Nu ma mai descurc cu mama!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns principe spune:

dupa ce m-am plimbat un pic prin lume shi nu mai traiesc de buni ani in ro,am ajuns la trista conluzie ,ca batrinul in ro este o povara,ce pacat.
ptru mine familia include nu numai sot shi copil ,ci shi parinti ,bunici, unchi,veri.poate ca atunci cind nu ii ai aproape incepi sa-i valorezi.
tinjesc de multe ori sa beau o cafea cu mama sau sa sporavaiesc cu o verishaora,sa merg in vacante cu tot familionul.
invidiez latino-americanii ptru dragostea shi dedicatia lor ptru parinti.toate petrecerile lor sunt in mijlocul familiei,au familii numeroase shi sunt f uniti,se ajuta shi se sustin moral shi material.

felicitarile mele maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by principe
au familii numeroase shi sunt f uniti,se ajuta shi se sustin moral shi material.

Exact. Se ajuta si se sustin unul pe altul. Nu amarasc viata copiilor, joaca cartea vinovatiei, ii santajeaza, etc. Cred ca nimeni nu obiecteaza in fata parintilor draguti, intelegatori, la locul lor, gata sa ajute si sa se lase ajutati de copii dupa posibilitati, care au un umar de intins cand ai nevoie, un sfat atunci cand il ceri, nu incearca sa impuna parerile sau dorintele lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mi-a placut mult postarea lui Principe.

Nu vad cum ar putea evolua mama mea, care este o fiinta admirabila, astfel incat sa-mi pun vreodata problema ca e o povara pentru mine. Mie mi se pare normal ca atunci cand are nevoie de un ajutor, sa i-l oferi, asa cum te pricepi mai bine.

Nu poti pentru ca ai viata ta? Perfect de acord, insa e greu de crezut ca nu gasesti ceva timp si pentru ea. Macar de a-i lega o relatie-doua de prietenie...atatia oameni sunt singuri pe planeta asta.

Am mai observat un lucru. Respectul fata de parinti se invata in familie. Asa cum vezi ca s-au comportat parintii tai fata de bunici, la fel o vei face si tu. In ambele sensuri. La frl si copiii tai...ce vad, exact la fel o sa aplice. Si atunci nu putem decat sa ne rugam sa nu ajungem niciodata in locul batranilor...eventual sa murim tineri, cu zambetul pe buze, fara a fi povara la nimeni.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

oooo, daaaa !! a mai fost un subiect legat de anumiti bolnavi pe forum...

nimeni nu doreste sa fie bolnav(nimeni intreg la minte), asta-i evident;
a,da, ca e un mod de a atrage atentia celor din jur cand spunem ca ma doare una alta?! asa e!
dar ganditi-va putin: voi cui spuneti cand va doare stomacul, capul, burta? cui simtiti ca puteti spune asta, cui credeti ca-i pasa de asta, nu?! e simplu!
sa nu mai pomenim de situatii cu adevarat serioase, cand si ridicarea paharului la gura e o victorie enorma! nici nu aveti idee...
vad ca se tot vehiculeaza niste varste...cine stabileste varsta minima sau 'rezonabila' pentru a te imbolnavi? aruncati o privire pe forum la umanitare, nu mai departe!
boala nu alege, trebuie inteles si constientizat asta!

aaaaaa, ca e greu si ca uneori iti vine sa evadezi in lume chiar si numai pentru o singura zi?! asa e!!!

si eu am avut momente de stress maxim cand o 'acuzam' in gand pe mama pentru a viata mea luase o intorsatura de 180 gr.
am inteles insa ca nu e alegerea ei si in nici un caz nu e o fericire sa depinzi de cineva! din contra, e greu pentru noi insa pentru persoana bolnava e cumplit!
am inteles ca de mine depinde regasirea echilibrului, al meu si al nostru ca familie!
eu singura 'fac' cartile!
participa si ei la joc insa eu 'fac' cartile si pun ordine in lucruri asa inca sa fie impacati ca si timp si dedicatie si sotul si mama; si daca initial imi faceam griji ca daca ar fi existat si un bb nu as fi avut timp si pentru el, gresit!
putem darui atat de mult daca ne deschidem sufletul incat ramanem si noi surprinse cateodata e nevoie doar de putin curaj!

sentimentul de vina intervine cand stii foarte bine ca poti face ceva sa schimbi un lucru si nu-l faci, simplu! fa azi putin, maine putin din ceea ce poti schimba si ai sa simti bucuria implicarii in a schimba ceva in bine! chestiune valabila in orice actiune, domeniu sau ce doriti voi!
sa fim sanatosi!


Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu [/blue]

<< rabdarea este cheia fericirii >>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by Mariaa
sentimentul de vina intervine cand stii foarte bine ca poti face ceva sa schimbi un lucru si nu-l faci, simplu! fa azi putin, maine putin din ceea ce poti schimba si ai sa simti bucuria implicarii in a schimba ceva in bine! chestiune valabila in orice actiune, domeniu sau ce doriti voi!
sa fim sanatosi!


Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu [/blue]

<< rabdarea este cheia fericirii >>






Sa izbesti usa in nasul cuiva apropiat este foarte simplu. Cel mai simplu.

Dar nu te mai intreba apoi cu ce ai gresit in viata cand vezi ca treptat, treptat, alte usi ti se izbesc tie in nas. De catre cei dragi, evident.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by Adina Iulia
Nu poti pentru ca ai viata ta? Perfect de acord, insa e greu de crezut ca nu gasesti ceva timp si pentru ea. Macar de a-i lega o relatie-doua de prietenie...atatia oameni sunt singuri pe planeta asta.

E interesant cum in dinamica familiei cineva domina pe altcineva. In Romania este foarte pronuntat acest aspect. In copilarie parintii trebuie sa domine copiii, sa le ceara sa asculte pentru siguranta si binele lor, apoi uita sa relaxeze regulile si ajung sa stabileasca liceul la care copilul merge, facultatea la care da admitere, prietenul/prietena, varsta la care pot sa aiba o relatie, daca se casatoresc sau nu, cum isi cresc copiii, unde stau, etc. Si roata se intoarce, iar cand parintii ajung intr-o situatie mai fragila copiii preiau controlul. Eu nu fac relatii de prietenie nici copiilor mei, sunt persoane independente cu idei proprii pe care eu le respect. Mi se pare atat de dominant si superior sa crezi ca trebuie sa-i faci mamei prietene in conditiile in care este femeie matura, a trecut prin viata si cunoaste regulile sociale care domina societatea in care traieste. Una este sa ajuti si sa respecti parintii si alta este sa preiei controlul asupra vietii lor, indiferent daca ei isi doresc sau nu asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

sa nu mai pomenim de situatii cu adevarat serioase, cand si ridicarea paharului la gura e o victorie enorma

---------------------------------------------------------------------

eeeeee MARIA asta nu e boala este manipulare,nu sufera de pareza sau parquinson, sufera de sindromul munchausen(cineva a pus diagnosticul).este suspicios ca in ro majoritatea batriniloe sufera de acest sindrom ,cred ca este epidemie.

poti evalua nivelul de educatie shi dezvoltare al unei tari doar anlizaindu-i minorii shi batrinii,analizezi cum sunt tratati acestia de societate shi potzi da verdictul.valabil shi ptru familie.


blahblah,

mama ta sufera de singuratate,chiar daca are doar 56 de ani posibil intra in "a doua copilarie",acum tu esti adultul shi are nevoie de atentia ta.
nu i-o nega.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Bird70, relatiile de care vorbeam nu se fac cu forta.
Mie mai dominant si mai superior mi se pare sa-i ignori si sa-i lasi in mizerie, pentru ca TU ai o viata de trait in care ei nu mai au loc.
Cand un apropiat are nevoie de ajutor, acorda-i-l, chiar daca unora din povestiri li se pare ca preiei controlul asupra lor.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

quote:
Originally posted by principe

sa nu mai pomenim de situatii cu adevarat serioase, cand si ridicarea paharului la gura e o victorie enorma
---------------------------------------------------------------------
eeeeee MARIA asta nu e boala este manipulare,nu sufera de pareza sau parquinson, sufera de sindromul munchausen(cineva a pus diagnosticul).este suspicios ca in ro majoritatea batriniloe sufera de acest sindrom ,cred ca este epidemie.

poti evalua nivelul de educatie shi dezvoltare al unei tari doar anlizaindu-i minorii shi batrinii,analizezi cum sunt tratati acestia de societate shi potzi da verdictul.valabil shi ptru familie.



hmmm, zici tu ?!
din experienta iti zic eu ca nu e manipulare...
cand tremura mana si mai raman cativa stropi din ceai/apa in cana special cumparata din plastic asa inca sa fie mai usoara...e chiar o victorie cand poate duce singura paharul la gura, trust me...
e o neputinta datorata bolii nu teatrului, e o diferenta.



Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu [/blue]

<< rabdarea este cheia fericirii >>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by principe

sa nu mai pomenim de situatii cu adevarat serioase, cand si ridicarea paharului la gura e o victorie enorma
---------------------------------------------------------------------
eeeeee MARIA asta nu e boala este manipulare,nu sufera de pareza sau parquinson, sufera de sindromul munchausen(cineva a pus diagnosticul).este suspicios ca in ro majoritatea batriniloe sufera de acest sindrom ,cred ca este epidemie.

poti evalua nivelul de educatie shi dezvoltare al unei tari doar anlizaindu-i minorii shi batrinii,analizezi cum sunt tratati acestia de societate shi potzi da verdictul.valabil shi ptru familie.

--------------------------------------------------------------------------------



hmmm, zici tu ?!
din experienta iti zic eu ca nu e manipulare...
cand tremura mana si mai raman cativa stropi din ceai/apa in cana special cumparata din plastic asa inca sa fie mai usoara...e chiar o victorie cand poate duce singura paharul la gura, trust me...
e o neputinta datorata bolii nu teatrului, e o diferenta.
---------------------------------------------------------------------

maria
nu ai intzeles tonul mesajului meu,sunt deacord cu tine,dar cum unele fete tot spun de manipulari shi boli inventate de batrini am spus ca ce epidemie in ro ,ca majoritatea batrinilor sufera de sindrom munchausen(boli produse de ei insashi ,ca sa atraga atentia,compatimirea)
shi felicitari pentru cum cum te porti cu mama ta shi ptru felul cum gindesti.

Mergi la inceput