Lipsa de progesteron

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by CrisaS

Da categoric o sa merg , dar aveti idee daca UTROGESTANUL are vreun efect asupra progesteronului?Daca fac tratament e posibil sa creasca?
Numai bine,
Crisa



Utrogestanul este progesteron. Este un progestativ natural care poate fi introdus atat intravaginal cat si administrat oral.
Iti recomand sincer calea intravaginala. Sigur trebuie sa stai 30 de minute intinsa si sa porti un protej slip (caci te vei trezi cu invelisul gelulei in chiloti) DAR pe aceasta cale nu numai ca efectele secundare sunt practic inexistente, dar se absoarbe in organism mult mai bine (pe cale orala se metabolizeaza pana la 50% in ficat - de aici si starile de rau).

Atentie! Progesteronul se ia doar in faza luteala, dupa ovulatie. Progesteronul luat inainte de ovulatie inhiba ovulatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Stefi289

Crisa ,prolactina si progesteronul se fac in ziua 19 a C M.REsponsabila cu sterilitatea este hipofiza,mergi la un dr. endocrinolog (cum bine ti-a mai recomandat cineva mai inainte )si cere o radiografie de craniu profil sau o tomografie craniu



Prolactina si progesteronul nu se fac in z 19 a CM.
Hipofiza este responsabila cu sterilitatea in masura in care se dovedeste ca prolactina este mare (prolactina poate inhiba ovulatia) si se datoreaza hipofizei, caci prolactina mare poate avea si alta cauza.
Radiografia care trebuie facuta este radiografie de sa turceasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina1967 spune:

Buna fetelor! Ma scuzati ca dau buzna asa insa vad ca discutati de progesteron. Inainte de al 2lea Fiv mi-am procurat o anumita cantitate de progesteron injectabil din Italia din proprie initiativa. Doctorul meu insa mi-a recomandat sa nu il folosesc caci nu as fi avut nevoie si asa am ramas cu el. Daca intereseaza pe cineva sa imi scrie un PM. Injectiile sint valabile pina in 2009. Va doresc sa va vedeti visul implinit cit de curind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by CrisaS

Aoleu elly..m-ai terminat...faci tratament de doi ani si nu a mai crescut valoarea progesteronului sau..
Eu nu stiu ce sa mai zic...sincer..medicul de aici mi-a dat o crema..cine m-a auzit de crema cu progesteron a ramas cam..asa..mi-a zis sa dau d******i utrogestanul si sa folosesc crema lui ca o sa fiu ...fiara Dar mi-e frica , nu prea am incredere tot in utrogestanul dr din Ro parca am mai multa incredere.Nici nu mai stiu ce sa zic.O sa iau utrogestan..asat e..il si maninc daca e nevoie numai sa vina bebelacheeeeeeeeee ca m-am saturat sa-mi curga balele la copiii altora
Crisa



Valoarea progesteronului (si a altor hormoni) creste si scade in fiecare luna. Daca ai o deficienta de progesteron in faza luteala este foarte posibil sa o ai toata viata, in functie de diagnostic, de cauza. Netratata, aceasta deficienta progesteronica poate duce in timp la aparitia unor fibroame, la o prolactina usor marita datorita dezechilibrului estrogen-progesteron etc.

Eu de crema cu progesteron nu am auzit, doar de cea cu estrogen ... dar este foarte posibil sa existe. Principiul cremelor cu hormoni este ca se aplica pe piele si de acolo este absorbit (hormonul) in sange.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by psj

Crisa, fa-ti totusi progesteronul in ziua 21, pentru ca atunci se face, cel din ziua 5 il ai in limite normale si nici nu e relevant. Pana faci analiza sa nu iei utrogestan pentru ca influenteaza.



Subscriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Fetelor multumesc de raspunsuri.Mie ambele mele doactorite si din tara si de aici mi-au recomandat sa fac dozarile hormonale (LH, FSH, PROLACTINA SI ESTRADIOL) doar intr-una din zilele 2-4.Iar in ziua 21 doar progesteron. Deci nu stiu ce spuneti voi acolo de ziua 19.Si am fost sa-mi fac aici progesteronul de ziua 21 , si cu astia mi le-au facut pe toate de la capat adica inclusiv lh fsh prolactina si estradiol...dr mi-a zis ca osa le ia in calzul pe-alea din Romania ca-s facute in ziua a doua, asa ca...nu stiu.
Progesteronul este 8 si ceva , eu am crezut ca-i bun dr a zis ca-i cam mic.Iar celelalte sint asa si asa ..prolactina e buna..restul cica arata o insuficienta hormonala.O sa mai vad eu.
Mersi oricum.
Crisa

Lucrurile cele mai importante pentru a te face sa fii fericit sint: sa ai ceva de facut, pe cineva sa iubesti si ceva la care sa speri!!
http://tt.lilypie.com/Wb2Nm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by CrisaS

Fetelor multumesc de raspunsuri.Mie ambele mele doactorite si din tara si de aici mi-au recomandat sa fac dozarile hormonale (LH, FSH, PROLACTINA SI ESTRADIOL) doar intr-una din zilele 2-4.Iar in ziua 21 doar progesteron. Deci nu stiu ce spuneti voi acolo de ziua 19.Si am fost sa-mi fac aici progesteronul de ziua 21 , si cu astia mi le-au facut pe toate de la capat adica inclusiv lh fsh prolactina si estradiol...dr mi-a zis ca osa le ia in calzul pe-alea din Romania ca-s facute in ziua a doua, asa ca...nu stiu.
Progesteronul este 8 si ceva , eu am crezut ca-i bun dr a zis ca-i cam mic.Iar celelalte sint asa si asa ..prolactina e buna..restul cica arata o insuficienta hormonala.O sa mai vad eu.
Mersi oricum.
Crisa

Lucrurile cele mai importante pentru a te face sa fii fericit sint: sa ai ceva de facut, pe cineva sa iubesti si ceva la care sa speri!!
http://tt.lilypie.com/Wb2Nm4.png



Trebuie sa afli cauza deficientei progesteronice. Sunt multe afectiuni care duc la aceasta deficienta. De asta ti-am spus ca trebuie sa-ti gasesti un endocrinolog specializat pe endocrinologie reproductiva.

LH-ul si FSH-ul in z2-4 cum au iesit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

De citeva luni de cind ''ma caut'' in sfarsit in seara asta am aflat ca eu de fapt ovulez in ziua 18. Deci ..acuma imi explic de ce progesteronul meu era mic.Dar nu mai stiu ce sa zic...acum ce-ar trebui sa-mi fac un progesteron cam in ziua 25?
Si apropo de progesteron ca inhiba ovulatia...pai eu daca ma apucam sa bag in ziua 15 si e de fapt ovulam in z18..e asa grav? Si de data asta am inceput sa bag utrogestan in z 17 asta pentru ca am uitat si in z18 am ovulat.Am mers la songrafie si foliculul nu mai era , cu o seara inainte ovulasem.
Deci...acuma ce-ar trebui sa fac sa vad daca totusi am deficienta de progesteron? Sa merg sa-mi fac un progesteron in z25?
Multumesc anticipat,
Crisa

Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina;sub pasii tai care urca ele se vor inmulti la nesfarsit!!
http://tt.lilypie.com/9ktRm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Buna,

Dozarile hormonale le faci in functie de lungimea ciclului, nu poti sa iti determini progesteronul in zilele 2-4 daca ciclul tau are o lungime de 34-36 zile. In zilele 2-4 se determina progesteronul pentru un ciclu de 28 de zile.
Lungimea ciclului meu este de 32-33 zile si ovulez aproximativ in ziua a 17-a. Asta am determinat-o dupa monitorizari (ecografii endovaginale) din doua in doua zile, incepand din ziua a 12 a CM.
Progesteronul inhiba ovulatia, probabil ca tu ai luat progesteron in ziua a 17-a si tot atunci ai ovulat (s-a spart foliculul care a eliberat ovulul maturizat deja).
Daca iei progesteron inainte de maturizarea foliculului acesta risca sa nu se mai sparga si ovulul nu mai poate fi fecundat deci nu mai poti concepe un bebe.
Sotul si-a facut spermograma? Degeaba faci tu investigatii daca el nu sta bine cu spermatozoizii....

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

Buna!

Si eu am probleme cu carenta de progesteron ...si cm-ul peste 35 de zile, asa ca am fost intr-o luna si mi-am facut progesteronul din 2 in doua zile . Binenteles ca este asociat cu o prolactina mare....
Am pierdut doua sarcini pana acum...deci nu e imposibil de ramas insarcinata, dar din lipsa de progesteron, se pare ca endometru nu are grosimea ideala pentru a pastra ovulul fecundat


De o luna iau dufaston din Z16 pana in Z25, cate doua pe zi...

Tu CrisaS ai avut pana acum vreo sarcina? Incerci de mult timp sa ramai insarcinata?

Mai sunt fete in situatia asta...cu carenta de progesteron, dar au reusit sa il pastreze pe bb atat cat trebuie?


MIha


http://tt.lilypie.com/ZEnyp2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput