Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 13

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alhassanvicky spune:



Laura25 am reusit si eu sa vad filmuletul, desi la mine merge tare greu ca am dial-up deocamdata. sunt mai mult decat duuuulci. sa-ti traiasca si te inteleg cat de dor iti este de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Pussi bravo! Stai cumintica.
Despre Gravibinon uite aici unde se mai gaseste: http://www.sensiblu.ro/prodfarm.asp?id=1053979
Suna intai si intreaba daca sigur il mai au. Si poti sa vb. la un sensiblu din zona sa ti-l aduca acolo de la alta farmacie din Bucuresti.
Sper sa gasesti... daca nu si nu, vb. c udr. si vezi daca poate sa ti-l inlocuiasca cu altceva. De ex. eu am luat utrogestan.

si ai grija de tine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Cateva poze noi cu teroristii din dotare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

[quote]Originally posted by pussi
cecilia, vichy bun venit!



Cand se nasc fetele vine mama mea..cred c-o sa stea doar cat e nevoie...pana ma descurc eu singura!




Si maica-mea a spus la inceput ca ma ajuta o luna-doua pana ma descurc...si uite asa au trecut 8

Adina, imblanzitoare de Fabian si Alexander (06.10.2006)
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lz_cecilia spune:

Vicky,inteleg ca diferenta de varsta intre copiii tai nu va fi prea mare...asa ca iti va fi putin mai greu.La noi dif. de varsta e de 3,6 ani,dar gelozia e la ea acasa...de cateva sapt. lucrurile parca si-au mai revenit,adica au inceput sa se joace toti 3 impreuna(adica se joaca mai frumos, nu se mai cearta,batai mai putine,etc).
Pentru fetele care vor cezariana, pot sa le zic ca le inteleg perfect...eu am fost sigura ca voi naste cu cezariana,pana in sapt. 36/37...cand am mers la dr. si i-am spus plangand sa-i scoata afara ca nu mai pot...eram disperata.Dar atunci nu stiu ce s-a intamplat,am inceput sa-mi deschid ochii si sa-mi dau seama de un lucru destul de crud:daca imi face cezariana,cine ma va ajuta 6 luni?Adica spalat,gatit,ridicat copii,etc...Si am venit acasa sigura pe mine ca eu tre' sa nasc natural...si asa a fost;am nascut in 30 min.,fara dureri prea mari...asa ca nu se stie niciodata..e bine sa fii pregatita de nastere,oricum ar fi ea.Mi-a placut mult cand am nascut,am vrut sa-i vad eu cu ochii mei ca sunt sanatosi(am eu niste pitici pe creier..)...de fapt eu mi-am visat nasterea gemenilor in urma cu ani de zile( a fost asa o senzatie superba de "deja-vu"),stiam ce urmeaza...Asa de mult mi-a placut ca as mai naste odata... Poate ma credeti ciudata,dar eu vreau sa incurajez gravidutzele si sa le spun ca se poate si mai bine(decat SF-urile pe care le auzitit despre nasteri,in general..).
va pup si va doresc un sfarsit de sapt. minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Laura sunt minunati!!! Sa stii ca sunt buni de dat exemplu copiii tai, la cat si cum se iubesc !!!
eliana sunt super tari cu caciulitele acelea pe cap!!!!! Doamne, ce mari s-au facut!!! Sa stii ca mie mi se pare ca seamana cu tati ( nu da!)
vicky bine ai venit! Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, multa putere si copii sanatosi! Sigur vei face fata cu brio!!!
pussi nu cumva sa pui mana sa trebaluiesti! Stai cuminte!(stiu ca tentatia e mare.....da' trece!) Pupici!
Mi-am dat seama ca am strecurat o greseala in mesajul meu anterior si trebuie sa rectific. Eu nu am avut pe nimeni care sa ma ajute(mama, tata, soacra, bona...etc). Nu am fost decat eu si sotul. De aceea am spus "copiii sunt victimele parintilor", pt ca nu a mai fost nimeni care sa aiba influenta asupra lui Andrei. Recunosc, insa , ca stiu o multime de familii in care mai exista un bunic/o bunica , o bona sau un alt "sprijin" care nu ezita sa-si aduca aportul in "educatia "copilului. Adica , exemple: mama zice ca fiul ei nu are voie sa manance inghetata, iar bunica ii cumpara copilului si ii si spune:" lasa, mamaie, ia si mananca, lasa ce zice mami". Sau copilul comite o fapta (de oarece natura o fi ea), sa zicem ca trage un alt copil de par; mama il cearta, ii explica copilului ca ceea ce a facut nu e voie pt ca raneste pe altcineva si asa ceva nu se face, iar bunica isi cheama nepotul" hai la buni, vino sa te pup eu, nu are mamaie nimic, hai sa ti cumpar bobo". Ideea mea este ( nu stiu daca m-am facut prea bine inteleasa) ca toti cei care fac parte din familia copilului ar trebui sa respecte aceleasi reguli, asta spre binele copilului care va fi debusolat de aceste contradictii (cum au fost cele de sus) si, cu timpul, poate sa duca la razvratire si la neascultare. Eu nu spun ca asa se va intampla sigur, eu spun doar ca asa am vazut eu muuuuulte cazuri de-a lungul timpului.
Si inca ceva. Sa stiti ca nu sunt bau-bau, adica eu si copilul meu aveam momentele noastre de tandrete.Sa nu intelegeti ca asta faceam tot timpul, ii dadeam lui Andrei toata ziua palme la fund! Ceea ce v-am povestit si , implicit, ceea ce am facut eu, nu a fost decat cu un scop, acela ca Andrei sa fie un copil bine crescut, responsabil si politicos.
O sa incerc sa fac asa, un fel de lista sau nu stiu cum sa zic, nici o clasificare nu e corect spus.....O sa va dau exemple de lucruri (fapte, intamplari) -cum reactionam inainte si cum reactionez acum. Adica o sa va povestesc din propria experienta, situatii de viata, cum e cel mai bine pt copil sa rezolvi o problema a acestuia( si, deci, a ta).
Voi incerca maine dupa-amiaza, daca nu plecam pe vreundeva.
Va pup pe toate!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

quote:
Originally posted by lz_cecilia

Pentru fetele care vor cezariana, pot sa le zic ca le inteleg perfect...eu am fost sigura ca voi naste cu cezariana,pana in sapt. 36/37...cand am mers la dr. si i-am spus plangand sa-i scoata afara ca nu mai pot...eram disperata.Dar atunci nu stiu ce s-a intamplat,am inceput sa-mi deschid ochii si sa-mi dau seama de un lucru destul de crud:daca imi face cezariana,cine ma va ajuta 6 luni?Adica spalat,gatit,ridicat copii,etc...Si am venit acasa sigura pe mine ca eu tre' sa nasc natural...si asa a fost;am nascut in 30 min.,fara dureri prea mari...asa ca nu se stie niciodata..e bine sa fii pregatita de nastere,oricum ar fi ea.Mi-a placut mult cand am nascut,am vrut sa-i vad eu cu ochii mei ca sunt sanatosi(am eu niste pitici pe creier..)...de fapt eu mi-am visat nasterea gemenilor in urma cu ani de zile( a fost asa o senzatie superba de "deja-vu"),stiam ce urmeaza...Asa de mult mi-a placut ca as mai naste odata... Poate ma credeti ciudata,dar eu vreau sa incurajez gravidutzele si sa le spun ca se poate si mai bine(decat SF-urile pe care le auzitit despre nasteri,in general..).
va pup si va doresc un sfarsit de sapt. minunat!






Cecilia, eu nu vreau sa te contrazic decat intr-o singura privintza: faza cu cele 6 luni dupa cezariana e putin exagerata. Eu am facut cezariana, recunosc la cerere, in sapt. 38, iar in a 5-a zi am fost trimisa acasa. Nici eu nu l-am avut in prima luna decat pe sotul meu care tb sa renoveze si camera copiilor, as ca a trebuit sa rezolv singura totul: ridicat in brate copii, facut cumparaturi, dereticat s.a. Pe mine nu m-a deranjat absolut deloc faptul ca am fost operata si nici n-am auzit de la mamici aflate in aceeasi situatie contrariul. Trebuie doar sa ai atentie ca atunci cand ridici ceva de jos sa-ti indoiesti genunchii, sa ridici "obiectul" si abia apoi sa revii in pozitia de drepti, pt a-ti menaja muschii abdominali. A, iar dr. mi-a repetat tot timpul ca am voie sa ridic echivalentul greutatii copilului meu ( x 2), deci nu e nevoie de menajare exagerata.

Acum face fiecare cum gandeste, eu sincer le admir pe toate cele care au nascut gemeni natural, si pe tine bineinteles. Eu nu sunt atat de curajoasa, dar nici nu regret decizia luata atunci de mine.

Daca peste ani vor aparea urmarile secundare ale acestei operatii, n-am de unde sa stiu, dar promit ca va tin la curent.

O seara buna va doresc si gravidutzelor pupici pe burtici!

Adina, imblanzitoare de Fabian si Alexander (06.10.2006)
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Trebuie neaparat sa vedeti www.dropshots.com/day.php?userid=264432&cdate=20070707&ctime=194938" target="_blank">cum merg samuraii si cum se joaca Andrei cu Tea!!!!!!!!!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Anna super ca ati reusit sa "evadati" din Bucuresti. Vara trecuta si eu am stat cu ei vreo 2 luni la mama mea, la tara. Le-a prins tare bine, ca stateau f. mult afara, au facut cunostinta cu tot felul de animale si pasari.
Felicitari pt progresele baietilor! Acus te auzim ca nu te mai poti tine de ei, ca fug de mananca pamantul Sa stii ca ne-ai ramas datoare cu poze de la ziua lor! Noi nu am uitat!

Lavinia ce veselie e si la tine. Mi se pare extraordinara relatia lui Andrei cu gemenii. Ai facut treaba buna cu el, felicitari, ai crescut un baiat de nota 10+! Uitasem stilul "pinguin" de mers. Ce dulci sunt samuraii! Mi-a placut ce s-a dus Rares tinta la buricul lui Andrei . Pupi multi de la noi pt voi toti .
Eu una astept cu nerabdare exemplele tale concrete de metode de educare si iti multumesc anticipat.

Adina, Cecilia si eu dupa ce m-am intors din maternitate m-am miscat fara probleme, desi am facut cezariana (e drept ca eu am stat 3 saptamani aproape in spital, deci durerile din prima faza trecusera deja). Dar cam la 2 luni de la cezariana am inceput sa scot copii la plimbare singura carand carutul (pliat, nu pe roti) de vreo 10 kile pana la lift, de la lift pe scari afara ... si inapoi.
Si eu ma minunez si am un respect deosebit pt fetele care au reusit sa nasca gemenii natural, mai ales ca de cele mai multe ori a fost vorba de copii cu greutati mult mai mari decat au avut shtrumphii la inceput.

Vicky nu o sa fie usor cu fetita asa mica, dar daca incepi sa ii explici din timp, sa ii prezinti avantajele venirii a 2 "jucarii" noi in familie, o sa accepte mai usor. Apoi, incearca dupac e vin cei mici sa nu te concentrezi exclusiv pe ei, desi o sa fie greu la inceput, ci rezerva-ti timp si pentru fetita. Poti incerca sa o atragi in ingrijirea gemenilor: sa te ajute cu hainutele, sa duca pampersul la gunoi, sa iti aduca diferite obiecte cand ai nevoie (fara sa o certi daca nu vrea sa faca odata, dar sa o lauzi tare, tare si sa o incurajezi de fiecare data). si poate nu ar fi rau sa iei in calcul totusi si un ajutor. Nu poate veni o ruda de-a ta din tara sa te ajute la inceput? Sunt convinsa ca si sotul o sa puna umarul mai mult, cand o sa vada ca noi-nascutii sunt 2 si tu esti numai una, cu 2 maini si 2 picioare . Nici eu nu ma asteptam ca sotul sa ma ajute asa de mult cum a facut-o de la inceput.


Shtrumphii sunt la bunici de o saptamana si o sa mai stea acolo probabil pana spre sfarsitul lui august. Ne despart peste 200 de km, dar ne unesc telefoanele si internetul (imi trimtie sora mea poze, filme, ma uit la ei pe web-cam oricand am ocazia, inclusiv de la servici ). O sa mergem sa-i veem cam odata al 2 saptamani, in we. Asa ca deja numar zilele pana vineri, fac planuri ce sa le iau, ce sa le duc.



Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

quote:
Originally posted by ainia

Trebuie neaparat sa vedeti www.dropshots.com/day.php?userid=264432&cdate=20070707&ctime=194938" target="_blank">cum merg samuraii si cum se joaca Andrei cu Tea!!!!!!!!!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata



ma faci sa creasca inima in mine!

AdinaF deci sa ma astept sa stea mult mai mult

elyanne mersi frumos ..o sa mai caut prin Resita si Lugoj ca cica acolo nu prea e clientela! La Sensiblue din Mal nu mai era de vreo 2-3 sapt.

merg sa vad si restul pozelor!



PUSSI 17+ MARA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

Poze Cu Titutile

Mergi la inceput