Bebelusi "made in USA" (4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns i_dica20 spune:

CamiM. Felicitari pt. bebe 2, dar cate luni are Sofia acum, esti foarte harnica, cum te-ai simtit cand ai aflat ca esti iar insarcinata.
Noi suntem bine, mancam toata noaptea iar ziua nu prea ca baiatul are treaba si nu ma prea baga pe mine in seama cu mancarea.
Multa sanatate la toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

I_dica multumesc! sper sa facem fatza situatiei . Sofia are acum 16 luni aproape; cand se va naste bebe mic o sa aiba 2 ani. Ce sa zic noi ne pregateam pentru inca un bebel dar nu speram sa vina asa repede, Sofia s-a lasat asteptata vreo doi ani, oricum ne bucuram si ne place ideea sa avem copii apropiati ca varsta.

Cami 4+ & Sofia
www.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">pozici si filme



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Bun gasit fetele!

Ne am intors si noi din RO!!!

Felicitari multe CamiM!!!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Felicitari, CamiM!!
Corinadana, Romania, ha? Si eu vreau
Noi speram sa aducem pe ai mei de Craciun, dar deocamdata au fost refuzati in august pt viza. Sper ca in Octombrie vor avea mai mult noroc...

Krissy, ce mai faceti voi? Ai inceput scoala?

Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Bianca ti am vazut papusa!!! ce m am distrat ca i chelioasa la spate exact ca si Ralu cand era de varsta ei!!!

E totala. Sa va traiasca!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Corina si Bianca multumesc mult! Sunteti tare dragute!
Bianca tinem pumnii sa primeasca viza ai tai data viitoare!!



Cami 5+ & Sofia
www.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">pozici si filme



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VioletaH spune:

Buna, mamicilor!
Eu sunt viitoare mamica de baiat, care sper sa stea cuminte in burtica pana in 16 martie 2008; acum avem fix 14 saptamani.
Lunile 2 si 3 de sarcina au fost foarte grele, greturi, sensibilitate la mirosuri, ameteala, dureri de cap etc - non stop! Pe scurt 2 luni de stat in pat si rugat la Dumnezeu sa-mi treaca mai repede, ca mi-era teama ca asa o sa ma tina 9 luni.
Si uite ca minunea se intampla, saptamana asta (care coincide cu inceputul trimestrului 2) am simtit o imbunatatire, parca am revenit la viata. Pot in sfarsit sa ma bucur de bebe, mai ales ca de doua zile am aflat si ca e baietel.
O problema mare de care m-am lovit este ca am mari pofte de mancare din Romania. Eu am venit in USA anul trecut in iunie si inca am proaspat in minte gustul si mirosul anumitor produse pe care nu le-am gasit aici. Zilele trecute m-am trezit ca mi-e pofta de covrigi. Am poftit la piftie, la zacusca, la pateuri cu branza si merdenele...am momente in care simt ca innebunesc si as vrea macar sa gust. Chiar daca mai gasesc aici produse care seamana cu cele din Ro, nu au nici pe departe acelasi gust.
Mi-e dor de mancarea facuta de mama! pana sa raman insarcinata a fost ok, m-am adaptat, am mai gatit una alta, m-am descurcat. Acum nici nu pot sa gatesc pentru ca nu suport mirosul de bucatarie. Daca vrei sa ma omori fierbe sau prajeste ceva.
Aaa, si ca sa fie si mai "bine", locuiesc in Jacksonville, Fl, bineinteles ca aici nu exista nici un restaurant romanesc; am gasit un singur magazin european, de fapt sarbesc unde din Ro nu aveau decat apa minerala Borsec si Vin de Tohani
Voi ati avut probleme de genul asta? Cum v-ati alinat poftele? Mai am 6 luni de inghitit in sec, asa ca spuneti-mi si mie secretul, va rog!!!

14


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_dica20 spune:

VioletaH In primul rand felicitari pt. bebe si multa sanatate la amandoi.
Cam toate fetele au aceiasi problema la inceput cand vin aici, le este dor de mancarea romaneasca. Dar dupa cate vad tu chiar nu ai ce sa faci daca nu ai magazine europene prin zona ta. In perioada cat am fost insarcinata nu mancam decat de la magazinele rusesti si romanesti, aici sunt multe magazine cu specific european, dar si restaurante romanesti. Singura varianta pt tine e sa te apuci tu de gatit, sa mai astepti putin cand o sa te lase de tot mirosul asta ca o sa dispara si el ai sa vezi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Buna fetelor

As dori un sfat daca se poate. Sunt in saptamana 21 si pana acum perspectiva era sa nasc in Romania. Eram linistita deoarece imi aranjasem tot, medic analize spital. Dar acum firma beneficiar al proiectului la care lucrez a decis sa ne angajeze direct (pana acum lucram la o firma din Ro care facea proiectul)si sa ne mute in SUA. Mai exact in Seattle, cunosc orasul si imi place foarte mult dar sunt un pic ingrijorata din perspectiva sarcinii.
Eu nu voi putea sa stau cu bebe acasa , pentru ca trebuie sa reiau munca destul de repede (am inteles ca aici concediul post natal este doar 1 luna sau doua). Imi puteti da va rog informatii despre babysitters (ma refer la cineva care sa poata sa stea cu bebe 8 ore) sau daycare.
Ma intereseaza in special ce credeti ca ar fi mai bine pentru bebe, cat de greu este sa gasesti asa ceva si daca imi puteti da referinte pentru zona Seattle.

Va multumesc pentru ajutor
Madalina


Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Buna fetelor,

Sunt si eu o graviduta cu 27 saptamani la purtator si am aterizat si eu printre voi (sper ca ma veti primi si pe mine)...
Si eu locuiesc in state de 2 ani deci, bebelusul va fi "made" in USA...
Doresc sa felicit, in primul rand, proaspetele mamici, sa fie sanatosi bebelusii, cumintei si mancaciosi...
Apoi, doresc sa le urez si viitoarelor mamici sarcina cat mai usoara si nastere si mai usoara..
Problema pentru care as dori sa va cer un sfat este urmatoarea: Eu voi face cezariana si, datorita faptului ca sotul lucreaza pe proiecte si tocmai ce s-a angajat la o noua companie, nu va putea sa ma ajute mai deloc dupa nastere...In conditiile acestea, as dori sa o aduc pe mama mea sa ma ajute...Problema este ca... am probleme in a o convinge sa vina pt. ca ...ii este frica sa vina...ca nu se descurca cu avioanele, ca nu se ndescurca pe aeroport, ca nu stie deloc limba engleza, ca nu a mai fost niciodata cu avionul si, pe scurt, ca nu se descurca sa ajunga aici...
Fetelor, care ati avut probleme asemanatoare cu venirea unui parinte in state, pentru prima data, in aceleasi conditii (sa nu stie deloc limba, sa nu mai fi fost cu avionul) cum s-a rezolvat problema? Ma gandesc..exista personal pe aeroport care o poate duce de la o poarta la alta (ma refer la partea de tranzit de la Frankfurt, Amsterdam etc.) in caz ca nu se descurca? si, apoi, cand ajunge in state, o poate prelua cineva de la granita, de exemplu, sa o ajute sa ajunga la iesire? Poate stiti voi din experienta familiei voastre cum se poate proceda cat mai simplu pentru ea....
Stiu ca poate parea o intrebare cam aiurea dar, realmente sunt cam disperata ...O inteleg si pe ea ca ii este teama ca nu se va descurca...ii inteleg frustrarea..dar nu are cine sa ma ajute aici..Suntem singuri, singurei, nu avem pe nimeni langa noi..Soacra-mea parca n-as vrea sa vina din motive lesne de inteles (nici nu stiu daca ar putea pt. ca si ea are niste probleme in Romania)..dar, daca pana la urma nu o conving pe maica-mea, o sa incerc cu soacra..sa vedem..
Va rog, daca puteti sa-mi dati vreo sugestie cum s-ar putea proceda, v-as fi tare recunoscatoare..A inceput sa ma macine grija asta, cum sa fac, cum sa dreg...
Multumesc anticipat..

Va pup,

Cati

(26+)&Matei
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput