Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Genie spune:

Buna la toata lumea! Sunt si eu mamica unui bb de 11 luni (azi implinite) care are DA. A fost o forma foarte urata, am mai scris eu o data, nu cred ca mai tineti minte. In fine, am intrat sa va spun ca dupa ce am fost la mare cu copilul DA s-a diminuat mult de tot, apa sarata i-a facut foarte bine.Am tinut-o intr-o piscina din aceea pt bb in care lasam apa sa se incalzeasca si apoi o balaceam pe pitica mea. Ne-am intors de 3 zile si in calvarul care e in Bucuresti vad ca iar incearca sa reapara pacatosenia. O hidratez zilnic cu crema emolienta si sper din tot sufletul sa nu ne mai dea asa bataie de cap. Noi la mare am folosit crema solara de la avene fp40.
Asa ca mergeti cu incredere la mare, nu aveti de ce sa va temeti. Doar atentie maxima cu soarele, palariuta pe cap si plaja intr 8-10 si dupa 17
Concediu placut si bebei sanatosi!

Genie si Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Genie La multi ani pentru bb! Chiar la metoda cu piscina pentru bebe ma gandeam si eu,dar aveam nevoie de confirmarea unei mamici de bebe cu DA.Si cand vom merge noi ,Alex va avea tot 11 luni(sarbatorim acolo).Auzisem si eu ca marea le face bine,dar cand iti mai spune chiar cineva care e in aceeasi situatie e mult mai imbucurator.Sa vedem cum ne vom descurca cu caldurile astea,ca nu vom avea aer conditionat.O sa ma orientez si eu catre crema de la Avene,ultima data nu am gasit cand am fost la farmacie.
Concediu placut tuturor!
Julax @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Am luat ieri apa termala de la Avene.Mai foloseste cineva asa ceva pentru bebe?Julax @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Julax, pentru ce e, cum se foloseste? Eu de la Avene am luat doar solutie emolienta pentru baie si crema Trixera. Vad ca nu mai apare DA daca le folosesc zilnic, cel putin la bubulina mea.

Lora, mami de IUSTINA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Pai cred ca e tot ceva gen Trixera.Scrie ca se foloseste in tratarea proceselor inflamatorii in DA,eczeme de contact,prurit.Se utilizeaza si in cazul arsurilor solare,in cazul iritatiilor si altele()dupa epilat,pentru fixarea machiajului etc).Julax @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns usorlili spune:

Buna fetelor.

Noi am folosit Trixera apa termala dar era in perioada aia urata de tot, asa ca nu pot spune nimic despre crema asta. Atunci pe Tudor nu-l ajuta DECAT cortizonul.

Fetelor eu nu mai rezist... Va spun si voua. Noi avem 6 saptamani in care nu am mai folosit decat de 3 ori cortizonul.

Nu pot sa cred. Mi-e si frica sa zic "hop" dar sunt atat de fericita. Azi, venind de la munca mi-am spus ca tre' sa va spun si voua. DOAR de 3 ori!!! Asta in conditiile in care acum 2-3 luni nu era zi in care sa nu-l folosim. Pur si simplu eram FORTATA sa-i dau zilnic. 80% din corp era oparit de la DA. Si acum cred ca are doar pe 2-3% din corp.
Singurul lucru care-l folosesc din perioada asta este o crema hidratanta pe baza de petrolatum (habar nu am cum se traduce asta din franceza sau din engleza- ca au aceasi denumire), ulei mineral, ceara minerala si wool wax alcool (iarasi mi-e greu sa-mi dau seama cum s-ar traduce in romana). Crema se numeste Aquaphor de la Eucerin.

Eu tind sa cred totusi ca am intrat in recesiune pentru ca nu prea as cred ca aceasta crema i-ar face atata bine.
Aaaa... si ne-a mai ajutat si vremea care a fost super placuta pana acum. In zilele calduroase se inrosea, intr-adevar, dar (prin nu stiu ce miracol) isi revenea cum dadea de racoare. Altadata daca ii aparea roseata asta nu ii mai trecea pana nu dadeam cu cortizon. Mai rau, se intindea...

Pupici si mai scrieti si cum le-a fost bebeilor vostrii la mare. Si concediu placut.


...si totusi exista iubire...

TUDOR (29.09.2006)
Uite ce mari ne-am facut!
www.totsites.com/tot/tudor" target="_blank"> Avem si site

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns usorlili spune:

Am uitat sa va zic faptul ca am oprit si siropul. Dermatologul mi-a spus ca singurul lui merit este ca il face pe copil sa nu se mai scarpine. Asa ca fiindu-i bine nu-i mai dau nici sirop.





...si totusi exista iubire...

TUDOR (29.09.2006)
Uite ce mari ne-am facut!
www.totsites.com/tot/tudor" target="_blank"> Avem si site

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Ursolili, bravo! Ma bucur ca sunteti bine! Sper ca de acum asta sa auzim despre toti copilutii!

Lora, mami de IUSTINA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Genie spune:

Julax, eu am luat pentru Antonia spray cu apa termala de la Avene, ii mai calma mancarimile, in general, produsele Avene sunt bune pentru dermatita atopica.
Din cate vad eu tu ai o piersicuta de iulie august 2006 de ce nu scrii si la subiectul asta?
Genie si Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Usorlili,ma bucur mult pentru voi!Chiar ma intrebam ce mai faceti.ma bucur mult sa aflu ca sunteti bine.Noi mai avem pe corp niste insulite aspre si rosii,dar le ignoram(adica nu folosim cortizon,doar hidratant)si suntem bine.
Genie,eu mai trag cu ochiul la discutiile piersicutelor,dar mi s-a parut ca sunt un grup destul de inchegat si n-am vrut sa ma bag si eu ca musca-n lapte(am aparut mai tarziu pe forum).Mai scriu la confesiunile piersicutelor,dar poate o sa dau buzna candva si la discutiile zilnice
Pupici piticilor si mamicilor!Julax @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput