce fac astea musai roz???

Si el din plastelina face mancare pentru mine si tati.
De altfel se implica mereu la bucatarie alaturi de mine.

Cred ca intradevar ne mastem cu "preferinte" spre un anumit fel de jucarii, dar daca un copil nu doreste acelasi lucru nu inseamna ca este ceva in nereegula cu el. Aici este greseala...cand se crede ca este in neregula copilul care nu se joaca la fel ca ceilalti.

Mergi la inceput