Strumfi de iulie-august 2007 (15)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Alina/anya!!! Fetelor! Ia uite ce scrie o colega de la mamici de septembrie-octombrie: "mi-a interzis sa mai pun in nasucul lui pompita si sa mai folosesc batista bebelusului.zice ca e traumatizanta pt mucoasa si poate sa duca la insuficienta respiratorie in anumite cazuri". Asa o fi? M-a ingrozit efectiv, pt ca eu il aspir pe bb, acum ca e bolnavior de vreo 2-3 ori pe zi. Ce sa fac? Altfel se sufoca. M-am gandit ca poate fi traumatizant pt el si nici lui nu-i place, e clar, dar chiar insuficienta respiratorie?? Simt ca innebunesc efectiv...Pup toate fetele si bebeii lor.


Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

quote:
Originally posted by Joujou

Lavinia, nu te necaji! Si eu procedez identic cu fiu-meu...ce sa le faci, sunt niste personalitati puternice! sunt si ei puiutzi de om, nu de maimutza sau de alt animal....pana la urma, de ce sa le rapim bucuria de a ne simti aproape, de a se cuibari la noi in brate si a se simti in siguranta ca sa adoarma? Eu la concluzia asta am ajuns, dupa mai multe incercari de a-l determina sa adoarma si singurel...nu a vrut si pace! a urlat pana i s-a uscat guritza... Acum am invatat lectia, nu-l mai las sa planga, il pun in patutul lui dar dupa nici 2 minute incepe sa protesteze...asa ca il iau la pieptul meu, il sarut pe capsor si in cateva secunde e dus...si pana la urma, e un sentiment asa de placut sa iti adoarma la piept, nu-i asa?

www.flickr.com/photos/11754251@N05/?deleted=1275495243/" target="_blank">El e minunea noastra!




Joujou, cuvintele tale mi-au mers la inima si inima mea e de acord cu ce spui tu. Plus ca ieri, la a treia tura de somn a plans f tare (ca la intepat la analize, cu sughituri, inecat, siroaie de lacrimi si tot tacamul) asa ca tot am renuntat naibii la instruire, ca nu-mi puteam potoli pitica nici cu sanul, nici cu leganatul in brate. Ce sa mai spun ca daca o puneam jos urla de-mi tiuiau urechile Am tras si eu un bocet cu ea, pt prima data

quote:
Originally posted by ghinetz

Lavinia, daca vrei te sustin, asa, de departe. dar nu prea inteleg: ce e daca adoarme la tine in brate sau la san? Nu mai doarme apoi daca o pui in patut? sau care e faza? Victor adoarme pe unde apuca. Ziua. Iar seara, la ultima masa, adoarme in brate, dupa ce suge. Il pun apoi in patut si...somn de voie inca vreo 3 ore. Stiu si eu...poate totusi Lorina are nevoie de o mama fericita si fara stres mai mult decat de somn de una singura.

Oana, Stefan si Victor

"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"



Oana nu-i bai, Lorinuta doarme daca o pun adormita gata in patutul ei. Dar la cat e de grea ma omoara de spate, ca de multe ori nu vrea sa adoarma decat plimbata in brate prin camera. Mi-ar fi fost si mie mai bine daca adormea singurica si mai scapam si eu de durerile de spate. Dar vad ca nu se poate. Asa, in rest, e linistita, sta si singurica, se uita pe pereti sau la jucarii si gangureste ea in legea ei (asta face acum) sau se uita cum ma misc eu prin camera. Dar cum i se face somn se agita nevoie mare si plange pana adoarme. Nu zic, e o fetita cuminte, dar de grea ce e am facut cocoasa

Lavi - fericita deLorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Buna Violeta, eu nu sunt nici Alina si nici Anya dar pot incerca sa iti povestesc ca Tudor al meu are luna de cand se lupta cu mucii! Si nu numai din nas, are muci in gat, se ineaca cu ei, vomita si face kk numai muci! Cu toate astea, l-am traumatizat cu batista bebelusului doar de vreo 5 ori iar de pompita nici nu m-am atins. De ce? Pentru ca stiu ca este traumatizant si am spus de atatea ori ca de fiecare data cand folosim in exces toate aceste aparate de muci, ei se refac si mai mult asa ca intri intr-un cerc vicios, nu vei mai scapa nicicand de ei. Ai incercat cu mult ser fiziologic? Sa il asezi intr-o parte, sa torni pe nara superioara si sa vezi ca iti iese serul pe nara inferioara? Ai incercat sa ii pus ser inainte de alaptare? Apropierea de san il incalzeste si faciliteaza eliminarea lor in gura si apoi in kk? Vad ca multe mamici fac din eliminarea acestor muci atat de importanta dar daca nu este asa si fortati mucoasa? Parerea mea, ca trebuie vazut de doctor si sa hotareasca el daca e cazul unei curatari mai amanuntita! Toti bebelusii au mucoasa in exces doar ca trebuie sa invete singur sa ii elimine nu sa ii fortam noi sa elimine mucii pentru ca asa ni se pare bine!

Nu ma plang si nici nu caut solutii dar cred ca am o luna de cand incerc rezolvarea problemei lui Tudor si in acelasi timp sa nu ii dau medicamente, antibiotice si alte remedii care mai tarziu sa ii cauzeze! Si da, vomita aproape in fiecare zi lapte amestecat cu multiii muci, kk e numai o mucoasa toata dar in acelasi timp stiu ca atata timp cat starea lui generala este buna si medicamentele sunt prea tari pentru varsta lui, incerc sa il las sa se descurce singur. Daca se ma deteriorar situatia, voi merge din nou la doctor si il voi lasa sa hotarasca ccc ce e mai bine pentru bebelus!

Si ca o ultima parere, cred ca Alina/Anya nu recomanda batista bebelusului ca o folosire uzuala la copii! De altfel, in blogul comun cred ca avem o opinie despre acest lucru dar mai mult de atat cred ca ne-ar recomanda ca bebelusul sa fie vazut de un pediatru nu sa aplicam solutii recomandate de alte persoane nespecializate!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:



Si eu in foc continuu, tot pana pe 25 contabilitatea asta nu stie decat de termene, nu-i pasa ca ai chef sau nu...Felicitari Jadi pentru rezultatele exceptionale obtinute

Eu de citit nik, recunosc, decat legi si uneori reviste(tampenii de pe piata in care scrie la fel sub alta forma, dar nu trebuie sa aruncam banii?!). Am mai reusit sa vad cate un film pe DVD,portionat pe cate o zi intreaga in pauzele pentru alaptat, ultimele vazute "Valul pictat" dragut si bun ca lectie de viata si "Culoarea minciunii" parca, cel care s-a distribuit gratuit cu TABU... Deocamdata atat, ma gandesc ca timp de citit poate voi mai avea in concedii sau cand s-or face copiii mai mari. Ultima carte citita Jurnalul lui Bridget Jones, usurica si simpatica, am constatat ca nu mai am nervi pentru carti adevarate, deci fac o pauza...

Despre mama perfecta am renuntat de mult sa incerc sa fiu, de altfel am renuntat sa fiu perfectionista in orice. Fac atat cat pot, cat de bine pot si incerc sa ma multumesc cu ce fac, nu de alta dar n-am chef de depresii. Sunt convinsa ca sunt persoane care fac lucruri mai bine decat mine dar poate si mai prost, asa ca nu ma mai stresez...Si asa nu mai stresez nici copiii, ca doar nici ei nu sunt intotdeauna perfecti, si cum bine zicea Jadi probabil ca am copiii pe care ii merit, nu?

Andicu mama, eu ti-am mai spus, pana a facut Stefi un an eu una am fost intr-o vesnica depresie. Mai mare la inceput, a scazut pe parcurs, dar tot depresie era. Prima data cand l-am dus la soacra-mea pentru cateva zile, dupa ce implinise 1 an, nu stiam daca sa plang sau sa ma bucur, asa eram... Acum e cu totul altfel, nu-ti recomand decat rabdare, rabdare si nervi de otel.Nu cred ca nici un psihoterapeut din lume nu o sa te faca sa intelegi ca din viata pe care o aveai inainte de copil nu a mai ramas nik si acum tot universul tau e un botz de om care te freaca dupa cum are el chef...Dar vezi, in timp te obisnuiesti cu ideea, si cred ca incepe sa-ti placa, iote la mine, l-am facut si pe al doilea, deci nu e chiar atat de rau...Doar schimbarea e prea mare si prea brusca, iar de tatici, no commnent, al meu acu la al doilea se implica mai mult ca n-are incotro, vede ca nu razbesc, dar la Stefi nici el nu dadea branci...Si acu imi zice ca io l-am crescut in poala mea ca d-aia e un mamos... si hai aici, ca-ti vindecam noi depresia...

Anya si pt pete. Eu citesc zilnic sa stii subiectul nostru, dar ma bag asa cand am ceva de spus, in rest ori n-am timp, ori raspund alte fete si nu mai are rost, ori se schimba subiectul prea repede... Vroiam si eu sa te intreb, referitor la Vigantol, sa ma ajuti nitel. Eu lui Stefi nu i-am mai dat Vigantol de pe la 1 an si jumate(acum am auzit ca trebuia sa-i dau pana la cel putin 3 ani). El are fontanela inchisa, dar am mai auzit pareri ca in lunile cu R trebuie sa-i dau in continuare Vigantol, pana la 10 ani. Poti sa-mi spui si mie cate picaturi(el implineste 4 ani in decembrie si are 20 kg). Si la fel, un medic pediatru de la gradi ne-a recomandat aport de vitamine suplimentar pentru lunile de iarna. El mananca bine, e adevarat ca nu prea mananca fructe. Crezi ca e necesar sa ii mai dau si un aport suplimentar de vitamine???Scuze pt off topic, ti-as fi scris pe PM, dar stiu ca mai sunt mamici cu copii mai mari, si poate mai intereseaza... Sarumana mult.

M-am intins cat o zi de post. Pup fetele.



http://www.flickr.com/photos/10678611@N07/?saved=1


Carmen si flacaii Stefan si Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Jadi, multumesc de raspuns! Dar sa stii ca eu la indrumarea medicilor fac ce fac: batista, aerosoli etc. Am si eu atata minte-n cap sa merg la pediatru, nu sa ma iau dupa una-alta...Nici nu mai stiu de care medic sa ascult...bb nu ma lasa sa-i pun ser asa...dintr-o parte. Si mi-e atat de frica ca se sufoca/ineaca!!!!!!! Sunt ingrozitor de speriata si deprimata...te pup si mersi mult.
pup toate fetele ca de obicei si puii lor.

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

si Alex e racit si tot c mi.a zis pediatra este mult ser fiziologic si mi.a dat nishte picaturi pe care sa i le pun de 3 ori p zi timp de o sapt.2 picaturi in fiekre nara..nushu kt ajunge k el le mai rasufla.Faza e ca eu ii pun ser fiziologic cum a zis jadi dar nu il scoate pe partea cealalta ci il inghite.Greshesc eu in ceva§??

de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Violeta, treaba cu aerosolii suna a Medlife! Nu am nimic contra lor si eu merg la o doctorita de acolo pentru controlul de rutina (si pe care o recomand calduros la toata lumea) dar cand am avut o treaba mai serioasa am virat catre un doctor mai experimentat. Si in continuare voi merge acolo si de asta iti zic, tratamentul de policlinica Medlife pentru raceli e acelasi la doctorii cu program permanent: aerosoli, batista bebelusului, antitermice si eventual antihistaminice de genul zyrtec si daca vad ca nu se vindeca si un pic de antibiotic. Treaba buna e ca mai prescriu si colargol dar la bebelusi nu e prea indicat. Dar de fapt, chiar nu trebuie sa le dau atatea medicamente, ei sunt bine, nu fac febra doar ca sunt plini de muci si cat nu se infecteaza, sunt OK!

Carmena, bafta la declaratii, mi-e asa o sila de ele! Si nici nu ma trage capul la ele, am inceput sa ma plictisesc de meseria asta ca de altceva!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

buna! am postat si eu ca gheorghe la capitolul 14, asabuna ziua!
sa va povestesc si eu cu ce problema ne confruntam. de vreo luna de zile am observat ca bb al meu nu are pielea asa fina "ca de bebelush", ci mai aspra, asa. saptamana trecuta am mers la pediatru pt o consultatie de rutina si a observat si ea ca are pielea uscata si aspra (intre timp devenise mai uscata) si mi-a recomandat o crema de la Avene - cold cream, emulsie de corp. si am luat eu ditai sticla de 400 ml si l-am dat pe baietel. de la data controlului si pana l-am dat prima data cu crema pielea lui s-a uscat si mai rau, facand pe unele portiuni cruste. si coincidenta sau nu, dupa ce l-am dat prima data cu aceasta crema au inceput sa-i apara bubite pe piept, burtica si acum si pe picioare si maini, dar mai putine aici. eu cred ca doar s-a agravat uscaciunea si pielea lui s-a iritat, facand aceste bubite, unele dintre ele si infectandu-se si nu ca nu i-ar prii crema. in fine am intrerupt-o, am mers la pediatru care m-a trimis la dermatolog. si aici mi s-a dat un preparat cu cortizon. stiu ca nu e bun cortizonul la copii (dar nu stiu de ce) si i-am spus doctoritei; ea insa m-a asigurat ca fiind o cantitate mica si pt scurta perioada administrat, nu vor fi probleme. nu stiu ce sa zic; astept parerea unor persoane mai bine cunoscatoare, poate e buna anya sa ma lamureasca.
crema contine eritromicina, hidrocortizon, vit. A, apa distilata si cam atat parca. a zis sa-l dau in 3 zile, una da, una nu, in strat subtire si apoi sa revin la control.

si tot legat de dr. de la dermato, am plecat foarte ofticata de acolo. eu am zis sa nu plec fara sa intreb daca ma costa ceva, iar ea, pesemne deranjata ca mi-am dat cu parerea legat de cortizon, mi-a raspuns f. urat. ca daca mergeam la cabinetul particular sigur ca ma costa, dar cum imi inchipui eu ca ea poate sa-mi ia bani. si tonul si privirea m-au facut sa cred ca mi-ar fi dat si-un sut in fund...

cam asta e. va pup si va doresc sa nu aveti probleme cu copilasii.
ca reiau aici.

Cristina, mami de superbaietel www.flickr.com/photos/12285891@N07/sets/72157601897217312/" target="_blank"> Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

hello, mamici de strumfici!
azi chiar m-am incumetat sa merg cu iris pana pe strada hambarului, la directia de munca. va zic si voua cum s-a desfasurat. programul e luni, miercuri si joi, de la 9 la 15. eu am depus cerere pentru trecerea alocatiei pe card (am completat-o acolo), impreuna cu o copie dupa buletin, o copie dupa certificatul de nastere al copilului si un extras de cont semnat si stampilat (sa nu fie mai vechi de o saptamana). din decembrie ar trebui sa primesc banii la banca (dureaza 2 luni prelucrarea sunt ocupate rau tantile alea - erau 3: una isi pilea unghiile, una vorbea la telefon despre meditatiile de engleza ale lui fi-sa si a treia muncea, ca am deranjat-o eu).
urla pitica, revin daca mai reusesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

quote:
Originally posted by Eles

Iulia, nu conteaza unde lucrezi, sa stii ca si eu tot munca de birou am. Si mai cunosc pe cineva care lucreaza la BCR , ea mi-a explicat si mie , important este sa iti dea medicul de familie . La noi a mers, de ce nu incercati si voi .

Elena , mama lui Denis ( 05.07.2007)

http://good-times.webshots.com/album/560867777QSGQnv?vhost=good-times



Eles, m-ar interesa si pe mine care sunt pasii exact. Ai spus ceva de un dosar, ce ar tb sa contina? Medicul de familie elibereaza un concediu medical care este vizat de medicul de medicina munci? Am inteles bine?


Xela, mamica de Andreea (11.08.07)

Mergi la inceput