vecini naspa rau

vecini naspa rau | Autor: danitin

Link direct la acest mesaj

Trebuie sa ma descarc cumva. Nu mai pot de nervi. Si am hotarat sa va spun voua povestea, poate aveti voi vreo idee cum sa trec peste ea.

Locuiesc intr-un imobil mai vechi unde statea doar 3 familii. La un moment dat baiatul vecinilor de sus s-a casatorit si a venit la noi cu rugamintea sa le cedam gratis partea noastra de pod si sa le acordam invoirea de a mansarda. Cum oricum nu umblam in pod nu mi s-a parut o problema, mai ales ca si-au luat angajamentul ca vor zugravi fatada, inlocui burlanele si repara acoperisul cu ocazia asta, ca recompensa pt faptul ca le cedam spatiul gratis. Imobilul este situat intr-o zona foarte buna unde dac era sa cumpere teren i-ar fi costat imens. Un timp au fost numai lapte si miere, ne intelegeam foarte bine, am trecut cu vederea si galagia continua din cauza santierului, si mizeria din curte si de pe casa scarilor, tot. Au venit apoi cu rugamintea sa-i lasam sa-si faca in curte un fel de platforma pe care sa-si puna masa, scaune, umbrela, sa aiba unde sta dupa maiezele. Si iarasi i-am lasat ... Dupa care au inceput problemele. Mai intai au inceput sa-si depoziteze materialele de constructii peste straturile mele de flori din curte, apoi sa-mi raspunda obraznic, sa-mi trimita SMS-uri in care-mi fac observatie pentru ca am folosit o bucata de lemn care cica le apartinea - dar era abandonata in coridor ca sa blochez usa pana am dus un dosar unui prieten care ma astepta in fata casei in masina - chestie de 2 minute. Acum au luat toate caramizile care incercuiau rondurile de flori din curte. Au venit cei de la citit contoare si mama i-a auzit pe vecini cum ne barfeau cu aia. Apoi mama a vrut sa-i spuna ceva magarului de vecin si asta i-a raspuns obraznic ca nu discuta cu ea.

Problema e ca eu fierb de nervi. Mi-e ciuda ca au luat caramizile si florile mele au ramas fara protectie, mi-e urat de mizeria din coridor - materiale de constructii, mobilier, carpe, de nisipul din curte pe care il aduc pe tapli in casa, imi e ciuda ca am putut sa fiu atat de FRAIERA incat sa le semnez pt pod. A, intre timp ne-au anuntat ca de fatada si burlane nici vorba, ca nu au bani.

Sotul meu e super calm, trateaza totul cu da-i naibii de fraieri dar eu nu ma pot abtine sa nu ma consum.

Voi ce ati face in locul meu?

Mamica de spiridus

Avem si poze noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

"sa le cedam gratis partea noastra de pod si sa le acordam invoirea de a mansarda"

Mi-ar fi ciuda! De ce ai facut asta? De ce sa nu-ti fi cedat ei partea lor de pod gratis?

Ce mai poti face? Doar sa duci un razboi al nervilor.


Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

In contractul pe care l-ai semnat cu cedarea podului era specificat ca ei trebuie sa renoveze fatada si pana la ce data?
Daca da, atunci poti sa faci ceva dar daca a fost doar ceva verbal atunci nu vad nici o alta solutie.
Bafta si sa auzim de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Asa sunt oameni rai, voi le ati cedat partea voastra de pod iar ei pentru un lemn pe care l-ai folosit ti-au luat caramizile de la flori.Facerea de bine f....e de mama.Incearca sa nu ii mai bagi in seama sa stii ca indiferenta doare cel mai tare.


alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Ati facut prin notariat actele?Ce se specifica acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

Din pacate din pdv legal nu am ce sa fac. Am semnat pur si simplu ca le cedam partea de pod si dreptul de mansardare fara alte conditii specificate in acte. Asta si pentru ca pe parintii baiatului ii stiam de 20 de ani, ne-am inteles totdeauna perfect, cu sora lui am copilarit practic si am fot cele mai bune prietene ... plus ca nu pot sa povestesc eu destul de bine ce lapte si miere erau cu noi. Aceiasi "tzeapa" si-a luat-o si vecina de jos, care e avocat, deci va dati seama cam cu se comportau de au reusit sa ne pacaleasca in halul asta. La primele semne de scandal am incercat sa vorbesc cu tatal baiatului care mi-a dat intru totul dreptate si a spus ca odata cu nora si-a bagat pe dracul in casa. Pe respectiva cumnata a poreclit-o Madam Vitriol .... dar toate astea nu ma incalzesc pe mine.

Ideea e ca pur si simplu nu stiu ce atitudine sa adopt.

1.Pe de o parte m-as duce sa le spun, de exemplu, ca respectivele caramizi erau practic proprietate comuna si sa le bat putin obrazul reamintindu-le ca daca au casa e si datorita mie dar imi e ca imi raspund obraznic si ma enervez de pomana plus ca le dau satisfacita ca au reusit sa ma scoata dintr-ale mele.

2.As adopta atitudinea sotiorului de ma doare in 14 dar ... la el e naturala, la mine ar fi ceva fortzat si as simti mereu ca ma roade ceva pe dinauntru.

3.Vecina de jos pur si simplu a chemat politia comunitara atunci cand si-au pus nisipul in fata usii ei. As putea si eu sa ii reclam pt multe motive, de la nerespectarea autorizatiei de constructie la galagia din orele de liniste dar ... parca mi-e cumva ciudat sa ajung in halul asta cu vecinii, sa ne reclamam la politie sau primarie.

Plus ca toata atmosfera din casa devine ciudata. Ieri seara am ajuns mai tarziu acasa si Madam Vitriol a sarit la geam sa se uite ce fac, pe urma a aparut si sotu-su (probabil il strigase) si au stins lumina sa se poata binocla mai bine. Le-o fi fost frica ca recuperez caramizile???? Si asta e doar un exemplu ....

Stiu ca pe lumea asta exista probleme mult mai mari decat atmosfera tenionata cu vecinii dar pe mine asta ma roade acum, mai ales ca pana la ei nu am avut NICIODATA probleme de genul asta. Voi cum ati proceda?

Mamica de spiridus

Avem si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Colega mea de birou are problema ta de 20 de ani cred. Si din pacate s-a lasat terorizata de acele neamuri proaste. N-are nici curaj sa iasa in propria curte ca sa nu iste discutii etc. Numai cand o aud incep sa ma enervez.

Eu zic sa faci ceva de comun acord cu vecina de jos, ca altfel o sa vi se suie in cap. Cat despre a arunca toata vina pe instrusa, sa fim seriosi. Cine se aseamana se aduna, asa ca tatal baiatului poate ar trebui sa vada ce poama a crescut el mai intai. De cate ori n-am auzit: vai, era perfectiunea intruchipata si l-a stricat / a stricat-o X!

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

In cazul asta,ignora-i,asa cum ti s-a mai spus.Actioneaza ca si cum n-ar exista,ca si cum n-ai vedea,n-ai auzi,ma rog daca nu exagereaza,adica sa nu mai poti sa te odihnesti,etc.Oricum n-o sa-i schimbi tu.Unele persoane pur si simplu adora scandalul.Nu le da satisfactia asta.Eu am adoptat tactica asta cu ignoratul ani de zile cu o colega imposibila.Dupa multi ani,nu stiu ce s-a intamplat,si-a schimbat comportamentul 180 grade.Acum e lapte si miere fata de mine.Probabil daca n-a reusit sa-mi puna piciorul pe gat,decat s-o sfidez pe fata a preferat dupa mai bine de 10 ani sa caute sa ne imprietenim.Nu stiu n-am o explicatie logica.Impune-ti sa-i ignori si sa minimalizezi in capul tau orice ar lua amploare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Si eu as zice sa discuti cu vecina de jos sa vedeti ce puteti face, sa fiti coalizate.

In plus m-as duce pe terasa lui, care i-ai dat tu voi sa o construiasca, si mi-as bea cafeaua. Si as invita-o si pe vecina avocata.

Si mi-as vede linistita de florile mele, m-as duce si as lua inapoi caramizile, as mai planta o floricica-doua.

Si m-as mai apuca sa fac curat un pic pe scara, sa string toate lemnele, sacii etc. Sa stea acolo cu ei daca vrea, dar sa nu fie claie peste gramada la usa ta si insirati pe toata scara. Sau l-as intreba daca mai are nevoie de ei ca tu vrei sa-i arunci.
Adica i-as face un pic de ordine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Mai ai si tu rabdare pana isi renoveaza omul ce a inceput. Acum pt. niste caramizi vrei sa iti faci dusmani si sa traiti tensionat? E de " povestiri adevarate " toata chestia!Daca te.ai hotarat sa cedezi partea de pod, acum lasa omul sa isi termine treaba, chiar copil mic nu cred ca esti si cred ca ai avut placerea sa-l ajuti pe respectivul.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

dar pt.terasa nu ai semna nu? daca nu ,atunci spui ca te-ai razgandit... E de ajuns ca le-ai cedat podul !apoi te ocupi tu de terasa...sau chiar daca nu ,nu-i lasi si gata!eventual depozitezi ceva pe locul pe care ai zis sa-l foloseasca ca sa nu puna cu forta ceva ei doar asa ca sa te incurce! nu-i mai lasa sa se intinda ca poate asta-i scopul lor...usor usor sa va inghesuie(terorizeze psihic) si sa va faca chiar sa va ganditi sa plecati!!!zi-le ca ai un bebe si ca vrei sa ai curte ca sa iesi cu el...fii tare chiar nesimtita dar nu-i lasa ca astfel o sa te termine...o sa misune peste tot ,iti dai seama?macar sa stea doar la etaj si in pod nu si pe terasa...Poate chiar reusesti sa-ti ingradesti terasa..doar asa ca sa vada ca ti-ai insemna teritoriul si acolo clar nu e voie!!!...

au podul...de ajuns!restul e al tau indiferent daca folosesti sau nu!
chiar daca au turnat ciment fii rea si zi-le clar ca nu mai vrei,nu ai semnat nimic si gata!
sa dispara tot de pe acel loc!


Eeeee???Crezi ca reusesti sa faci asta? Eu zic sa-ti aperi teritoriul si sa nu mai fii asa de generoasa pe viitor ,ca in ziua de azi...vezi cum e...Daca nu lupti acum la inceput o sa pierzi sigur in fata lor...trebuie sa stie si ei cu cine au de-a face...ca nu merge asa usor!

presupun ca si vecina are dreptul la terasa...de ce nu va asociati sau eventual sa-i zica vecina ca nu e de acord?

iti dai seama ce petreceri tarzii se vor tine acolo?niste manele la maxim,gratare...chiar sub geamul unde doarme bebele tau...gandeste-te bine si actioneaza! daca nu vor sa mute spune-le ca te vei duce tu si le vei da la o parte ca nu ai semnat nimic !!!


pup

ps:daca ai acte pe terenul terasei te poti duce si face plangere la politie...politia va veni si soma sa-si ia totul de acolo ca nu le apartine... si pot trimi amenda pt.incalcarea unei proprietati private!

Nu te teme! Nu ai de ce...Ei deja au declarat razboi si-l pun in aplicare,nu vezi?!

altceva...parca actul de cedare/donatie nu mai e valabil acum, ci doar vanzarea -cumpararea !!!intereseaza-te s i daca e asa cere bani pt.pod si cu banii aia iti amenajezi tu terasa pt.tine!





Mergi la inceput