Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 15

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ghizi spune:

buna tuturor,
Pu pauza intre mesele copiilor. Bebeii mei pana acum sunt ok ( doar pu iritatie pe la fundulete - vreo 2-3 bubite mici si rosii, i-am dat cu crema de galbenele si acum ii dau cu o crema se num estella ptr iritatii - sper sa nu fie nimic grav). Maine va veni cel de al doilea medic pediatru ( de prima nu mi-a placut) sa vedem ce ne zice.
Elyannemultumim mult. Primul nascut: Mihai-Stefan,cel de-al doilea: Gabriel-Tudor. Superb carutul! Sa-l stapaniti sanatosi. Te rog frumos daca poti sa ne dai cate mai multe detalii despre furnizor, ceva nr de telefon, denumirea societatii orice deoarece si noi suntem interesati, nu avem cu ce sa scoatem copii din casa si dupa cum v-am spus l-am achizitionat pe cel de la Cora dar inca nu e de noi si de o saptamana tot dezbatem problema caruciorului, am fost si la mini blu - nu au nimic, la happybaby - nimic, am cautat pe net si nu prea stim ce sa alegem in conditiile in care suntem un cuplu destul de alert, energic si fara stare.
Pussi nu cred ca trebuie sa iti faci probleme vis-a-vis de kg important e sa fie copii bine. Eu una am luat 30 de kg pe timpul sarcinii, la nastere am dat jos 10 kg, iar la 2 sapt de la nastere am reusit sa mai dau jos inca 5 kg. Ideea e ca sunt disperata. Vreau sa revin la kg mele, sa nu mai am burtica cu vergeturi.
Eva trebuie sa faci ce simti tu, nu ce zic altii. Uite noi am simtit ca nu trebuie sa cumparam nimic ( doar patutul copiilor cu salteluta le-am achizitionat inainte de nastere) si sotul meu nu a avut timp de cumparaturi deoarece am nascut pe neprevazute ( eram la spital ptr consultatie, cand am plecat la poarta spitalului mi s-a rupt apa si m-am intors in spital ptr a naste) si de cumparaturi s-au ocupat colegele sotului meu, acum am o umbra de regret cand vad hainutele, paturicile, prosopelele de baie, ne-au cumparat pana si medicamentele. Asta e!
Fetelor am nevoie de putin ajutor! Voi cum ati procedat pe timpul noptii? Ai mei noaptea mananca intre 1 si 3 dupa care se tezesc pe la 6 si termina de mancat pe la 8-9. Eu nu reusesc sa ma odihnesc f bine si din aceasta cauza devin f irascibila cu cei din jurul meu. Ma gandesc cu groaza ca sunt la inceput si voi avea parte de nopti nedormite cu caru.
Voi ce ati facut cu animalutele de casa? Noi avem un caine are un an si jumatate e beagle si nu putem renunta la el. Pe perioada sarcinii am mai avut un motan si o pisica, iar pisica ne-a facut 4 puiuti si dupa indelungi discutii am reusit si i-am maritat pe toti, ami putin pe Rolo-catelul nostru. Ce ne sfatuiti sa facem? Cum sa procedam?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

elen minunate printesitele! Minunate! Ce au mi crescut...parca ieri ne scriai ca nu stii cum sa procedezi cu nasterea....ce trece timpul!!! Pupici la minunatii! pt fiecare

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

elen sa-ti traiasca Printesele! Sunt asa de frumoase mi-a crescut inima cand le-am vazut! In maxim 2 luni o sa am si eu asa minuni! Am studiat si pozele cu caruciorul! Cu vopsitul... ma demoralizeaza 2 chesti: maniciura urata si parul nevopsit.... asa ca orice, dar cu astea sunt ok!
eva din motivele pe care le ai si tu ... am inceput cumparaturile la 25 de sapt! Asa am hotarat eu si tati, apoi si mama mea! Restul lumii inca nu stie nimic, stau cu ele ascunse! Ce regret, e ca nu m-am apucat mai devreme, eu ar trebui sa stau la pat acum si mi-e greu sa umblu cu burta mare! Azi am fost la cumparaturi .. 2 ore dus-intors, in care am si mancat in oras si am luat :
am fost in oras arata super TM, aglomeratie dar pt. noi era totul nou.. am mancat. Si ne-am cumparat asa:
- cadita
- lenjerie pat X2
- prosoape X2
- perie parX2
- bureti pt. baita
- 2 caciulite de exterior X2
- 1 prosop X2
- 1 SalopetaX2
- suport de insafasat

Maine poze!
Am stricat banii .. ca trebuia sa-i dau maine pe o usa

Cam cu astea sunt spre final... si raman cuminte in patut in asteptarea Tustelor....



PUSSI 28+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 9 SAPTAMANI DE STAT IN BURTICA! DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

eh ainia, asa-i
si ce bine faceam daca va ascultam si cu nasterea...scuteam atatea regrete:(

pussi, eu in sarcina uram ca trebuie sa ma epilez cu aparatul si nu cu ceara , pt ca nu ieseam din casa


fetelor, multumim pt complimente (asta au zis fetele, nu eu)

ghizi - vezi ca au un carut frumos la mothercare - 15 mil lei si e bun de la 0 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

ghizi sa-ti traiasca flacaii! Sa fie sanatosi , frumosi si sa aiba noroc cu carul! Da' mari mai fura pt copii la 35 saptamani!!!!!! Pupici!
first_carmen multumesc pt vorbele frumoase! Dar unde ai disparut?
Oanna si eu astept sa scrie fetele despre ce mai papa copiii lor(cei mai maricei)....si eu ma confrunt cu aceeasi problema, nu mai stiu ce sa le dau sa manance....Ai mei au doua mese de lapte(dim si seara), apoi masa de pranz cu felul I (ciorbita) si felul doi(mancarica de legume) si pe la 6 seara inca o masa(iaurt cu unt pe paine sau orez cu lapte sau fructe sau branzica cu putina smantana si putina painica). Cand gatesc ciorbita de pasare sau supa cu galusti am inceput sa o fac comuna, adica mancam cu totii. Nu le place ciorbita cu perisoare. Felul doi inseamna o mancarica ce contine diverse legume (ceapa, morcov, telina, ardei gras verde, gogosar, rosie, orez, dovlecel, cartof), in diverse combinatii plus carnita de vita sau pasare. Daca am carnita in ciorba, atunci felul doi nu mai are carne . Si invers. Am observat ca atunci cand le pun brocolli sau conopida fac moale cacutza si/sau se oparesc la funduletz, asa ca la ele am renuntat pe moment. Inca nu le-am dat mezeluri(o voi face cat mai tarziu posibil), iar pateu nu le-am dat decat de doua ori(pateu de pui-Sibiu). Cam atat. Daca mai aveti sugestii, va rog! Sunt ochi si urechi! Mai mult ochi decat urechi!
elen promite-mi sa fie ultima data cand spui chestia cu regretele cu nascutul! Asa a fost sa fie! Gandeste doar ca, multumita lui Dumnezeu , ai doua minunatii de fete sanatoase si frumoase! Pupici la toate trei!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

elen eu m-am vopsit. Vazut pozele... suuuuuper!
Nu stiu sa-ti raspund la intrebarea cu calciu.

Laura multumim
Da... inca e cald... la soare... La umbra e destul de rece... complicat de echipat bb-ii pe vremea asta.

pussi stai calma ca ai timp sa iei destule kile.
Sper sa nu ajungi la pefuzii. In sarcina e normal o usoara anemie, de fapt limitele sub care se considera anemie in mod normal, in sarcina e ok de fapt... Asa stiu de la dr. meu. Cel mult imi dadea fier... pastile. Vezi ce zice si dr tau.

eva eu n-am cumparat mai nimic pt. gemeni nu din superstitie... la mandra am luat aproape tot inainte... ci pt. ca am avut o sarcina cu probleme... si ma gandeam mereu daca n-o pot duce pana la capat... piticii mei...
In plus, aveam destule de la fata, patul nr 2 primit de la o prietena...

ghizi carutul l-a luat tac'su din germania.. la noi inca n-am gasit modelul asta. E de la hauck. Importa miniblu... dar destul de scump. De ex. alt carut, varianta sport, e 130 de euro in germania, 750 ron la noi
Asta a fost 200 de euro... dar la noi nu l-am gasit. Dar nici asat nu se lasa complet la orizontala... Parca la 160° fata de 180° cat e la orizontala.
Edit: am cautat si am gasit si la noi caruciorul bb-ilor
http://www.semwa.eu/product_info.php?info=p589_Carucior-dublu---Hauck---Roadster-Duo-SL---H-Fun-albastru.html

si cel de gemeni, sport... http://www.miniblu.ro/produs.php?cod_categorie=34&cod_produs=530 (peste 6 luni)



Am 3 pitici bolnaviori... probabil o viroza capatata de Elena de la gradinita... si cum e fata darnica, a data-o si la bb-ei... cred ca si mie
Au vomat toti 3 mai mult sau mai putin din cauza tusei sau a nasului infundat
Maine dupa-amiaza fug cu ei la dr.
Elenei i-am dat deja nurofen si bornhexim pt. ca tusea f. rau... la bb-ei nu ma bag fara sa imi suna dr. ce si cum... ei doar au nasul infundat... i-am curatat si le-am pus apa de mare... dar degeaba...

si noapte buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Bun venit noilor gravidute.
Noi suntem bine;mai sunt cateva zile si se pare ca pe Ryuji il vom lua acasa.Naoki mai ramane internat,dar nu foarte mult timp.
Am vrut sa va inteb:voi i-ati culcat in acelasi patut,nu?Adica nu am nevoie de patuturi separate,pot dormi amandoi,nu?

