Lipsa de progesteron

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Buna,
am si eu o intrebare in legatura cu progesteronul:
daca ovlez in z18, tb sa fac analiza progesteronului tot in z21 sau in z25(18+7)?
Fac analizele de capul meu(fara trimitere de la dr-el zice ca sunt ok dar bb nu vine de 2 ani si ceva)
sper sa se priceapa cineva sa-mi raspunda.

Multumesc,
Madalina

http://tt.lilypie.com/b0Owp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Daca ovulezi in ziua 18 faci analiza in ziua 25 ...la 7 zile de la ovulatie!Ziua 21 nu este valabila in cazul tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florinini spune:

Fetelor, acum vin si eu cu o intrebare, eu am luat ca si ovulatie ziua 18 a fost ziua cea mai tarzie in care am ovulat de cand am mai facut monitorizari. Citind la voi am inceput cu progesteronul din ziua 19 si o sa ma opresc in ziua 26 deci iau 7 zile apoi ma ioresc si daca e sa vina ciclul ar trebui sa vina in 2 zile...luna trecuta am luat pana in ziua 28 si ciclul a venit la 30 zile. Zic bine, procedez bine?
Sa va zic ce am simtot in ziua 19 dimineata si a 20-a de asemenea niste calduri de transpiram de abia asteptam sa vina dimineata sa-mi pun progesteronul, ce poate fi asta...sa fie lipsa de progesteron oare, ar putea fi un semn de sarcina, desi cred ca luna asta am ovulat devreme cam prin ziua 12 cand am avut niste dureri groaznice de ovare, parca aveam 2 mingi de ping pong care trebuiau sa pleasneasca. Dupa ce am prestat a trecut durerea ca prin minune, sa fi fost ovulatia? Eu nu am mai patit asa ceva pana acum...ca sa fiu sigura ca nu inhib ovulatia am stat fara progesteron pana pe ziua 18 asa cum am zis...
Oare am procedat bine? Multunesc.

Florinini si David (13.01.2006)
Pozici David
www.dropshots.com/florinini1" target="_blank"> Filmulete David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florinini spune:

Fetele...nimeni nu ma sfatuieste...pleasesunt tare confuza

Florinini si David (13.01.2006)
Pozici David
www.dropshots.com/florinini1" target="_blank"> Filmulete David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isa_Cris spune:

Intervin si eu cu o problema....sper ca n-am gresit "zona"! O sa fiu cat se poate de scurta...
Am fost la endocrinolog pt ca vreau sa slabesc. Analizele toate la tiroida sunt ok, adica in limitele bune! A urmat o analiza de Cortizol - in limite si la testosteron care e de 6.28 din cate retin. La urmatorul control mi s-a facut ecografie ovariana in z6 si ... mi-a spus ca la ovare nu e nimic grav dar testosteronul e fff mare.Mi-a dat sa fac 17-OH-Progesteron, pe care l-am facut a doua zi (z7) si valoarea e 2.33. Inca nu m-am dus sa vad interpretarea dar sunt chiar speriata! Cand mi-a dat trimiterea pt aceasta ultima analiza mi-a spus ca e posibil sa nu pot faca bebe.adica daca 17-OH-Progesteronul e mare...adio bebe!
Explicatia era ceva de genul: De la suprarenale nu stiu ce hormoni nu se produc sau sunt distrusi de altul...n-am priceput nimic!
Ma puteti "lumina" si pe mine?!
Va pupacesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Stie cineva CAND se pierde sarcina daca este de vina lipsa de progesteron?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Chiar nu stie nimeni ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Alinuscha lipsa progesteronului poate fi o cauza de avort,dar sunt si altele.

s.m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Revin cu ce a zis docu despre progesteronul meu.

Stiti ca imi iesise 0.88 in ziua 14. Valorile normale de referinta sunt 0.6 - 4.7 pentru faza foliculara. Dar eu de la sarcina pierduta in vara am avut numai cicluri aiurea. Ultimul a fost la 36 de zile.

Azi am fost si la ecografie (ziua 19) si mi-a zis ca am un folicul de 15mm pe ovarul stang, deci ca inca nu am ovulat. In cazul asta s-ar putea sa fie nu chiar asa rau progesteronul ?

El a zis ca i se pare mic progesteronul indiferent de ovulatie si ca daca se confirma o sarcina sa incep sa iau 6-8 utrogestan.

Mie mi s-a parut ca nu avea mare logica ce zicea el.
IN plus, cand anume se pierde o sarcina din lipsa de progesteron? In prima saptamana? Dupa 2-3 saptamani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Alinushca nu stiu cand se pierde o sarcina,dar de ce nu iei utrogestan cum ti-a prescris dr.
Eu nu cred ca este o regula cind pierzi sarcina,poate fi prima sau a doua saptamana etc.
Fiecare organism este o enigma imi raspundea un dr. ginecolog la o intrebare

s.m.

Mergi la inceput