educatie in roz si bleu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Noi chiar l-am testat pe bune. Am mers in magazine mari de jucarii, la varste diferite si l-am lasat sa aleaga ce vrea. A ales intotdeauna chestii "de baieti". Cand am incercat sa sugerez fara ironie, pe un ton natural si firesc, "uite ce Brabie frumoasa, nu vrei si tu" mi-a replicat (la 2 ani fix) alea sunt pentru fetite. Si va jur ca niciodata nu am factut diferente si nu am vorbit in jurul lui de chestii gen "de fetite" sau "de baiatei". Eu, ca si Patou, am fost intotdeauna educatiei egale pentru fete si baieti.
Cand am incercat sa-i cumpar haine ceva mai colorate (era si ceva roz, recunosc)- lui nu-i pasa de haine si de obicei nu comenteaza cu ce se imbraca - a fost singura data cand a fost contrariat si a spus "nu astea".
Daca-l intrebi care este culoarea lui preferata raspunde fara sa ezite: albastru.
Intr-o zi a vrut un bebelus de jucarie cu patut si biberon. I l-am cumparat si l-am observat cum se joaca. Complet diferit fata de fetitele pe care le cunosc eu. Ia bebelusul si-l inghesuie in cutia-patut cu fata in jos, inghesuie peste el suzeta si biberonul si apoi trage fermoarul. De obicei fetitele aseaza bebelusul frumos in patut si-si imagineaza ca este o fiinta. Acopera eventual bebelusul cu paturica.

Eu cred ca, in general, baiatii si fetitele sunt diferiti. Natura ne-a creat diferiti, pentru ca ne este dat natural sa indeplinim niste roluri care sa ne asigure supravietuirea ca specie. Ati fost vre-odata in casa unui burlac? Ati vazut pe undeva vre-un mileu, vre-o fata de masa, carpetica, covoras, etc? Veti vedea in schimb cea mai tare instalatie audio, nelipsita canapea de piele tronand in mijlocul casei, frigiderul gol si barul plin bauturi si snacksuri. Si daca astazi le dam sotilor nostrii o casa pe mana, nu credeti ca ar arata la fel? Ca unii dintre ei mai si gatesc sau ca sunt intelegatori cand este vorba sa ajute in casa, ca sunt niste tati excelenti, nu schimba cu nimic trasaturile lor de baza.

In comuna primitiva el tara crocobaurul mort la usa pesterii iar ea venea si spunea "prea mic". Apoi el mai aducea un crocobaur. Si uite-sa a aparut autodepasirea la om. In tot acest timp ea probabil punea blanite pe pereti, alapta, avea grija sa nu fuga tancul de 1 an dupa grizly, etc. Voi credeti ca ne-am schimbat cine stie ce de-atunci? Eu nu cred. Si nici nu-mi pare rau. Gasesc ca este foarte bine asa cum este.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Gabisor se joaca... cu ce prinde :-) Ponei, animale de plastic, animale de plus, trusa de scule, cratitzi si oale (gateste) + alimentele aferente de plastic (fructe si legume care se asambleaza), farfurioare si canutze (serveste ceaiul :-)), betze (deseneaza in nisip si zapada, le "transforma" in sabie si unditza), matura (a vrut una MARE cu, care sa ma poata ajuta :-)), masinutze, cuburi, puzzle, etc. Are o Babrie... care nu-i prea inspira vreo "pasiune"... o cam lasa aruncata pe unde apuca... Are 2 papusi de tip bb pe care le mai baga in seama din cand in cand... Are un carucior mic sa le plimbe... da se aseaza ea in el si ne cere s-o plimbam prin casa :-) Cel mai mult ii place sa se costumeze... cu hainele ei, cu hainele mele, cu rochitze/fustitze... de "printzesa"/"balerina" incropite de mine :-)
De cand e la gradi vrea numai rochitze :-)... asa ca tre' sa ma conformez :-) Accepta albastrul pt ca are ochii albastrii si se... asorteaza :-)

Lorelai
Gabisor , Iarna pe ulitza..., Albume foto pe Webshots
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Buna fetelor,

Razvanel al meu, are 1 an si 5 luni si se joaca cu orice. Are masinute, papusi, carucior pentru papusi, cuburi si in general nu i-am impus cu ce sa se joace. Dar cel mai distractiv i se pare acum sa se joace cu o cutie goala de plastic sau cu orice altceva care nu e de joaca (de exemplu: un borcanel de plastic cu capac pe care il insurubeaza si il desurubeaza, sticlutele de picaturi goale etc) si l-am lasat sa se exprime liber.

