Mamici ce asteapta al doilea copil

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

MARIAANNA,si eu ma numar printre mamicile care va da nastere la al doilea copilas.la mine diferentele intre sarcini sunt fff mari!
la prima sarcina pana la 2 luni si jumatate zilnic stateam la perfuzii deoarece nimic nu putam manca si bea pt ca .
acum 1 singura data s-a intamplat si dupa 1 injectie a trecut.acum ma simt mult mai slabita ca sa zic asa deoarece se pare ca corpu meu nu mai face fata ca la 19 ani si tot am interdictii la efort etc.
astept si parerile voastre!
7+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Mikycris,se pare ca toate mamele au spus ca la a doua e mai greu.Asta , poate si din cauza ca deja stim ce ne asteapta, pe cand la prima, era ca o aventura...
Ideea este ca oricat de greu ar fi, merita!Nimic nu se compara cu bucuria de a-ti tine in brate puiul!
Mie mi-a fost greu sa ma decid sa il fac si pe al doile, pentru ca primul a fost tare plangacios...Dar imi aduc aminte ca tot el, in clipele de disperare, imi dadea puterea de a merge mai departe.
Am o mare admiratie pentru mamici.Va felicit pe toate!

mariaanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Hei, nu mai este nimeni care asteapta al doilea copil, sa ne povesteasca cum e?
Sau nu vreti sa intrati sa stati de vorba cu noi?
Va asteptam....

mariaanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Sunt mamica de baietel mic si astept al doilea baietel, pe care-l nasc in februarie 2008. Diferenta dintre ei va fi e 1 an si 9 luni. Asa mi-am dorit si nu m-as fi incumetat daca n-as fi avut niste facilitati: bunicii in Bucuresti si stau f aproape de mine, menajera de 2 ori pe sapt, masina ca sa reusesc sa ajung unde vreau cu cei 2 pitici, si feireste conditii materiale ca sa pot sa -i intretin pe amandoi fara probleme si sa stau eu acasa cu ei. Cu toate astea subliniez ca este f greu (obositor) pt mine graviduta. Iar sarcina dupa cum au spus si fetele mai inainte, este mai grea decat prima. Multe lucururi mi-au ramas de la bb1, pe care l-am nascut anul trecut, si mai sunt si de actualitate. Asta e inca un avantaj: cheltuieli mai putine...
Acum este nimica toata pe langa vijelia care ma asteapta cu 2 copii mici..dar am stiut de la inceput la ce ma inham si cat pot duce. Asa ca -s sotie si mama fericita!!

Roxana 27 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Mariana, la toate grupele de mamici de pe forum sunt foarte multe care asteapta bb2.
Si eu sunt in saptamana 11, cu bb2. Primul este Andrei, de 2 ani si jumatate.

La prima sarcina nu am avut nici o greata, acum ma cam confrunt cu ele zilnic. Inclusiv in clipa asta. Nu e atat de dramatic sa ma duc la buda, dar nici bine nu imi este.

Lui Andrei am incercat sa-i zic de bb2, dar nu intelege, nu ma prea baga in seama. poate cand o creste burtica sa inceapa si el sa se mire ce-i pe acolo.

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Si baietelul meu, fiind destul de mare(5 ani) asteapta nerabdator sosirea ,,printesei".Deja mi-a promis ca ma va ajuta.Iar acum imi face seara cate un masaj pe burta...

mariaanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

MARIAANNA,frumos!
8+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Buna fetele!

Si eu sunt deja mamica si am si burtica. Am un baietele care in februarie implineste 5 ani si in 3-4 saptamani voi naste o fetita.

Si pt mine prima sarcina a fost pur si simplu euforica. Nu am avut nici un fel de probleme (nici greturi, nici alte probleme) dar am avut o nastere ff grea. Am uitat imediat ce l-am avut pe Luca in brate insa acum mi-au revenit in memorie si sincer...imi este teama de nastere.
La fel ca si la prima nastere, m-am ingrasat destul de mult (la prima 28 kg, acum 20 pana in prezent). La prima le-am dat jos in cca 5-6 luni. Acum....vom vedea.

O deosebire importanta intre sarcini ar fi ca acum astept cu mare nerabdare sa fac cunostinta cu iubita mea, pe cand cu Luca nu asteptam decat sa scap de burtica pt ca imi era ff greu in ultimele saptamani (nici acum nu imi este usor probabil tot din cauza kg in plus).

Pupici!

Alina 36+ (cu Ana Antonia) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

poze Ana mica in burtica


AMR 4 saptamani!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinaL spune:

Buna! Am un baietel de un an si aproape 11 luni si sunt insarcinata in 33 de saptamani.
O sa nasc cam in aceeasi perioada, ceea ce e oarecum avantajos, ca am multe lucrusoare de la bb1, dar altfel acum mi se pare mult mai greu ca prima data. Nu pot sa dorm cand vreau, toata ziua ba gatesc, ba spal, ba ma joc cu copilul. Noaptea dorm maxim 8 ore, desi mi-e un somn de pic dimineata. E drept ca nu merg la serviciu, dar nu stiu zau care activitate e mai solicitanta.
In plus, la sarcina asta am avut niste greturi inumane in primele luni, ceea ce nu s-a intamplat prima data. Si cred ca mi-am prapadit si coloana, ca ma doare muuult mai tare decat la prima sarcina.
Oricum ar fi, eu sunt foarte incantata de venirea fetitei (ca cica e fetita) si sunt increzatoare ca o sa ma descurc. Nu va fi usor, dar nici nu ma asteptam sa fie.
Va pup si sarcini usoare tuturor.
Irina 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iully spune:

Buna la toata lumea!Va doresc de acum sarcini,nasteri usoare si bebeii si copilasi sanatosi!!
Eu mai am un baietel de 3 ani si juma si urmeaza sa nasc dc totul e oki in doua saptamani al doilea baietel!Se pare ca nici eu nu fac exceptie de la regula,sarcina asta mi-a fost mult mai greu,am mancat mai rau,greturi cat cuprinde... primul copil a fost fff bun asa ca de-abia asteptam sa mai fac un copil,in functie de cum este al doilea,eu as vrea sa incerc si pt o fetita!
va pupik!!si va doresc numai bine!!

Mergi la inceput