Strumfi de iulie-august 2007 (15)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

asa, vroia doar sa ma auda, am mutat-o pe perna de alaptat langa mine, sa se uite la mine pana se satura
de citit, eu citesc cu mare drag si spor, mai ales in timp ce alaptez. momentan citesc "dictionarul lui lempriere", e in genul "in numele trandafirului", imi place foarte tare. citesc mult in germana in ultima vreme, ca sa mai exersez limba. in ultima vreme am mai citit "in compania curtezanei" - cam ca "memoriile unei gheise", dar nu asa de buna si "umbra vantului", de carlos ruiz zafon - asta mi-a placut super super mult.

mai vorbeati de dormit - iris are zile si zile. ziua nu prea adoarme singura, seara, daca nu are parturi care sa o supere, reuseste sa adoarma singura. eu nu am lumina de veghe, stau la etajul 1 si felinarul de pe strada e in dreptul geamului meu

jadi, tratamentul e acelasi si la medicover . aerosoli, batista bebelusului, colargol. am facut doar aerosolii. n-am ajuns sa cumpar batista si daca am depasit momentul de criza, nici n-am mai cumparat-o. iar picaturi n-am vrut sa ii pun, ca fata in afara de muci n-avea nici un stress, manca, dormea, se juca fara vreo apasare.

iar la capitolul "mama perfecta" - nu sunt si nici nu vreau sa fiu perfecta. daca nu imi pun teluri prea inalte, nici n-o sa fiu dezamagita. incerc sa fac ce e mai bine pentru copilul meu, sa ma documentez, sa il inteleg si sa ii fiu aproape.

hai, ca nu ma mai opresc din scris. ma duc sa mananc.
o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

carmena, ai scris f frumosjadi, f pertinent mesajul cu...mucii si tre sa spun ca-ti dau dreptate; si Ines tot are secretii in nas de aproape 3 saptamani insa m-am saturat de pompe si salinex si nu-i mai fac nimic, prefer s-o scot afara, la aer rece si curat si zau de nu e cel mai bun tratament. mai tuseste din cand in cand, mai fornaie dar uite ca ieri i-am facut vaccinul si e ok, vad ca n-a facut febra desi nu i-am dat antitermic. sper sa nu fie cazul nici azi.Violetan, nu se ineaca mai copilul asa usor si cu cat vei citi mai multe texte ca ala pe care l-ai citat, cu atat te vei stresa mai tare. Despre perfectiune...pai daca as reusi sa mai slabesc vreo 15 kg, sa nu-l mai toc la cap pe Ovidiu zi de zi ca nu se implica suficient in treburile casnice, sa merg mai des la gym si sa mai renunt la forum in favoarea unei carti (alta decat "alba ca zapada" " pisoiu' ratacit" sau "la bunica in ograda")cred ca as fi mult mai relaxata, mai calma si mai rabdatoare cu fetele; cred ca le-as intelege mai bine nevoile si nu m-as mai crampona de faptul ca s-a innoptat si eu n-am dat cu mopu' sau ca supa pt. Sarah are prea multi taitei sau ca Ines n-a mai tras azi tot atea parturi ca ieri. deci, daca nu s-a inteles, ma despart 15 kg de perfectiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns armin23 spune:

o zi buna si de la noi!ieri nu am reusit sa intru pe forum,am avut zi de plimbare.am ridicat banii pt.indemnizatia de nastere si trusou.
alocatia si C.I.C.mi se vireaza in luna decembrie!!!asa mult dureaza si la voi?
multumesc fetelor care mi-au raspuns la rugamintea mea privind postarea pozelor,acum mai fac o incercare,sa vad daca reusesc!
va pupam!

poze ARMIN 23.07.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Frumoase mesaje in dimineata asta si subiecte pe masura !

Tocmai citeam ieri un articol despre cum sa fii o mamica "mai putin decat perfecta" si iata azi si subiectul. Si ideile care mi-au placut cel mai mult sunt urmatoarele:
- trebuie sa-ti stabilesti prioritatile (copilul sa fie sanatos, bine hranit, imbracat si iubit) restul sunt doar lucruri pe care o mama perfecta "ar trebui" sa le faca.
- sa intelegi ca scopul nu este sa ai un copil perfect, o copilarie perfecta nu inseamna si un adult perfect ci mai degraba unul nepregatit pentru viata.
- sa te porti din cand in cand ca un tata; nimeni nu se asteapta de la un tata sa stea 24/24 cu copiii, cand vine de la servici se joaca un pic cu ei dupa care isi respecta tabieturile (cititul ziarului, emisiunea favorita sau un meci la tv), mama de ce nu ar avea un astfel de timp pentru ea ?
- acceptati copiii asa cum sunt, "mai putin decat perfecti"

Si o lista cu ce poate face o mama "mai putin decat perfecta":
- sa lase paturile nefacute pentru inca 10 minute de jucat in parc cu copiii
- sa-i lase cateodata sa stea in pijamale pana la pranz
- sa-i lase sa se culce mai tarziu pentru ca ea a ajuns tarziu acasa si vor sa se joace
- sa cheltuie mai mult pe petrecerea lor aniversara decat a ei
- sa creada in secret ca copilul ei e cel mai destept din gradinita
- sa minta cat e ceasul pentru ca (,) copilul sa se duca mai repede la culcare
- sa sara cateva pagini din povestea de seara cand e foarte obosita.

Asa, si in incheiere, cu dedicatie pentru Valen si pentru toate mamicile care nu au atins inca perfectiunea, o poezie:

Am o papusica mica,
E bolnava mititica,
Ii dau ceai - nu vrea sa bea,
Doctorii-nu vrea sa ia.
Vrea bomboane, ciocolata,
Prajituri si inghetata.
Decat sa-i faca rau ,
Mai bine le mananc eu!!!
of,of,of, dragi copii,
Numai mama sa nu fi!!!



Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Buna ziua stimate mamici!

Incerc sa revin printre voie, dar asta numai daca ma lasa si depresia cu care "m-am incurcat" de ceva vreme. V-am citit cu sarg, fiecare capitol in parte, chiar daca am stat in umbra. Am admirat copilasii tuturor mamicilor care au updatat albumele, m-am minuna de fiecare in parte, mai ales de cei care au inceput sa stea in picioare. Sunt niste dulci toti si imi vine sa-i smotocesc in poze daca s-ar putea.

Mara creste frumos si pe zi ce trece e mai "vorbareata" si mai activa. Ne intelegem bine si asta cred ca e cel mai important. Nu sunt pe departe o mama perfecta, iar de multe ori ma intreb daca fac intr-adevar tot ce trebuie pt copilul meu, daca o "manevrez" cum trebuie, daca nu am miscat-o prea brusc, daca o hranesc cum trebuie...daca....daca...multi de daca....eu sper ca ea sa fie multumita de mine asa cum sunt eu de ea si sa ne acceptam greselile una alteia, ca deh, nici eu nici ea nu suntem perfecte. pe mine ma ingrijoreaza faptul ca se impinge foarte des in picioare si da cu caputzul de tot ce e in jurul ei: patut, cadita, scaun de masina....iar asta ma face sa ma mustre mereu constiinta ca nu am "indeajuns" grija de ea. poate ca asta este si din cauza depresiei care m-a incoltit si nu imi da drumul. si asta de cand am fost nevoita sa renunt la alaptat. de atunci parca sunt mai ingrijorata decat inainte si cu cat incerc sa ma calmez parca ma alarmez mai tare. ma trezesc noaptea si verific daca respira si parca mereu am teama ca i s-ar putea intampla ceva rau. noroc cu sotzul care ma sustine 100% si ma ajuta cat ii sta in putere. cam asta e la noi. va pupam pe toate si pe toti si sper sa revenim cat mai curand la ritmul de dinainte!

