Lipsa de progesteron

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magnolia2 spune:

Vreau si eu sa va zic ce am patit cu progesteronul .... Aveam dureri mari in zona genitala , smteam ca imi explodeaza ovarele .. etc vreo 8 luni am stat numai prin spitale cu diagnosticul "anexita , chisturi , uter retoversat " si cu observatia " tu nu vei putea face copii , sa te impaci cu gandul " . Ok . Dupa cateva luni de tratamente cu antibiotice si diferite incercari de anticonceptionale (pentru ac nu mi se poatrivea nici unul , din a 3-a zi faceam hemoragie si mi se agravau durerile) si nici un rezultat doar dureri de stomac si stare fiziga groaznica am mai batut la usa unui doctor . Nu folosisem niciodata anticonceptionale , sau metode de contraceptie cu toate ca imi incepusem viata sexuala de vreo 6 ani . M-a ascultat omul , i-am povestit cum a inceput totul i-am arata analizele , ecografiile , etc . Si mi-=a zis asa " iti dau Orgametril - ceva pe baza de progesteron si in 3 luni vii la control . Am luat eu si orgametrilul si ........... a functonat! efectiv nu mai aveam nici o durere nici o problema . Au trecut trei luni si nici gand sa merg al control " ma simteam bine . Si asa am luat 2 ani orgametril fara oprire nici ciclu nu am mai avut . dupa 2 ani pe 31 decembrie am luat ultima pastila . Iar in ianuarie am avut ciclu . in februarie doar 2 zile si in martie deloc ! Si asa a venit bebe , am o fetita sanatoasa si frumoasa si suntem foarte fericiti . Nu recomand nimanui sa faca ca mine , am vrut doar sa va povestec ce am facut eu . Multa sanatate si multi bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

buna, sunt noua pe aici si am citit fff multe pe acest forum si am vazut ca multe dintre sfaturi au dat roade. va spun si eu povestea mea poate ma ajuta si pe mine .
In urma cu un an am pierdut o sarcina din cauza unui hematom decidual intins(la 8 saptamani), am ajuns la urgente caci se parea ca era oprit in evolutie de cam mult timp. Am inceput din nou dupa 3 luni si pana in ziua de azi nimic. Am inceput sa ma gandesc la tot ce este mai rau nu mai puteam dormi noaptea plangeam de ma umflam.
Bun...............am fost, am facut monitorizare, am avut ovulatie si concluzia e posibil sa nu raman insarcinata pentru ca progesteronul este scazut sau inexistent, asa ca m-a trimis la analize.

Inainte sa o iau razna de tot, pana la pastile imi poate da cineva un sfat , un tratament naturist care da rezultate sau doua palme sa-mi revin!!!!
Tin sa specific ca am un cm neregulat 31-34 am incercat cu temperatura am incercat cu cat de des s-a putut de pot sa spun ca m-am saturat.

Sper sa fi postat bine , iar daca nu sper ca nu am deranjat pe nimeni cu problema mea.

va doresc numai bine si cat mai multi bb.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

alinushali , inainte sa o iei razna fa analizele neaparat.....cauzele pot fi multe ,dar daca ai lipsa de progesteron , se poate rezolva.Tratament naturist ....eu iau Maca, Napraznic , si Branca Ursului si dupa ovulatie iau Utrogestan (asta este natural). cumpara teste de ovulatie si fale comform prospectului. Imi pare rau de sarcina pierduta ,dar nu dispera caci in curand vei avea un .
Scrie repede 10 mesj sa scapi de moderatie.

ps. de palme ai scapat...eu dau de la trei in sus.....

-------------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

Multumesc pentru incurajare MACARIE si mersi ca m-ai 'pasuit' cu perechea de palme.iti doresc sa ai parte cat mai repede de un , de fapt va doresc tuturor aspirantelor , sa vina barza la voi cat mai repede.

Cat despre MACA am tot citit pe aici ca este destul de eficienta si cu siguranta o voi incerca.
Multumesc inca o data. pupici cu lipici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

alinushali , ce ai mai facut? ai inceput sa iei maca?

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

Multumesc pentru intrebare.Am fost sa-mi fac progesteronul si astept sa primesc rezultatul joi. Tin sa-ti spus ca sunt 'egoista' in privinta 'donarii' de sange, asistenta m-a intrebat daca mi-e rau , iar eu eram pe undeva pe sub scaun dar mi-am revenit.

Cat despre MACA se pare ca nu se gaseste in Focsani, dar am sa incerc sa dau comanda de la un plafar din afara judetului.


oricum mai tinem legatura, bineinteles daca nu sunt prea strasanta.

Te pup si la revebebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

Am gasit MACA dar nu stiu cum sa o iau si cand. Ma poti indruma .

Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

Buna , mi-a venit rezultatul la analiza si nivelul meu de progesteron este 6,14



va doresc tot binele din lume si multa sanatate , credinta, optimism ca ziua de maine va fi splendita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

stai mey alinushali , nu plange ca nu este o nenoricire., in primul rand eu iau maca de 3 ori pe zi cat 2 pastile . iar lipsa de progesteron de poate rezolva .
ai fost la doctorul tau cu rezultatul de la anelize? ce zice....
hai sa-ti spun povestea mea poate te ajuta sa gadesti mai pozitiv.
am facut multe tratament multi ani , in 2007 in luna mai am facut laparo pt desfundare trompe aveam hidro bilateral , aveam si prog. cam mic ...deci pe 1 mai m-am operat si pe 27 mai am avut ultimul ciclu.....acum am o fetita de 2 ani si 2 luni si lucrez deja de aproape 2 ani la bebe 2, si voi reusi intr-un fel sau altul .
fi optimista ca ai sa reusesti...trebuie sa ai doar un medic bun si incredere.
te pup si tine-ma la curent cu ce ai facut


-------------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

Multumesc pentru sfaturi si incurajari si sa-ti traiasca printesik si sa dea doamne doamne sa ai cat mai curand si un printisor.

Dupa cum spuneam am gasit MACA , dar am citit tot aici ca cineva a facut un polip si mi-e putin c-am frica.

Este posibil sa am trompele cu probleme asa a spus medicul, dar pana la laparo a spus ca ma tine sub observatie 3 luni;mie imi e teama sa-mi iau sange dar de operatii mi-e graoza.Acum nu este chiar asa de mare problema pentru k imi doresc un bebe mult , dar nu vreau laparo.
MMMMM......doctorita mea este buna, dar nu prea este cu naturistele, maine ma duc la ea sa vorbesc de MACA si de analiza care am facut-o.

Oricum te tin la curent cu noutatile si sper sa fie cat mai bune.

Va pup pe toate aspirantele la si trebuie sa fie mai bine maine

Mergi la inceput