Bianca
http://community.webshots.com/user/ayumi118


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ayumi ma bucur de vetile minunate pe care ni le dai. Ii poti culca fara grija cateva luni bune in acelasi patutz.

Ai mei intre 1 si 2 ani au avut in mare urmatorul program de masa:
-dimineata lapte (pe la 5-6, apoi somn pana dupa 7)
- pe la 11-12 piure de fructe cu cereale/branza de vaci/orez fiert in lapte/biscuitit.
- pe la 16-17 o mancare gatita. Intotdeauna un singur fel, ca 2 feluri era deja prea mult pt ei . Le dadeam: ciorbe cu multe si diverse legume + carne de pui sau de vita sau perisoare; pilaf cu carne (preferatul lor si azi), ardei sau dovlecei umpluti (cu orez, ceapa, morcov, carne tocata de vita sau de pui, rosii, un pic de verdeata); piure de cartofi cu parjolutze, snitele din piept de pui, pulpa de pui la cuptor sau ou fiert, uneori ficat; din cand in cand le facem spaghete (fac un sos din ceapa calita in apa cu ulei, morcov, rosie, carnitza fiarta in prealabil, usturoi, busuioc), mazare sau pastai cu carne; spre 2 ani le-am facut de cateva ori pizza: blat din aluat facut de mine, sunca de pui, ardei, rosii, cascaval, eventual ceva carnitza de pui fiarta ('pescuita' de prin alte mancaruri neterminate).
-pe la 20-20:30 mananca ceva usor: iaurt cu biscuitit sau cu cereale, fulgi de porumb cu lapte, budinca de paste cu branza, orez fiert in lapte, o banana. Dar iaurtul si cerealele sunt baza seara.
-o sticla de lapte la culcare
(uneori, o sticla de 'apteee!!!' pe la 2-3 noaptea, daca asa le e pofta).


Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk_dobos spune:

Buna mamicilor si viitoarelor mamici,
Felicitari viitoarelor mamici de gemeni sau tripleti
Nu am mai reusit sa mai scriu de f multa vreme...nu ma lasa teroristii mei deloc...
Vad ca diversificarea asta pune probleme la toata lumea...fiecare pediatru cu reteta ei de diversificare...eu una am inceput de la 4 luni cu sucul de mar, apoi combinat cu sucul de morcov, apoi pulpa de mar cu morcov..am inteles ca se baga si sucul de portocale dat eu nu le-am datdecat f putin...a urmat supa de legume(cartof,telina, morcov, radacina de patrunjel, ceapa, ardei) la inceput numai zeama apoi am inceput sa pasez cartof+morcov si am pus si cateva picaturi de ulei de masline...dupa vreo sapt.am bagat si carnita(pulpe sau piept) de pui(gaina) de tara, fiarta separat si pasata cu cortof+morcov...la 4luni si 3 sapt.am introdus si branza calcica care am combinat-o cu un cartofior+lapte normal...apoi de la 5 luni le-am bagat si ou(galbenus) de tara in locul carnitei de 2 ori pe saptamana...eu aici am ajuns....le-am mai dat intre mese si mar ras cu cereale cand si cand...
Problema este ca nu-mi mancau lapte suficient, si le-am dat cred cantitati un pic mai mari de solid si imi scoteau morcovul in scaun asha cum il dadeam(nu reusea sa-l digere stomacelul) si vreo sapt si ceva am intrerupt diversificarea ca mi-au facut si diaree si le-am dat doar lapte...acum am luat-o de la capat cu fiecare aliment cate putin(ca la inceput)...
Voi cate mese de solid le dati pe zi, una sau doua???
Urmatorul aliment am inteles ca este ficatelul de pui fiert in lapte, dar mai astept macar pina la 6 luni...
Elen, calciu gluconic este praf si eu le-am dat cand au avut diaree si e bun si contra colicilor(ii ajuta sa dea pirturi)...gluconatul de calciu e pentru fixarea calciului (fiole) si se da 10 zile pe luna cate o fiola/zi de copil pus in 100 ml ceai-eu asha le dau.

Raluk Luca&Matteo 11.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

raluk pe mine m-a pus sa ii dau irinei 6 ml pe zi, jumate dimineata si jumate la pranz

la farmacie am cerut calciu gluconic si mi-a dat fiola, deci inseamna ca asta e

fetelor e epidemie de viroza. a facut sotul, am crezut ca am scapat ca el e bine de 3 zile si de azi sunt eu f rau:(

sper sa scape fetele

Mergi la inceput