Strumfi de iulie-august 2007 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

gabi bravo! o sa-ti zic Gabi Mouse killer. ma bucur pt reusita ta, dar nu e mai bine sa iei o mitzy pitzy care sa faca the dirty job?????????????

mama perfecta?. nu cred ac exista asa ceva. cred ca fiecare sunteM perfecte in felul nostru. eu nu cred exista o reteta perfecta dupa care sa-ti cresti copilul. cred ca atata vreme cat tu te consideri responsabila pt pruncu tau esti PERFECTA: cu suzeta, fara suzeta....etc. eu una cred ca INSTINCTUL MATERN, care nu credeam ca exista pana nu am avut pe bebe, ne face PERFECTE.
singura persoana care ma umple de energie negativa si ma face sa ma indoiesc de perfectiunea mea perfecta, este Morty(adik soacra). oricum imi trece repede sentimentu de imperfectabilitate indus de ea, si revin la sentimente mai bune.

sunt super incantata ca exercitiile mele magice pt abdomen au dat roade si INKAP IN BLUGII CU TALIE JOASA. IUPIIIIIIII

mihaela
www.flickr.com/photos/mychydutza/1380165427/in/set-72157602003316854/" target="_blank">BEBE PRODIGY
www.flickr.com/photos/mychydutza/sets/72157601777053940/" target="_blank">poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ily7 spune:

Mama perfecta...??? Eu una ma bucur ca sunt la nivelul de plutire.
Totusi in 2 luni si ceva de convietuire cu bebe am reusit sa ma descurc mai bine decat speram! In plus am inceput sa lucrez din nou (e drept doar 4-5 ore pe zi)dupa 6 saptamani de la nastere iar bebe sta cu bona si e super vesela, nu are nici o problema. Cand ma vede ca vin acasa e toata numai un zambet dar si pe bona o place, ii zambeste si rade cu ea.
Cred ca cea mai mare piatra de incercare am depasit-o saptamana trecuta cand am lasat-o sa doarma singura in camera. Sincera sa fiu in primele 2 nopti am cam stat pe ghimpi... dar m-am convins ca nu o deranjeaza deloc! Imi era frica sa nu se obisnuiasca cu mine si sa nu sufere mai incolo cand urma sa o las sa doarma singurica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

ANDICU naspa cu depresiile astea. am avut si eu un moment din asta, cand la un moment dat am facut o criza de plans intr-o noapte de mai aveam un pic si lesinam : cu palpitatii, si senzatie de sufocare, pt ca: mi-a zis sotzu nu stiu ce, pt ca nu puteam iesi cu bebe afara ca taty nu rezolvare problema lasatului de carut la parter, pt ca ma simteam singura. ca tot asa ca la tine si al meu vine seara tarziu si mi se nazarise mie ca numai eu am responsabilitati.
apoi m-a sunat prietena mea care are copilu cu probleme si cand mi-am dat seama care sunt cu adevarat "probleme", mi-a fost rusine de depresiile mele si m-am potolit. nu stiu pt cata vreme, dar momentan ma auto-injectez cu fericire!

mihaela
www.flickr.com/photos/mychydutza/1380165427/in/set-72157602003316854/" target="_blank">BEBE PRODIGY
www.flickr.com/photos/mychydutza/sets/72157601777053940/" target="_blank">poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

hai ca mai apar si eu...ca tare buna e cafeaua de iesi...
jadi felicitari,esti tare!cu doi copii ai reusit sa inveti,eu am incercat sa ma screm sa citesc ceva,as avea un examen in noiembrie la bucale dar am realizat ca as cheltui banii si timpul degeaba ca nu ma tine neuronu'....ramane pt la anul.
am vazut si eu poze cu flacaul victor si mama lui cea sexi,faina ideea cu pozele ca si comparatie oana.ai baiat mare nu gluma!
am vazut-o si pe adelicioasa care deja face furori
si zilele trecute l-am vazut pe micul "moldovean" cu sclipiri in ochi orientale,o mandrete de baiat nu alta!

eu sunt zombi de somn,elisa a avut program de kk...si noaptea si de dimineatza si acum tot scremete si finalizarea intr-un sfarsit...ea e fresh si eu sunt epava.dar cred ca ma refac azi repede ca-mi pun o comanda la strawberrynet asa niste "nimicuri" de ingrijirea fetei.

subiectul zilei...hmmm...bun subiect...
cu sigurantza incercam sa fim perfecte ca mame.poate fiecare dintre noi tinde intr-o masura sau alta la perfectiune in orice domeniu.acum ce sa zic eu citesc mult despre absolut orice tine de bb si simt ca nu e de ajuns, stiu atat de putin...incerc sa o inteleg,ma cobor in lumea ei de lumini si cateva pete de culoare ,in care simte doar rece sau cald,stie doar ca-i e foame sau ca se simte bine...in fine incerc sa o inteleg cum spuneam.si sa comunic cat mai mult cu ea sub orice forma.si cu sigurantza vreau sa cred ca fac totul bine desi zilnic imi reprosez cate ceva.dar la mine vine din trecut, din reprosurile pe care le am inca pt ai mei ...
dar nu stiu daca as putea face mai mult de atat.ca iau decizii pt ea,asta e.eu cu sigurantza cred ca sunt cele mai bune,intoarse pe toate partile,disecate la greu=> concluzia.daca nu fac bine ceva numai timpul decide.oricum ma interesez de o mie de ori inainte de a schimba ceva in viatza ei.
dar eu nu vreau sa fie perfecta(ar fi exagerat de obositor) doar vreau sa fiu mamica care -i trebuie ei

alina si bulina Elisa (20 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Back si eu ca mi s-a "reparat" gogoshik de raceala si acum am timp de forumit. Zilele astea am descoperit ca Denisa s-a cam invatat cu siropul Colic Baby si nu face kk fara el. Descoperirea asta am facut-o, normal, experimentand pe bietul copil (asta apropo de subiectul cu MAMA PERFECTA). Am zis eu "mama perfecta" ca ar fi cazul sa renuntam la Colic Baby ca facem deja 3 luni si sa bem Baby Drink in loc...ei bine doua zile a baut Baby Drink, si in alea 2 zile a plans si s-a agitat cat nu a facut-o in 3 luni. Nici parturi nici kk, nimic! Somn deloc, nici ea nici eu, asa ca.....am hotarat sa ne intoarcem la Colic Baby si acum avem iar in casa o gogoshik zambareata si foarte biciclista.

M-am gandit si eu la tema asta cu perfectiunea si nu cred ca sunt nici pe departe acolo. Fiind si primul copil simt ca parca a fost asa...de incercare, un fel de cobai saracuta de ea. Am invatat multe lucruri despre ea prin descoperire...de exemplu dupa vreo luna de zile de colici am descoperit in ce pozitie ii place ei sa stea ca sa faca partzuri si kk.
Eu zic ca atata timp cat eu ca mama simt in sufletul meu ca am facut tot ce am considerat eu ca e mai bine pt ea, atunci este de ajuns. Nu stiu cum sa fiu perfecta.

Fetele cu depresia...si eu am trecut prin ea dar asa fara sa constientizez ca asta ar fi. La mine s-a manifestat acum vreo 2 saptamani cand am avut show-urile cu socrela si am plecat de acasa...adik am avut depresie motivata. Dar 2 saptamani langa mama sa stiti ca au facut minuni si acum sunt ok...sau macar nu mai plang chiar in fiecare seara, mai fac si pauze.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.flickr.com/photos/brazuca22/1233643090/" target="_blank">poze cu gogoshik noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ily7 spune:

hmmm.... alina, frumos spus: mamica care-i trebuie ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Dragelor, ma bucur ca aveti timp de depresii . Acum ce sa zic, fiecare mama face o depresie dupa nastere dar in proportii diferite! Eu am facut din aia mai mica, nu de alta dar nu am observat-o .

Alina, am citit cand ai zis de Matei cu "priviri orientale", m-am amuzat teribil, nu stiu de ce dar eu cand aud de cuvantul asta "oriental" ma gandesc la mirodenii si dans din buric, si mi-l inchipui pe micul Matei cum da el din buric cu mare drag! Si cu invatatul, nu pot sa zic ca m-am omorat, am avut noroc mai degraba!

Cristina26, ce petrecere zici tu mama? Ca as bea si eu sampanie, sotul m-a pupat o data si gata petrecerea, nu de alta dar si al luat examenul asta in martie si nu i-am organizat nimic ca festivitate! Si nu am dat vreun doctorat ceva, a fost doar un examen de acces la profesie!

Propun si eu teme culturale pe ziua de azi, fara a avea vreo legatura cu copii! Ce carti citit si mai ales daca aveti timp sa mai cititi! Eu nu prea am mai avut timp in ultima perioada dar cand pun mana pe cate una, o sa ma vedeti mai rar pe aici! Eu taman mi-am comandat de la Polirom, restul de carti din colectia Chic, majoritatea simpatice si usurel de citit! Acum sa vedem cand imi vine comanda ca de intrat in librarie nu stiu cand mai apuc! O sa vad cum fac rost si de Vicki sa o citesc si pe ea!

Si nu va mai faceti atatea probleme, fiecare mama e buna pentru copilul lui! In fond cum sunteti, asa va fi si copilul asa ca nu are rost sa ne gandim in plus, iar aveti timp liber?

De azi reincep perioada de declaratii, pana pe 25 sunt la foc continuu, a venit si mama sa se ocupe de Tudor dar ce ma fac, ca sta si bona si mama in funduletul lui Vladut si eu tot cu Dodo pe cap! Zic si eu, ca uite am trimis copiii in parc si gata, sunt libera la softul de conta cu un ditamai biblioraft in fata!

Corina, cand ai timp da un bip si te astept la o vorba mica! De preferat in spatele blocului sa nu zici ca ti-au dat plozii mei virusi, nu de alta dar ei inca nu s-au vindecat, eu inca mai astept vindecarea! Stau la blocul 74 si de obicei ma gasesti prin spatele blocului unde e o parcare si o gradina cu plante multe!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Salut!
Raportam si noi o grasunica ce nu-si mai incape in piele - 7,700 kg Am fost la control la dr. si deja ni s-a impus regim Nu spuneam eu degheaba ca ma cocoseaza. Luna trecuta vea 5,500. De unde a crescut asa, nu stiu, ca nu o hranesc decat la san . In rest e totul ok. Dr ne-a spus sa incepem luna viitoare diversificarea cu supa de legume ca sa nu mai ia asa mult in greutate, asta pe langa rarirea meselor (lectia asta a invatat-o de sapt trecuta, continuam insa). Deci cine e mai gras/a? Ne bate cineva?

Fug sa citesc din urma...

Lavi - fericita deLorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

pheeewww referitor la carti eu citesc foarte putin din pacate cate un 10 15 minute pe zi dar ma ajuta k mai intru si in alta lume dekt grija cu bb.Cartea se numeshte solstitiu de iarna E foarte simpaticuta.

de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eles spune:

Iulia, nu conteaza unde lucrezi, sa stii ca si eu tot munca de birou am. Si mai cunosc pe cineva care lucreaza la BCR , ea mi-a explicat si mie , important este sa iti dea medicul de familie . La noi a mers, de ce nu incercati si voi .

Elena , mama lui Denis ( 05.07.2007)

http://good-times.webshots.com/album/560867777QSGQnv?vhost=good-times

Mergi la inceput