Bebei cu alergii (5)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

pisicuta, stii ceva de un test care l poti face acasa pe piele cu un plasture si pi pansament imbibat in lapte/alergen?poate e o tampenie... nu stiu dar am zis macar sa intreb

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Da exista asa numitul test patch: se aplica un plasture care contine o doza mica de alergen si se tine timp de 24-72 ore urmarindu-se aparitia reactiei locale(este un test din categoria celor cutanate).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

il pot face eu acasa?primul dr alergolog mi a recomandat lapte de capra; cel de ieri, dr simu mi a zis sa nu i mai dau chiar daca nu i o reactie vizibila; ea nu face nimic de la el; incep acum sa caut info pe net.... poate ma lamuresc;

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Nu stiu ce sa zic legat de test..oricum avand in vedere ca dureaza asa mult este o oarecare forma "facut acasa"..dar poate totusi ar trebui sa facut sub observatia unui medic.

Legat de laptele de capra cum am mai spus pot sa apara reactii alergice, de aceea nu ar trebui dat fara o testare prealabila. Insa la noi in tara nu prea se fac testari la alta proteina decat cea din lapte de vaca...asa ca mai bine apelezi la soia sau orez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

pisicuta, multumesc pt raspuns

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

pisicuta,am citit in capitolele precedente ca ai recomandat calciu(dupa o reactie usoara alergica); poti sa mi spui la ce ajuta?sper sa nu te stresez cu intrebari dar nu prea am cu cine discuta de asta

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

no way sa ma stresezi, parca tocmai ma simt si eu putin de ajutor
Pai calciu este foarte important pentru ca micsoreaza amploarea proceselor alergice. In cazul unei reactii alegice este cel mai la indemana si apoi sigur medicamentele antihistaminice. Matei are si alergie la muscaturi de insecte si daca este ceva usor..1-2 muscaturi ii dau numai o pastila de calciu lactic si doar in cazuri mai grave trecem la siropel. Oricum din fericire in ultima vreme nu am mai avut probleme .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

Buna, multumesc tuturor de raspunsuri
Noi suntem bine dupa vaccin, dar mai asteptam sa vedem cum evoluam...Am testat untul si nu avem probleme. La indicatia pediatrei am testat si branzica calcica dar spalata cu o cana de apa plata, si n-a mai facut bubite. Se pare ca suntem pe drumul cel bun. Insa am o alta intrebare: la copii vostri la ce varsta s-a inchis fontanela? Alexia inca o mai are, dar micuta, iar pediatra zice ca-i bine pe cand medicul de familie zice ca trebuie vit d injectabil. Acu nu stiu ce sa mai cred. Oare din cauza regimului sa se inchida mai greu. I-am facut Ca acum cateva luni(eram in plin regim) si era chiar putin marit. Iar vigantol are 4 pic pe zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Fontanela se inchide dupa 1 an jumatate..asa este normal nu din cauza regimului.
Si ce inseamna branzica calcica? contine lapte de vaca?! Ca in cazul alergiei la proteina este exlus orice fel de produs care sa contina proteina..indiferent daca apare sau nu dermatita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

Da e facuta din lapte de vaca 3,5% grasime si ca lactic. Pediatra mi-a zis sa incerc si daca nu face bubite sau diaree pot sa-i dau.

Mergi la inceput