Andra de Mara Teodora(13.07.2007)
"Cere si ti se va da!"
www.flickr.com/photos/9662615@N06/" target="_blank">Mara Teodora
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dsteluta91 spune:

ce faci bondac79?ai mai intrat pe mes.?ce face bebe?

album foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dsteluta91 spune:

karligutza am nascut pe 20 08 2007 ,e primul bebe,si am 22 de ani.nu am reusit cu pozele.si mi-am facut album pe PICASA

album foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by violetan

Alina/anya!!! Fetelor! Ia uite ce scrie o colega de la mamici de septembrie-octombrie: "mi-a interzis sa mai pun in nasucul lui pompita si sa mai folosesc batista bebelusului.zice ca e traumatizanta pt mucoasa si poate sa duca la insuficienta respiratorie in anumite cazuri". Asa o fi? M-a ingrozit efectiv, pt ca eu il aspir pe bb, acum ca e bolnavior de vreo 2-3 ori pe zi. Ce sa fac? Altfel se sufoca. M-am gandit ca poate fi traumatizant pt el si nici lui nu-i place, e clar, dar chiar insuficienta respiratorie?? Simt ca innebunesc efectiv...Pup toate fetele si bebeii lor.


Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007



mama, mama, dar ce-i cu mesajele astea???!!! am intrat pe forum si m-am speriat cand am citit mesajul tau.
pai ce-i aia oare insuficienta respiratorie? sau cum actioneaza batista bebelusului ca sa produca insuficienta respiratorie?
si cum s-ar putea sufoca de la ea?


hai sa ne gandim putin inainte de a ne panica asa si sa nu luam de bune toate ideile astea, inainte de a le judeca la rece!

batista bebelusului este mai confortabila decat aspiratoarele clasice de la spital si este foarte utila, atunci cand este indicata! daca spalaturile nazale cu ser si pompitele clasice nu dau rezultate, iar mucii continua sa fie abundenti, poate fi folosita. nu se indica utilizarea ei zilnica, la copiii sanatosi, pentru orice cojita sau muc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Originally posted by cristina26

Karliguta nu cred ca se dau alocati aici. In Europa se dau pentru ca rata natalitati a scazut foarte mult din cate am inteles. Ingrid e asa de dulce azi am intrebat-o de ce nu mananca si se uita la bec si a inceput sa gangureasca, a fost asa de dulce, parca stia ca trebuie sa raspunda. Adeluta ce mai face nou? Tu cum mai esti?

Ingrid Ecaterina si mami
ingerasul meu Paul


Cristina ma bucur sa aud ca Ingrid e o 'jmecherie' de fetita .... asa e si Adeluta... cand e la san si nu-i mai arde de supt si ridica ochii la mine, eu ii zic: hai, papa! iar ea in secunda urmatoare se izbeste in tzitzi! si iar trage cu ochiul la mine.... e o scumpete! mai nou a descoperit manutele si se joaca cu ele si se "smulge" de degetele de parca ar fi niste betisoare! ma si intreb daca n-o doare!!!? si de ieri a inceput sa tipe! tipat din acela simpatic, chiuit... si parca de ce face, de ce-ar mai face! cred ca ii place sa se auda chiuind! e o dulceata!!!!! iar eu



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by Diana2007

Frumoase mesaje in dimineata asta si subiecte pe masura !

Am o papusica mica,
E bolnava mititica,
Ii dau ceai - nu vrea sa bea,
Doctorii-nu vrea sa ia.
Vrea bomboane, ciocolata,
Prajituri si inghetata.
Decat sa-i faca rau ,
Mai bine le mananc eu!!!
of,of,of, dragi copii,
Numai mama sa nu fi!!!



Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze



minunata poezia. f duioasa!

carmena, poti sa-i dai acum o tb de vigantoletten pe zi. daca nu, vigantol 2-3 picaturi, in lunile cu "r".
referitor la alte vitamine...pas.

Mergi la inceput