Bebelusi "made in USA" (4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Eu am avut Medi-Cal pentru a doua sarcina aici si de abia sosiseram de 2-3 luni. Nu am platit nimic din buzunar.

Mihaela, evident ca va vor da viza si pentru bebe nou nascut. Nu vi s-a zis deja? Daca nu plecati inainte de nastere, vi se va da viza si pentru bebe, dupa ce se naste. Nu ati fi singurii in aceasta situatie. Mult succes si pupici pe burtici!



deci practic chiar asa trebuie sa facem, adica sa amanam interviul pana dupa nasterea lui bebe, nu? ca daca mergem initial noi doi si ne luam vizele, si apoi sa mergem cu bebe, banuiesc ca ar fi mai greu nu?
Mersi mult de raspuns si scuze daca pun intrebari aiurea


Mihaela
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Se poate merge la interviu, primiti vizele si apoi se duce unul dintre parinti cu pasaportul pe care este trecut si bebe, pentru a primi viza si pentru el/ea. Sau se poate amina interviul pina dupa nasterea copilului. Daca sunati la ambasada va spun ei, sigur.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

buna fetelor!

am citit despre cereale, din ce ati scris voi, mie imi e usor sa ma informez dinainte. va multumesc.

noi plecam luni la ai mei, o sa fie un zbor de 12 ore non-stop, sper sa ii pot face fata lui sebastian.o sa ma itorc pe 17 octombrie.

va rog frumos sa va rugati pentru tata, sa dea dumnezeu sa ii poata face dr. o alta fistula ca nu pot sa concep ceva rau....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena2001 spune:

Madalina , multa sanatate tatalui tau....sa dea Dumnezeu sa fie bine!!!!!
Si eu ma gandesc tot timpul la parintii mei....pe tata era sa-l pierdem dupa Paste...nici nu vreau sa-mi imaginez cum e viata fara parinti.... eu nu i-am mai vazut de peste 7 ani si e atat de greu...la sfarsitul fiecarui an ma gandesc ca in ciuda greutatilor de zi cu zi a fost totusi un an bun pentru ca ne-a tinut Dumnezeu sanatosi pe toti....

Doamne ajuta!!!!

Irina, mami de Cezara si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Gabriela asa mi s-a parut si mie ciudat sa ne recomande multivitamine asa fara analize ,ca sa nu mai vorbim de faptul ca din cate stiu eu in cele mai multe cazuri laptele de mama are tot ce ii trebuie bebelusului si ca atunci cand i-au facut Sofiei analizele pentru fier au iesit mereu bune, in consecinta nici nu i le-am dat, cat priveste tipa in general am avut si alte "conflicte" cu ea , ca de pilda cand am refuzat sa vaccinam fata impotriva gripei( precizez ca a fost singurul vaccin pe care l-am refuzat)in fine pe scurt asta se intampla cand locuiam in Philadelphia, acum ne-am mutat asa ca automat schimbam medicul , dar si daca nu ne mutam oricum plecam de la ea. Dar am invatat ceva: ca vorba aia romaneasca cu la pomul laudat sa nu te duci cu sacul - e foarte adevarata, cel putin uneori.

Madalina drum bun si multa sanatate tatalui tau!! te asteptam cu vesti bune.

Cami & Sofia
www.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">pozici si filme



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

Buna dimineatza,
multumesc mult SIMINA de raspuns...

Sa dea DD sa fie bine!
pupici la mamici si bebici!

Mihaela
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by CamiM

La capitolul cereale mai sunt si cele de la Earth's Best: sunt organice si nu costa mult mai mult decat celelate si nu contin nimic in afara de cereale.

Conchita noua de pilda ne recomandase pediatra sa ii dam multivitamine de bebei( Polyvisol si numeau) pentru ca papa numai lapte de la mami si formula de loc.



da, Earth's Best am inteles ca e cea mai buna firma la mancare pentru bebei, inclusiv borcanase.

cu multivitaminele, nu am inteles. pai laptele matern e de o mie de ori mai bun decat formula, prima oara cand aud ca trebuie sa suplimentezi un copil alaptat ca sa echivaleze formula. cand de fapt e invers - formula nu contine tot ce contine laptele matern, printre care si cel mai important element: anticorpii. ma repet, vitamine la un copil mai mic de un an inseamna un copil obez la 3 ani. e foarte periculos sa suplimentezi cu vitamine pur si simplu, fara analize prealabile. inteleg daca descopera doctorul ca ii trebuie fier sau calciu, sa ii dai hrana solida cu acest continut, dar pastile?! incredibil, eu as fi schimbat pediatra in locul tau...

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as īntoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana, Sonia si Darius * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Conchita si eu am ramas surprinsa cand mi-a recomandat vitaminele ; in plus sa stii ca nu e singurul medic care recomanda vitamine pentru bebelusi. Dupa cum am spus ne-am mutat din stat asa ca oricum am schimbat medicul, nu am schimbat-o imediat din mai multe motive , printre care hartogaria de facut la asigurare(toata manevra ar fi durat vreo luna si ceva) si mai ales stiam ca in cateva luni ne mutam. Bine ca acum am scapat, sper ca medicul de aici sa fie ok, vedem noi la prima vizita, acum asteptam cardurile de la asigurarea noua.

Cami & Sofia
www.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">pozici si filme



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Abia am mai gasit subiectul...era pe pag.7
Ce mai faceti fetelor? Dar bebeii vostri?
Amalia e bine, face 5 luni. Ce a trecut timpul....
Noi am tras niste calduri 2 zile de am zis ca ma apuca ceva...Din fericire Amalia nu a reactionat negativ la caldura. Azi a fost mult mai bine!

Ma duc acum sa pregatesc lapticul pentru masa de seara!
Pupici!

Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Fetelor veste mare: vine bebe nr 2 si la noi!! sper sa fie totul ok si la anul in mai sa avem inca un bebel.

Bianca sa va traiasca printesa ca-i tare frumusica.. o dulceata de copil!! Oau.. 5 luni deja.. ce zboara timpul!!

Cami & Sofia
www.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">pozici si filme



Mergi la inceput