E normal sa ma simt ...<deposedata >de energie?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sm spune:

ce as putea sa te sfatuiesc este sa porti un colier de chilimbar sau o bijuterie care are chiflimbar. Se pare ca chiflimbarul are proprietatea de a echilibra energiile. Asa cum a scris si strumfi2004, in momentul in care simnti ca cineva iti fura energia sa incrucisezi mainile sau picioarele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Chiar am sa incerc si asta. In fond, nu am ce pierde! Nu stiam nimic despre proprietatile chihilimbarului ( doar ca este rasina de pin fosilizata...:) ). Deocamdata nu am nimic din chihilimbar...dar ar putea fi si asta un motiv de iesit la cumaparaturi, nu? (si ...intre fete fie spus ...: ideea de a merge la cumaparaturi face tare bine la psihic!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

uite aici un link unde poti afla mai multe despre proprietatile chihlimbarului. http://www.acvaria.com/ambra.htm si aici un alt link cu scurta istorie a chihlimbarului http://archweb.cimec.ro/PaginiGazduite/MuzeulAgiculturiiSlobozia/ambra.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roz6 spune:

*********

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

quote:
Originally posted by roz6



Eu am avut sansa sa renunt la serviciu si sa rup legatura mediul acela ff stresant. Schimbari mari s-au vazut, dar tot mai aveam momente de slabiciune.

Ceea ce a rezolvat situatia mea, a fost schimbarea atitudine: de a nu mai incerca sa multumesc pe toata lumea, de a nu ma simti responsabila sa ii ajut pe altii cu pretul sacrificiului meu (parinti, sefi), de a fi centrata pe mine (o perioada). Schimbarea asta a luat ceva timp si a dus si la ruperea legaturii cu cateva persoane apropiate (inclusiv parinti posesivi). A fost un fel de recunoastere a independentei de catre "statele" vecine (ca nu mai era nimic de cotropit ).

Ma gandesc (e doar o parere bazata pe experienta mea) ca ca vulnerabilitatea ta poate fi cauzata de mediul stresant de la serviciu + unele persoane apropiate (familie, prieteni, sefi) care te influenteaza negativ. S-ar cere mai multa indiferenta fata de mediul extern si mutarea centrului de greutate spre persoana ta.
Numai bine!



Sa stii ca de cand am deschis acest subiect meditez indelung asupra tuturor parerilor pe care le-am primit de la voi. Daca voi reusi sa am o buna capacitate de sinteza, ma gandesc ca o sa ajung la un rezulat multumitor... macar temporar...
Asa cum am precizat intr-o postare anterioara, in relatiile cu persoanele foarte apropiate ma implic afectiv ENORM. Fac tot posibilul sa le rezolv cumva situatiile sa le fie cat mai bine( in ideea ca daca eu nu vor mai fi stressati , nu ma vor mai stressa nici pe mine atat). Si in cea mai mare parte reusesc. Spre exemplu: am reusit sa ii gasesc tatalui meu un serviciu mult mai putin stresant, in conditiile in care el are si ceva probleme de sanatate(cu inima) si stiam ca are nevoie de aceasta schimbare. Eu una, mi-as dori si pentru mine sa pot face o schimbare din acest pdv dar nu stiu de unde sa o apuc...Poate ar fi o solutie si pentru mine...
Mi s-a cam urat de invatamant( fie el si superior!...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roz6 spune:

**********

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmonna spune:

Edessa, se pare ca tu ai o perceptie energetica mai mare decat a altor persoane. Ai expus fel de fel de situatii, incercand sa subliniezi banalitatea intamplarilor, dar cine nu are aceeasi perceptie ca tine nu poate intelege. Un vampir energetic iti poate fura energia, in mod inconstient, desigur, fie si doar trecand pe langa tine intr-o statie de autobuz. Din acest motiv izolarea nu are nici un rost, pentru ca nu e neaparat nevoie sa interactionezi cu persoana respectiva pentru a te simti secatuita de puteri. Desigur, schimbul energetic e cu atat mai intens cu cat intri intr-un contact mai prelungit cu persoana respectiva. Daca pierderea energiei sa zicem, atunci cand treci pe langa vampir pe strada o poti resimti ca pe un disconfort mai mult sau mai putin accentuat, sau ca pe o durere brusca de cap, manifestarile sunt exacerbate atunci cand fortata de imprejurari, prelungesti contactul cu respectivul.
Pana la urma, mai simplu spus, e un fenomen de echilibrare a energiilor, cei care au un nivel energetic mai scazut cauta sa-l echilibreze luand de la ceilalti. Ce e de facut? Trebuie sa inveti sa te aperi. Un bioenergoterapeut bun te poate ajuta. Sau cateva sedinte de reiki.
Probabil ca nu ai pisica acasa, nu-i asa? Un remediu de moment, la indemana, este ca in momentele de slabiciune sa mangai cateva minute o pisica. Nu te gandi ca trebuie sa fugaresti felina prin casa sa stea sa o mangai :))) , ai sa vezi ca ea simte energiile negative, vine singura si se lipeste de tine.
Nu te speria, esti perfect normala, nu trebuie sa te izolezi, nu trebuie sa te duci la psiholog, nici sa iei pastile, trebuie doar sa inveti "sa nu te mai lasi furata".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Edessa sa stii ca nu esti singura afectata in acest mod in prezenta anumitor persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

quote:
Originally posted by b.nica
Am mai observat ceva,mi se inrosesc ochii,atunci cand mi se face rau.


poate ai alergie la vreun parfum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Nu, categoric, eu nu m-am plans ca mi-ar lua energia sala plina de studenti. Nici chiar biroul plin cu persoane de toate tipurile. Totul e sa nu acord vreo atentie speciala cuiva. Nu stiu, parca <<te trag de maneca>>astfel de persoane. Atata timp cat privesc masa de oameni ca un tot indivizibil teoretic, e OK. Senzatia e ca persoanele cu pricina<<ma aleg >>ele pe mine, parca! Stiu ca e greu de inteles starea pentru cine nu se confrunta cu asa ceva...Citind postarile voastre am sesizat ca totusi o mai patesc si altii si nu se considera sariti din limitele normalului...!

quote:
Originally posted by b.nica

Edessa sa stii ca nu esti singura afectata in acest mod in prezenta anumitor persoane;intamplator si eu sunt cadru universitar, dar, curios, in prezenta studentilor nu am observat starea de slabiciune,de rau, pe care o am in prezenta anumitor persoane si ciudat, in anumite supermarketuri.
Am mai observat ceva,mi se inrosesc ochii,atunci cand mi se face rau.

Mergi la inceput