Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Krys spune:

Confirm si eu cele spuse mai sus, am fost cu Daniel la mare imediat ce implinise 1 an si DA de pe fata i-a trecut de tot, ii mai ramasese putin la picior. Noi am stat mai mult la mare cand am vazut ca are efecte bune asupra DA care ne-a innebunit, cand avea 7 luni avea sange pe fata... Eu chiar il dadeam cat mai mult cu apa de mare pe locurile afectate. Dupa 20 de zile de mare era curat pe fata, insa cand am ajuns acasa, cam dupa 2 sapatamani a inceput sa apara dar mult mai estompat. Acum la 2 ani, mai are o urma mica in spatele genunchiului pe picior, pe fata apropae de 2 luni nu mai este nimic.
Eu de la toti medicii la care am fost cu Daniel am auzit indemnul sa mergem la mare (dermatolog,alergolog, homeopat).
Doamne ajuta sa fie ok in continuare si sa aud vesti bune si de la voi.

Distractie placuta la mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Krys,ma bucur mult sa aud ca marea face bine copilasilor cu DA.Si felicitari pentru ca ati scapat de ce a fost mai greu.Ati trecut si voi prin clipe neplacute...Ce placut e sa aud ca va e bine ! Alex e acceptabil(ma bucur ca nu apelam la cortizon).De ieri am observat ca fatza iar e cam patata(obrazul stang de fapt) si are destul de multe insulitze pe picioare unde se scarpina.Nu e foarte grav,l-as lasa asa pana mergem la mere sa vedem daca va fi mai bine acolo.As putea sa-i dau sirop,dar n-as mai fi sigura de efectul marii...Cred ca voi astepta.Mai sunt mai putin de 2 saptamani.
Sa auzim de bine!Julax @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataset spune:

La noi a debutat dermatita dupa 2 luni dupa vaccinul DTP+VPO+HepB (vaccin diftero-tetano-pertussis+polio+hepatita B) si s-a ameliorat cu tratament homeopat, crema Trixera si Elocom (mai rar).Nu mai avea absolut nimic. Acum o saptamana i-am facut un alt vaccin care trebuia sa il facem la 4 luni (DTP+VPO) si dermatita a revenit. Acum o luam de la capat...Nu ii mai facem vaccin cu componenta pertussis sau nu ii mai facem deloc pana la 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nitamarian1 spune:

Buna, tuturor!
Noi am fost saptamana trecuta la mare si a fost bine.De mai bine de o luna nu am mai dat cu triderm, doar hidratam, dar acum nu mai e necesara nici hidratarea pt. Anda.Ei i-a fost foarte bine la mare.
Si Julax, incearca spray-ul Avene cu apa termala, nu are ce sa-i faca rau.Mie mi se par f.bune produsele Avene, iar apa termala este naturala.Eu ma bucur ca Andei nu i-a mai aparut nimic pe fata,doar ca am observat la mare ca pielea pe tot corpul era mai aspra, dar era de inteles, pt. ca Anda se juca mult cu nisipul, in apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Si noi ne-am luptat pana la 8 luni cu DA. Nu mai stiam ce sa-i fac, initial a avut pe fata, laga ureche, apoi pe gat si piept. Se scarpina de isi facea rani, arata destul de rau. Am folosit apa termala de la Avene, si produse Mustela: crema Stelatria, crema de baie pentru corp si cap si sampon tot Mustela. Nu stiu daca s-a vindecat de la ele, dar merita sa le incercati, parerea mea. Doamne ajuta sa nu mai apara!

Povestea nasterii
www.smi.ro/fulguleti" target="_blank">fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

V-am spus ca zilele trecute se scarpina pe piciorus si l-am dat cu apa termala de la Avene si a fost mult mai bine.Deocamdata sunt multumita.In curand va trebui sa facem vaccinul de la un an si sper sa reactioneze bine,ca aud atatea neplaceri de la ele(pana acum a reactionat bine la toate,dar sincera sa fiu nu am fost atenta la evolutia DA dupa vaccin).
Piele fina tuturor!
Julax @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Buna fetelor,
Ma inscriu si eu in clubul mamicilor cu bebei cu DA :( Fetita mea are 5 saptamani (cea mai dulcica fetita din lume) si de la 3 saptamani si 1/2 au inceput sa ii apara bubite pe fata. S-au extins si pe piept si pediatra ne-a zis sa facem baite cu amidon.
Cele de pe piept au trecut, dar pe fata s-au transformat intr-o crusta - fetita mea arata ca si cand ar avea o arsura pe fata.
Ni s-a zis sa dam cu crema de galbenele (tot pediatra), dar mi s-a parut ca a reactionat negativ - in sensul ca au reaparut bubitele pe piept, in zona de contact cu gusulita (unsa si ea) - si fata arata mai rau.
Acum dam cu crema de la sebamed.
Pediatra a recomandat si advatan milk - dar mie mi-e frica sa dau pe un bebel atat de mic.
Noi mancam mixt de la 4 zile, pentru ca nu am indeajuns lapte (Nan HA 1). Sincer nu stiu ce sa mai mananc = produse naturale de la tara chiar nu am de unde sa iau, o sa elimin lactatele dar pediatra mi-a zis si fara mezeluri, legume, fructe. Ne-a interzis si carnea de vita sau porc, si daca si cea de pui (din comert normal) e periculoasa, chiar nu stiu ce pot sa mananc. Nu stiu nici daca este alergie la laptele praf, ma intreb daca de la 4 zile nu a avut nimic (si ce pielicica finuta avea), sa se fi declansat alergia acum?
In acelasi timp, bubitele au aparut de cand am inceput sa o scot pe Manu prin parc mai mult timp. Pana la 3 saptamani am scos-o in curte sau pe balcon.
Stiti cumva la ce doctor alergolog/imunolog/dermatolog/homeopat pot sa ma duc cu un bebel atat de mic? Pana acum am fost numai la pediatrii, si nu mi se pare ca se pricep prea mult.
Sincer, eu sunt speriata rau de tot. Mi-e frica sa nu pateasca ceva ingerasul meu si nu stiu cum sa o ajut. Am prins-o de 2 ori cand dormea incercand disperata sa se scarpine pe obrajori, si i-am pus manusi, dar si cu manusile se scarpina (prin frecare) pe fetisoara.
De cand au aparut bubitele e din ce in ce mai rau (culminand acum cu crusta asta). Nu stiu ce sa ii fac ca sa ii treaca, sa vad si eu macar un semn de ameliorare. E periculos cumva sa stea asa atat de mult timp? Aveti cumva un sfat, pentru un copil atat de mic?
multumesc mult,

Anca de Manu
din burtica
asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Poohy,felicitari pentru dulceatza de fetiza!E micutza si cu DA nu e tocmai placut.Si acum nici nu ii poti da mare lucru.O fi alergica la laptele praf?Ai incercat sa-l schimbi?Medicul ce a zis?
Eu nu am fost la nici un homeopat pana acum,dar am spus ca atunci cand va mai fi cazul(sper ca nu!)vom apela la unul.Nici noi nu avem pielea fina fina,dar nici nu e de speriat.Tot sper ca odata cu trecerea timpului,se va amelioara si nesuferita asta de DA.
Dupa cum spui cu scarpinatul,e clar ca la voi situatia nu e roz.Multa rabdare si mai citeste ce s-a scris inainte despre DA,sper sa te ajute.Julax @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Genie spune:

Poohy, felicitari pentru minunatia de fetita!
Ce pot eu sa-ti spun despre dermatita atopica (noi ne luptam cu ea de la 2 luni si fetita mea acum are 11 luni si jumatate) este ca trebuie sa ai foarte multa rabdare si sa incerci sa eviti pe cat posibil cortizonul(Advantan milk). Incerca creme emoliente de la avene, eucerin, etc.De asemenea, pentru baie poti folosi tot o solutie emolienta din aceeasi gama(evita uleiurile parfumate) Pielea micutei tale trebuie sa fie permanent hidratata pentru a preintampina scarpinatul. Totodata temperatura apei de baie sa nu treaca de 37 grade. Nu ti-as recomanda nici sa mergi la prea multi doctori pentru ca fiecare doctor e cu tratamentul sau si risti sa zapacesti copilul. Noua ne-a facut foarte bine marea si apa de mare(Antonia avea pe fata, pe maini, la incheieturi, pe piept, pe spate). Nu stiu daca te incumeti sa mergi cu bebe asa mic la mare, macar sa rogi pe cineva sa iti aduca niste apa de mare cu care sa ii tamponezi fetisoara. Din cate stiu eu trebuie evitate cremele cu galbenele, catina, samd, pentru ca intre-adevar pot sa faca mai mult rau. Fiica mea inca mai are in unele locuri probleme, dar s-a estompat mult dupa ce am mers cu ea la mare in luna iunie.

Si eu am trecut printr-o perioada in care am fost efectiv disperata, se scarpina atat de rau incat gaseam cerceaful plin de sange dimineata . Iti doresc multa sanatate tie si micutei tale si sa nu va dea mare bataie de cap dermatita!


Genie si Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MICKYN spune:

Poony, felicitari pentru dulceata ta de fetita.Nu te speria , caci prin aceleasi probleme am trecut si eu cu bb-ul meu.Tot la 3 saptamani a facut si Tudor DA.Dermatoloagei nu-i venea sa creada ca un copil asa de mic poate avea DA.Si a a vut un episod la fel de violent, dar a trecut.Trebuie doar sa ai rabdare. Se pare ca principalul vinovat este poloarea.Si eu am avut o lista intreaga cu multe alimente interzise (unele interzise de dermatoloaga , altele de pediatra).Daca era sa tin cont de ele, aveam voie sa mananc doar ...apa.Si nici aia prea multa.Dupa ce trec bubitele, sfatul meu este sa incerci trepat cate un aliment si vezi daca reactioneaza la ceva.Schimba detergentul ( cu unul pentru copii),cosmeticele ( cu unele pentru piele atopica), foloseste imbracaminte numai din bumbac, deschisa la culoare.Baietelul meu chiar zilele acestea a facut un episod mic de DA ( i-au aparut bubite pe fata ,pe ambii obraji).Dermatoloaga mi-a recomandat Zyrtec 2 pic/ zi cand observ ca este agitat si presupun ca il mananca bubitele.Foloseam Atoderm de la bioderma, dar am trecut pe Trixera, caci se pare ca este mai buna.Pe cruste l-am spalat cu Apa termala de la AVENE, care au rol cicatrizant si scade intensitatea pruritului (il mananca mai putin), si cu Trixera de2-3 ori pe zi.Multa rabdare si insanatosire rapida.

Mergi la inceput