Sa ne amintim de cei "plecati" vesnic (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Crisa, chiar ma gandeam azi la tine stiind ca se implineste un an (am tinut minte pt ca mama e pe 22 si am facut o corelatie cu cifrele astea, mama era nascuta pe 11 ianuarie....). Dzeu sa o odihneasca in pace si sa o ajute si sa o ocroteasca acolo unde e.
Cand ma gandesc cum era anul trecut pe vremea asta...Cata durere, neputinta dar si speranta simteam atunci si acum totul e o trista amintire. Ce dor imi e si mie de mama!!! Cat as vrea sa o vad!


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Asa e Crinutz ieri am fost toata ziua apatica, trista:((
IMI ESTE F DOR DE EA!!
Crisa

http://tt.lilypie.com/lZpam5.png
Vreau si eu sa fiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Doamneeee fetelor ca nu se mai termina chinul si suferintza din sufletul meu.....de 3 ani incoace am parte numai de inmormantari.....planset...........tristete............fetitza mea ce-mi mai bucura sufletul si inima.

Anul nici nu a inceput bine si pentru noi iar s-a lasat cu necaz.
Azi la 16.06 a murit unchiul meu drag de care am mai spus ca din cauza neoplasmului sinuso-maxilar a chinuit extrem de mult.Avea dureri cumplite de neinchipuit......dar acum DD la luat la El.
A scapat de chin si durere...........era prea tanar 54 ani....avea o sotie buna si iubitoare,o fiica la facultate pe care din pacate nu o va mai putea-o conduce spre altar ............
Dar le va veghea de acolo de sus.....va fi alaturi de ele si de noi toti.Nu ma pot abtine sa nu plang .....ma vede fata si sotzul imi spune sa nu mai plang ca ma simte fetitza dar nu pot............nu pot sa nu plang............mi-e prea greu.....mi-e foarte greu......

Dumnezeu sa te odihneasca in pace unchiule drag si scump!

Varsta Maya Maria (19.09.2006)

Povestea zanei Maya Maria

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore03 spune:

DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA PE UNCHIUL TAU
Ai grija de tine si de Maya si gandeste-te ca intr-o zi toti vom ajunge acolo.
Te pup si sunt alaturi de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Azi e 22, se implineste un an, 1 AN de dor dupa mamica mea draga. Anul trecut era frig, foarte frig azi e o zi atat de senina si calda ! Poate pt ca acum nu mai sufera si e fericita acolo sus? Sau doar ma amagesc cu gandul asta? Rememorez toate clipele din acea zi si doare al naibii de tare cand ma gandesc si cand ma pun in situatia ei de atunci. De un an incoace nu ma gandesc continuu la ce a simtit atunci, la cat de frica io fi fost, de ce nu ne-a zis nimik. Ma omoara gandurile astea si neputinta de atunci.
Sa te odihnesti in pace draga mea mama !

gonghy imi pare rau.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

citesc de mult acest subiect dar niciodata nu am indraznit sa intru. probabil pentru ca, scriind despre cei "plecati" din viata mea, care sunt multi si dragi, accept ca ei nu sunt si nu vor mai fi niciodata printre noi. dar astazi am simtit nevoia sa postez si eu aici. nu stiu de ce.

am avut o viata fericita, in care singurele mele griji erau cu ce ma mai imbrac sau pe unde ma mai plimb. am avut doi parinti minunati care mi-au oferit mereu cele mai importante lucruri din lume: dragoste si siguranta. le-am pierdut pe amandoua odata cu plecarea in alta lume a parintilor mei. intai am aflat, intr-un ajun de craciun, in anul 2001, ca tata are cancer. am plans, am suferit, l-am intrebat de Dumnezeu de ce de atat de multe ori. mama m-a invatat ca nu are rost sa fac toate astea, tot ce conteaza e sa luptam impreuna sa invingem boala. sa mergem cu Dumnezeu inainte. si am mers. cu dragoste si speranta. ni s-a spus, in ajunul acelui craciun, ca e grav si nu va apuca pastele. dar pastele a venit, a trecut si tumora tatei scadea. ni s-a spus apoi ca nu va apuca vara, craciunul, iar pastele, iar vara.... si toate treceau iar tata era din ce in ce mai bine. numai vizitele lunare la control ne mai aminteau de boala. pana la un sfarsit de septembrie 2003 cand boala a revenit in viata noastra. nu boala tatei, ci a mamei. ii era rau, se simtea slabita. am mers la spital pentru analize. totul spunea ca este ok, dar mama in decurs de numai o saptamana, devenise aproape neom. pe 3 octombrie a intrat in coma si nimeni nu stia de ce. analizele au iesit cu cateva zile mai tarziu si ne aratau o realitate pe care refuzam sa o credem: mama avea mielom multiplu, o forma de cancer de sange. nu si-a mai revenit niciodata din coma. pe 26 octombrie, intr-o duminica, m-am dus (ca in fiecare zi) la terapie intensiva si am rugat-o sa se faca bine. am vorbit mai bine de o jumatate de ora cu ea, si eu si fratele meu. nu am stiut ca ne aude si ne intelege decat in momentul in care pe obraz i-au aparut cateva lacrimi. am plecat acasa cu inima sfasiata dar cu speranta ca va fi bine. a doua zi ne-am dus iar. medicii ne-au spus ca nu cred ca se mai poate face ceva, dar ca ei lupta. peste cateva ore ne-au sunat sa ne dea vestea. am simtit ca inima mea se opreste in loc, nu am crezut niciodata ca voi supravietui. dar am facut-o, pentru tata si pentru sora mea de doar 16 ani. din acel moment tata a renuntat sa mai lupte si sa-si doreasca sa traiasca. la 7 luni dupa mama, in mai 2004 s-a dus si el... eu cred ca nu boala l-a invins, ci dorul de mama. si am ramas atatia in urma lor care de atat vreme le ducem dorul...

acum am vazut ce mult am scris. va las, ca poate v-am plictisit deja. dar simteam nevoia, nu stiu de ce, sa scriu.

mama lu' maria

Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eugcem spune:

Addinel, Dumnezeu sa-i odihneasca si pe parintii tai cu pace si lumina.

Eugenia si Nicolae mic (18 iulie 2006)

http://new.photos.yahoo.com/eugeniacroitoru/album/576460762390905087

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

addinel, am ramas fara cuvinte. Dzeu sa aiba grija de ei acolo unde sunt si pe voi sa va intareasca.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

adinel, Dumnezeu sa-i odihneasca pe parintii tai

gonghy, imi pare nespus de rau pentru pierderea unchiului tau.



offf mamica mea draga imi este tare mult dor de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti cei plecati de langa voi si de langa mine... :(

De citit am citit si eu deseori pe aici, dar de scris, nu prea am fost in stare...
Sunt multe probleme si greutati in viata, peste toate se mai poate trece, dar cand vine vorba de moarte, nu stiu de ce, dar am impresia ca totul se prabuseste in jur.

Am citit acum ultimele 2 pagini scrise aici si pot sa zic ca mi-au dat lacrimile.
Addinel, nu cred ca ai plictisit pe cineva. Stai linistita! Chiar daca ti se pare ca ai scris mult, cine vrea citeste, cine nu - trece mai departe.

Sunt alaturi de voi cu gandul, chiar daca nu va cunosc si voi mai trece sa va citesc.

Foto Ralu

Mergi la inceput