E normal sa ma simt ...<deposedata >de energie?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

quote:
Originally posted by Clover

Mi-e greu sa cred ca o persoana care intreaba la a cata statie e x cerseste atentia in ochii tai.



"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle



De ce o pateam insa intr-un banal mijloc de transport in comun, cand- sa zicem- cineva m-ar fi intrebat<< a cata statie e (...)>>?

Am dat un exemplu care mi s-a parut reprezentativ pentru <banal>. Dar cu siguranta cred ca ti s-a intamplat ca dupa ce raspunzi la o intrebare de genul asta politicos, respectiva persoana sa incerce o continuare a discutiei de tipul:<<vai, cat de greu e cu mijloacele astea de transpot...mai ales cand nu esti din zona...Ce ziceti, era mai bine sa fi luat metroul sau sa fi incercat sa tai o scurtatura la alt autobuz si sa merg mai putin???...Si nici macar nu am reusit sa stau langa un geam deschis.Vai, da` eu nu stiu cum rezistati sa mergeti in fiecare zi pe linia asta>>.Asta ar putea fi unul dintre tipurile de discutii de care aveam parte in urma cu vreo 15 ani cand eram studenta si circulam destul de mult prin Bucuresti cu transportul in comun.(In Constanta nu stiu daca am urcat de 10 ori in 10 ani...)Bun, puneti-va in situatia mea: ce puteam sa ii raspund:<<doamna, v-am raspuns la a cata statie, acum -gata, nu am chef de vorbit, scutiti-ma!>>Daca la asta mai adaug ca faceam si naveta saptamanal sau la doua saptamani si aveam parte de...doritori de atentie si in tren, o sa ziceti ca sar calul!
NU pot sa fac ceva daca nu ma trage sufletul in clipa aia. Poate cu unele persoane chiar mi-ar fi placut sa fac conversatii mai de detaliu...dar cred ca e si chestia aia de <<chimism>>sau de polaritate.Voi chiar v-ati putea reprima de fiecare data orice sentimente de...indiferenta doar pentru a da bine in societate sau a fi fara mustrari de constiinta?

O sa radeti, dar in momentele de stress maxim( chiar daca asta e subiectul altei postari), cel mai mult imi doresc sa fiu <surda> si <nesimtita>( mai corect ...nesimtitoare). ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

dar daca ai incerca metoda inversa?
adica sa te straduiesti (cu blindete) sa fii calma, sa asculti cu placere, sa dai un sfat si sa gasesti agreabila o conversatie de complezenta.
nu sa te fortezi ci sa incerci sa fii amabila cu sinceritate, nu fiindca ti se cere.
daca nu vrei, intorci spatele si pleci.
si sa stii ca cc cu putin exercitiu poti deveni surda. sau macar absenta. citeodata e chiar misto. ma gindesc la ale mele si in jur poate fi razboi.


www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Deci e o reactie la stres, nu iti place sa te toace la cap diversi.

Trebuie doar sa gasesti o modalitate de a tempera efectul. Cand cineva se lungeste sau ingana fara sa spui nimic si gandeste-te la cu totul altceva sau invoca un motiv pentru care te grabesti.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Acum este mult mai clara situatia . Pe tine te irita foarte tare persoanele mai bagarete care se baga in spatiul tau personal si te chinuie cu povesti care nu te intereseaza. In momentul cand asta se intampla ai o reactie, sa-i zicem de panica, reactie pe care o poti avea si atunci cand nu esti asaltata de cineva dar simti ca asta se poate intampla, in anticiparea asaltului. Probabil pentru inceput trebuie sa te gandesti la niste tehnici care sa te ajute sa iesi din astfel de situatii. Niste fraze pe care sa le poti spune fara sa pari nepoliticoasa: 'imi pare bine ca te-am intalnit dar am o treaba foarte importanta si sunt in intarziere'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

quote:
Originally posted by Clover

Deci e o reactie la stres, nu iti place sa te toace la cap diversi.

Trebuie doar sa gasesti o modalitate de a tempera efectul. Cand cineva se lungeste sau ingana fara sa spui nimic si gandeste-te la cu totul altceva sau invoca un motiv pentru care te grabesti.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle





Cred ca nu reusesc sa fiu niciodata destul de explicita: propriu-zis nu ma toaca la cap findca totul dureaza cateva minute maxim. Avem de exemplu o angajata care practic nu face nimic, doar sta sa isi termine programul si sa semneze condica. Cand intru in birou si in doua fraze scurte incerc sa comunic unui coleg ceva ce e legat de munca noastra sau ceva chiar personal:hop-tzop si individa, cu ochii si urechile cat palnia bagandu-se in seama:<<Gata orele, draga??!!Ce faci acum cand te duci acasa? Ce ai gatit? Cine ti-a luat copilul de la scoala?...dupa care il ia si pe celalalt interlocutor al meu la intrebari:<<S-a intamplat ceva de discutati? Care dintre voi are probleme??>>
Ma rog, chestii de genul asta. Eu incerc sa o scurtez cat mai mult posibil. Daca as iesi din birou sigur individa ar crea scenarii ca am cine stie ce mister de acoperit cu colegul/colega respectiva ( moment in care devii subiectul principal al muscatului de fund si insiratului de scenarii la sef ( nu sufar nici pe departe de mania persecutiei, dar mi-a fost dat sa aus cu urechile mele ce poate sa debiteze despre unii oameni/colegi care nu ii acorda atentia cuvenita. Am mai postat despre asta la un alt topic cu referire directa la astfel de persoane in colectivitati).Asta ar fi un tip de situatie. Clar ca nu ma lungesc inutil la discutii cu ea, dar ea cica...vine si ma conduce, ca <<ce naiba esti asa grabita , ca doar in 10 minute ajungi acasa...>>. Mai rau este cu persoanele pe care nu le vad zilnic dar reusesc sa ma irite cu insistenta o data si , desi le arat CLAR ca nu are rost sa mai dicutam despre asta( dandu-le pe loc un raspuns negativ sau pozitiv in functie de situatie ), totusi revin iar ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Sunt de acord cu ultima postare al lui BIRD 70 dar nu si cu BULi.
Una este sa fii politicos si alta e sa te considere <<duhovnic lumesc>> sau psihoterapeut.
Eu CHIAR nu am timp, am multe treburi si sunt de multe ori in itarziere....
Deci stiu sa ascult calm si politicos dar...pana cand <<timpul afectat a expirat>> ;)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Pai chiar daca nu dureaza mult pentru tine e o corvoada. Si probabil anticipezi momentul si suferinta se lungeste.

Si daca dai aceleasi raspunsuri in fiecare zi persoana aia mai revine?

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

quote:
Originally posted by Clover



Si daca dai aceleasi raspunsuri in fiecare zi persoana aia mai revine?

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle



Pai...sunt unele persoane pe lumea asta carora daca nu le repeti zilnic acelasi lucru, au senzatia ca le spui chestii diferite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Edessa,

sant putine persoane care inteleg prin ceea ce treci, si multi vin si dau cu parerea...
si eu recent am trecut printr-o experienta asemanatoare cu a ta, si inteleg cum te simti, eu amveam nevoie de vreo 2 zile de somn asa de greu imi reveneam, ex. nu am crezut dar..am o prietena foarte draga de fapt imi e finuta am botezat-o si pe ea si copilul ei odata, ei sa sa imbolnavit, o tumoare pe creier si a fost operata, inconstient fura energie sia dat si ea seama de asta dar nu avea ce face ea avea nevoie sa se vindece, de fiecare data cand ma intalneam cu ea ...dupa eram franta de oboseala, mi-am dat seama si am zis ca e ok daca asta e modul prin care o pot ajuta e ok, sotul meu in schimb pastra distanta nu e asa de generos si el simtea vampirismul de energie da stia sa se tina deoparte..

si revenind, toti avem un camp de energie, altfel nu am putea functiona, chineji au descoperit-o de sute de ani, de aici si acupuncura...asta trateaza
sant oameni care au nevoie de mai multa energie, si altii care emana energie si pot vindeca...
Edessa cred ca tu ai o sensibilitate mai mare , imagineazati ca esti inconjurata de un perete protector care te protejeaza, cand simti ca ti se fura energie e bine sa zici si o rugaciune

ai grija de tine


Nimic fara Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Din cate am citit undeva - candva ... si persoana care este vampir energetic si cea vampirizata au mari dezechilibre energetice cauzate de anumite moduri de a percepe existenta.

O fi asa, n-o fi ...



Never say NEVER.

Mergi la inceput