Bebei cu alergii (5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

Buna
Ma numesc Alina si sunt din Iasi. Si fetita mea in varsta de un an si o luna este alergica la proteina din lapte de vaca. Mancam pregomin de la varsta de 7 luni, atunci am aflat diagnosticul. Si eu doresc din tot sufletul sa reluati discutiile deoarece am nevoie de sfaturile voastre. As vrea sa va intreb daca stiti de unde as putea procura mai ieftin acest lapte. Il iau din farmacie si ma costa 74 RON cutia. Este prea mult pentru mine in conditiile in care sotul nu are de munca.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

alina, tot la 7 luni am depistat si noi alergia la proteina din lapte; am trecut pe lapte humana SL (ii facusem un test la sange si stiam sigur ca nu i alergica la soia); de 2 zile mananca si lapte de capra;

de la homeopata noastra am aflat ca pot sa i dau unt;mi s a parut ciudat dar am incercat si intr adevar nu are nimic;untul contine doar grasimea laptelui,nu si proteina; eu ii dau multe cereale biancai pe care le macin acasa; eu am o moara de macinat casnica dar in lipsa ei cred ca poti folosi o rasnita de cafea;

laptele de care spui nu stiu de unde sa l iei mai ieftin dar o sa ti trec mai jos cateva retete bune nutritiv pe care i le fac biancai(ATENTIE LA INTOLERANTA LA GLUTEN);

Un bun inlocuitor de lapte este urmatoarea reteta: grau, migdale, apa plata, miere. Iei migdale decojite (le inmoi in apa ca sa le decojesti usor, ai grija sa gasesti soiuri netratate si care sa nu fie amare) pe care le razi pe o razatoare foarte fina, o portie inseamna vreo 10 migdale. In fiecare seara macini proaspat 2 linguri de grau (macinate fin) pe care le amesteci cu putina apa plata, le acoperi si le lasi peste noapte in bucatarie. Dimineata amesteci graul acesta cu migdalele rase proaspat, apa plata si ceva miere de albine (in caz ca o tolereaza , testeaza cu grija), din cea de calitate, centrifugata la rece. Ai grija sa obtii o consistenta nici prea fluida, nici prea groasa, asa incat sa o poata lua din biberon.

Fa-i si piureuri de cereale: macini cerealele pe loc (ovaz, mei, orez integral, mai apoi poti extinde si la hrisca, orz, secara), o portie inseamna 2 linguri, le amesteci cu apa plata si le mesteci pe foc pana incep sa fiarba, dupa care le mai lasi doar jumatate de minut pana la un minut pe foc (nu uita sa mesteci, se lipesc rapid!), apoi le iei de pe foc, le lasi putin sa se raceasca. Poti face cu ele fie un piure cu fructe rase ca un mus fin si putina miere, fie un piure cu ceva legume rase fin si putin unt sau ulei.

din ovaz macinat se prepara un "lapte" foarte bun pt copii: cca 50 g de ovaz macinat proaspat amestecat cu ca. 1 litru apa plata se dau in fiert mestecand continuu, se lasa sa stea putin, dupa care se trec/paseaza prin sita, iese un fel de lapte pe care i-l dai in biberon.

laptele de migdale eu il fac asa: 100 g migdale neprajite, nesarate, 1 l apa f. putin calduta (fiarta si racita), 2 linguri miere.
Pun in blender migdalele, mierea si vreo 100 ml apa. Las la mixat bine-bine.
Se toarna lichidul obtinut intr-un vas, se adauga restul de apa si se amesteca bine.


Laptele de orez il iau de la un magazin cu produse naturiste (il gasesc bio).

sau
1 pahar orez integral, 2 linguri nuca de cocos rasa, 2-3 linguri miere, 1 l apa calduta (fiarta si racita).

Orezul se pune la fiert in 1 l apa care clocoteste. In 35 de minute e gata. Se lasa sa se raceasca.
Dupa ce s-a racit, se pune in blender impreuna cu mierea, 50 ml apa si nuca de cocos rasa. Se mixeaza. Se pune apoi intr-un vas si se adauga restul de apa.
In blender se pot pune si fructe: visine, zmeura, afine. miam-miam ;)).



a, si laptele de mei

1 cana mei, 2 linguri miere, vanilie

meiul se pune la fiert in 1,5 l apa, la foc mic(fierbe imediat).
Dupa ce a fiert, se strecoara (zeama se pastreaza) si se mixeaza bine-bine in blender.
Dupa ce se raceste, se aduaga mierea, vanilia si, treptat, amaestecansdu-se bine, zeama pastrata.

am pus retetele biancai dar si altele luate de aici de pe forum de la fete;


www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

Cristina, multumesc de retete. Uite ca de unt nu stiam ca-l poate tolera. Am sa incerc si eu. Si bineinteles ca o sa incerc si celelalte retete. Dar laptele de capra de unde il iei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Chiar ca nu am mai scris pe aici de secole .

deci in ceea ce priveste laptele de capra trebuie sa fii foarte atenta pentru ca de obicei cei cu alergie la proteina din laptele de vaca nu suporta laptele de capra sau bivoluita...si nici nu prea sunt teste pentru a vedea exact daca il suporta sau nu..deci ca sa zic asa testul il faci pe propria piele, eu nu am incercat .

Din pacate mai ieftin nu prea gasesti Pregomin...nici macar la importator. Oricum noi am trecum pe UHT de soia pe la 1an si putin(mult mai ieftin...in jur de 8lei 1l)..iar alternativa la laptele de soia este cel de orez. Dar intre laptele de soia si cel de orez..mai bine optezi pt cel de soia deoarece contine acelasi procent de calciu ca si cel de vaca, pe cand cel de orez are doar mai multi carbohidrati, dar nu calciu sau lactoza. Dar si aici exista un "dar"-trebuie sa stii ca fetita ta suporta soia.

Apoi legat de miere...riscurile sunt mari si nu ar trebui sa ii introduci miere la 7 luni, recomandabil este peste 1 an. Si nici de migdale nu stiu ce sa zic....si in plus evident la varsta asta orice bebe are nevoie de 500ml de lapte si aici vorbim sigur de substante existente in lapte...asa ca inainte sa apelezi la diferiti substituieti trebuie sa te asiguri ca primeste ratia necesara.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

pisicuta, ma bucur ca ai scris; matei a scapat de alergii? tu ai vreo lista cu denumiri ascunse ale proteinelor din lapte care sa ne ajute la cititul ingredientelor?

alina,laptele de capra il iau de la supermarket, e la cutie 1l, bio, import; alina cum au diagnosticat o pe alexia? biancai i am facut un test de sange care mi arata din 20 alergeni(alimente si mediu) la care este ea alergica si nivelul alergiei; inainte sa i dau preparatele de mai sus eu stiam sigur ca nu i alergica la soia,migdale si miere, ca nu are probleme cu glutenul; laptele de capra l am testat cu cateva picaturi pe zi apoi 10 ml;



www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

Buna
Pisicuta, Alexia are acum un an si o luna, diagnosticul a fost pus la 7 luni, si de la 7 luni pana in prezent mancam pregomin. Acum la un an si o luna tot 500 ml lapte e necesar?
Cristina, noua ne-a pus diagnosticul pe baza bubitelor si a faptului ca nu lua in greutate. Testele ni s-a spus ca nu-s concludente pana in 2 ani. Gluten mananca din decembrie, iar mierea abia acum am testat-o. Si e bine.
Astazi mergem sa facem ROR-ul. Voi ati avut reactii adverse urate?
tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Multumesc ckristina. Nu am o astfel de lista ..dar eu de obicei nu cumpar nimic care sa contina vreo substanta cu vreo legatura cu latele: zer, lapte praf, proteina din lapte(cazeina) etc . Noi sa zicem ca suntem inca la regim desi analizale ne-au iesit ff bine anul acesta si am ajuns si la alergolog pt prima data si a considerat ca putem incerca o schema de desensibilizare la proteina. Dar uite ca am amanat momentul. Poate o data cu primavara incercam.

Alina mie imi pare putin incerta diagnosticarea...cum adica au pus diagnosticul fara nici un fel de teste?! Si oricum faptul ca nu lua in greutate mai degraba il asociezi cu intoleranta la gluten(boala celiacha). In sfarsit..ideea este ca se spune ca testele nu sunt relevante pana la 3 ani pentru ca de la aceasta varsta incepe sa se stabilizeze sistemul lor imunitar si inainte rezultatul ar putea fi incert. Dar si in aceste conditii testele de sange au o validitate de pana la 80%. Deci ...mai degraba incerci un test de sange...un IgE specific pe proteina din lapte, sau chiar asa cum a facut ckristina. Noi am trecut pe lapte de soia la pet(UHT) pe la 1 an si 2-3 luni...poate incercati si voi. Si da, inclusiv la 3 ani tot 500ml de lapte sunt necesari.

PS : am fost ok cu Ror-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

pisicuta, ce lapte de soia la pet i ai dat? poti sa mi dai un link cu imaginea? am incercat si eu unul si s a inrosit;mi a fost clar ca avea ceva in compozitie, asa ca am ramas in continuare pe formula de soia de la humana(uneori nu gasesc si iau de la milupa)

alina, a fost ok la ror; niste bubite mici la 10 zile de la vaccin(e normal); eu testul pe care i l am facut biancai il consider f util;este adevarat ca medicii nu l considera obligatoriu pt ca alergia poate sa dispara de la sine la varsta asta(daca nu mai introduci alergenul); pe mine m a ajutat f mult ca asa am scos si cartoful(la care e alergica), n am mai lasat o langa caini(si la astia face alergie); ii scosesem laptele si inca mai facea pete rosii pe fata;credeam ca gresesc sau ca i da cineva fara sa stiu... cu testul am rezolvat o; e drept ca mai pot fi si alte alimente care nu au fost testate dar consider ca pt varsta ei i am introdus destule; acum nu i dau fructe exotice pt ca nu stiu cum reactioneaza si nici nu vreau sa incerc;

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Am inceput cu Don Simon ( http://www.bvshop.ro/produse-alimentare/alimente-de-baza/produse-din-soia/lapte-din-soia-don-simon/prod_100.html) de care eram foarte multumiti. Acum nu mai gasim si am trecut pe Joya de care de asemenea sunt ff multumiti. Chestia este ca am patit si noi o chestie...negasint Don Simon simplu am luat cu piersica si i s-au inrosit urechile rau de tot si asa am aflat ca este o alta forma de reactie alergica si am banuit ca este alergic la piersica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

offfff cat de greu trebuie sa a fie voua cu puiutii mici si sensibili ,eu am27 de ani si ma chinui teribil cu alergia,nu stiu nici acum cauza exacta cu toate ca am facut testele pentru a nu stiu cata oara acum 2 luni,dar stiu sigura ca am avut o copilarie tare chiuita in privinta alimentatiei,nu aveam voie carne decat congelata,si nu animal batran(vaca ,aveam voie vitel)nu cacao,cioco,pespi,alune,mezeluri,pateuri mai nimik concret ,legume si fructe cat de multe nu inetelgeam deloc de ce sunt in frigider si fratele meu poate manca iar eu cand mai luam pe ascuns ,ma trezeam cu buza umflata,la ochi si la incheieturi asa se manifesta in copilarie,luam apoi tratamentul si dispareau.
Ei acum ajunsa la 27 ani lucrurile sau complicat pentru ca nu stiu efectiv ce am,am facut nenumarate investigatii toate par ok ,si totusi in unele dimineti ma trezesc cu un mic punctulet rosu in general pe picior sus aproape de zona inghinala sau pe spate ,pe maini(ca o muscatura de tantar )care se mareste treptat numai spun daca ma scarpin la ce dimensiuni ajunge,si de la pijamale daca am dormit si cusatura pijamalei si-a lasat semn pe piele toata acea zona se inroseste si se umfla ,dau cu mixtura mentolata si dispare imediat ,dar eu aproape in fiecare dimineata ma trezesc cu brobonele pe corp care apoi se transforma intr-un fel de ,,galme -o umflatura mai mare,,este cumplit --m-am saturat sa imi tot spuna unul si altul ai ceva pe spate ,te-a ciupit ceva,ce ai patit acolo....si va inchipuiti ca la varsta mea numai poate fii vorba de o alimentatie incorecta ,am incercat sa exclud unele alimente ,am introdus altele doar doar imi dau seama de la ce este ,si de ce se intampla mai mult noaptea,de ce nu apar acele punctulete rosii in cursul zilei ci doar dimineata,am schimbat pernele,fierb lenjeriile numai stiu ce sa fac ......dar am crezut ca va trece candva....si voi scapa
ii multumesc lui Dzeu ca fetitele nu imi seamana si nu au avut niciodata o eruptie ,probabil ca si grija mea excesiva pt ele si alimentia sau poate norocul ca altfel nu il pot numi ......
Dar stiu sigur cat de tare va chinuiti voi cu copilasii.
sanatate va doresc

http://www.dropshots.com/florance82#date/2008-07-01/11:57:12
Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum de Madalina (04.03.2008)

Mergi la inceput