Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 14

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

quote:
Originally posted by elen

laura - felicitari!

super camera

oare ce fac prichindeii lui ayumi?


multumesc!
Eu sper ca Ayumi si-a adus copii acasa, sanatosi si nu mai intra pt ca sunt ocupati cu acomodarea.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ne-am intors si noi de la tara.
Tare bine a fost!
Am baietei mari acum......

Laura, camera a iesit superb! Bravo voua, pe langa talent ati pus si mult suflet, iar asta nu il pot face decat parintii! tare as vrea sa pot face la fel in camera baietilor (cand vor avea si ei una)!
felicitari inca odata!

Pussi, nasterea prematura la sarcina gemelara e un lucru destul de frecvent din pacate. Si greu de prevenit. Repausul la pat, cerclajul, controalele frecvente la medic si chiar internarea in spital sunt eficiente dar nu protejeaza 100%.
Iti doresc din tot sufletul sa nasti cat mai aproape de termen!

Ainia, draga mea, scaunele respective au niste hamuri care le fixeaza de orice scaun sau banca. Cel mai bine stau daca le pui pe o canapea (noi avem coltar in bucatarie, ei stau langa frigider si mereu deschid cu piciorul usa de la congelator ca sa isi faca racoare).

Nana, am reusit sa vad pozele tale din Bulgaria. ce fericiti au fost copiii tai?
Eu am emotii mari in legatura cu plecarea la mare. De-abia astept dar, ma gandesc si la toate lucrurile care s-ar putea intampla. Trebuie sa incep bagajele inca de pe acum.

Va pup cu drag!


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Anna stai linistita, ca o sa fie bine la mare! Nu spuneai tu ca ai copii mari!? Spor la facut bagaje, sanatate multa si distractie maxima!!

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Deci, Laura, la o prima privire am avut impresia ca desenele sunt un fel de abtibilduri pe care le-ati aplicat voi pe pereti...apoi l-am vazut pe Sebi cum le picta.....Are un talent sotiorul tau.....extraordinar!!!!Si ideea marina e tare minunata!!! Foarte frumos!!! Felicitari!!! si relaxant, odihnitor! Intr-adevar o maaaare surpriza si pt noi ,dar mai ales pt micutiFoarte frumos! Pupici si...neaparat sa ne scrii reactiile shtrumphilor!
Anna merci pt explicatii...chiar nu-mi dadeam seama cum se fixeaza! Sunt extraordinare! Vreau si eu sa-mi cumpar! Multumesc! Si... sa aveti timp frumos la mare ! Sunt sigura ca baietii se vor comporta minunat! Sunt curioasa ce reactie vor avea cand vor vedea atata apa!!! Astept sa ne spui totul!Bine....nu chiar totul-()! Pupici!
Copiii mei sunt bine! De 3 zile le-am scos biberoanele de apa (chiar le-am pitit , sa nu le mai vada) si le-am cumparat canite cu supapa in locul lor. Raresel s-a prins imediat cum se trage din ea sa curga apa, Tea nu reuseste chiar mereu....Pai....am citit aici, pe forum, despre aceste canite si am zis ca-i momentul sa opresc stropitul cu apa prin casa si afara, in carut( cand se saturau, intorceau biberoanele invers si apasau pe tetina sa tasneasca apa si ce bine era....si ce udau totul....inclusiv pe ei....cel mai frumos era cand faceau asta pe parchet si apoi intindeau apa cu mana...spalau parchetul)
Va pup! Am fugit afara!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

In primul rand, ca acum am observat, vreau sa urez un sincer La multi ani la implinirea a 5 anisori celorlalti minunati tripleti de la subiectul nostru: Jonathan Alex & Ashley Constance & Matthew Jacob. Le-am vazt pozele anul trecut si m-am minunat de frumusetea lor. Sa cresteti mari, scumpilor!

Lavinia dar hai sa iti explic procesul tehnologic, sa nu ramai cu impresia ca suntem pictori murali de meserie. Am gasit pe net ideea, am cautat poze adecvate, am dat cu var lavabil. Pt desene, am luat de la un depozit de materiale de constructii o bucata de PVC mural (e un fel de linoelu mai subtire si mai moale). Am scos al imprimanta pozele care ne-au interesat, am decupat apoi din PVC-ul ala contururile, obtinand sabloane. Am pus sablonul pe perete, am dat cu pensula cu var lavabil in gaura din sablon avand silueta dorita, apoi finisajele le-a facut Sebi. La stelutze s-a chinuit cu o pensula mica, inmuiata in var. Apoi a gasit markere cu vopsea si mers treaba mult mai usor. El a facut contururile, ochii, gurile... El a fost mesterul, eu coordonatorul de proiect (adica am dat indicatii, m-am dat cu parerea, am criticat, am laudat, am dat o bere la final ).
Si eu sunt tare curioasa ce parere o sa aiba copii. Promit sa incerc sa surprind intr-un filmulet prima intrare in camera.

Cu apa pe mobila, pe picioare, pe pat avem si noi o experientza bogata. Dar ai mei abia acum, cat au stat la bunici au inceput sa renunte la bibe in favoarea canitzelor (canitze normale, de cafea). Le-am luat si eu de alea de care zici, Rares a mai baut din ele, dar Bianca nu a reusti sa traga. Asa ca mi-a aruncat-o cat colo destul de repede. Am mai facut o incercare scotandu-i supapa, sa ii curga in guritza fara efort. Dar s-au prins repede ca asa curge mai multa apa decat din bibe si sa te tii spalaturi!!!

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Ne-am intors... pana acum m-ati laudat pe mine acum le puteti lauda pe Printese! V-am pus poze cu ele!
Ana are 575 gr. si Elena 606 gr. sunt asezate aproximativ transversal pe orizontala in pozitia 69! Au tot ce le trebuie . Colul lung, peste 4.5 si inchis. Din punctul dr. de vedere pot sa nasc dupa 02.11! Pana atunci trebuie sa le duc! Sa stau la pat cat pot de mult, fara efort... plimbari usoare de max. 1/2 ore! Secretia alba e de la sarcina si e normala, durerile la fel( uterul creste dublu, la fel si muschii abdominali) .. sa iau No-spa! Foarte incat a fost de kg. mele A zis ca mie mi-e mai usor sa duc sarcina cu putine kg.!

Laura super camera imi place!
Ana mersi frumos! Acum sunt calma si linistita... Mai am 10 sapt. de dus! Ce e peste e dar de la DD!




PUSSI 23+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

Poze Cu Tustele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

pussi felicitari printesitelor!!! Le-am vazut si eu! Super, pussi, e totul ok!Mi-aduc aminte ca si ai mei aveau cam 500g la 21-22 saptamani. Acu', mamicuta draga, la pat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ai auzit? LA PAT CU TINE! Vorbesc foarte serios, sa stii, chiar nimic sa nu faci si sa dea Dumnezeu sa ajungi la mai mult de 37 saptamani! Apropo, si eu am stat cu frica in san ca nu cumva sa nasc la 7 luni....Cred ca fiecare dintre noi(ma refer la mamicile cu sarcini multiple)....
laura super-super idee!!!!Da' de unde v-o fi venit???? Cred ca dupa mult studiu, gandiri si.....intrebari!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Lavinia la pat! Asta am inteles! Dar cat? Dupa Et, pana la 10 sapt. m-am ridicat doar la baie sa merg! Atat! Ieri am stat cam 5 ore in total in afara patului! Cum sa procedez acum?



PUSSI 23+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

Poze Cu Tustele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

pussi eu zic ca nu ar strica sa faci la fel ca la 10 sapt...Eu am o cunostinta careia i s-a rupt apa in patul de spital, la 30 sapt...si era la pat si cu supraveghere medicala...4 luni a stat apoi cu copiii in spital si ce s-a mai chinuit...Eu am intins foarte tare coarda; mult dupa ce am nascut am inteles care erau , de fapt, riscurile...pot sa ma cataloghez singura ca am fost o inconstienta...daca nu aveam cerglajul facut....de fapt, nu stiu,....asa a fost sa fie. Eu zic ca tu sa fii impacata cu tine ca ai facut cum ai putut mai bine...dar si gandeste-te: cat inseamna 10-12 saptamani din viata ta????? O nimica toata pe langa satisfactiile de dupa, nu?

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Plus ca stii ca nu trebuie sa stai in fund, nu? In unghi obtuz ai voie, insa sa nu stai in fund, la 90grade, stii ca preseaza, apasa pe col, pe fir, pe tot...Eu cand mergeam la control la Bucuresti(lunar am fost) cele 2ore cu aproximatie stateam pe scaunul din fata lasata cat mai mult pe spate(nu vedeam eu prea multe pe geam...mai mult cerul...norii...bine..si toaletele benzinariilor ca faceam pipi la greu) ,da' totul a fost ok
Ai grija de fete!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput