Bebelusi "made in USA" (4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Simina, Gerber are cereale simple care contin sare sau zahar sau nici una, nici alta, deci trebuie citita eticheta cu atentie. desi sunt name branduri, firmele astea scot si mancare pentru bebei cu adaosuri nerecomandate. de la Gerber fara adaosuri am gasit cereale organice, scrie pe cutie Organic - astea-s sigure.

mamicile, am si eu o intrebare la voi, ca m-au intrebat fetele de la grupa mea si nu stiu: aici se da vigantol? cum se traduce vigantolul asta, adica ce este? multumesc.

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as īntoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana, Sonia si Darius * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Stiu ca e vitamina D. Mie mi-a dat la 2 luni sa-i dau pana la 1 an combinatia D+C+A. I-am dat o perioada dar am renuntat, ca eu ii dau oricum si lapte praf care are deja tot ce trebuie, si am grija sa mananc eu cu vitamine multe ca sa mearga si la bebe(ca inca mai pompez si ii dau 4 mese pe zi lapte de mami).
Acum nu stiu daca toti medicii de aici prescriu vitaminele astea...

Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Oops, n-am stiut de Gerber. Noi am gasit din alea simple-simple, chiar nu au nimic decit cereala de-i scrisa pe cutie. Si oriunde ne uitam numai dupa alea, poate din cauza asta nici nu am vazut alte modele. Din barley i-au mai ramas 2 cutii mezinei, ca nu prea i-au mai placut, asa ca acum pap eu din ele, cu lapte (si zahar, recunosc), atunci cind am... probleme de... . Si functioneaza de fiecare data.

Noua nu ne-a recomandat vitamina D2 sau D3, pentru ca aici e foarte mult soare. Eu am intrebat cind am vazut ca chiar nu ne zice nimic pediatra. Oricum a avut completare de Similac, iar cam de la un an jumate bea laptic de vaca cu adaus de vitamina D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

ah, da, vitamina D este vigantolul? multumesc mult, Bianca.

Simina, da mama, alea simple sunt, dar sa te uiti pe spatele cutiei sa vezi, unele au zahar nush cate grame, altele au sare 20 de grame, iar alea de care iti zic eu, tot de la Gerber, tot simple cu o cereala numai, pe care scrie Organic deasupra, numai alea au zero la zahar si sare. au acelasi pret aproape, deci nu e cine stie ce diferenta. iti zic sigur-sigur, ca era sa ma ard si io, i-as fi dat Soniei cu sare si zahar daca n-as fi citit un articol despre faptul ca si firmele mari scot produse cu adaosuri, deci name brandul nu e o garantie.

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as īntoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana, Sonia si Darius * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

La capitolul cereale mai sunt si cele de la Earth's Best: sunt organice si nu costa mult mai mult decat celelate si nu contin nimic in afara de cereale.

Conchita noua de pilda ne recomandase pediatra sa ii dam multivitamine de bebei( Polyvisol si numeau) pentru ca papa numai lapte de la mami si formula de loc.

Mihutza11 felicitari in primul rand pentru sarcina!! sa aveti un bebel sanatos !! Cu venitul aici e destul de subiectiv dupa parerea mea, depinde de cum sunteti voi. Ingrijirile medicale daca nu ai asigurare sunt foarte scumpe, daca nu aveti joburi gasite si asigurare medicala poate ar fi mai intelept sa astepti sa nasti si pe urma sa veniti, chiar daca bebe o sa fie mic, noi am zburat cu Sofia cand avea 3 luni si a fost ok , a fost chiar foarte cuminte- intrebarea e puteti sa aduceti bebelul daca nu a fost trecut in aplicatie? in ceea ce priveste grijile cum o sa va descurcati aici numai voi eu zic ca se poate , nu o sa fie usor dar se poate , si noi tot singuri suntem si nu am avut nici un fel e ajutor si nu pot spune ca a fost asa de greu. mult succes oricum!!

Cami & Sofia
www.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">pozici si filme



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Cami serios... wooow e prima data cand aud asta in usa... aici pediatra mia zis sa nu cumva sa ii dau vitamine la copil fara test de sange si verificari serioase. A fost alaptata pan al a8 luni exclusiv si totul a fost normal la el la testele de sange.. si la un an, si la 2 si la 3 ani si la 4... nici o data nu ia trebuit vitamine.
Ii da vitamine fara sa verifice prin analize asa ceva.. daca da iti recomand sa iti cauti alt pediatru


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena2001 spune:

Mihaela, felicitari pentru sarcina, sa fie una usoara si sa ai un bebe sanatos!
Si acum in legatra cu venitul in America....nu este deloc simplu...ca sa nasti aici, fara asigurare, este cam costisitor...la mine prima sarcina a fost $19,000 iar a doua $11,000....eu nu am platit decat $200, restul a platit asigurarea...nici acum nu stiu de ce asa mare diferenta de pret pt.ca amandoua nasterile au fost naturale si la amandoua am stat o zi in spital....aceiasi asigurare, acelas spital....
Singura sansa ar fii sa-ti gasesti repede de lucru dar asta nu inseamna ca beneficiezi automat si de asigurare medicala....depinde si de employer....
Mai sunt asigurarile de la stat pentru cei cu venit mic dar aici in California trebuie sa faci dovada ca ai locuit cel putin sase luni aici....
Iar ca sa-ti cumperi o asigurare individuala nu are rost acum pentru ca nu iti va fii acoperita sarcina ....trebuie sa ai asigurare inainte de a ramane insarcinata...

De calatorit cu un bebe de 5 luni eu zic ca nu trebuie sa-ti faci probleme....insa trebuie sa te interesezi daca vei putea pleca si cu copilul.....Va avea si el dreptul la rezidenta?
Eu nu stiu ce legi au americanii pentru astfel de situatii....sper totusi ca nu va trebui sa-ti lasi copilul in tara si sa-l aduci peste 5-6 ani cand vei deveni cetatean american.....

Ca va veti descurca sau nu aici, asta depinde numai de voi....
Aveti ceva cunostinte, rude, prieteni ?....cineva la care sa stati o luna-doua....pana va gasiti unul din voi job? Aveti pe cineva care sa va indrume, sa va ajute cu un sfat?

Eu cunosc un cuplu care au fost in situatia voastra....s-au descurcat....dar ei au avut la cine sa stea la inceput pana si-au gasit de lucru..
Din pacate nu e usor deloc si fiecare e cu norocul lui....

Sper sa-ti mai scrie si alte fete intre timp.....oricum, sa ne tii si pe noi la curent...
Bafta multa!!!

Irina, mami de Cezara si Bianca





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by conchita

ah, da, vitamina D este vigantolul? multumesc mult, Bianca.

Simina, da mama, alea simple sunt, dar sa te uiti pe spatele cutiei sa vezi, unele au zahar nush cate grame, altele au sare 20 de grame, iar alea de care iti zic eu, tot de la Gerber, tot simple cu o cereala numai, pe care scrie Organic deasupra, numai alea au zero la zahar si sare. au acelasi pret aproape, deci nu e cine stie ce diferenta. iti zic sigur-sigur, ca era sa ma ard si io, i-as fi dat Soniei cu sare si zahar daca n-as fi citit un articol despre faptul ca si firmele mari scot produse cu adaosuri, deci name brandul nu e o garantie.



Am inteles perfect. Nici pe spatele cutiei nu scrie zahar sau sare, chiar nimic altceva. Ziceam ca noi de alea i-am luat si din cauza ca nu am cautat de alt fel am crezut ca Gerber le face pe toate la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Eu am avut Medi-Cal pentru a doua sarcina aici si de abia sosiseram de 2-3 luni. Nu am platit nimic din buzunar.

Mihaela, evident ca va vor da viza si pentru bebe nou nascut. Nu vi s-a zis deja? Daca nu plecati inainte de nastere, vi se va da viza si pentru bebe, dupa ce se naste. Nu ati fi singurii in aceasta situatie. Mult succes si pupici pe burtici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

Buna fetelor,

multumesc de incurajari ... in principiu asa ma gandeam si eu ca e mai bine, adica sa nasc aici... cat despre costul nasterii acolo ce pot sa zic Elena2001: uau!! o groaza de bani... asa ca mai bine stau in banca mea..
imi dau seama ca o sa ne fie cam greu din cauza ca nu avem pe nimeni acolo... am avea o promisiune dar inca nu s-a concretizat nimic..
cat despre inexistenta bebelui pe aplicatia initiala, din cate am inteles se poate adauga la interviu, dar asta dupa ce are si el o identitate... deci ar trebui sa amanam interviul pana dupa ce as naste.. oricum o sa trebuiasca sa sunam la Ambasada, sa vedem exact si ce ne spun ei.
In final sper sa fie bine si sa le rezolvam pe toate.
Va pupicesc si va tin la curent!


Mihaela
8+

Mergi la inceput