M-am hotarat...........adoptie(43)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catty spune:

SABINELA, multumesc mult de urari. Din fericire la noi orasul este mai mic si avem prieteni si cunostinte care ne pot ajuta sa iesim la repede din hatisurile birocratice. Am dat deja cateva telefoane si asteptam vesti de la ei.
Pupici

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Dragele mele, am stat putin pe ganduri pana a intra pe acest subiect deoarece sunt dupa o pierdere a unei sarcini in 5 saptamani obtinuta prin fiv dupa 5 ani jumatate de chinuri.Am 30 de ani si imi doresc foarte mult un copil, mai mult decat orice pe lumea asta.Sotul meu nici nu vrea sa auda de adoptie. CE ma sfatuiti sa fa?Voi cand ati luat decizia de a adopta un copil?CRedeti ca e prea devreme pentru mine inca?
Va multumesc mult si va sarut pe toatele, fara de exceptie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzak spune:

PT Lorelai:
draga mea, si eu am trecut prin asa ceva la 31 ani, in 2002, exact la fel, si stiu ce inseamna.Am mai incercat ceva tratamente dupa asta, dar nu am mai rezistat psihic.M-am hotarit acum 1 an sa adopt , desi poate ca am lasat sa treaca mult prea mult timp(au fost si alte motive), timp in care am suferit f. mult si nu am incetat nici o clipa sa imi doresc un copil.La inceput si sotul meu a fost cam reticent, dar i-am lasat timp ca sa zic asa, sa"rumege " ideea, nu i-am impus-o(vreo cateva luni).A ajuns singur intr-o buna zi la concluzia ca alta solutie nu exista, ca nu voi fericita niciodata altfel.In aprilie 2007 am obtinut atestatul , si acum asteptam sa vina bebe , amandoi de-abia asteptam.Asta este povestea mea pe scurt, nu pot da sfaturi, dar pot spune ca ,ca daca vrei cu adevarat , sa nu lasi sa treaca asa mult timp ca la mine.Pot spune ca de cand am pus cererea de adoptie anul acesta in febr., nu mai am acel sentiment de nefericire profunda, stiu ca deja se intrevede o luminita.Totul va fi bine, curaj!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Eu ieri am avut botezul fetitei. Eram stresata rrrrau, emotionata pana in maduva oaselor... Si tremuram - incercam sa legan fata, ca sa nu se vada (prea tare) cum imi tremura mainile. N-am vazut cand a bagat-o popa in apa, pt ca am inceput sa plang, dar astept sa primesc pozele si filmarea.

Am avut un we mai mult decat frumos. Dupa ce vineri am fugit sa cumpar carucior, m-am urcat in masina si m-am dus s-o iau pe fetita la mine. N-a plans nici o clipa. S-a inteles din prima cu Pisu. A mancat bine si a dormit tun, de seara de la 10 pana dimi la 7 (pauza de biberon cu lapte) si apoi pana la 9 jumate. E o dragutza. Chiar simt ca ne vom lipi bine una de alta. In casa seara ma striga "mama", iar dimineata incepea cu "tata"


Am schimbat primul pampers din viata mea. Si aia mica parca simtea, ca radea de mine intruna. E o dulcica!

Sambata am fost al un chef de pusti - aniversarea de 1 an a baietelului Ruxandre_sb. Erau cam 8 pici de la cateva luni la un an jumate. Toti se tarau pe jos, se jucau, chitzaiau.... O nouatate pt mine un astfel de chef. Imi place ca n-o asasinez pe Maria cu atentie si instructiuni pretioase. Asa ca s-a bucurat din plin de copii si jucarii sub ochii mei. Am imbracat-o frumos, in rochita...

Va pup pe toate!



Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos



Tzuni - oLo - Mercedes


...am gasit un ingeras: Sara Maria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Buna ziua dragelor.
TZUNI, felicitari pt botez si petrecerea de pitici. Cred ca a fost totul de vis. Sa fie intr-un ceas bun.
LORELAI, iubito eu nu pot decat sa te sfatuiesc ce fac si eu, si anume sa adoptam. Pt asta mi-a dat casa cu fundul in sus si in w-e tati a dat cu lavabila in balcon si a pus gresie, facem mici retusuri si parca avem o speranta si suntem o idee mai linistiti.
Si de astazi pot spune ca de azi suntem in curs de atestare. Am fost dimineata la DPC si ne-au inregistrat cererea, urmand ca sapt asta sa ducem actele si au spus ca sunt sanse f mari ca pana la sf lui decembrie sa iasa atestatul. Insa am primit si o veste proasta astazi, si anume ca la noi nu sunt pt moment copii mici adoptabili, asa ca poate vom avea nevoie de ceva rabdare.
Pupici tuturor si succes

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Tzuni,
chiar daca te superi pe mine ca ma bag iarasi in seama, vreau sa te felicit !!! Sa-ti traiasca micuta crestina !!! M-am emotionat f tare citindu-te.

Catty,
iti doresc sa-ti gasesti repede copilul


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Tzuni..sa-ti traiasca Sara!!...si sa fie sanatoasa si Dumnezeu sa aibe grija de ea...
e frumos ca ai adus-o acasa acum...e definitiv?...sau a fost numai pt weekendul cu botezul?..cred ca esi f fericita si emotionata de ce ti se intampla...ma bucur mult pt tine...voi!
Maimutzak...succes sa va gasiti copilasul!...si eu sunt tot cu asteptarile...
Lorelai..imi dau seama prin ce treci...eu zic ca dupa atata suferinta...va trebuie ceva timp sa va puneti alte gandurile in ordine....si apoi va fi bine...sotul tau...cu timpul..va accepta...
Catty...felicitari pt depunerea cererii in vederea atestatului!!!!! sa fie intr-un ceas bun si sa va gasiti cat mai repede copilasu vostru!

anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Buna fetelor,

eu am intrat la voi sa o salut pe Tzuni - super fata iar de Maria ce sa mai spun o scumpilica.

eu am cunoscut fetele la cheful de sambata si am fost incantata de amandoua. Maria e un copil frumos si voios care cand simtea nevoie de siguranta fugea in brate la mami. A si pupat-o pe Adinuta mea.

sa fiti sanatoase amandoua si sa va bucurati una de alta. speram sa va revedem cat mai curand.

pupici.

PS: am cateva poze frumoase cu voi doua, cum facem sa ti le dau?

Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada77 spune:

Fetelor,nu am mai intrat,am fost atre deprimata.
Am trecut printr-un soc,nu am stiut ce sa fac,am luat o decizie,si nu mi-am revenit de atunci.
Fetita suferea de ceva care nu putea fi tratat.Nimeni nu mi-a zis,cei da la DPC au spus ca nu stiau nimic.Noroc ca am dus-o la doctor.Daca nu o duceam?Oare ce se intampla?
E greu de inteles,e si mai greu de trait,nu doresc la nimeni sa treaca prin ce am trecut eu.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

ANDRADA, imi pare tare rau ca treci prin asa ceva. Cred ca a fost cumplit sa renunti la fetita. Gandeste-te ca acolo sus DD va iubeste si nu vrea sa va vada ca suferiti, mai ales cand adopti si poate de aceea v-a luminat drumul si v-a aratat ce trebuie sa faceti. Fruntea sus. Vei vedea ca va fi bine.
Noi alergam de zor dupa acte si aranjam apartamentul pt ca in w-e tati a facut frumos balconul, mai trebuie sa dam cu lavabila in bucatarie si sa retusam casa pt vizita celor de la DPC. Sper sa iasa totul bine si pana la sf lui decembrie sa avem atestatul.
Pupici tuturor si succes


catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput