FIV in Ungaria 18

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amulis spune:

buna fetelor, ieri am fost la Debrecen. A doua oara.
sincer, asa cum spunea si camisv, chiar nu vad nici o diferenta intre ei si noi, din nici un punct de vedere.Nu o sa stau acum sa detaliez...dar oricum, sunt dezamgita, poate ca asteptarile mele fata de Ungaria au fost PREA mari.
Au facut spermograma sotului, si e de rau.Are 21.6 mil, cu motilitate 0, iar dupa prelucrare, 1.2 mil cu motilit 91%.Ne-a propus ICSI.
Cunosc pretul procedurilor, dar nu si al tratamentului pentru stimulare.
Stiu ca pentru fiecare e particularizat, dar macar sa stiu la ce ma pot astepta.
ma puteti ajuta?
multumesc din suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Amulis imi pare rau ca esti dezamagita, dar lasa asta si concentreaza-te sa resusesti. In ceea ce priveste pretul stimularii, eu o paot spune pe a mea ca m-a costat cam 40000 ft cam 8 zile.Eu am luat decapeptyl o fiola spre fianl am ajuns la 1/2 fiola si Merional 2 fiole si spre final 1 si 1/2.
Capul sus si va fi. tin pumnii. Doamne ajuta!

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Dma, Ioana
Chiara concediu placut
Pussi, Daria, Corina
Mirela

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amulis spune:

magduta, multumesc
doar atat? Pentru ca prin 2000 am facut ICSI la Cluj, si stiu, ca atunci tratamentul m-a stors de bani .Fata de costul procedurii, tratamentul a fost imens.
Ai facut si tu ICSI?
La tine este totul OK?
pup u all.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

salutiiiiiii si de la noi!
Amulis pe mine m-au costrat substantele cam 600 Euro.. cred ca-i cam maxim ce se poate ca am facut stimulare doar cu Gonal F care e cel mai scump!
camisv Stiu ce simti... dar nu renunta!
adaca ti-am raspuns! si Bafta la eco!
magduta
cenusareasa concediu placut si Bafta la dr. pe 10!
ioana da, trece! Eu voi fi cu si tu

va pupacim pe toate!



PUSSI 20+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

Poze Cu Titutile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Amulis imi pare rau ca ai fost dezamagita dar poate pe parcurs vei vedea multe diferente in bine fata de clinicile de la noi. Nu stiu cum e la Debrecen, insa la Szeged chiar e mare diferenta in primul rand la felul cum se poarta dr. si asistentele cu pacientii, simti ca iti acorda toata atentia si ca fac tot posibilul sa te ajute.
Referitor la pretul tratamentului, eu am cheltuit cu totul (tratam stimulare, progesteron, vitamine etc) cam 160.000Ft. deci cam 650E.
Ati stabilit la consultatie cand incepi FIV-ul, ti-a dat sa faci analizele? Iti doresc mult succes!
Pussi sa dea Domnul sa fie cum spui tu, in nov cand tu vei fi mamica, eu sa fiu graviduta.
Si sa ne ajute Dumnezeu pe toate fetele de aici sa ajungem gravidute si apoi mamici!

toate fetele!

Ioana
poze szeged
poze cu animalutele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amulis spune:

ioana, multumesc pentru incurajari.Chiar incep sa fiu mai optimista.
inca suntem in faza de inceput.
nu stiu de ce, dar inainte cu 5 zile de CM (calculat aproximativ)trebuie sa merg din nou, impreuna cu analizele pe care mi le-a dat (HIV, CHLAMIDIA, ...)si probabil ca atunci imi va face schema de tratament.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Amulis atit a costat tratamentul meu care l-am intrerupt cam la jumatate de "traseu" si paote medicamentele date pt stimularea meau nu is cele scumpe , neavind antecedente cu fivuri, nici nereusite, si si analizel mi-au iesit ok , poatea considerat dr e de ajuns pt inceput doar decapepetyl si merional.
Cei din romania imi spuneau ca nu am ovulatie, cei drept m-am luptat doi ani cu prolactina marita si nu imi scadea daor sub tratament , ceea ce putea sa imi cauzeze cm intirziate si anovualtorii, da rin fianl cind am mers al Szeged dr-ta chiar a fost foarte multumita ca analizele mi-s foarte bune si si cu foliculii am stat bine in timpul stimularii.
succes in continuare.
VA pup pe toate.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Amulis, imi pare rau ca ai ramas dezamagita. Probabil ai sperat la mai mult. Oricum ungurii au mai multa experienta decat dr. de la noi. Dar daca stau si ma gandesc cata lume face FIV si la noi ma gandesc ca o fi prins si ai nostrii ceva experienta . Doar ca probabil in Ungaria pun pret mai mare pe pacient decat pe bani.In legatura cu costurile si la Cj pot sa-ti zic ca din 2000 s-au schimbat. Eu mi-am achizitionat acum medicamentele pt. tratament (inhibare + stimulare) si am platit pana in 450 euro.
E foarte importanta increderea pe care o ai in dr. Dar probabil stii asta din moment ce ai inceput din 2000. Intre timp ai mai avut alte incercari?
Iti tin pumnii ca "ungurii" sa fie cei care te vor face sa ai copilasul mult dorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:


Fetelor da-ti-mi si mie un sfat! Ma gandeam sa fac din proprie initiativa analiza progesteronului in z21 care va fi marti si va intreb are vreun rost s-o fac, poate fi relevanta cu ceva in conditiile in care la fiv oricum voi fac tratament de sustinere la greu? Dr. Z nu mi-a zis de aceasta analiza, el mi-a cerut numai hormonalele de z2-3.
Ce alte analize ar mai fi bine de facut Eu am facut toate analizele cerute de dr. Z, dar printre ele nu erau toxoplasma, ureaplasma, voua vi le-a dat sa le faceti?
Inainte de primul Fiv cu vreo luna am luat antibiotice la greu (doxiciclina) ca avem pb cu dantura si ma gandesc ca orice alta infectie ar fi trecut si ea.
Ce sa fac si eu, nu mai am rabdare si imi gasesc activitati, cum ar fi facutul de analize

Pupici!

Ioana
poze szeged
poze cu animalutele mele

Mergi la inceput