Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns julax spune:

poohy,nu stiu exact ce ar putea avea Manu,dar ce pot sa-ti spun e ca si Alex la mare a facut o alergie de la caldura,dar pe spate.N-as putea spune daca la fel.Poate atasezi niste poze cu bubitele sa-mi fac o idee.
Dermatita atopica din cate stiu se poate manifesta in diverse moduri,difera de la copil la copil.Noi de exemplu aveam pe fata mai mult,pe obrajori(zone rosii si aspre)si ici colo pe corp.
Si noua ne-a zis pediatra ca e diatezic si ca dupa un an va fi mai bine.Daca te consoleaza cu ceva,sa stii ca acum noi suntem bine,desi am avut probleme(daca ai timp te poti uita in fotografiile de pana la 7 luni,acei bujori din obrajori sunt de fapt semne ale DA).
Cred ca dr.iti va da un antihistaminic,ceea ce i-am dat si eu lui Alex dupa 6 luni.De atunci a fost mai bine.Acum ca am fost la mare e si mai bine.
Daca zici ca fetita doarme bine si nu se scarpina,as zice nu e asa grav.Ma gandesc ca e mica si poate ar mai trebui sa astepti cu testele,chiar daca alte mamici le-au facut.Mai vezi tu...
Si daca ii merge bine cu baile de amidon iar e in regula.pentru hidratare,Trixera de la Avene e special conceputa pentru pielea atopica.
Sa auzim de bine!
Julax @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

Buna, fetelor!

Am si eu o fetita de aproape 5 luni si am avut doua episoade de probleme cu pielea, pe la 2 luni si acum la 4 luni. Initial ii apareau bubite rosii pe fata si burtica si apoi pielea se innasprea , parca era hartie. Mai are si niste zone aspre la incheietura picioarelor.

Am folosit produsele Sebamed la sfatul pediatrului dar nu reuseam sa hidratez pielea si doar cu Trixera am avut rezultate.

As vrea sa va intreb ce credeti, e bine sa continui cu Trixera chiar daca pielea s-a reparat? Sau sa folosesc in mod frecvent alt produs (dar ce anume)si Trixera sa ramana pt. cazul in care ar reaparea problema?

Multumesc si multa sanatate la bebei.

Mihaela siStefania (19 martie 2007)

Varsta Stefaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Julax, merci
Acum mi-a venit acum o idee, tot uitandu-ma la burtica lui Manu cea plina de bubite.
Ziceam ca nu am dat-o cu atoderm pe corp - din cauza ca ii ieseau niste bubite (am incercat de 2 ori, la cateva saptamani distanta, si de fiecare data inainte sa o dau nu avea nici o bubita, iar dupa ce am dat-o au iesit cateva bubite, putine).
Acum imi dau seama ca bubitele de acum sunt la fel ca cele de atunci - acum nici macar nu sunt inconjurate de o pata rosie initial, sunt niste bumbisori mici-mici si rosii. Numai ca sunt multe rau si dese acum.
Eu de joi de cand am fost la pediatra am dat-o si pe burtica cu crema sebamed, pana acum dadeam numai pe fata. Joi avea bubite rasfirate si putine pe corp, si pe burtica si pe spate, din acelea initial inconjurate de roseata. Pe spate am dat-o cu sebamed o singura data, pe burtica am dat-o de 2 ori pe zi incepand de joi - si are cum am zis din ce in ce mai multe puncte. Pe spate nu mai are absolut nimic.
Am ajuns la concluzia ca poate fi de la crema? Se poate asta? (desi a recomandat-o un doctor?). Nu este uscata pielicica de pe burta, nici prea aspra - doar urmele rosii un pic in relief.
O sa incerc sa nu o mai dau deloc pe corp cu crema (doar la fundulet). Mama ma tot bate la cap cu pudra (si o vecina la fel, cu un baietel de 7 ani). Nu stiu ce sa fac... Astept totusi pediatra ei sa se intoarca din concediu pe 20 august - sau oricum, un drum la un dermatolog daca vad ca se ingroasa gluma (acum ma simt ca in povestea cu drobul de sare) - pentru ca ma gandesc ca si pudra poate sa dauneze, pe langa faptul ca e periculoasa



Anca de Manu
www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia
asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Mihael@,eu il hidratez zilnic cu Trixera,chiar daca acum nu mai are nimic.Inainte il hidratam de mai multe ori,acum doar o data,preventiv (zic eu).Rau nu are ce sa-i faca,din contra.E o crema fara coloranti,mult mai naturala decat altele.
poohy,eu nu stiu nimic de crema sebamed,asa ca nu stiu ce sa spun.Nici mie nu mi se pare in regula pudra,mai ales ca nu stiu de care e.Imi recomandase dr.una in caz ca se scarpina,dar la tine nu e cazul.Si eu as astepta sa vad ce zice pediatra.
Numai bine!Julax @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataset spune:

Pentru dermatita atopica va recomand sa folositi in dieta copilului oua de prepelita (ou fiert sau crud)si lapte de capra pentru cine are posibilitatea. Amandoua produsele vindeca alergiile si fac bine organismului. Am un baietel de 7 luni care a avut DA de la 2 luni pe tot corpul si a scapat de problema cu dieta pe baza de lapte de capra din gospodarie + oua de prepelita (1 pe zi amestecat in piure de legume)+ o reteta homeopata (5 granule de aconit amestecate in apa dimineata ; 5 granule de FFHB seara). Ca masura de precautie inca il mai ungem cu crema Trixera.
Mai avem probleme cu el ca este mofturos tare, nu vrea sa bea la biberon, doar cu lingurita sau cu canita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adunapurici spune:

Julax, multumesc mult pentru raspun si incurajari!
numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Liniste si pace pe aici.Sper ca e semn bun.M-as bucura sa mai scrieti ca sunteti bine.Noi avem fatza fina fina de mai bine de o luna.Nici urma de DA.Sa speram ca nu mai revine.Auzisem ca in sezonul rece e mai rau,dar poate ca acum suntem mai maricei si am scapat cu totul.Voua ce va mai fac copilasii?Julax @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataset spune:

Dermatita atopica este in aprox 80% din cauza cu istoric familial. Eu am avut in copilarie alergie si urticarii frecvente (nitriti din apa, fructe rosii: zmeura, capsuni, rosii; nuci, alune ) si baietelul meu are D.A. de la 2-3luni. Si acum la 32 ani fac alergii trecatoare cand mananc salamuri din comert, pufuleti cu chimicale, etc. Ca sa ma feresc sa nu mananc conservanti si E-uri ma uit atent la eticheta produsului (benzoatul de sodiu din bauturile acidulate este nociv in Franta si Germania nu se mai foloseste pt ca da alergii, la noi mafia este tare). Un produs alimentar natural nu poate sta pe raft mai mult de 5 zile fara a se altera daca nu are conservanti.
Pentru cine a intrebat de homeopati in Buc. pot sa va spun ca noi am fost la D-na Chirila (cab. Naturalia - Voluntari). Dupa 5 luni de tratament cu bilute de dezintoxicare si imunitate (aconit, FFhB, echinacea, drenor biliar etc.), ungere cu Trixera, cura cu oua de prepelita si lapte de capra boala nu mai are putere ca la inceput. La inceput avea pe tot corpul bubite rosii si pielea aspra pe alocuri si ne luptam cu el sa nu faca rani; la 9 luni ii mai apar 2-3 bubite pe obraz la introducerea unui aliment nou si in 3-4 ore ii ele se retrag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otilica74 spune:

Salut,
Baietelul meu are pe picioruse si putin pe manute niste bubite ca niste puncte de grasime care se evacueaza destul de usor, medicii unii spun ca e dermatita atopica ca ar fii un copil alergic, unii spun keratoza foliculara, nu se scarpina!!, nu sunt rosii, le are de aprox.1 an si 6 luni si ii mai trec ii mai apar.
I-au aparut la 1 an si 3 luni,i-am dat cu unguente preparate cu ihtiol, altul cu uree, trixera, ce sa zic se mai amelioreaza dar ii apar din nou.
Ce ziceti unde as putea sa incadrez afectiunea lui?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

Of of citesc mesajele voastre si imi aduc aminte ce chin...acum cateva luni in urma cautam k disperata tratamente pt D.A...l-am tot uns,,ii dadeam zyrtec,,baie in apa de tarate,,nimic!bebeul meu avea non stop pe fata si la inceput cand a deebutat avea si pe piept dar nu forma urata.
cam pe la 7 luni(acum3-4luni)am fost la neonantologul lui care are si cabinet si da consultatii.nu este adepta pastilelor luate cu sacu nici a analizelor facute in prostie.in schimb recomanda vitamine de la calivita(nu vreau sa fac reclama).
Initial eram speriata ca nu sta fix in fundulet la acea varsta.Dr i-a recomandat Strong Bones(calciu)si copilul intro luna statea in fund,,,,
atunci la consult tin minte ca ii spusesem k l-am avut internat cu pneumonie si l-am externat cu flora intestinala distrusa(bea laptele si la 5 minute facea caca-lapte nedigerat) si m-am plans ca este si alergic.
Femeia mi-a recomandat sa ii dau Acidofilus-capsule pt refacerea florei intest. si,,citez:"si este si pt prostiile alea ale lui de pe fata!"nu mi-a zis sa am grija la alimentatie,praf etc,aceleasi discursuri pe crae le auzeam inainte d la 1 gramada d pediatri.
Treaba e ca sunt 3 luni,3luni jumate iar copilul este curat pe fata.chiar ma miram cu sotul de c nu mai e alergic si mi-am adus aminte ca acidofilusul este si pt asa ceva(asa imi spusese doctora)
Acum nu stiu ce sa spun decat ca ii dau orice sa manance si e curat pe fata.

va pup

Mergi la inceput