vecini naspa rau

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Danitin, daca nu poti sta de vorba cu ei...da-le in scris. Da-le in scris tot ce ai pe suflet, si la sfarsit spune-le ca nu iti doresti sa ajungi sa-i reclami la primarie, asa ca sa faca bine sa remedieze problemele.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Eu una nu i-as pune in garda.Nu cred ca trebuie sa apelezi la bunul lor simt,ca e clar ca nu-l au.As trece la atac chiar facandu-ma ca ploua,ca nu stiu nimic.Nu-mi dau seama exact despre ce oameni e vorba,dar ei precis v-au evaluat pe voi,si de-aia actioneaza asa,ca stiu cu cine au de-a face.As merge pe elementul surpriza,sa nu mai stie exact in ce situatie se afla.In orice caz,trebuie pusi la punct.M-am mai gandit si cred ca pentru tipul asta de oameni nu cred ca merge cu ignoratul,pentru ca chiar astia n-au scrupule.Mobilizeaza-te si ia taurul de coarne daca vrei sa nu-ti strici confortul pentru multa vreme de acum incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Eu ma gandisem la un moment dat sa incep o lupta din asta de guerrila impotriva lor si ori de cate ori fac vreo magarie sa se trezeasca cu cate o belea pe cap ... da o fi ok? Parca tot eu ma simt vinovata ... Discutii fata in fata clar nu pot purta chiar daca asta ar fi cea mai corecta solutie, adica sunt atat de tupeisti si au asemenea replici incat se exclude un dialog civilizat. Imi aminesc una ditre primele contre cu ei, cand au pus nisip peste niste tufe de flori din curte si le-am spus doar atat, sa-l ia de acolo si alta data sa aiba mai multa grija dar toate aste pe un ton super calm. Raspuns: Auzi, e mare pacat ca intr-o casa cu trei familii ajungem sa ne certam. Am replicat cum ca nu ma cert, doar ii rog sa nu mai faca asa ceva iar replica a venit promt: Stii ce, trei sfert din casa asta este a familiei noastre (asta nu prea e asa, cel mult jumatate, dar ...) asa ca obisnuitiva cu ideea ca putem face ce vrem. Cred ca cel mai sanatos ar fi sa fac precum sotiorul si sa ii ignor total dar la el asta e ceva firesc, pur si simplu asa gandeste el. Si uite asa ma tot cuget, si ma tot framant, cred ca totusi pana la urma la prima abatere am sa apelez la autoritati, fara avertisment....

Mamica de spiridus

Avem si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Dar ce o tot tin astia sus si tare ca jumatate de casa e a lor?
Ca doar sinteti 3 familii....

Si ce? Ti-a dat voi cumva sa stai cu chirie la el in casa? Sau la el in curte?
Nu ti-ai cumparat casa, nu e proprietatea ta?
Asa ca in CASA TA poti sa faci ce vrei.

Asa ma enerveaza astia care sint mai vechi sau care au o proprietate mai mare, ca au impresia ca te tolereaza ei acolo. Cind tu muncesti ca nebunu, sa faci rost de bani, sa-ti cumperi o casa !!!

M-am enervat ca mai avem si eu o baba d'asta la bloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cum au calculat de le-a dat ca ar avea dreptul la TREI SFERTURI din casa?

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Pai casa arata cam asa
la subsol
- o pivnita pe care tatal vecinului naspa a intabulat-o pe apartamentul lor fara stirea noastra. Adica respectiva pivnita nu aparea in planurile imobilului iar noi cand am cumparat nu stiam de lucrul asta asa ca ne-am trezit ca nu mai avem ce face.
- un apartament de 3 camere al vecinei de jos.

la parter (inalt)
- 3 camere ale noastre
-o garsoniera desprinsa pe vremuri din apartamentul cumparat de noi si unde sta cineva cu chirie

la et 1
- familia parintilor ciudatilor si o garsoniera in care tipa isi facuse atelier de croitorie

la ultimul nivel mai erau 2 camere unde locuiau ciudatii si podul (Maaare) pe care l-am cedat noi ca fraierii.

Asa ca probabil ei socotesc ca au pivnita + 3 camere ale parintilor + 3 ale lor + viitorul apartament = aproape trei sfert din casa

Georgeasca de-as avea si eu avantul tau cred ca le-as face fata. Nu-mi faci o vizita?

Mamica de spiridus

Avem si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by danitin

Pai casa arata cam asa
la subsol
- o pivnita pe care tatal vecinului naspa a intabulat-o pe apartamentul lor fara stirea noastra. Adica respectiva pivnita nu aparea in planurile imobilului iar noi cand am cumparat nu stiam de lucrul asta asa ca ne-am trezit ca nu mai avem ce face.

- un apartament de 3 camere al vecinei de jos.




Off topic: uite, vezi cum incet-incet apare originea nesimtirii si mitocaniei. Niciodata n-am crezut in schimbatul peste noapte, de fapt "iegzista o explicatie" si mai mereu se trage din familie. Cred ca ce a facut tatal trebuia sa fi fost un semnal de alarma, dar pentru ca voi sunteti corecti, nu v-ati gandit ca altii nu sunt.

Eu zic sa nu ii avertiezezi daca ai de gand sa iei masuri, e clar ce fel de oameni sunt.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Pai tot acum am aflat abia si de faza cu pivnita. Stiam ca exista dar chiar nu am avut nevoie de acces la ea, nici vorba sa verific prin acte statutul ei. Si cand ne-au cerut acordul pt pod i-am spus tatalui ca e ok dar ca as vrea si eu o cheie de la pivnita ca sa pun acolo cateva vechituri. Si nu a spus NIMIC clar de ea, adica ceva de genul, pai uite cum sta treaba, pivnita e intabulata pe numele nostru si avem de gand sa o amenajam in folosinta exclusiva ci a lalait-o cum ca nu-i nici o problema, sa le spuna si la copii si asta pana cand dupa ce am semnat pentru pod s-au apucat sa o repare pt ei. Eu nici un moment nu mi-am facut iluzii ca parintii ar fi oamenii perfecti, doar ca cu ei ne-am inteles ani de zile civilizat.

Mamica de spiridus

Avem si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Noi am avut o experienta "nefericita" cu niste vecini de-ai nostri cand s-au apucat sa construiasca ceva improvizat, lipit de casa noastra. Stiu ca mama le-a atras civilizat atentia si atunci si-au dat arama pe fata. Am ramas foarte dezamagita, santem vecini de 30 de ani si nu-i credeam in stare... in sfarsit cu oameni de astia nu te poti lupta decat daca te cobori la nivelul lor, ceea ce e imposibil daca nu-ti sta in fire.
Situatia ta e intr-adevar neplacuta. Poate cel mai bine ar fi sa fii indiferenta, daca poti... pentru ca orice "razboi" ai incepe cu ei, vei avea de pierdut pentru ca esti o persoana mai sensibila si cu bun simt

off, nu stiu ce sfat sa-ti dau...

Ingrid si Cristi 4 ani si 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

quote:
Originally posted by danitin



Georgeasca de-as avea si eu avantul tau cred ca le-as face fata. Nu-mi faci o vizita?




Stai linistita ca nici eu nu sint asa tare in gura.

Dar prin ceva asemanator am trecut si eu cu o baba de pe palier.
Baba care statea in bloc de la 1900 toamna si avea impresia ca are drepturi mai multe ca mine.

Chestii comune: isi intinsese mobila pe tot palierul, toata uscatoria era plina cu troacele ei, tot incuia usile ... d'astea ...

Si ajunsese sa se poate cu mine ca si cind imi inchiriase ea apartamentul.

Si atunci chiar m-am infuriat: adica eu muncesc ca nebuna sa string bani sa-mi cumpar o casa si vine cineva .... una tare in gura si ma TOLEREAZA in casa mea !!!

Si atunci am inceput sa deschid gura... pai ce era sa fac?

Trebuie sa te infigi un pic in ei ... ca se vede clar ca nu ai cu cine discuta.

Oti te pui pe reclamatii, ori incepi si tu sa te "intinzi" cu tupeu: o margareta pe terasa "lor", o mobila pe la subsolul "lor", un dulapior pe palier ... samd.

Si cred ca ar tb de vazut ce mai e si cu subsolul ala si daca au mai facut ceva magarii cu actele astia. Nu stiu totusi daca puteau sa intabuleze tot subsolul ca fiind al lor.

Mergi la inceput