Eu l-am imbracat inca de cand era mic in toate culorile, inclusiv rosu, roz, galben, portocaliu si alte culori "de fetite" si pana sa-l tundem, cand era cu parul lung, toata lumea credea ca e fetita, dar nu ne-a deranjat deloc. Le spuneam ca e baiat si gata! Iar sora mea care are o bebelusa de 2 luni , a carei nasa sunt, o imbraca cu multe lucrusoare albastre, bleu sau verzi pe care le are de la baietelul meu sau al fratelui nostru.
Mi se pare un tabu chestia asta cu "baietii in albastru si fetele in roz" si eu nu sunt de acord cu el.

Va pupa,

Mama lui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allegro spune:

quote:
Originally posted by simali

Eu cred ca, in general, baiatii si fetitele sunt diferiti. Natura ne-a creat diferiti, pentru ca ne este dat natural sa indeplinim niste roluri care sa ne asigure supravietuirea ca specie. Ati fost vre-odata in casa unui burlac? Ati vazut pe undeva vre-un mileu, vre-o fata de masa, carpetica, covoras, etc? Veti vedea in schimb cea mai tare instalatie audio, nelipsita canapea de piele tronand in mijlocul casei, frigiderul gol si barul plin bauturi si snacksuri. Si daca astazi le dam sotilor nostrii o casa pe mana, nu credeti ca ar arata la fel? Ca unii dintre ei mai si gatesc sau ca sunt intelegatori cand este vorba sa ajute in casa, ca sunt niste tati excelenti, nu schimba cu nimic trasaturile lor de baza.



ce legatura are supravietuirea ca specie cu "mileutze, carpetutze si alte utze"? Sau burlacele sint condamnate la prost-gust?

eu cred ca si gradinita are un cuvint greu de spus pe aici: degeaba vine copilul gender-blind de acasa, i se va pune eticheta in colectivitate si i se va spune cum sa se poarte si ce sa prefere ca baiat sau fetita.
Si pe mine ma intereseaza foarte tare subiectul acesta: cit este predestinare si cit educatie in constuctia genurilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Simali, mare dreptate ai, daca l-as lasa pe sotul meu singur cateva sapatamani , casa mea ar deveni in scurt timp o adevarata grota

tocmai citisem "The Ancestor Syndrome" (sau ma rog "Aie, mes aieux!", ca eu o am in franceza) de Anne Ancelin Schutzenberger care nu numai m-a fcut sa cred, dar mi-a si demonstrat (stiintific) ca de fapt noi suntem mai putin liberi decat credem. Autoarea , practica o psihanaliza transgenerationala si demonstreaza ca noi suntem de fapt o za intr-un lant al generatiilor precedente si avem un mod curios a plati anumite "datorii" ale stra stra bunicilor nostri. ea vorbesste de un fel de loialitate invizibila care ne impinge sa repetam , fie ca o vrem sau nu, fie ca o stim sau nu, situatii agreabile sau evenimente dureroase. Cartea este plina de exemple, pe care ea le-a intalnit in practica ei de psihoterapeuta mai bine de 20 de ani.

citind cartea ei am inceput sa-mi pun problema jucariilor cu care se joaca sebas. am observat totusi ca atunci cand o fetita se joaca cu jucariile "traditionale" ale baietilor anturajul e mai tolerant; se pare ca e mai "grav" cand un baiat se joaca cu papusi.


scuze daca am fost incoerenta; tocmai m-am intors de la osteopata si sebas doarme dupa -masa, ceea ce pe mine m-a luat prin surprindere, nu-s obisnuita ca a trecut mai bine de 1 an de cand n-a mai dormit dupa-masa :)sper sa fi facut tipa ceva "minuni"


offtopic:Miss Parker,neaparat sa incerci Oscillococcinum -la mine a facut adevarate minuni (nu exagerez deloc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

allegro, am uitat, sebas n-a fost la gradinita, noi nu l-am influentat(cel putin asa cred) si totusi... prefera masinutele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


ce legatura are supravietuirea ca specie cu "mileutze, carpetutze si alte utze"? Sau burlacele sint condamnate la prost-gust?
quote:



De ce etichetezi tot ceea ce prefera femeile intr-o casa, lucrusoarele acelea care dau intimitate caminului si care pe noi ne fac sa ne simtim mai bine, prost gust?

Eu am spus numai ca apartamentul unui burlac este foarte diferit (in medie) de cel al unei burlace. Este o emisiune pe Euforia "Merge" in care un cuplu se casatoreste si trebuie sa-si uneasca casele intr-una singura. Vin niste stilisti care+i ajuta sa dea un stil noilor lor case )unele obiecte se arunca, altele se doneaya si altele se transforma in altceva). La inceput vedem stilul lui, apoi pe al ei. De obicei casele burlacelor erau pline de cosulete, lumanari, bibelouri de la bunica, perne decorative, carpete, in timp ce casele burlacilor se centrau in jurul TV-ului si a instalatiei audio. Ba am vazut unul care-si pusese un frigider de-ala mic de hotel langa canapea ca sa aiba berea la indemana cand se uita la meci. Sotul meu a fost entuziasmat de idee...

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allegro spune:

quote:
Originally posted by simali

quote:


ce legatura are supravietuirea ca specie cu "mileutze, carpetutze si alte utze"? Sau burlacele sint condamnate la prost-gust?
quote:



De ce etichetezi tot ceea ce prefera femeile intr-o casa, lucrusoarele acelea care dau intimitate caminului si care pe noi ne fac sa ne simtim mai bine, prost gust?

De obicei casele burlacelor erau pline de cosulete, lumanari, bibelouri de la bunica, perne decorative, carpete

alice



este o discutie excelenta pe acest topic: cit e innascut si cit obtinut prin educatie?
Preferinta fetelor spre "bibelouri, panglicute, cosulete, carpete, etc...) este cumva educata? Daca li se spune ca asta e feminitatea, ca asa face o fata, asa trebuie sa arate casa unei fete?
(nu stiu daca exemplul personal este relevant aici, dar eu nu am in casa nici mileuri, nici carpete, nici covoare, nici perdele, nici fetze de masa.Iar bibeloruile sint diverse mici suveniruri de prin locurile pe unde am umblat - fara balerine, sau pescari sau pesti de sticla pe televizor. Si nici nu-mi doresc. Iar daca barbatu-meu pleaca o saptamina, sigur gaseste casa ca o pestera: ma intorc la viata de burlaca...era misto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

am uitat sa va spun ca n-am remarcat preferinte la o anumita culoare
(e drept ca l-am imbracat doar cu haine pentru baieti, dar am destul de multe de culoare rosie sau portocalie si nu protesteaza)
In schimb le prefera net pe cele cu masinute si animale. Ieri si-a
ales un tricou cu zebre, si toata ziua mi-a repetat: Uite sunt
plin de zebre!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Allegro - off topic - NU am bibelouri, macrameuri, pernutze, perdelutze... Nu am avut nici ca "burlaca" :-) (desi am fost crescuta in casa cu asa "minunatzii" :-)) Sotzul, cand a fost burlac, nu a avut bere in frigi si casa lui era ffff curata si ordonata (asa frumos isi impacheta tricourile albe si le aranja in dulap... ca m-am indragostit de el )... Noi (nici eu si nici el) nu ne incadram in "tipare"...

Lorelai
Gabisor , Iarna pe ulitza..., Albume foto pe Webshots
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput