Bebei cu alergii (5)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns redai spune:

salutare fetelor.
Ma bucur ca sunteti aici si in acelasi timp imi pare rau pentru alergiile micutilor.Sunt o mamica cu un bebe alergig la proteinele laptelui de vaca.Are 4 luni jumate, mai avem putin si facem 5 luni. Pe 18 dec.Vroiam sa va intreb cum v-ati descurcat cu diversificarea la cei mici? ce mananca, avand in vedere ca nu putem sa le dam nimik cu lapte? Poate o sa dati cu pietr in mine dar am inceput diversificarea mai devreme la recomandarea medicului.david pe langa aceasta alergie are si reflux gastric si nu lua deloc in greitate. Slava Domnului ca acum a mai luat. A luat alergiile de la mine , eu sunt multialergica, la tot ce se poate.Acum mananca suculet de morcov cu mar si dupa amiaza supica si piureutz.
Daca aveti rabdare sa imi spuneti si mie va rog cum ati procedat cu ai vostrii, v-as fi recunoscatoare.

Acum mananca lapte praf Pregomin, este pe baza de colagen de porc. medicul mi-a zis ca nu ii poate da de soia eu fiind multialergica poate sa fie alergic si la soia. de obicei copii alergici la proteinele laptelui de vaca mai au si aceasta alergie.
Imi mananca foarte putin. la 4 ore cate 100- 140 ml de lapte. Si are 5 mese pe zi. Noaptea nu se mai trezeste la mancare de pe la 3 luni.Am mai incercat sa ii dau cereale de orez dar nu le accepta nicicum.

Lore, mamicutza lui David
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Hmmm.... Eu n-as fi inceput diversificarea atit de devreme la copil alergic. In rest zic c-a avut dreptate medicul. Sint destule persoane care au alergie si la soia, iar daca tu ai alergii multiple trebuie sa fii atenta si la el.
Eu diversificarea am inceput-o in felul urmator: cereale intii (orez - probabil accepta mai bine daca incepeai cu el), apoi legume, fructe, carnita.
Eu nu prea inteleg ideea asta cu sucurile, odata cu pulpa se duc o multime de vitamine.
N-am introdus niciodata mai mult de un aliment. Daca am dat fasole verde de exemplu, am asteptat citeva zile pina sa introduc dovlecel. Apoi le combinam intre ele, o data ce m-am lamurit ca sint OK.
Sanatate multa, sper sa nu descoperiti si alte alergii. Asta la lapte trece aproape intotdeauna.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

hai ca am reusit sa ii pun la semnatura!!!!!
Ramona, nastasika, ce mai ziceti?
eu stua prost cu gestionarea crizelor de gelozie / isterie ale lui Matei ,si cu colicii de noapte ai bbelinei, si cu faptul ca nu pot alapta decat ocazional......si ca vreau sa schimb humana cu nana-ul si pediatra zice sa-i dau debridat si sa mai astept 3 zile!!!!!
Hai ca v-am pupat, mai vb

& Matei(2aug04)& Alexandra(26nov07)
www.flickr.com/photos/21729555@N05/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Magda, ai niste copii superbi!!!! Sa-ti traiasca, sa fie sanatosi si sa te bucuri de ei!!!
Cat despre crizele de gelozie...cunoastem. Incearca sa-l implici in activitatile legate de micuta surioara..gen schimbatul scutecului, adus servetele..sa fie si el important...Anastasiei ii placea de minune sa-mi fie de ajutor. Acum ai mei sunt prieteni, cu exceptia momentelor.. destul de dese, cand se mai ciondanesc, dar isi simt lipsa unul altuia. Ce greu i-a venit lu Stef cand a inceput Anastasia gradinita...si acu am show dimineata: Anastasia plange ca vrea acasa cu Stef si Stef plange ca vrea la gradinita cu Anastasia..de plec de acolo plina de ape.
Noi am avut serbare ieri si fulgusoara mea a fost adorabila. Daca ma lasa Stefu o sa va arat si niste pozici.

Ramona, merci de intrebare, acu sunt mai bine, uite aici despre mine: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=111006

Va pup si va doresc numai bine!



Mamica fericita a doua minuni: Anastasia (29.11.2003) si Stefan (21.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

BUna nastasika, mai am citit la sub celalalt , ce naiba, nu-m ivine sa cred, tu chiar n uai aflat de la ce te simit rau dupa atatea investigatii????Imi pare rau ca nu sunt medic si nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea doar din cele ce le stiu, dar nu-mi vinesa cred , acum cum iti este, tot rau???Ca vad ca pe 19 dec inca n uaveai o concluzie!!!
Multmesc ptr.compliment, superbi e mult spus, dar bien ca sunt sanatosi!!!!Cat despre implicarea celui mate, e cam dificil, el e un pic mai temeramental ,si nu face ce-i spui tu, ci invers, iar de dat pampersul mi-l da si servetelul, dar apoi gata, nu te mai intelegi cu el, se urca in pat, sare, se urca p prosopul copilului mic, ii ia jucariile si loveste cu ele.....isi cara jucariile f.mari in camera ei, nu te asculta cand ii zici frumos ca nu e bine....si tot asa, am intrat intr-un cerc vicios, o bate pe bona ,da in ea permanent si ii zice sa plece urland cat poate, apoi plange ca vrea cu ea....si tot as, sunt stari contradictorii greu de trecut cu vederea ptr.mine, si numai cand ridic tonul f f aspru sa uchiar urlu la el face 1 min ce-i spun ,dupa care revinae.Si ca sa fie si ma ibine ,madam bona ne lasa, si tr sa ma apuc sa cut alta, si pe cuvant ca sunt speriata, n u unosc pe nimeni,perioadae f proasta iarna,si ma tem sa flendur 5 femei straine prin casa cu copilnou nascut!!!!Nu stiu ce voi face.
Vadorsc numia bine, si aveti grija de sanatatea voastra

& Matei(2aug04)& Alexandra(26nov07)
www.flickr.com/photos/21729555@N05/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Sint pe fuga dar va pupacesc pe toate si va urez multa,multa sanatate si un an nou bun !

Ingrid amore di mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

la multi ani, multa sanatate si un an foarte bun !!!!

& Matei(2aug04)& Alexandra(26nov07)
www.flickr.com/photos/21729555@N05/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Fetelor ati disparut ?
Nu mai da nimeni pe aici ?
Va doresc un an nou buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuun.

Ingrid amore di mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mofturici spune:

buna mamicilor de copii alergici...offfff....sa ma prezint...ma numesc andreeqa si sunt mamica unei dulceti teroriste de 1 an si cinci luni....nu am avut probleme cu ea pana mai inainte de sarnbatori.....a inceput cu niste blande sa zic asa cu pustule,si imediat a primit diagnostic de varicela(varsat de vant) si i-sm facut si analizele si clar mi-au spus dr cae varsat de vant....am tinut tratament si inchisa in casa ca sa nu mai dam si la altii

a trecut si asta .....am zis ca a trecut cand dupa doua-trei zile iar au aparut mai mari si mai urate....am primit alt diagnostic,am mers si la dermatolog care ne-a spu sa tinem tratament ca e alergie si cea dinainte tot alergie...spus si facut + regim alimentar
tin sa precizez ca aratau ca niste blande

au trecut si astea,am intrat in noul an cand ce sa vezi ...a facut o urticarie.....care cum mi-au spus dr nu e nimic grav, e o alergie sub forma usoara si iar tratament

am scapat si de astea si am fost sa-i fac un set de analize pentru toate ,si pentru alergii binenteles....au spus ca nu e alergenica numai ca acesti copii mititei nu au dezvoltata imunitatea si ca nu-i se poate vedea clar dk e sau nu...nu am inteles nimic...iar regim alimentar dupa care am renuntat la el....i s-a dat un gtratament pentru doua luni si pentru vase de sange si alergii


in timpul tratamentulu duminica seara i-au aparut iar blande ....mie mi se pare ca-i apar prea des ,sunt o mama debusolata si obosita alaturi de un tatic la fel...acum vreo trei dr au spus cu mana pe inima ca sunt intepaturi...eu stau si ma gandesc ca suntem niste oameni cat de cat curati...asta o spun razand pt ca nu am insecte in casa
amzis sa acceptam si ideea asta....dar sincer nu mai stiu pe ce cale s-o mai apuc...mi-e mila de ea.

tin sa precizez ca mancarea e facuta de manuta mea in casa si acum chiar ca nu-i mai dau nimic cumparat,nici macar pufuleti si tot a facut alergie, pe cand anul trecut ii dadeam biscuiti,pufuleti,stiksuri,iaurtele ,i-am dat mai rara si o bucatica de cascaval si o rulada din piept de pui si nu a facut nimic.
acum da....
astept sa ma ajutati si pe mine cu sfaturi...eu sunt debusolata cu atate medicamente si nu cred ca-i fac un bine copilului meu...acum scap acum face iar....e a patra oaracam de pe 20 decembri 2007 ca sa spun o data mai apropiata
sunt sincera si recunosc ca nu am avut rabdare sa citesc tot, sper sa recuperez maine,dar fiecare caz e particular...pana la urma lupta e a noastra si nu a dr.
noapte buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

fetelor, nu vreti sa reluati discutiile?
ati scapat de alergii? cum?
fetita mea e alergica la caseina,cod, cartof, caine,cal,hamster auriu;

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput