Lipsa de progesteron

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Crisa- utrogestanul este progesteron natural - si eu iau 10 zile/luna (din Z17-z26) 2 seara si 1 dimineata vaginal.
Progesteronul sustine sarcina.

Insa tratamentul timp de 6 luni este putin - sper sa cat mai repede.

Eu fac trat de 2 ani cu progesteron si nimik..


Succes
Sa auzim numai de bine.



Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Aoleu elly..m-ai terminat...faci tratament de doi ani si nu a mai crescut valoarea progesteronului sau..
Eu nu stiu ce sa mai zic...sincer..medicul de aici mi-a dat o crema..cine m-a auzit de crema cu progesteron a ramas cam..asa..mi-a zis sa dau d******i utrogestanul si sa folosesc crema lui ca o sa fiu ...fiara Dar mi-e frica , nu prea am incredere tot in utrogestanul dr din Ro parca am mai multa incredere.Nici nu mai stiu ce sa zic.O sa iau utrogestan..asat e..il si maninc daca e nevoie numai sa vina bebelacheeeeeeeeee ca m-am saturat sa-mi curga balele la copiii altora
Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

elly_me, ai facut test de ovulatie? La un moment dat eu imi puneam problema ca am cicluri anovulatorii, se poate asa ceva.
Si, inca ceva: partenerul este OK? A facut o spermograma? Al meu ar fi fost dispus s-o faca (sa stim la cine e problema, uneori poate fi si la partener), dar a venit bb si n-a mai fost nevoie...

Iti doresc multa sanatate si un bb cat mi repede!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Crisa, fa-ti totusi progesteronul in ziua 21, pentru ca atunci se face, cel din ziua 5 il ai in limite normale si nici nu e relevant. Pana faci analiza sa nu iei utrogestan pentru ca influenteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Sunt de acord cu psj.

Progesterona, hormonul specific feminin, este secretat de corpul galben īn a doua parte a ciclului menstrual, provocānd transformari ale endometrului, necesare unei eventuale nidatii. Progesterona este indispensabila pentru mentinerea sarcinii. Īn primele 3 luni ale acesteia, secretia sa este asigurata de corpul galben iar ulterior, principala sursa de progesterona devine placenta.

Avand in vedere cele de mai sus, orice determinare a progesteronului in prima parte a CM, nu are nici o relevanta.

Bafta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

O sa fac fetelorrrr dar acum nu-mi mai vine cm....sint intr-o stare de nu va pot spune. Am tot stat pe net am facut calcule , liste, tabele si am mai scris undeva cica asa avea cm de 32 de zile dupa niste calcule acum sint cu 4 zile intirziere..mai stau pina luni , spun asta pentru ca de obicei mi-emi vine cm fix la ora 9 dimineata duminica...asa ca ...astept ziua de duminica si daca nu ...ia mama test.
Va pupizez...si mersi de raspunsuri
Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns verga spune:

chiar nu se gaseste progesteron pe piata???avem nevoie si nu mai stim unde sa cautam
farmaciile noastre si asigurarile sunt in aer??/am facut un vitro dar fara succes
doar norocul conteaza nu si banii

av

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

verga - progesteron gasesti in toate farmaciile sub denumirea de duphaston sau utrogestan.

Se mai gaseste si progesteron injectabil : depo-provera.



Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns verga spune:

elly_me merci de raspuns in special referitor la progesteronul injectabil eu am luat numai utrogestan dar se pare ca nu-ma ajutat prea mult,mesajul anterior a fost postat de sotul meu
fiind si el foarte afectat de nereusita noastra in ale fiv-ului.
O data si o data vom reusi sa fim si noi

av

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Fetelor ia da-ti o cautare pe google, eu din ce am citit am inteles ca DEPO-PROVERA este anitconceptional!!!Daca gresesc nu dati cu rosii...

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput