Bebei cu alergii (5)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

As vrea sa va intreb daca stiti ceva de banana ca posibil alergen. Ca pediatrii zic sa nu se dea la bebe sub 1 an, dar nu spune nimeni de ce (sau n-am inteles eu). Sper ca nu m-am bagat ca musca in lapte

Mami de Calinut Gabriel (8 mai 2007)

Poze bebe

fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Mai traieste subiectul asta?!
Exista alergie la banana, nu e atit de des intilnita la copilul mic (precum cea la lapte, oua etc.). Aici se recomanda, chiar printre primele alimente.
In general alergia la banane e incrucisata cu alergia la latex (sper ca mai tin bine minte).
Daca nu ai alergii in familie si copilul nu are nici o alta alergie, nu trebuie sa te temi sa-i dai banane.
Poate isi mai da si altcineva cu parerea, asta e experienta mea. Noi nu le-am evitat, dimpotriva.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Ramona_J, multumesc Nu am alergii in familie si nici bebe nu a avut nimic pana acum, ca i-am dat. Asadar ii dau in continuare, ma bucur, ca banana e una din preferatele lui Ce inseamna alergie incrucisata?

Mami de Calinut Gabriel (8 mai 2007)

Poze bebe

fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ma bucur ca nu are probleme bebe, si eu i-as da banana in continuare.
La alergia incrucisata nu poti de exemplu sa maninci carne de vita daca ai alergie la lapte. Sint "inrudite", ca sa spun asa.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

buna ziua,vechilor si noilor ...!!!!
da,stiu,nu am obraz ca nu am mai scris,dar am avut multe greutati in ultimele luni,ne-am mutat,Matei bolnav,a tusit 2 luni zi si noapte, si cu ceva laringita acuta, si cu vizite la cam de garda in creeierul noptilor, ultima data cu 3 zile inainte sa nasc,mi-am carat cu greu burta imensa peste tot cu col deschis demulticel si cu contractii dureroase si cu coloana varza.Si uite ca pe 26 nov m-am dus sa-mi provoc nasterea la 38,4 sapt, si bine am facut caci daca stateam pana la termen....iesea o mica elefantica.Asa a fost doar de 3,600kg si 55 cm, PC de 35cm.....suficient.Acum suntem bine,aveam aproape 2 sapt, poza nu stiu cum sa va arat caci albumul de pe Y l-au sters din lipsa mea de...interes.Mai vb,va multumesc ptr vechile intrebari/mesaje la care nu am raspuns....sper sa fiti sanatosi!!

si Matei(2.aug2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Magda, bine ai revenit! Sa-ti traiasca papusica, nu ne-ai spus cum o cheama! Ce fetita mare!
Imi pare rau ca ati trecut prin toate astea, imi imaginez cit de greu ti-a fost cu toate - fiind si gravida.
Sper ca s-au aranjat toate, cum e la casa noua?
Eu am pus poze pe Flickr. Mai e Snapfish si nu-mi vin altele in minte.

Copiii mei sint mucosi amindoi, deocamdata nu par a fi complicatii. Sper sa treaca in curind, sa ne bucuram in liniste de sarbatori.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Felicitari Magda, chiar ma gandeam la tine zilele trecute. Ai pereche..bravo!!! Nu e usor dar e cu adevarat minunat! Ma bucur mult pentru tine. Multa sanatate si pupici printesei si printului...care oricum o sa fie nitel gelos

Ramona, bine ca nu-i nimic mai grav, ca mucii sunt la moda in sezonul asta. Multa sanatate si sa va bucurati de sarbatori!!

Noi ne pregatim de serbare...eveniment foarte important in viata noastra, ca doar e primul an de gradi. In rest toate bune si frumoase, cel putin in ceea ce-i priveste pe pitici. Eu am avut niste probleme, dar sper sa se termine cu bine.
Va pup fetelor si chiar imi era dor sa mai vorbesc cu voi!


Mamica fericita a doua minuni: Anastasia (29.11.2003) si Stefan (21.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns usorlili spune:

Buna fetelor,

Voiam sa ma indrumati si pe mine, cele care stati in Romania.

Eu il am pe Tudor (1 an si 2 luni) alergic la proteina de vaca si la ou. Asa ca soia scrie pe noi.

Tudor este acum in Romania ( a plecat cu bunica acum cateva zile) si am trimis odata cu el si lapte praf de soia la cutie. In ideea sa nu o pun pe mama sa se apuce sa caute pe la farmacii.

Voiam sa va intreb voi cum va descurcati (unde este cazul) cu alergiile astea la ou si proteina de vaca.

Ce le dati sa manance (de fapt intrebarea era de unde cumparati laptele si mai ales daca ii dati lapte praf de soia sau lapte lichid de soia). Sau de orez. Apoi biscuiti, paste fainoase, cereale, paine si alte produse pe care deja ar trebui sa le mananace, de unde le luati, din supermarketuri sau din magazine speciale (naturiste)?.

Am citit undeva, aici pe DC, ca paste fainoase se gasesc (cele fara ou). Dar biscuiti? Oare biscuitii populari sunt buni? Fratele meu i-a dat acum 2 zile lui Tudor (din greseala) niste biscuiti cu mar ras (de la nepotul meu, David) si a fost ok. Tudor a mancat tot din lingurita si nu s-a manifestat in niciun fel. Dar parca as astepta sa ajung si eu acolo (eu sunt inca in Ca si ajung in Ro peste o luna) sa mai incercam odata cu acesti biscuiti populari.

Sa va spun si de ce sunt asa speriata. Aici, cand i-au descoperit alergiile (teste subcutanate) i-au prescris si injectie petru soc anafilactic,pentru orice eventualitate. Asa ca am intrat si eu intr-o stare de "soc" si parca-s nebuna. Mi-e frica sa nu se intample ce-i mai rau...
Asa ca daca aveti ceva sfaturi (sau o vorba buna ), m-ati ajuta mult.




Si totusi exista iubire...

Mama lui Teu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

buna fetelor,
o cheama Alexandra Ioana pe bb.
Slava D-lui ca este sanatoasa,nu stam prea bine cu alaptatul,dar ne straduim macar de 2 ori pe zi.Nastasika, cu Matei intr-adevar sunt ceva probl.caci este oricum in floarea varstei crizelor de isterie amplificate acum mult......vb atat de tare si o face special ptr a deranja, urla,plange, loveste cu picioarele......e greu de gestionat.
Zilele urmat.voi incerca sa fac un mic album cu poze.
va doresc multa sanatate...serbari reusite la gradinitze.Mai vb.

& Matei(2aug04)& Alexandra(26nov07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nastasika, multumim pentru urari. Tu esti OK, ce ai patit?

Usorlili, e destul de greu cu alimentele fara lapte si fara ou. Fetele stiu mai multe. Daca ii dai formula copilului, gasesti si in Romania (poate nu aceeasi ca in Canada, n-ai spus ce anume folosesti). Exista lapte de soia si de orez la cutie de carton. La un moment dat parca a scris cineva ca aparuse si un soi de iaurt.

Magda, e frumos numele. Sa ne pui si poze. Aveti rabdare cu Matei, e greu si pentru el acum. Si Alexandru a fost gelos, inca mai are momente dar una peste alta e bine. Sper sa se redreseze cu laptele, ar fi pacat.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput