Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns usorlili spune:

Poohy, bine ai venit printre noi (desi iti doresc sa pleci cat mai repede).

Asa-i, este foarte greu cu bebe atat de mic si cu asa de mari probleme. Numai daca ai trecut prin asa ceva (mama fiind) poti intelege disperarea care te cuprinde.

Deja sfaturile medicale ti le-au dat mai sus fetele.

Eu voiam sa-ti mai spun ca intodeauna cand ma apuca plansul si-mi venea sa-mi iau lumea-n cap (pt. ca efectiv nu puteam sa-l ajut pe Tudor) ma gandeam la un singur lucru: DA nu este o boala foarte grava. Ma "ridicam" spunandu-mi ca pana la urma bine ca-i Tudor sanatos in rest ca asta o sa treaca. Este greu, asa-i. Dar o sa treaca.

Pupam nasucul mic de Manu.


...si totusi exista iubire...

TUDOR (29.09.2006)
Uite ce mari ne-am facut!
www.totsites.com/tot/tudor" target="_blank"> Avem si site

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Multumesc mult pentru primire si sfaturi - au fost (si sunt) foarte folositoare Nu am mai intrat un timp aici asteptand sa vad exact rezultatul tratamentului.

Drept sa spun am fost foarte speriata de DA, nu stiam ce e exact si ma apucase panica. M-au ajutat foarte mult capitolele despre DA si discutiile cu Pepsi
Pana la urma nu am dat cu cortizon, am urmat sfatul unei pediatre batrane si am continuat cu bai cu amidon si crema sebamed. In 4 zile dupa ce am inceput sa hidratez fata fetei cu sebamed a trecut crusta! (pana atunci nu am uns fetita ca pediatrii (2) mi-au zis ca mai bine nu o ung cu nimic, nici o crema sau ulei)
Are inca bubulite rasfirate si micute pe frunte (in parti) si pe manute, dar sunt clar de la transpiratie. Sunt foarte fericita

Am fost totusi la dermatolog, care mi-a zis ca nu e DA sau alergie - ca asa ceva nu ar fi trecut in cateva zile de la amidon si crema sebamed (bine, 2 saptamani de bai cu amidon + 4 zile de uns cu sebamed). Mi-a zis insa ca Manu are pielicica mai sensibila - si a recomandat sa o ung zilnic pentru intretinere cu atoderm sau lipikar, iar cand se face mai racoare sa ii pun in baita trixera emolient de baie. Mi-a confirmat si ca exista multi bebei alergici la crema de galbenele, asa cum ati zis si voi, deci am avut dreptate in banuiala mea.

Am inceput de azi sa mananc lactate, sa vad daca de la asta a fost (tot stau cu inima indoita desi dermatologul a zis ca nu e alergie)

Socrii mei locuiesc in Constanta, si vrem sa ii vizitam cateva zile in august, deci o sa facem si o cura de aer de mare :)

Mi s-a zis sa ma astept sa mai faca bubite, dar sa nu ma sperii.

Multa sanatate pentru bebeii vostrii, si merci mult :)

Anca de Manu
din burtica
asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aki73 spune:

fetelor puiul meu are 6 ani dar n-am scapat de dermatita. evident, de ani de zile folosim creme peste creme zilnic, iar cand mergem la mare se estompeaza sau chiar dispare... dar revine cum ne intoarcem acasa! de-a lungul timpului am fost la atatia medici incat nu i-as putea enumera acum si l-am tratat dupa caz, inslusiv de raie (mi s-a spus ca ar fi putut s-o ia de la gradinita) vestea buna este ca acum apare mult mai rar si pe alocuri. speram sa scapam de ea la adolescenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Ci titi si pe aici citeodata http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=96494

Numai bine la bebeii vostri .

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Ne-am intors si noi de la mare.Alex are pielea fina fina...A fost placut in general,dar obositor si cald.A treia zi am fost cu el la spital,caci nu reusea sa adoarma(se scarpina pe picioruse,iar spatele era cam rosu).Pediatra a spus ca marea nu le face bine celor diatezici si nu intelege cum de medicii recomanda totusi sa mergem cu ei pe litoralIn fine..Mi-a dat Ketof si Claritine si Calamine(care nu se mai gaseste de ceva timp,inca un motiv sa o consider putin pe dinafara;m-am intors sa-i cer altceva asemanator si a spus sa merg in urmatoarea zi la dermatolog).Era 2 noaptea,intre timp Alex a adormit fara alte interventii,in urmatoarea zi mi-am sunat pediatru de acasa si mi-a spus sa-i dau doar Claritine,ceea ce am si facut.Dupa aceea totul a fost bine.cred ca a fost de la caldura,ca erau 30 de grade la amiaza(mai ales in primele zile).
In rest,Alex s-a simtit bine,o sa atasez curand cateva poze.
Concluzia e ca marea i-a facut foarte bine.Are o piele perfecta.Oare cat va dura minunea?
De luni vreau sa incep sa-i dau ou.Sper sa reactioneze bine.
Prezenta destul de slaba pe aici,probabil sunteti in concediu.
Oriunde ati fi,sper sa va fie bine!
Va pupam!
Julax @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nitamarian1 spune:

Julax, ma bucur ca Alex e mai bine.Anda e la tara, la bunica mea cu mama de 10 zile.In week-end am fost la ea sa o vedem si cu durere in suflet am observat ca dermatita a revenit in forta, pe barbie si in jurul guritei.Pielea este f. uscata, se descuameaza si ramane rana, iar cand o hidratez plange ca o ustura pielea.Dar orice ar fi , nu mai dau cu triderm si cu nimic decat hidratare.Am observat ca apa e mai dura la bunica mea si poate si de la asta, ca si mie mi se usca mult pielea cand ma spalam.Multa sanatate si pupici puilor vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Salut!

Vin si eu cu un sfat, care pe noi ne-a ajutat foarte mult, nu stiu daca s-a discutat despre asta daca da, imi cer scuze, dar nu am timp sa citesc din urma.

Fiul meu are si el, sau ma rog a avut dermatita atopica. La el era pe fata. Am mers la medic si ne-a dat un unguent, am si uitat cum se numeste, nu l-am dat decat de 2 ori ca era cu crtizon si mi-a fost cam frica.

Insa eu l-am dat cu apa in care am fiert tarate si a disparut dupa 2 zile. Plus ca vreo 2 saptamani nu am mai cumparat banane si nu a mai mancat si i se redusese, apoi iar au revenit bananele si iar a aparut.Altceva ce am vazut ca o facea si mai mare erau materialele care aveau un pic de sintetic in ele, cum se atingea de ele, chiar daca pe dedesubt avea bumbac 100% cum se inrosea si devenea mai mare. Asa ca am dat cu tarate si am scos de tot bananele si toate hainutele care nu erau 100% bumbac. Nu mai avem de vreo cateva luni bune si nici semne sa mai apara. Sper sa o tinem tot asa.

Sper sa va fi folosit la ceva experienta noastra.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adunapurici spune:

Buna, fetelor.
Nu imi vine sa cred cat de familiar imi suna ceea ce povestiti voi...
Raducu nostru are 5 luni si de 4 luni se chinuie cu DA, acum i-au facut teste de sange si aiesit alergic la proteina de vaca, grau, ovaz, ou, toate alunele...vai de el...are puseuri urate si noaptea ii punem sosete pe maini, caci altfel dimineatza este plin de sange. Cand e rau, dorm cu el sa il tin de maini...
Voiam sa va rog sa imi recomandati si mie homeopati in Bucuresti care au rezolvat cat de cat astfel de cazuri...
Va multumesc mult si le doresc cat mai multe zile fara scarpinat copiilor vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

nitamarian1,ma gandeam ca fetitza ta a scapat de probleme,dar se pare ca nu de tot.Poate in curand...
canuta-om-sucit,la noi taritzele nu au facut minuni,iar la restul nu am vazut diferente semnificative.De exemplu vara asta a purtat si in ,dar nu a avut nimic.
adunapurici,nu te pot ajuta,dar sunt sigura ca ai sa gasesti un homeopat bun pentru Raducu.Mi se pare asa greu pentru tine,pentru voi...Dar sper ca va fi mai bine.
Am citit si la bebeii cu alergii,unde a postat eryteea si m-am cam ingrozit.In primii doi ani DA,3-7 ani rinite,sinuzite si altele asemanatoare,apoi astm.Nu e neaparat sa le aiba pe toate,dar posibilitatea ...
Doamne-ajuta!Julax @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Au revenit bubitele :( Acum sunt un pic altfel :(
Sunt niste puncte micute inconjurate initial de roseata care trece in 24 de ore. Punctele raman... Au aparut si pe piept si burtica, rasfirate, fata e toata iritata
O doctorita pediatru ne-a zis ca e dermatita atopica sau o diateza!? (daca tin bine termenul) mai usoara.
Ce am observat este ca se inrautateste pe obrajorul pe care doarme. Ea a inceput si sa saliveze rau, si in somn... Ma gandeam ca si asta ii irita obrajorii?
Problemele au inceput dupa ce weekendul trecut am fost la Constanta la socrii, si a transpirat fata foarte mult pe drum (s-a cam stricat aerul conditionat) si acolo (transpiram eu, d'apai fetita). Nu a facut baite cu amidon 3 zile, si am mancat si salam (a si alaptez, ia si completare). Insa pediatra ne-a zis ca nu are legatura. A mai zis ca nu par sa fie reactie la proteina de vaca.
Ii mai trecusera bubitele de pe burtica azi dimineata si am fost cu ea afara, si ne-a prins caldura pe drum. Au aparut iar :(
Pediatra ei e in concediu, abia pe 20 de intoarce.
Iar m-am speriat... Nu stiu daca o mananca sau nu, de dormit doarme.
Pe mine ma intereseaza mult un tratament homeopat sa tratez cauza - daca nu cedeaza. Oricum cu corticoid nu o dau.
O sa citesc atent toate subiectele - dar vroiam sa va intreb si pe voi -
de fapt, dermatita atopica prin ce se manifesta?
- bubite mici si marunte sau
- zone aspre?
Si inca o intrebare - pediatra a zis ca pe la un an o sa treaca sigur forma ei de dermatita. Dar eu nu am cum sa stiu asta, si nici ea.
Stiti cazuri de dermatita care au trecut? Sunt bebelusi care s-au -vindecat - pentru ca pe net nu gasesc decat mesaje ale unor mamici disperate ca si mine - in toiul puseelor
Ma tot gandesc la ce a zis dermatologul - ca daca era dermatita alergica nu trecea atat de repede (primul puseu) de la baite de amidon si crema sebamed. Dar atunci ce are? Ca ceva are...
O fi avand pielicica foarte sensibila? Tatal ei are probleme cu tenul. Insa chiar atat de urat sa faca?
Ma gandeam poate ajuta si un tratament pentru imunizare... Daca se poate face la bebei atat de mici. Pediatra ei mai zicea (la primul puseu) ca de la 3 luni poate sa ii dea un siropel antialergic (parca, nu ma pricep). Pediatra la care m-am dus saptamana asta zicea ca nu se fac teste de alergie copiilor sub 2 ani, dar totusi vad ca exista si am citit despre mamici care au facut copiilor si a avut rezultat.
Am multe intrebari si nici un raspuns. Pe mine ma intereseaza foarte mult cauza problemei, sa fie tratata...

Anca de Manu
www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia
asa cresc eu

Mergi la inceput