vecini naspa rau

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Ellej eu n-am vazut-o niciodata pe sotia tipului ca pe o intrusa, ma ales ca sunt casatoriti de vreo 3 ani iar relatiile au fost civilizate intre noi. Acum insa stau si ma gandesc ca tipul nu avea pana acum iesiri din astea de om isteric si frustrat cum a avut, de exemplu cu mama mea, si cam par in stilul nevestei. Cat depre tata bineinteles ca nu ma incalzeste cu nimic atitudinea lui de a-si renega nora dar am pomenit-o ca sa vedeti si voi ca nu sunt doar impresii de-ale mele.

Maraki nu cred ca am o atitudine de copil!!!! Daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut ca am specificat CLAR ca pana la un punct am trecut si peste galagie - si se spargeau plansee si se scotea mozaic aproape zilnic, asa, de la 1 la 4 si peste mizeria cumplita din coridor a propos atunci cand noi am zugravit spalam coridorul in fiecare dupa amiaza ca sa reducem la minim deranjul provocat vecinilor. Asa ca eu i-as lasa fara probleme sa-si termine treaba daca si ei ar avea o atitudine normala ...

Ada aici nu prea este vorba de aliante intre vecini. Cu vecina de jos continui sa ma inteleg ff bine, cu parintii tipului la fel, doar cei doi au o atitudine de kk-o.

Livia din pacate si-au instalat deja terasa, adica au betonat si pietruit cu dale o portiune din curte. Ei sustin ca au dreptul la 1/4 din curte ei si la 1/4 tatal tipului asa ca nu am ce comenta. As avea si eu o bucata asemanatoare la dispozitie doar ca fiind chiar in dreptul garajului mai greu sa amenajez ceva ca ies cu masina si ... buf. Dar aveam o fasie de vre-un metru latime pe langa gard unde planasem trandafiri, verbina, zorele, etc. De la asta mi-au luat caramizile, pe care deja le-au incarcat in camion si le-au dus.



Tipii sunt extrem de obraznici, de asta imi e groaza sa discut cu ei, pentru ca au niste replici de te termina. De exemplu si-au depozitat nisipul aproape in usa vecinei de jos. Sotul ei i-a intrebat cat o sa stea nisipul acolo si initial i-au spus ca vreo 2 zile deci omul nu le-a mai spus nimic. Cand dupa o saptamana nisipul era tot acolo i-a intrebat cat mai dureaza si a primit un raspuns de genul: m-am saturat de mofturile tale. Un sfert de curte e al meu, un sfert a lui tata deci considera ca nisipul ee pe terenul nostru. Si i-a intors spatele si a plecat. La fel a patit si mama mea cand a vrut sa-l intrebe de caramizile luate de la flori. I-a spus Boris draga putem vorbi ceva si el a ranjit si i-a spus NU. Asta-i problema pt ca eu nu prea pot sa ma cert, ma consum mult si imi dau lacrimile de nervi ff usor si nu as vrea sa ajung in situatia asta.

De exemplu acum as vrea sa-i intreb daca mai lucreaza la tencuiala pt ca as spala si eu geamurile dar daca mai cade nisip de sus ca pana acum degeaba incerc. Si as vrea sa elibereze coridoul de materialele de constructii si sa-l spele pt ca aduc in casa foarte multa mizerie. Si as vrea sa-si ia circularul de taiat lemne din dreptul garajului meu pt ca ies greu cu masina.

Mamica de spiridus

Avem si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Danitin, eu nu spuneam ca tu ai vedea-o pe respectiva ca pe o intrusa, ci ca fratele prietenei tale e la fel ca nevasta-sa, prost crescut si profitor, indiferent de scuzele pe care i le gaseste tata-sau. Cum se poate schimba cineva de la o zi la alta?

Dar nu poti sa-i tratezi la fel? Stiu ca suna vindicativ, dar daca nu si-au luat nisipul de la usa mea eu l-as varsa. Din greseala, evident :)

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu totusi nu inteleg, daca si-au facut un apartament gratuit prin acordul vostru, au acum drept egal si la curte?
In actele voastre scrie ceva, cum ca aveti cota parte la curte? Ar trebui sa fie varianta initiala, de 1/3...


Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Eu cu terasa vad asa lucrurile,daca e de folosinta comuna,adica e in indiviziune,daca n-ati facut iesirea din indiviziune,se poate folosi la comun,fara sa se incerce delimitari de aici pana aici folosesc eu,etc.Toata terasa se foloseste la comun,fara a se ingradi dreptul altui proprietar si bineinteles tot ce se intampla acolo trebuie sa fiti toti de acord,daca cineva se opune la ceva,minoritatea se supune majoritatii.De exemplu,ai mei s-au mutat la casa unde mai locuieste in curte inca o persoana.Curtea e deci comuna,a ambilor proprietari.Cand s-au mutat acolo pe o latura a gardului era facuta o poarta care dadea in curtea vecinei,sora proprietarei din curte.Din mai multe motive pe ai mei ii deranja poarta ,asa ca s-a dat jos,fara discutii,pentru ca daca nu exista majoritate de voturi...
Nu stiu cum e situatia cu terasa la voi,dar daca te-a ajutat cu ceva cele spuse mai sus,m-as bucura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

danitin vezi ca acea casa are 3 apartamente(se imparte la 3) si chiar daca ar avea 10 ap. ,gradina/terasa este comuna, atunci, comuna trebuie sa ramana...! nu scrie nicaieri ca fiecare face ce vrea unde il apuca...Stiu ca in acte mai scrie (asa ar trebui) care portiune din terasa(si cat) ii apartine fiecaruia... La noi scrie ,de ex.:la ap.cutare 1/3 S-V din terasa,si tot asa si la ceilalti...daca ai cadastrul facut acolo scrie tot care cum ar trebui sa fie fara a lasa la fiecare libera alegere ...

-de ce nu ceri ajutor pe forum? poate este cineva avocat(sau iti recomanda) te poate sfatui ce sa faci si odata ajunsa acolo nu mai e treaba ta sa vorbesti cu ei,va vorbi avocatul!

-stiu ca tinerii avocati(sunt mai ieftini)sunt dornici de astfel de nimicuri ,ca asa mai aduc in palmaresul lor cate ceva pana ajung mai sus !


-au autorizatie sa construiasca /mansardeze? casa unde stati din ce an este? intreb fiindca stiu ca la casele mai vechi nu se da autorizatie din cauza structurii de rezistenta...O sesizare (anonima chiar )unde trebuie ,le va trimite controlul pe cap,sigur!!!Aia abia asteapta sa prinda asa ceva...Poti trimite on-line sau telefonic.
Te poti duce cu actele de la casa la primarie si acolo te vor lamuri cum este treaba cu terasa comuna...eventual soliciti si o hartie cu explicatia clara a ce inseamna comun si ca nerespectarea se pedepseste;faci copii si le lasi cate una in cutia postala la toti locatarii...

-siiii daca nu reusesti nici cum ,atunci...da-mi mie nr.lor de tel.(trimite-mi pe PM + numele celor care fac abuz,precum si adresa exacta).Un control nu le-ar strica! Macar asa sa vada ca totusi nu ei fac legea !


-alta intrebare:are cumva legatura apartamentul de sus cu mansarda?daca da ,atunci se considera tot un apartament chiar daca este mai mare ...Mai trebuie vazut daca mansarda este luata in evidenta ca locuinta sau ca anexa s ipe numele cui este...daca e pe numele batranilor atunci inseamna ca ei au podul si deci li se ia dreptul la terasa!


NU TE LASA!!! Intra la fetele din Timisoara(de acolo esti,nu?)...poate te ajuta cumva cu informatii pe unde trebuie sa ajungi sa intrebi sau sa anunti...poate chiar lucreaza careva pe la primarie si se poate interesa despre respectivii!





ps:ati semnat ca cedati dreptul de folosinta deci nu e vanzare!ei vor folosi acel loc de pod cat timp vreti voi...acel loc nu e pe numele lor,nu are cum! au cumparat podul ca sa figureze ei? asta ar insemna ca pot sa-si faca si casa pe locul de pe terasa pe care le-ai zis tu ca-l lasi ca sa-l amenajeze...
Casa ta e pe numele tau/vostru?daca nu ,atunci proprietarul (parintii/socrii tai) pot actiona sa-si ia podul inapoi ca tu nu ai drepturi si practic nu e valabil ce a fost semnat!
-ce rau ca nu cunosc amanunte...vezi...dŽaia e bun acum un avocat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Pina la urma cred ca tb sa te infigi un pic ca ei, ca altfel o sa ti se urce in cap.
Degeaba ai fost tu finuta si draguta pina acum ca nu prea ai cu cine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Aditin, nu ma referam neaparat la alianta intre vecini(cazurile noastre seamana doar in anumite privinte) ci incercam sa iti spun ca nu faci nimic daca te iei la cearta cu ei mai ales ca au acel comportament.Ei poate nu se vor schimba iar tu care esti o persoana sufletista vei suferii la fiecare vorba urata adresata tie.
Imi pare rau ca trebuie sa treci prin astfel de momente, nu meriti asa ceva. Oamenii buni ar trebui sa primeasca doar bine inapoi........nu inteleg cum e posibil asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Si inca ceva, cred ca sotul tau ar trebui sa se implice mai mult, ar fi mult mai folositor sa aiba o discutie cu noul vecin. Poate o discutie de la barbat la barbat v-a schimba mersul lucrurilor.
Nici asa nu se poate sa nu faceti nimic, important e sa evitati cearta si asta o spun gandindu-ma la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Georgeasca pana sugestiile tale sunt suuuper, mai ales cea cu bautul cafelei pe terasa - asta chiar m-a binedispus - dar ... sincer, imi e frica, la cat sunt de vizigoti ne luam la bataie sa mai stiu eu ce, ca fantezia lor in materie de scandal o depaseste cert pe a mea.

Livia actele de proprietate asupra podului banuiesc ca sunt beton, batranul e jurist de meserie asa ca ... Dar stiu aproape sigur ca autorizatia de constructie e expirata, ca au renuntat la firma pe care au luat autorizatia -s-au certat si cu aia - au facut modificari la coridor fara acordul celorlalti locatari si la strada in contradcictie cu faptul ca imobilul e situat in zona istorica, au firma in casa si nu au acordul celorlalti locatari, terasa e construita aiurea tocmai pt ca respectiva curte e in proprietate comuna sinu se delimiteaza clar asta-i locul meu asta-i al lor.

Problema e ca ceva - sa fie bunul simt, sa fie lasitate, nu stiu nici eu precis - ma impiedica sa recurg la actiuni drastice cum ar fi reclamarea lor la Primarie. Ma macina tensiunea existenta, faptul ca nu pot discuta ca de la om la om ... Pe mine ma consuma foarte mult situatiile de genul asta pentru ca imi place sa fiu in relatii cat mai bune cu cei din jurul meu. In plus al meu sot sustine ca nu are rost sa ma agit, ca la primavara aduce el oameni sa-mi faca si mie un locsor frumos in curte, ca vecinii sunt niste "fraieri nesimtiti" la care nici nu merita sa ma gandesc. Si atunci stau si ma intreb, nu cumva sunt eu prea sensibila? Cred ca de asta am si postat subiectul aici si nu la Juridice....

Mamica de spiridus

Avem si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

scumpi si uite asa(prin bunatatea ta) castiga iar niste nesimtiti!...

o reclamatie la primarie si gata! mai ales ca e loc istoric...(scrie asta in foaia de reclamatie!) iti dai seama ca ai sanse? chiar foarte mari?

-daca iti este teama sa scrii numele scoate la imprimanta plangerea si trimite prin posta la adresa primariei si la expeditor poti scrie doar un iubitor/pastrator al valorilor istorice !In reclamatie solicita sa vina sa verifice daca e normal ce se intampla la blocul/locuinta cutare!zi si de firma ilegala tot-tot!
si daca nu se iau masuri o sa chemi televitiunea!...


Iti spun ca vor veni controalele sigur si o sa va puna constatatorii sa semnati(daca vreti,nu va obliga!)...iar voi sa nu semnati...dati din colt in colt ca aveti treaba ca nu aveti timp...cum fac si ei!dar sa nu semnati!!!daca semnati atunci ,in baza semnaturii voastre o sa emita alte acte pt.constructie daca nu ,atunci ati castigat!!!


ps: ca sa nu te banuiasca pe tine pune pe altcineva sa o trimita!vezi ca poti chiar si pe mail-ul primariei... dar sa utilizezi o adresa necunoscuta si un ton neutru si amabil fara sa se banuiasca daca esti barbat sau femeie!!!
Eventual fa niste adresate(anonime) chiar la toti vecinii(inclusiv tie!) prin care sa va aduca (acel "necunoscut" care a facut reclamatia),la cunostinta intentia de a reclama la primarie ,ce se intampla in imobilul vostru si ca, daca nu se rezolva ,atunci, va actiona mai departe!
Fa in asa fel incat sa vada/stie ca si tu ai primit asa o foaie !!!

NU-I LASA!!!terorizeaza-i si tu psihic,sa stie ca sunt urmariti de cineva din afara!



Mergi la inceput