FIV in Ungaria 18

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Ioana, chiar dac nu fac la unguri FIV-ul, ma bag si iti zic ca analizele toxo sunt f. importante inaintea unei sarcini. Nu cred ca vrei sa treci prin toata procedura de FIV si la sfarsit cand reusesti sa pierzi sarcina dintr-o banala infectie pe care ai puteai sa o rezolvi inainte.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Moni multumesc pentru raspuns!
Nu inteleg de ce dr. Z nu ne-a dat-o sa facem aceasta analiza? Oare nu conteaza la obtinerea unei sarcini ci doar dupa, ca sa poti sa o pastrezi?
Banuiesc ca totusi dr. este precaut si nu ne-ar risca sansele facandu-ne fiv fara sa facem absolut toate analizele care ar influenta prinderea unei sarcini.
Oricum, aveam de gand sa fac si toxoplasmoza, mai ales ca am acasa animalute.

Ioana
poze szeged
poze cu animalutele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Ioana de progesteron nu ar fi rau sa ti-o faci. Si mie dr-t amia zis ca nu mai necesit nici o analiza sa le fac, dar dat fiind ca is inregistrata si la endocrinolog cu prolactina m-am dus si i-am cerut un bilet ca sa pot face inca o data analziele sa vad cum si dupa stimulare si fac si progesteronul, chiar si dac ar fi doar pt linistea mea. Iar de toxoplasma nici mie nu mi-a zis pe ceea ce a facut accent erau bolile transmisibile.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

ioana eu mi-am facut inainte de primul Fiv, la recomandarea medicului din TM din sange:
- toxoplasmoza
- citomegalovirus
- rubeola
- hepatitele(erau parca cerute si la Szeged)
- clamidia din sange
Din secretie daca tin bine minte am facut cam tot ce se poate: clamidia, ureaplasma, garmonela(sau asa ceva)... oricum foarte multe
Din urina am facut urocultura!
Nu stiu daca te ajuta la ceva... dar eu ti le-am scris!



PUSSI 21+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

Poze Cu Titutile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuculucu spune:

salutare fete frumoase si vesele!!!!

nu v-am scris ca am fost tare rau. nu va puteti imagina prin cate am trecut. v-am spus eu inainte ca aveam dureri prin burta dar din zi in zi se faceau mai mari. traiam intr-o continua stare de stres pentru ca ma dureau ovarele, mai ales stangul ingrozitor. aveam febra in fiecare zi, pana la 38,8 ceea ce m-a facut sa merg de urgenta la ginecolog aici in Oradea. din pacate vestea nu era buna: foliculii crescusera foarte mult mai ales pe ovarul stang. s-a speriat doctorita de ce a vazut la ecograf. mi-a scris o reteta uriasa cu antibiotic, injectii cu gentamicina, antiinflamator, duphaston, supozitoare si ovule. am luat tratamentul si am inceput sa fiu mai bine. am fost ieri la control dupa o saptamana si pe ovarul drept e ok, nu se mai vad foliculii dar pe stangul sunt vreo trei uriasi (6/7 cm si apoi restul mai mici). Mi-a mai dat o tura de medicamente si anticonceptionale din prima zi de ciclu. sper sa treaca pt ca a zis ca nu se vede clar in foliculi/chisturi si ca s-ar putea sa fie hematice. voi mai merge la control dupa anticonceptionale.

Ma bucr ca voi nu ati trecut prin asa ceva dar eu m-am dezumflat ft. tare cu FIV-ul asta. sotul meu necajit de atata cat ma chinuiau durerile a zis ca nu mai facem niciun FIV ca sa nu ma mai vada ca sufar atat. a fost nasol si era si perioada cu caldurile alea mari, nu eram buna de nimic. nici nu mai stiu cum e sa ....

sper sa ma fac bine, sa treaca chisturile astea si apoi voi fi din nou optimista.

pe voi va pup, va urez concediu placut celor care urmeaza sa plece sau sunt deja acolo si sa veniti cu forte proaspete inapoi!!!

celor care inca presteaza pe la serviciu ca si mine, sa aveti o zi usoara!!!

va pup cu drag

cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Tuculucu draga de tien, prin ce ai trecut, dar ma bucur ca esti mai bine. Cu siguranta ce vei lua o mica pauza pin ala urmatorul fiv. tin pumnii sa fie de bine. DAr ma rog de ce stai tu al lucru si te simti rau?! Concediu medical. Griaj de tien. Pup

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns internet spune:

Pussi nu esti imensa, esti o graviduta superba.
cand ne intoarcem poate ne vedem la munte.
Adela si eu vreau sa stiu ce ai facut la echo. Sa imi scrii. Noi maine naopte plecam spre Italia, a luat cumnatul meu bilete la mare, stam o saptamana.
Va pupam pe toate

Tia si Daria
Poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/doreltia/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Internet concediu placut

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

tuculucu, imi pare rau ca ai trecut prin asta . Sa stii ca la Szeged doctorul a insistat pe cei 3 litri de lichide pe zi. Pe mine, fiindca eram predispusa la asa ceva, m-a chemat si la o saptamana dupa ET si la eco s-au constatat ovarele f. marite si cu multi foliculi si mi-a facut niste perfuzii si inca o data mi-a subliniat ca trebuie sa beau cel putin 3 litri de apa pe zi. Ti-am spus toate astea, ca poate te ajuta la viitorul FIV. Eu nu am avut probleme decat in primele zile dupa punctie, cand ma dureau ovarele f.tare.
Sa fie cu noroc data viitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Ioana, din cate stiu eu rubeola este foarte periculoasa in sarcina pentru viitorul copil. Toxoplasmoza poate duce la pierderea sarcinii. Eu zic ca e mai mult decat indicat ca ele sa fie facute.

Mergi la inceput