Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 14

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna fetelor!

Elen, pe mine m-a internat doctorul meu pentru ca aveam picioarele foarte umflate, desi tensiunea era oarecum normala, in sensul ca nu trecuse de 14/ 9 dar se apropia. Luni cand m-am internat am ajuns in cateva ore la 16/10 asa ca am fost pusa pe perfuzii si asa am stat pana marti dimieata cand m-au bagat prima in cezariana. Fetitele intrasera in suferinta fetala, mai ales Ana a avut probleme mai mari cu oxigenul in sange. Bine ca am avut anestezie generala si nu le-am vazut mititelele cu perfuziile in mana si mastile de oxigen ca nu cred ca reactionam prea bine. Dar a trecut si acum ma bucur de ele!
Pussi, felicitari ti-am vazut comorile. Si fetele mele au stat in pozitia 69, ma mai mult au fost nas in nas ca la nastere aveau nasucurile putin intr-o parte. Doctora neonatoloaga a zis ca se pupau. Acum sunt cam geloase una pe alta si incearca sa-si ia jucariile. Sper sa nu ajunga sa se bata. In ceea ce priveste statul in pat si eu iti recomand sa stai cat mai mult. Eu mai stateam doar cate 1/2 ora la calculator si ma mai pimbam cate putin prin casa. Afara nu am iesit decat cand mergeam la doctor pt ca din pacate stam la etajul 4/4 asa ca era destul de greu sa urc pe scari si am zis ca mai bine nu risc. A fost foarte greu mai ales la inceput dar toate astea se uita cand iti vezi ingerasii si sunt sanatosi. Multa rabdare si la cat mai multe saptamani!

Laura, felicitari, camera a iesit super! Niste idei grozave. Cred ca o sa le placa la nebunie copiilor.

Sper sa le pot face si eu fetelor o camera a lor. Momentan stam intr-un ap. cu 2 camere asa ca nu prea se poate. Dar poate o sa reusim sa luam unul macar cu 3 camere, desi sunt niste preturi de .

Multumesc fetelor pentru raspunsuri!

Mady de Ana -Maria & Monica-Gabriela (17.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

pussi, eu de la 8 saptamani nu am mai stat in fund normal ci asa cum a zis ainia

iar de la 20 s am stat numai in pat, iar cd mergeam la dr stateam in masina exact ca si ainia

si am avut mereu colul 35mm, iar cerclaj nu am avut

si parerea mea e aceeasi: sacrifica 12 s din viata ta pt ca merita!

in plus, incearca sa gandesti cum eu nu am facut:) - ca saptamanile astea sunt depozite de odihna pe care le vei consuma fff repede dupa nastere

eu m-am plictisit rau, desi am lucrat din pat pana cu o zi inainte de nastere, dar nu era acelasi lucru cu mersul la servici, cu interactionatul cu oamenii etc...acum , privind in urma, nu era chiar asa de rau:)

eu sunt f rezistenta la oboseala si nu pot spune ca am fost daramata dupa nastere cu nesomnul, dar oricum gandeste-te ca la inceput ma sculam de 6 ori pe noapte sa alaptez (3 alaptari de caciula, caci nu le puneam simultan decat f rar)

daca nu ai pe cineva sa te ajute cu spalat, calcat etc cred ca e complicat rau. eu o am pe mama si ma ajuta enorm

ref nastere nu vreau sa iti dau nici un sfat, insa mai gandeste-te daca chiar vrei cezariana (in caz ca nu se impune), citeste mult despre nastere, vorbeste cu fetele care au nascut gemenii natural, nu pleca de la o prejudecata (ca mine!) ca sunt riscuri. E drept ca sunt, dar medicul le poate contracara (vezi cazul ainiei)
repet, nu e un sfat despre cum sa nasti, ci doar un sfat sa citesti mult inainte si sa iei o decizie bazata pe argumente.
mi-ar fi placut sa imi zica si mie cineva acest lucru chiar si cu o zi inainte de nastere, sa imi deschida ochii mei inchisi:(

te pup si va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:

Buna
OANNA multumesc mult pentru urari. Astazi au venit bunicii (parintii mei) sa ii ia in jud. Iasi, la ei pentru 2 zile. Deci isi vor petrece zilele de nastere la bunici. Nasii vor veni in septembrie deci atunci va fi o petrecere mai mare. Multumim mult!
LAURA mi-a placut f mult cum ai decorat camera. Foate interesanta tema marina si desenele sunt foarte reusite, expresive. Eu chiar daca am liceu pedagogic nu am talent si nu as putea sa fac asa un soare de vesel si dragut. Bravo sunteti creativi si indemanatici. Bravo!!!
Va asteptam si pe la noi, cu desenele .... CAnd vor fi mai mari s ava testati copiii pentru ca o parte din aptitudini se mostenesc si sigur vor avea talent....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Buna dimineata.Imi cer scuze ca nu am mai intrat,insa bebelinii mei mi-au dat tot felul de emotii.Acum starea lor s-a mai stabilizat(doar au trecut de 6 saptamani de la nastere).Au inceput sa ia incet,incet in greutate acum au in jur de 1250-1300 grsme fiecare.
Sunt asa micuti si draguti amandoi!

Pussi,sa stii ca este important repausul la pat.Cred,de asemenea,ca nu ar trebui sa te stresezi;vei ajunge cat mai apeoape de termen,vei vedea.
Eu,inainte sa nasc,eram de 3 saptamani internata si eram in perfuzii cand mi s-a rupt apa.

Bianca
http://community.webshots.com/user/ayumi118


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

La multi ani Teodora si Spiridon!! Sa aveti o viatza frumoasa ca voi! Sa cresteti mari, sanatosi, fericiti si plini de noroc! Sa fiti zilnic motiv de bucurie si mandrie pt parinti vostri!

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ayumi sanatate multa la gazici! Imi inchipui ca nu iti e usor deloc . Sper din suflet ca ce a fost mai rau a trecut, de acum sa creasca mari, sa ii poti lua acasa.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:


Teodora si Spiridon ! la multi anisori!


Ayumi ma bucur ca sunteti bine si ca luati in greutate! Eu nu ma prea pricep la copilasi, dar daca au inceput sa ia ... sa vezi de acum ce ingrasare urmeaza! Si tie mamico, multa rabdare si putere! Si cand ai timp vrem si noi poze!

Noi suntem cuminti, mai mult in pat, fara alte activitati! Nici in wk nu am fost nicaieri! Si am pus 7 kg. pana acum!



PUSSI 23+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

Poze Cu Tustele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Oti sa-ti traiasca copiii sanatosi si fericiti ,sa va aduca multa bucurie in suflete!!! La multi ani, Teodora! La multi ani , Spiridon! Sa aveti petrecere frumoasa(daca nu cumva ati avut-o deja) si cadouri pe gustul vostru! La multi ani!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:

LAURA Iti multumim pentru urari si voi sa fiti sanatosi si fericiti.
LAVINIA Iti multumim mult pentru urari. Nu am facut inca ziua, dar va asteptam pe la noi. Nasii pot veni la inceputului lunii septembrie, iar parintii mei au vrut neaparat sa ii tina doua zile la ei. Asa ca de ziua lor am fost numai dimineata cu ei...
PUSSI e asa de placut sa vezi cum iti ureaza atata lume atatea lucruri frumoase...
Sa fii sanatoasa si rabdatoare si sa te bucuri de bebeii tai si in burtica si in afara ei.
Va multumim tuturor pentru felicitari si pentru ca va ganditi la noi!

Zile fericite si linistite,
Otilia si gemeneii bucovineni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

La multi ani, Teodora si Spiridon!
Sa va dea Dumnezeu multa sanatate, si o viata senina si plina de impliniri alaturi de parintii vostri minunati!
Noi va imbratisam cu mult drag!
Anna si Gabriel si Ioan

Mergi la inceput