cum sa fac sa fiu mai CALMA?

cum sa fac sa fiu mai CALMA? | Autor: alesssia

Link direct la acest mesaj

cum putem sa ne gestionam propria furie, sao tinem in frau??? tare-as vrea o reteta magica, mai ales ca-s f.f.f.f.f impulsiva.
pl. HELP!!!!!!!!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

si eu sunt foarte impulsiva cand ma supara ceva ..dar m-am mai temperat ( chiar destul de mult ) ....reteta mea ?!?..Am o prietena tareeeeeeeeeeeeeeeeeee draga , de aici de pe forum ....si cum am ceva cum o buzai pe yahoo ...." hai sa iti spun ce m-am enervat adineaori " si ii spun ei ..si ma clamez ..ea ma sfatuieste ...discutam ...si prin ea vad si eu altfel lucrurile ...spre exemplu ..intre mine si mama mea e un razboi permanent ..mereu as vrea sa ii spun odata in fata ce ma doare si deranjeaza ..dar din n motive e mai bine sa nu o fac ..pentru ca o voi ranii enorm de mult si mai e si hipertensiva ... ultima data am luattttttt foccccc ...de cand a intrat pe mess pana a plecat numai m-a jignit .. daca nu era prietena mea sa ma tempereze cred ca faceam o nefacuta .
Cand nu e ea ..ca na nu o sta fata 24/24 pe net ...fac repede subiect pe dc ( offff dependenta asta ) si va spun ce ma doare ..macar sa vad daca am sau nu dreptate ..vezi tu sunt cazuri in care ne enervam aiurea sau pur si simplu nu avem dreptate ,dar orbiti de furie o tinem pe a noastra .
Incearca sa vorbesti cu o terta persoana despre furia ta ....despre motivul acelei furii si chiar daca pe moment ti se pare aiurea ce spune terta perosna ..macar te va ajuta sa gandesti un pic mai limpede la situatia care a generat furia .O sa zici ca nu stai pe net 24/24 si sunt situatii in care te enervezi singura fiind ...eu in situatii de genul asta ..imi spun "viata e scurta nu merita sa ma enervez, o sa treaca si asta cum au trecut atatea necazuri ".
Ideea principala e sa te eliberezi de frustrare si furie si sa nu le tii in tine ..pentru ca tii una, tii doua , tii noua si cand rabufnesti

----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

O parte din mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Nu cred sa existe vreo reteta impotriva maniei, dar sigur face rau.
Si celor care te suporta si tie.
Singurul lucru care poate ar da rezultate, dar este greu si de multe ori nu ne pasa, este sa te infranezi in momentul respectiv.
Sa iti gasesti ceva de facut pana valul de furie va trece.
Sau sa te rogi, nu cu orele, e suficient in gand sa zici ceva scurt si din suflet.

Oricum, tine de noi si nimeni nu poate in locul nostru sa schimbe starea din acel moment.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Primul lucru pe care poti sa il faci e sa nu intretii situatia conflictuala si sa te distantezi fizic cat e posibil de ea. Cu distantarea fizica se calmeaza si nervii.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Ce desteapta esti CLOVER!!
Asa e!
De cate ori reusea sa ma scoata cineva din sarite, ieseam din camera. uneori fumam o tigare, alteori faceam un dus. Cand se putea ieseam din casa si faceam cativa pasi pe afara.
Si toate astea chiar reuseau, nu sa ma linisteasca, ci sa nu ma faca sa iau foc.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Asa e,fetelor,e bine sa fugi sa-ti tii gura cand simti ca iti vine sa spui treburi urate,dar la mine nu a functionat zilele astea.M-am enervat tare de tot,si am zis f multe lucruri urate,desigur adevarate,dar desi,am crezut ca ma va elibera de nervi nu a fost asa.M-am simtit oribil toata noaptea,am plans si mi-a venit sa-mi trag un glont in cap de ciuda,dar nu aveam...glontz!Asa ca am ranit o persoana care nu merita din cauza alteia care imi facuse rau,care imi face rau mereu ,dar nu avem cum a o fac sa taca,asa ca am pus si eu paie pe foc....GRESIT!!!!E bine sa TACI,sa TE ABTII,sa IESI din mediul care iti provoaca furia.Asta e reteta mea.

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Eu personal daca tac si ma abtin atunci cand sunt nervoasa,mai rau imi fac.Ca izbugnesc cand ti-e lumea mai draga si nimeni nu pricepe de ce.
Asa ca,eu cand ma enervez tare,spun omului in fata ce am de spus in limita decentei(adica incerc pe cat posibil sa nu jignesc).
Sau tip.Dar tip la persoana respectiva intr-un hal....dupa care imi trec nervii subit.

Daca ma enerveaza cineva care mi-e foarte strain,devin ironica si sarcastica.Dar fara sa tip.Imi vars nervii intr-o maniera mai....amuzanta,un umor negru.

Nu cred ca e bine sa tii in tine tensiunea acumulata.Nu face bine la sanatate
Totusi,daca nu-ti permiti sa ´´te manifesti´´,trage adanc aer in piept de cateva ori si cum spunea Clover,pleaca de langa persoana care te-a enervat.Sau poti sa zici: ´´vezi ca esti pe punctul de a ma face sa explodez si eu fac tare urat la nervi asa ca mai bine punem acum punct discutiei´´.


LadyJ

~O palma data la timp face mai mult decat o mangaiere.~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

si eu sint impulsiva, dar nu de maniera "crize".
Nu tip, nu gesticulez, nu devin violenta, nu-mi schimb masca, de fapt nici nu se prea vede ca m-am enervat.
Totusi uneori as prefera si sa ma dau cu fundul de pamint, numai sa nu pot deschide gura sa comentez.
Ca reactie de moment am spus lucruri pe care mi-as fi dorit sa nu le fi spus niciodata, nici la modul cel mai elegant.
Replici pe care nu mi-as fi dorit sa le fi avut.
Argumente care nu trebuiau folosite....
Nici macar pe un ton calm, ironic si aluziv.

Incerc in continuare sa ma schimb... sint constienta ca atunci cind te enervezi de obicei nu rezolvi nimic. Pierzi. Faci o demonstratie de forta, dar forta fara control e egala cu zero.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

quote:
Originally posted by Elise
Faci o demonstratie de forta, dar forta fara control e egala cu zero.

Elise & BBLisa



Mare adevar. Furia este lucrul pe care il detest cel mai tare la mine. Am facut eforturi si nu pot spune ca am imbunatatit obiceiul de a "sari de kur in sus". Daca sunt intr-o perioada buna ... mai e cum e. Daca insa am kestii pe cap ... e Jale. Si imi vine sa-mi dau palme la 3 sec dupa ce m-am infipt in cineva. Daca as realiza cu 3 sec inainte as fi salvata.

Pentru cele 3 secunde lipsa si pt altele, m-am decis sa apelez la un psihoterapeut ...



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by Elise

si eu sint impulsiva, dar nu de maniera "crize".
Nu tip, nu gesticulez, nu devin violenta, nu-mi schimb masca, de fapt nici nu se prea vede ca m-am enervat.
Totusi uneori as prefera si sa ma dau cu fundul de pamint, numai sa nu pot deschide gura sa comentez.
Ca reactie de moment am spus lucruri pe care mi-as fi dorit sa nu le fi spus niciodata, nici la modul cel mai elegant.
Replici pe care nu mi-as fi dorit sa le fi avut.
Argumente care nu trebuiau folosite....
Nici macar pe un ton calm, ironic si aluziv.

Incerc in continuare sa ma schimb... sint constienta ca atunci cind te enervezi de obicei nu rezolvi nimic. Pierzi. Faci o demonstratie de forta, dar forta fara control e egala cu zero.

Elise & BBLisa



ceva in genul asta mi se intampla si mie- deh, zodia?
insa ce vreau sa va spun e, ca in momentul in care incercam sa ne detasam/sa trecem peste moment, sa fim 100% detasate, ca altfel se acumuleaza frustrari pe degeaba..
vorba aia: nu tine-n tine, ca se-mpute



Shoshonica are nevoie de www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">ajutor!



The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

am citit mult inainte de a posta...

am fost o persoana foarte impulsiva pana nu de mult. saream (de dos) in sus si ma infigeam in unii si altii dupa cum ma calcau pe bataturi...

anul asta a inceput tare nasol pentru mine si famila mea si am fost pusa in situatii in care autocontrolul a facut diferenta...fara sa-mi dau seama mi l-am dezvoltat in mod instinctiv, era singura solutie ca in momentele, cu adevarat de criza, ivite sa vad solutia cea mai viabila...poveste lunga...ma rezum la esential in subiectul de fata...acum cand mai am uneori unde de furie imi spun in gand, poate fi si mai rau si imi trece imediat.
spun insa la fel de hotarat ce am de zis si nu permit sa fiu calcata pe bombeu insa o fac la un alt mod, mult mai rational.

nu de mult am auzit o replica tare data de un domn la care se tipa aiurea...numa-ncet ca viata-i scurta...mi-a placut atat de tare !!

asa ca, numa-ncet, ca viata-i scurta!

va pupez***



Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
ador copii
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu

<< rabdarea este cheia fericirii >>

Mergi la inceput