Mamici ce asteapta al doilea copil

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Buna, mamici! Si eu am un baietel de 1 an si 1 luna si voi naste in aprilie, cand va avea Vladic 1 an si aproape 6 luni. Sarcina - de data asta trece foarte repede! Nici nu imi dau seama cand au trecut aproape 20 saptamani.

Mami 19+ cu Daria si Vladic (17.10.2006)
Vladic
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Buna, fetelor!
Iully
, esti prima carese gandeste deja la al treilea(recunosc ca si eu ).Felicitari!
Le felicit si pe cele care s-au gandit sa aiba bebeii la diferente mici de varsta, dar si pe cele care , din diferite motive, au facut o pauza mai mare.
Cum e cazul meu, de exemplu.Baietelul va face 5 ani jumatate cand se va naste fetita.Destul de mult , nu?
M-am hotarat greu deoarece Alex, primul, a fost un adevarat ,,tiran".Sper ca acum va fi mai usor si fetita va fi mai cuminte.

mariaanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Mie nu mi-a fost greu sa ma hotarasc, pentru ca am hotarat eu, ci DD. Sarcina asta a venit pe neasteptate pentru noi, pentru ca totusi ne protejam, , asa cum ne-am protejat ani de zile inainte sa-l avem pe Vladut. Si Vladut a fost un copil extrem de solicitant si nelinistit cand era mic, asa ca eram una din acele femei care ziceam "never ever" la al doilea copil. Dar contrar asteptarilor, m-am obisnuit nesperat e repede cu ideea si am inceput sa ma bucur ca s-a intamplat asa. Pentru ca stiu sigura, ca de buna voie si nesilita de nimeni nu-l mai faceam pe al doilea.

Mami 19+ cu Daria si Vladic (17.10.2006)
Vladic
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iully spune:

Mariaanna,multumesc mult!vreau si o fetita dar dc e tot baiat,macar voi fi soacra cu trei nurori!
Cristina,de asta am mentionat ca primul copil a fost bun,cred ca e tare greu cand bebeul e mai agitat.Eu sper sa nu aflu nici de data asta cum e ca sa fac si fetita pana la urma
va pupik si va doresc numai bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maia37 spune:

Dragelor,eu am 37 de ani si o fetita de 13 ani.Acum sunt insarcinata in 25 de sapt.si ma simt bine acum dupa lunile de inceput care au fost grele cu stari de rau si toate cele.Bb2 va fi baietel si cred ca va fi un adevarat razboi in casa dupa cum am auzit si am vazut ca sunt baietii.Fetita mea a fost o dulceata si este iar eu trag sperante ca bb2 va fi la fel ca ea.Speranta moare ultima asa-i?Acasta sarcina mi s-a parut mai grea comparativ cu prima sarcina.

Mihaela, mamica Andreei 13+ si 25+ cu Vlad Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Maia - eu sper sa functioneze legea compensatiei in privinta la bb2 , ca altfel, imi dau demisia

Mami 19+ cu Daria si Vladic (17.10.2006)
Vladic
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

MAIA37,iata ca nu sant singura mamica care are copilas mare si bb2 e pe drum!
ma bucur ca nu sunt singura!
8+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Salut!

si eu o sa fiu in curand mamica de 2 puiutzi! Baietelul meu Andrei are aproape 7 ani (este clasa I), iar eu sunt in saptamana 29 de sarcina, si se pare ca bb2 este tot baietel!

La prima sarcina n-am avut nici un fel de probleme: nici greturi, nici pofte, n-am luat nici multe kg (10 in total), n-am avut nici problme cu colul uterin, absolut nimic. Ba chiar la 5 luni de sarcina am urcat pe munte (am ajuns pe jos la crucea de pe Caraiman), deci nici linistita nu pot sa zic ca am stat, eram tare activa

Acum insa treaba a stat altfel... E adevarat ca nu sunt 2 sarcini la fel... Poate o fi si varsta, desi mie nu mi se pare ca sunt cumva "batrana" (acum am aproape 31 de ani). Kilograme multe nu am luat pana acum (doar vreo 4 kg si jumatate), dar la sarcina asta am avut greturi nasoale rau in primele 3-4 luni, iar in sapt 22 mi-a zis dr. ca am colul uterin deschis la exterior . Si asta in conditiile in care oricum n-am mai fost asa de activa din punct de vedere fizic ca la prima sarcina. Asa ca am stat mai linistita, si la ultimul control la 26 de saptamani, mi-a zis dr. ca e mult mai bine colul, s-a mai si lungit un pic si nu mai pare deschis. Sper sa fie bine si sa duc sarcina la termen si sa nu nasc prematur.



Tina 28+ cu si mami de Andrei (6 ani si 10 luni)

Bb2 e tot baietel!
Povestea nasterii lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maia37 spune:

Mikycris copilasul tau cati ani are?E fetita,baietel?

Mihaela, mamica Andreei 13+ si 25+ cu Vlad Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

si eu sunt insarcinata in 25 sapt si am o fetita de un an si jumatate,dar care mi-a scos peri albi nu papa ,nu doarme nici acum noaptea,nu sta o clipa si f bolnavicioasa sper ca la a doua fetita sa fie invers ca altfel nu stiu cat voi rezista,eu a trebuit sa pastrez sarcina pt ca imi doream 2 copii si alta sarcina nu se mai putea va urma o interventie chirurgicala ,dar oricum am amintiri f neplacute despre prima nastere de la sp. elias acum voi naste la cfr2 prin cez,sper sa fie altfel.
sarcini usoare

Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum 24sapt

Mergi la inceput