Lipsa de progesteron

Lipsa de progesteron | Autor: CrisaS

Link direct la acest mesaj

Buna ,
numele meu e Cristina. Sper ca nu am nimerit prost in topic , nu am apucat sa citesc totul dar sper ca aceste este un topic pentru aspirante. Imi doresc din suflet un bebe , nu am ramas insarcinata niciodata , am 31 de ani si deja am inceput sa-mi pierd rabdarea. Insa nu de putin timp am inceput asa zisele investigatii.Surpriza a venit, surpriza neplacuta , desigur..lipsa fff mare de progesteron[:
(!]Am zis ca innebunesc. Se mai confrunta cineva cu problema asta?
Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri,
Crisa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna!
Ai facut analiza progesteronului in ziua 21 a CM-ului?Ce valoare a iesit fata de valorile de referinta?Lipsa progesteronului se poate compensa cu utrogestan sau progesteron injectabil ( acesta se gaseste din pacate doar in strainatate).Esti sigura ca acesta e singurul motiv pentru care nu ramai insarcinata?Dr. tau ce parere are?Ce alte investigatii ai facut?Bafta multa!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Cum ti-a spus si Kora, depinde de ziua in care ai facut analiza si oricum sunt pastile pt progesteronul scazut. Prolactina cum ti-a iesit? Stiu k de obicei o prolactina ridicata determina un progesteron scazut si trebuie tratate ambele. Spune-ne mai multe detalii.
Te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Analiza am facut-o cred in a 5-a zi sau a 6-a , deoarece nu m-am dus sa-mi fac specific progesteronul. Dar valoarea este fff mica 0.28, in conditiile in care limitele sint 4-21, parca.
Numai bine,
Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Trebuie sa afli cauza insuficientei progesteronice. Mergi la un endocrinolog bun specializat pe endocrinologie reproductiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Da categoric o sa merg , dar aveti idee daca UTROGESTANUL are vreun efect asupra progesteronului?Daca fac tratament e posibil sa creasca?
Numai bine,
Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefi289 spune:

Crisa ,prolactina si progesteronul se fac in ziua 19 a C M.REsponsabila cu sterilitatea este hipofiza,mergi la un dr. endocrinolog (cum bine ti-a mai recomandat cineva mai inainte )si cere o radiografie de craniu profil sau o tomografie craniu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Sounds familiar
In 2000 am fost la Bucuresti la un endocrinolog de la Parhon care, in urma analizelor, mi-a recomandat o "cura" de progesteron: timp de 6 luni luam, in fiecare luna, cate o pastila de Medroxiprogesteron din ziua a 16-a pana intr-a 25-a. Nici eu n-am mai ramas niciodata insarcinata cand aveam progesteronul mic. La mai putin de 1 an dupa tratamentul asta am reusit!! Fara stimulare ovariana, fara supliment de progesteron in sarcina.

Succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Crisa C valorile de referinta pentru progesteron sunt:
faza foliculara 0.00 - 1.13
faza luteala 0.95 - 21.00
postmenopauza 0.00 - 3.2

Tu spui ca ai facut analiza in zi 5 sau 6 de CM?Asta inseamna ca erai in faza foliculara asa ca valoarea 0,28 mi se pare ok.Uita-te inca odata pe fisa ta si la valorile de referinta ale laboratorului unde ai facut analiza si spune-ne exact ce scrie acolo.

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Crisa si am aceiasi problema - am aflat acum 2 ani

1 an am facut tratament cu duphaston si de un an iau utrogestan

Imi doresc un bb ff mult dar nu am ramas niciodata insarcinata.
Sper sa se intample cat mai curand.

Cristina_C - cand vad ca se poate imi fac din ce in ce mai multe sperante




Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Buna fetele si mersi de raspunsuri,
Eu am fost sa-mi fac analizele..asa generale..nu m-am dus specific pentru progesteron dar dr de aici a spus ca face tot setul. Si fiind un control de rutina m-a intrebat toate detaliile printre care si in a cita zi de ciclu sint. I-am spus ca in a 5-a sau a 6-a. Nu am ajuns inca la un ginecolog , aici . Dar va trebui sa merg. Pe buletinul de analize nu scrie decit atit: Prog 0.12...oops nici macar 0.28 eu asa retinusem deci 0.12mg/ml...la explicatii..undiluted..deci e mai grav. O sa incep investigatiile pentru ca sint constienta ca nu am cum sa ramin. Cind am fost in tara am mers tot asa la un control de rutina am facut testul Papanicolau si o ecografie utero-ovariana. In principiu tot pentru asta m-am dus sa-i spun ca nu ramin. El mi-a zis ca nu sint probleme , una minora..respectiv o fibromatoza uterina dar a zis ca e ceva fffff mic si nu e cazul sa-mi fac probleme. Mi-a dat utrogestan ovule a zis sa fac tratament cel putin 6 luni.Insa am uitat sa intreb tratamentul e pentru acea fibromatoza sau pentru a ramine insarcinata desi el nu stia valoarea progesteronului meu. Trompele a zis ca nu se vad la ecograf...dar am auzit ca ceea ce trebuie sa faci pentru a vedea daca trompele sint ok..doare si e ..cam naspa.Mi-e frica dar va trebui sa fac ceva pentru ca deja mi se pare ca e tirziu.
Numai bine,
Crisa

Mergi la inceput